Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

κάτι τέτοια μόνο οι χορτοφάγοι τα λένε αυτά... Και απορώ τώρα πως κάποιοι λέτε ότι είστε κατά του κυνηγιού και του ψαρέματος ενώ τρώτε ψάρι και κρέας.🙄

@eva vrs μου, εγώ σαρκοφάγος είμαι, και τολμώ να πω ότι μ αρέσει το κρέας! Το κρέας και το ψάρι που καταναλώνουμε εκτρέφεται γι αυτόν ακριβώς τον σκοπό! Άσχετα αν το έχουμε παραξηλώσει και "σκοτώνουμε" περισσότερα από αυτά που καταναλώνουμε! Καλώς ή κακώς αυτή είναι η τροφική αλυσίδα, και όπως και να το κάνουμε, το κρέας είναι απαραίτητο στην διατροφή μας!

Τι εννοείται ρε παιδιά το κυνήγι δε γίνεται για να καλύψει διατροφικές ανάγκες;

@Nikos81 αν μιλάμε για τους κυνηγούς στη ζούγκλα του Αμαζονίου ναι! Αλλά και αυτοί σκοτώνουν μόνο όσο μπορούν να καταναλώσουν! Σέβονται την φύση! Εδώ όχι! Το κάνουν μόνο και μόνο για ευχαρίστηση, επειδή μπορούν! Με τόση υπερπληθώρα κρέατος στην αγορά, δεν είναι ανάγκη να βγεις για κυνήγι! Και φυσικά δεν τίθεται θέμα έλλειψης χρημάτων για αγορά κρέατος, αν αναλογιστούμε ότι το κυνήγι είναι ακριβό χόμπι (εξοπλισμός-άδεια-όπλο-σφαίρες κτλ)!
 
Τι εννοείται ρε παιδιά το κυνήγι δε γίνεται για να καλύψει διατροφικές ανάγκες; Οι κυνηγοί δηλαδή τα πετάνε τα θηράματά τους μετά; Επίσης όταν πέρνουμε από το χασάπικο το μοσχαράκι όλα είναι κουλ επειδή δε το σκοτώσαμε εμείς;
Συμφωνώ απόλυτα εδω
Οὐαὶ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, ὅτι καθαρίζετε τὸ ἔξωθεν τοῦ ποτηρίου καὶ τῆς παροψίδος, ἔσωθεν δὲ γέμουσιν ἐξ ἁρπαγῆς καὶ ἀδικίας. Η μόνη σοβαρή κριτική για έναν κυνηγό που θα μπορούσα να καταλάβω θα προερχόταν από έναν χορτοφάγο.
αλλά αυτό δεν χρειαζόταν... μόνο κακό κλήμα δημιουργεί... και δεν ισχύει απολύτως στην συγκεκριμένη περίπτωση...
 
@eva vrs μου, εγώ σαρκοφάγος είμαι, και τολμώ να πω ότι μ αρέσει το κρέας! Το κρέας και το ψάρι που καταναλώνουμε εκτρέφεται γι αυτόν ακριβώς τον σκοπό! Άσχετα αν το έχουμε παραξηλώσει και "σκοτώνουμε" περισσότερα από αυτά που καταναλώνουμε! Καλώς ή κακώς αυτή είναι η τροφική αλυσίδα, και όπως και να το κάνουμε, το κρέας είναι απαραίτητο στην διατροφή μας!
@Nikos81 αν μιλάμε για τους κυνηγούς στη ζούγκλα του Αμαζονίου ναι! Αλλά και αυτοί σκοτώνουν μόνο όσο μπορούν να καταναλώσουν! Σέβονται την φύση! Εδώ όχι! Το κάνουν μόνο και μόνο για ευχαρίστηση, επειδή μπορούν! Με τόση υπερπληθώρα κρέατος στην αγορά, δεν είναι ανάγκη να βγεις για κυνήγι! Και φυσικά δεν τίθεται θέμα έλλειψης χρημάτων για αγορά κρέατος, αν αναλογιστούμε ότι το κυνήγι είναι ακριβό χόμπι (εξοπλισμός-άδεια-όπλο-σφαίρες κτλ)!
Αν κάποιος σκοτώνει ζώα για χόμπι έχει ***...
Αυτό δεν μπορούμε να το πούμε εμείς, μόνο ειδικοί ψυχολόγοι, αν ισχύει.
Σίγουρα είναι μακριά από την επίκαιρη ψυχολογία των αστών, με την έννοια όσων ζουν σε αστικές περιοχές.
 
