Διατροφή Τι πρεπει να περιεχει μια ισορροπημένη διατροφή Καρδερίνας;

Το μίγμα που χρησιμοποιώ περιέχει νιζερ ουτος ή άλλως, θα ανακάτευα λίγο νίζερ ακόμη με το μείγμα και σιγά σιγά θα το ελάττωνα ώσπου να μην χρειάζεται να προσθέτω πια.
 
Distixos an sinexisis na dinis poli Niger, xaneis to pouli apo arosties. Prepei na "mathenei" na troi olous tous sporous, alios tha exei problima me to metabolismo kai arosteni kai ...



Alexandros
 
να σαι καλα
θα το δοκιμασω
το πουλι αυτο ηταν αγριο.
το αγορασε η μαμα μου απο εναν.
εγω της ζητησα επανειλλημενα να το ελευθερωσουμε.
χτυπιοταν απ την τρομαρα του στο κλουβι αρκετο καιρο κ εψαχνε συνεχως τροπο να φυγει.
γενικα ηταν ανορεχτο κ λιγοφαγο.
τωρα πια μας εχει συνηθισει.
κ μεις την αγαπαμε πολυ
ειναι θηλυκη.
χαρουλα την λενε.
αλλα δεν τρωει σωστα η ρουρου μου!-το χαιδευτικο της

ειχα κ ενα αρσενικο, παλι αγριο κ τον αφησα ελευθερο.
δεν αντεχω να χω φυλακισμενο ενα πουλι που εχει μαθει εξω στη φυση.
αλλιως ειναι με τα κλουβισια.
αλλα κ αυτα τα αφηνω πολυ εξω κ πετανε(εντος σπιτιου..)
ειχε ξαναγυρισει τον βρηκα στο κλουβι του στο μπαλκονι, τον ξαναφησα κ αυτο ηταν.
δεν γυρισε
 
thanks alexandre
για την ωρα ειναι υγιεστατη κ ζωηρουλα
ελπιζω να λυθει αυτο με την διατροφη της πριν παθει καμια ζημια.
ευχαριστω κ παλι ολους σας για τις συμβουλες!
 
Δεν ξερω αν καταλαβα καλα.. Αλλα λες οτι η καρδερινα σου τρωει.. Μονο νιζερ , καναβουρι και κατι μαυρους σπορους.. (ρουπσεν προφανως).. Αν το μειγμα που της δινεις προοριζεται για καναρινια ειναι φυσιολογικο να επιλεγει μονο αυτα.Ψαξε να βρεις μειγμα τροφης που να ειναι για αγρια. Θα δεις οτι θα τα τρωει ολα...
Ειναι απιθανο ενα πουλι, αγριο μαλιστα να ειναι "λιγοφαγο" και "επιλεκτικο" ειδικα οταν στην φυση ελευθερο τρωει.. Πολλων ειδων σπορους.Ψαξε το θεμα.. Με προσοχη και σοβαροτητα.
 
τωρα ομως της βρηκα τροφη για αγρια:D

εδω δεν ειχαν...-κανενας απ οσους ειχα παει.

κ μαλιστα ελεγαν οτι δεν υπαρχουν σποροι για καρδερινες
κ οτι τους δινουν οτι τρωνε κ τα καναρινια

αμα σε βρισκουν μικρο😛... σε κοροιδευουν στα pet shop
κ βρηκα στο quiko στο δρομο προς το αεροδρομιο.
γενικα εκει εχει αφθονια ειδων
 
Γιάννη και Νάντια- Σταμάτη σας απαντησα με πμ για να μην θεωρηθεί οτι διαφημίζω συγκεκριμένο μαγαζί. Ελπιζω να βρειτε αυτό που ζητάτε. 😉


Αν δε σε κουραζω θα ηθελε να μου στειλεις και μενα την διευθηνση του συγκεκριμενου μαγαζιου. Ευχαριστώ εκ των πρωτερων
 
