Ασθένειες Το καναρίνι μου ακούγεται σαν να σπάζει σπόρους, υπάρχει πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γεια σας η καναρα μου εχει εδω κ μερικές μερες που κάνει έναν ήχο σαν να σπάζει σπόρια, φαίνεται ζωηρή κ τρώει την τροφή της.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

IMG_0334-001.webp
 
Τώρα που τα καθάριζα κ τα τάιζα το έκανε συνέχεια κατα τη διάρκεια της αναπνοής κ άνοιγε το στόμα

Τράβηξα κ ενα βιντεάκι κ προσπαθώ να το ανεβάσω αν κ ακούγονται κ τα αλλά πουλιά αλλά ξεχωριζει

Έβγαλα κ φωτο την κοιλιτσα της αλλά εχει πολλά πούπουλα κ δεν φαίνεται καλά, εχει αρχίσει βέβαια να κάνει καρινα
 
Έβγαλα κ φωτο την κοιλιτσα της αλλά εχει πολλά πούπουλα κ δεν φαίνεται καλά, εχει αρχίσει βέβαια να κάνει καρινα
Αν βρέξεις λίγο τα φτερά θα είναι πιο εύκολο να τα βγάλεις φωτογραφία...
Τώρα που τα καθάριζα κ τα τάιζα το έκανε συνέχεια κατα τη διάρκεια της αναπνοής κ άνοιγε το στόμα Τράβηξα κ ενα βιντεάκι κ προσπαθώ να το ανεβάσω αν κ ακούγονται κ τα αλλά πουλιά αλλά ξεχωριζει
Θα περιμένουμε και το video.
 
Τα έβρεξα αλλά ειναι παρά πολλά κ σκληρα γιατί τώρα πέρασε πτερορροια, είχα ανοίξει κ σχετικό θέμα, έστειλα με μαιλ βίντεο κ φωτο κ περιμένω απο τα παιδιά να τα ανεβάσουν
 
Τα άνοιξα σε ευχαριστώ, ο ήχος που βγάζει μοιάζει με το βίντεο 4 αλλά μόνο που ανοίγει κ λιγάκι το στόμα της όπως στο 2 αλλά όχι τόσο έντονα

Ελπίζω να μην φτάσει σε αυτό το σημείο το πουλάκι μου
 
Θαρρώ πως είναι δύσκολο να μπορούμε να βγάλουμε έτσι άκρη... αλλά κατά την άποψή μου είναι κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα και όχι αυτό που θα περιμέναμε με την αρχική περιγραφή σου (σπάζει σπόρους).
Δεν ξέρω πόσο κοντά βρίσκεσαι σε κάποιο γιατρό αλλά με δεδομένη την καρίνα που δημιουργείται στο στήθος καλό είναι να κάνεις κάποια επίσκεψη.
 
Θα προσπαθήσω απο Δευτέρα να το πάω σε κάποιο κτηνίατρο, καποιον που να ειδικεύεται σε μικρά ζώα, υπάρχει κατι που μπορω να κάνω μεχρι τότε για να το βοηθήσω ;
 
Θα προσπαθήσω απο Δευτέρα να το πάω σε κάποιο κτηνίατρο, καποιον που να ειδικεύεται σε μικρά ζώα, υπάρχει κατι που μπορω να κάνω μεχρι τότε για να το βοηθήσω ;
Με δεδομένο πως οι αντιβιώσεις δίνονται όταν σιγουρευτεί η ασθένεια πράγμα που δεν μπορεί να γίνει υπεύθυνα τώρα, θα ήταν προτιμότερο να τοποθετήσεις το πτηνό σε ατομικό κλουβί "καραντίνας" μακρυά από τα υπόλοιπα, σε χώρο ζεστό και χωρίς πολύ υγρασία. Η χορήγηση αντιβίωσης στην τύχη όχι μόνο δεν προσφέρει αλλά αντίθετα αδυνατίζει τις αντιστάσεις του πτηνού.
Αφού το κάνεις αυτό διαβάζεις μερικά θέματα σχετικά που έχουν γραφτεί εδώ, εδώ κι εδώ. Αν αισθάνεσαι πως χρειάζεσαι περισσότερα μπορείς να μπεις κι εδώ.
Αν θες τη γνώμη μου... μαζί με τα πιο πάνω, πολύ καλή και ενισχυμένη διατροφή με σπόρους (περίλλα κλπ), να κρατήσουν το πουλάκι σε καλή κατάσταση μέχρι να το δει κάποιος που θα μπορεί να πει τι είναι αυτό που το βασανίζει και να του δώσει το κατάλληλο φάρμακο.
 