Ποτε δεν θα δεχτω τους κυνηγους, οχι μονο γιατι σκοτωνουν ζωα για την πλακα τους και την ευχαριστηση τους αλλα και για τον τροπο που φαιρονται στα σκυλια τους...
Λιγες φορες εχουμε δει παρατημενα κυνηγοσκυλα γιατι απλα δεν εκαναν για κυνηγι, αλλα αυτα ειναι τυχερα, αλλα τα σκοτωνουν ή τα κρεμανε!
Δεν λεω οτι το κανουν ολοι ομως εχω ακουσει παααρα πολλα παραδειγματα δυστυχως!
Αυτο μου αρκει για να σχηματισω αποψη.
Επισης ναι τρωω κρεας αλλα αν εβλεπα να το σκοτωνουν μπροστα μου δεν υπηρχε περιπτωση να τα φαω, ουτε αν το εβλεπα στο χασαπικο σαν "πτωμα". Μονο οτι δεν εχει μορφη ζωου μπορω να φαω.
 
Και τωρα ενα μικρο κουιζ... Τι ειναι χειροτερο για την πανιδα, την οικολογια και τα ζωα γενικα: ενας κυνηγος που προσεχει τι σκοτωνει και τι τρωει η ο μεσος παχυςαρκος ελληνας που κατεβαζει 3 σουβλακια στην καθισια του;
 
Και τωρα ενα μικρο κουιζ... Τι ειναι χειροτερο για την πανιδα, την οικολογια και τα ζωα γενικα: ενας κυνηγος που προσεχει τι σκοτωνει και τι τρωει η ο μεσος παχυςαρκος ελληνας που κατεβαζει 3 σουβλακια στην καθισια του;

Χμμ μαλλον κανεις πλακα ετσι; ΔΥΣΤΥΧΩΣ το κρεας απο τα σουβλακια ειναι απο ζωα που "παραγονται" για τον συγκεκριμενο σκοπο.
Δεν ειπα οτι συμφωνω με αυτο εννοειται!
Αλλα οι κυνηγοι το κανουν απο χομπυ και αυτο δεν αλλαζει φιλε μου Νικο.
 
Α οκ αφου παραγοντε για συγκεκριμενο σκοπο κομπλε
 
Α οκ αφου παραγοντε για συγκεκριμενο σκοπο κομπλε
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κομπλε κι αυτο απανρθωπο ειναι εννοειται!
Ομως κανουμε που κανουμε τοσο κακο, πρεπει να το κανουμε και για το χομπυ μας;
Στο λεω εγω που δεν τρωω γυρο στο σουβλατζιδικο και συνηθως το παιρνω οικολογικο...
 
Για ποια περιοχή της Ελλάδας αναφέρεσαι; Αν ας πουμε ειναι στην Ήπειρο, εκεί, άκουσα (δεν το ξερω λοιπόν στα σίγουρα) ότι οργιάζει το κυνήγι αγριογούρουνου, διότι με κάποιον τροπο διασταυρώθηκε αυτο το είδος με κάποιο οικόσιτο γουρούνι, με αποτέλεσμα οι απόγονοι να γεννούν πολύ περισσότερα μικρά και ο τόπος γέμισε απο αυτά, καλλιεργείες καταστρέφονται, και ο νομάρχης επέτρεψε το κυνήγι τους.
Μπορει φυσικά να προκειται και για αστικό μύθο.
 