Οσο αναφορα τους σπορους καρδερινας, κυριως την ανοιξη Απριλιο και Μαιο τους αρεσει πολυ ο σπορος γαιδουραγκαθου, στο κτημα μου που εχει πολλα τετοια αγκαθια εκεινη την εποχη βλεπω πολλες καρδερινες πανω στα γαιδουραγκαθα, γι αυτο πρεπει να δινεται μετα το Μαρτιο,υπαρχει στην τροφη της MANITOBA την carduelidi, που εχει κι αλλους σπορους

Δακτύλις - ραδικόσπορος - κεχρί - περίλλα - μαρουλόσπορος λευκός - γαϊδουράγκαθο - λινάρι - μαρουλόσπορος μαύρος - παπαρούνα μπλέ - κία - μπέλλα ντι νόττε - σησάμι - αγριόσποροι

Κανουμε ενα μειγμα με την premium απο το Μαρτιο και τη δινουμε στα πουλια μεχρι τελη Σεπτεμβριου που τελειωνει η πτερωρια, μετα δινουμε μονο την premium μεχρι το φεβρουαριο,το χειμωνα πιο λιγους σπορους,το καλοκαιρι περισσοτερους σπορους
 
Εύα, σου παραθέτω παρακάτω ένα μείγμα που είναι για καρδερίνες.

Κεχρί 33%, Ρούπσεν γλυκό 20%, Νίζερ 16%, Σπόροι υγείας 8%, Λιναρόσπορος 5.5%, Σπόροι σπανακιού 5%, Βρώμη 4%, Βρώμη τριμμένη 4%, Καναβούρι 2.5% Περίλα 2%.
Ελπίζω να μη σου είναι δύσκολο να τα βρεις. Καλή επιτυχία.
 
Απο καρδερινα, πηρα την απαντηση για τροφες καρδερινας:
Η τροφη ειναι μια η blanter versa laga και αυγοτροφη της ιδιας εταιριας με εντομα και σκουληκια
 
Σπόροι υγείας ποιοι ειναι;
Σπόροι σπανακιού, εδω δεν ξερω αν υπαρχουνε, δεν μπορεσα να βρω...
εσεις που τους βρισκετε; 🙄

ευχαριστω:)
 
ειναι μιγμα σπορων με βαση το γαιδουρ(αγκαθο)πιο πολυ ειναι φλουδεσς και αδεια. Δεν αξιζει τον κοπο, οι ταιστρες φαινονται γεματες αλλα δεν ειναι
 
χμ...
καταλαβα,

εχει τετοιους μεσα,
ενα μιγμα που παιρνω για καρδερινες.

αλλα δεν ξερω πως ειναι οι σποροι απο σπανακι.
το μιγμα που εχω, εχει αρκετα ειδη μεσα,
μπορει κ να εχει αλλα δεν ειμαι σιγουρη🙄
ευχαριστω πολυ παντως 🙂
 
απο σπανακι ειναι σαν παπαρουνας, μαυροι και μικροι. αλλα ολες οι καρδερινεσ τρελενονται για νιζερ(νυχακι)
 
Το νίζερ το προτιμούν πολύ σχεδόν όλα τα πουλιά και ειδικά τα μικρά καρδερινάκια γιατί είναι σχετικά γλυκός και μαλακός σπόρος.
Όσο αφορά τους διάφορους σπόρους που όλοι ψάχνουμε εγώ έχω σκεφτεί κάτι πιο απλό. Μέσα σε μικρά γλαστράκια έχω φυτέψει σπόρους από σπανάκι ραπανάκι αντίδι κτλ. Υπάρχουν εύκολα στο εμπόριο σε μαγαζιά που πουλάνε φυτά. Έτσι εύκολα έχω πιο υγιεινά τουλάχιστον πρασινάδες.
 
δε βρηκα στη Καβαλα, αλλα εχω το μαιλ του καρδερινα.ρωτα τον<email removed>
 
Καλη σας ημερα, θα ηθελα να μου υποδειξετε καποιο καταστημα αγορας τροφης για καρδερινες στις περιοχες Ν. Ηρακλειο και Αμπελοκηπους ( και στα περιχωρα αυτων ) καθως επισης και τι τυπο τροφης και βιταμινων( μαρκα) να ζητησω . Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.
 