Εγώ πάντως παιδιά το κυνήγι δεν το εγκρίνω. Ούτε ως "σπορ" (που δεν είναι) ούτε ως διασκέδαση (που δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι) ούτε ως φυσιολατρία (που δεν είναι με τίποτα). Ούτε φυσικά υφίσταται λόγος αφού δεν "κυνηγάμε για το φαγητό μας".
 
Για ποια περιοχή της Ελλάδας αναφέρεσαι;
Τρικαλα ειναι. και τα αγρια πολλα μικρα γεννουν. Δεν ειναι το θεμα απαγορευσης κυνηγιου αλλα ειναι εμφανες οτι στη φωτο το μικρο αριστερα ειναι γεννημα μαιου-ιουνιου. Και στην εκει περιοχη δεν ειναι θεμα καλλιεργειων η υπερπληθυσμου. Οι παλιοτεροι καναν καλυτερη διαχειριση ετσι οπως πανε θα τα φανε ολα και θα κυνηγαν σκατζοχοιρους.
 
Παλαιότερα ο άνθρωπος ήταν (όπως και είναι ) αλλά και ένιωθε μέρος της φύσης. Κυνηγούσε λελογισμένα για το φαγητό του, όπως κάνουν όλα τα ζώα και φρόντιζε να υπάρχει διαθεσιμότητα και για το μέλλον. Ήταν βασικό προαπαιτούμενο να υπάρχει μελλοντική γενιά.
Τώρα κυνηγούν άτομα με άγρια απωθημένα ως χόμπυ 😱 και ακόμα και αν οι σύλλογοι καμώνονται πως ακολουθούν ηθικούς κώδικες, αυτό δεν είναι εφικτό να επιβληθεί.
Βασικά σκέφτομαι όπως ο Διονύσης, ωστόσο γνωρίζω πως άτομα ακόμα και υψηλού κοινωνικού επιπέδου και θεωρητικά και εκπαίδευσης, θεωρούν το κυνήγι πολύ must ενασχόληση, δηλαδή να στήνουν καρτέρι να σκοτώνουν αθώα πλάσματα.
 
Μπορει φυσικά να προκειται και για αστικό μύθο.
Όχι, δυστυχώς δεν νομιζω να πρόκειται για αστικο μύθο, γίνεται χαμός από αγριογούρουνα στην περιοχή, και βασικά, έτσι όπως έχουν τα πράγματα μάλλον δεν είναι και τόσο άγρια ! Κάποιοι υποστηρίζουν αυτό που έγραψες, ενώ κάποιοι άλλοι έχω ακούσει ότι λένε ότι ήρθε από την Αλβανία αυτή η ποικιλία που γεννάει πολλά μικρα
, όμως δεν ξερω τι πραγματικα ισχυει. Στο χωριό μου, στο σπίτι, τα αγριογούρουνα έρχονται το βράδυ γύρω και σκάβουν στα χωράφια! 👎Γίνεται λοιπόν χαμός και από τους κυνηγούς γουρουνιων. Επίσης, η περίοδος κυνηγιού για το ζώο αυτό έχει λάβει παράταση.
 
δεν ξερω το τι ισχυει για την συγκεκριμενη περιπτωση, δεν εχω κυνηγηση ποτε, αν ομως οντως υπαρχει προβλημα με τις καλιεργειες και τον υπερπληθισμο τους να το καταλαβω, οι τοπικες κοινωνειες συγουρα ξερουν, εαν ομως δεν ισχυει αυτο ας αφησουν τουλαχιστον τα μικρα.
 
Εγώ πάντως παιδιά το κυνήγι δεν το εγκρίνω. Ούτε ως "σπορ" (που δεν είναι) ούτε ως διασκέδαση (που δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι) ούτε ως φυσιολατρία (που δεν είναι με τίποτα). Ούτε φυσικά υφίσταται λόγος αφού δεν "κυνηγάμε για το φαγητό μας".
Συμφωνώ απόλυτα Διονύση...
Παλαιότερα ο άνθρωπος ήταν (όπως και είναι ) αλλά και ένιωθε μέρος της φύσης. Κυνηγούσε λελογισμένα για το φαγητό του, όπως κάνουν όλα τα ζώα και φρόντιζε να υπάρχει διαθεσιμότητα και για το μέλλον. Ήταν βασικό προαπαιτούμενο να υπάρχει μελλοντική γενιά.
Τώρα κυνηγούν άτομα με άγρια απωθημένα ως χόμπυ 😱 και ακόμα και αν οι σύλλογοι καμώνονται πως ακολουθούν ηθικούς κώδικες, αυτό δεν είναι εφικτό να επιβληθεί.
Βασικά σκέφτομαι όπως ο Διονύσης, ωστόσο γνωρίζω πως άτομα ακόμα και υψηλού κοινωνικού επιπέδου και θεωρητικά και εκπαίδευσης, θεωρούν το κυνήγι πολύ must ενασχόληση, δηλαδή να στήνουν καρτέρι να σκοτώνουν αθώα πλάσματα.
Τι μου θυμίσατε τώρα... Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;
 
Πέρα από το κυνήγι υπάρχει και η άλλη οπτική.
Είναι παγκόσμιο φαινόμενο με κοινές συνέπειες η διασταύρωση άγριου και ημιάγριου χοίρου. Για αυτό το λόγο, δυστυχώς, δεν πιστεύω οτι είναι κάποιο νέο είδος που ήρθε από τον Βορρά.
Προσωπικά είδα πριν 15 με 20 χρόνια να ενοικιάζονται οι πρώτες πλαγιές βουνών στην Ήπειρο,τεραστίων εκτάσεων, για εκτροφή ημιάγριων χοίρων με σκοπό την κρεατοπαραγωγή.Ήδη πριν 4-5 χρόνια, μια μικρή βόλτα θα σε έπειθε οτι στα χαμηλά, σε κάθε χωριουδάκι υπάρχουν 1-2 σπίτια που συντηρούν τουλάχιστον ένα ζευγάρι ημιάγριων χοίρων.
Έχω την αίσθηση οτι και εδώ, δεν χρησιμοποιήσαμε τις εμπειρίες άλλων κρατών και πέσαμε και εμείς θύμα μιας κατάστασης ανεξέλεγκτης παραγωγής υβριδίων. Τώρα ζούμε τις αντιφάσεις τρώγοντας τα ρούχα μας.

Απο τα λίγα που ξέρω,το υβρίδιο, ειδικά της 2ης γενιάς και έπειτα φαίνεται, πέρα απο σωματικές έχει και χρωματικές διαφοροποιήσεις. Τα υβρίδια αναπαράγονται όλο το χρόνο.
Τα μωρά της φωτογραφίας φαίνεται να μην έχουν ρίγες,όπως νομίζω έχουν τα άγρια.
Το σίγουρο είναι πως οι τοπικές κοινωνίες γνωρίζουν καλύτερα και πρέπει να λάβουν τα μέτρα τους όχι μόνο για την προάσπιση των περιουσιών τους αλλά και για την διαφύλαξη του άγριου είδους. Κάτι που δεν γίνεται μόνο με την επικήρυξη.

Τέλος, είναι άδικο να χωρίζουμε την σαπίλα ηλικιακά, σε παλιούς και νέους, γιατί κάποιοι δεν έχουν φωνή και κάποιοι δεν δικαιούνται να μιλάνε.
 
Το σίγουρο είναι πως οι τοπικές κοινωνίες γνωρίζουν καλύτερα
Οι τοπικές κοινωνίες δεν ήταν που προέβησαν σε ανεξέλεγκτες αναπαραγωγές κατά τα λεγόμενά σου; Πότε έμαθαν καλύτερα;
Τέλος, είναι άδικο να χωρίζουμε την σαπίλα ηλικιακά, σε παλιούς και νέους, γιατί κάποιοι δεν έχουν φωνή και κάποιοι δεν δικαιούνται να μιλάνε.
Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά συγκυριών κάθε εποχής και επίσης όλοι δικαιούνται να μιλάνε, ακόμα και οι πιο απεχθείς κατηγορούμενοι.
 
Back
Top