Αν και έχουμε αναφερθεί αναλυτικά πάνω στο θέμα της διατροφής της καρδερίνας θα ήθελα να καταθέσω συμπληρωματικά την γνώμη μου πάνω σε αυτό.
Λέγοντας και παραπάνω είμαι της γνώμης ότι τα ίδια τα πουλιά μας δείχνουν τι προτιμούν. Έτσι φέτος παρατηρώντας τα πουλιά που έχω στην κατοχή μου(όλα εκτροφής δικής μου)παρατήρησα τί ακριβώς προτιμούν. Όλες φυσικά δεν τρώνε τα πάντα. Η κάθε μία έχει τις ιδιοτροποίες της.Αποφάσισα όλες να τις φέρω σε σημείο να τρώνε όλους τους σπόρους κα χώρισα την χρονιά(από αναπαραγωγική περίοδο σε αναπαραγωγική περίοδο). Έτσι μετά την πτερόροια άφησα την τροφή που χρησιμοποιούσα(της ornitalia)και έμεινα στην δική μου. (αυτήν που έφτιαχνα εγώ.)
κεχρί (θρεπτικός και αλευρώδης σπόρος)
βρώμη (σπόρος που παχαίνει και ζεσταίνει. Πλούσιος σε υδατάνθρακες)
καναβούρι (σπόρος που ζεσταίνει και παχαίνει)
Γαιδουράγκαθο (πολύ ορεκτικός σπόρος με τονωτικές αλλά και καθαρτικές ιδιότητες)
νίζερ (σπόρος διεγερτικός με καλή σχέση ασβεστίου φωσφώρου)
Ραδικόσπορος (πλούσιος σε βιταμίνη Α)
chia (σπόρος κατά των εντερικών παθήσεων)
περίλλα (σπόρος με υψηλή περιεκτηκότητα σε πρωτείνη)
ηλιόσπορος (και μάυρο ψιλό και ψύχα)

Από χορταρικά δίνω κάθε τρεις μέρες ή ραδίκι ή καρότο ή φύλλα από μπρόκολο και σπανάκι. Όλα αυτά τα χορταρικά είναι πλούσια σε βιταμίνες και σίδηρο.
Από φρούτα τους χορηγώ μήλο και πορτοκάλι εναλλάξ.

Κάθε τρεις μέρες καθαρίζω τα κλουβιά και κάθε Κυριακή γενικό καθάρισμα.
Στον πάτο του κλουβιού τοποθετώ άμμο.
Την διατροφή αυτή την ξεκίνησα από αρχές Σεπτέμβρη και σιγά σιγά. Η μίξη των σπόρων γίνεται έχοντας ως βάση το κεχρί. Προσπαθώ να παχύνω λίγο τα πουλιά για να μπορούν να είναι άνετα κατά την περίοδο του χειμώνα.

Από αρχές Δεκεμβρίου τοποθετώ λίγα φύλλα από ραδίκι που είναι και πυρωτικό.
Σε όλη αυτήν την διάρκεια τοποθετώ κάθε 15 ημέρες και λίγα φυλαράκια από ρίγανη ή φρασκομηλιά που έχω σε γλαστράκια στο μπαλκόνι μου. (Σταύρο σε ευχαριστώ που μου είπες για την ύπαρξη αυτών των βοτάνων σε γλαστρούλες).

Μερικά στάνταρ.
οπωσδήποτε καθημερινό άλλαγμα του νερού.
Συχνή παρατήρηση
Σχολαστικό καθάρισμα των κλουβιών.
Σπόροι χωρίς σκόνες
Πέταγμα των παλιών σπόρων και τοποθέτηση καινούργιων κάθε φορά που αλλάζουμε την τροφή.
Αγάπη

Παρατηρήσεις.
Τα πουλιά μέχρι στιγμής χαίρουν άκρας υγείας. Τα πράγματα πάνε όπως τα είχα σχεδιάσει. Υγιές πουλιά με κανονικό λιπάκι που ανάλογα με τον καιρό αρχίζουν να πυρώνουν.
 
Back
Top