Άκη, μακάρι να καταφέρουμε να επαναφέρουμε το φίλο σου στην καλή αρχική κατάσταση. Μια και μας έβαλες στο παιχνίδι θα σε παρακαλούσα να μας κρατάς ενήμερους. Ευχαριστώ.
 
Γενικά τα καναρίνια είναι πολύ σπάνιο να έχουν ακάρεα της τραχείας. Είναι μύθος ότι κολλάνε αμέσως ακάρεα της τραχείας. Και εγώ πιστεύω ότι είναι αναπνευστικό το πρόβλημα ξεκάθαρα λόγω του καιρού και τις τρέλες του! Κάνε ότι σου είπε παραπάνω ο Γιάννης και από Δευτέρα σε κάποιον πτηνίατρο.

Έξω το είχες το πουλάκι;
 
Αλίκη έξω τα εχω, σε ξύλινη κατασκευή που κλείνει όμως με πορτούλα κ πλαστικά τζάμια. Θα την πάω την Δευτέρα σε γιατρό αν κ εδω απο όσο γνωρίζω εχει μόνο κτηνιάτρους. Αν γνωρίζει κάποιος, κάποιον, αλεξανδρουπολη μένω, θα του ήμουν ευγνωμον! Κ πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τις συμβουλές κ τις παρατηρήσεις σας!

Α κ κατι ακόμη το πουλάκι το έβαλα μέσα στο σπιτι αλλά στο ίδιο δωμάτιο εχω κ μια θηλυκιά ακόμη που αγόρασα χθες κ την εχω σε καραντίνα, τα δυο κλουβιά απέχουν 2,5 μέτρα αλλά ειναι στο ίδιο δωμάτιο, ειναι όμως το μοναδικό που ειναι άδειο κ δεν θα τα ενοχλεί κανεις! Υπάρχει πρόβλημα;
 
Ελπίζω Άκη η απόσταση να είναι ασφαλείας, άλλωστε δε νομίζω να έχεις άλλη λύση, διαφορετικά θα την είχες υλοποιήσει. Πιστεύω όλα να πάνε καλά.
 
Φιλε εγω σε τετοιες περιπτωσεις που συνηθως ειναι ακαρεα χρησιμοποιω Pulmosan. Το χρησιμοποιω επισης παντα οποτε φερνω νεα πουλια στο εκτροφειο προληπτικα. Εκτος αν τα εχω παρει απο εκτροφεα που είμαι σιγουρος για την κατασταση των πουλιων. Εγω θα εβαζα 1 φορα και θα το παρακολουθουσα.Αν συνεχιζε θα ξαναβαζα μετα απο 2 βδομαδες. Συνηθως δεν συνεχισαν οσες φορες μου ετυχε εμενα... Αν υπαρχει και θεμα καρινας ενα πολυ καλο φαρμακο ειναι το Teniazine της Ταφαρμ... Κτηνιατροι κατα τη γνωμη μου πολύ λιγοι ξερουν να γιατρεψουν ενα καναρινι... Μερικοι δεν ασχολουνται καν εδω στην Κυπρο.. Βλεπεις τι θα σου πει και να δουμε πως θα παει...
 
Φιλε εγω σε τετοιες περιπτωσεις που συνηθως ειναι ακαρεα χρησιμοποιω Pulmosan. Το χρησιμοποιω επισης παντα οποτε φερνω νεα πουλια στο εκτροφειο προληπτικα. Εκτος αν τα εχω παρει απο εκτροφεα που είμαι σιγουρος για την κατασταση των πουλιων. Εγω θα εβαζα 1 φορα και θα το παρακολουθουσα.Αν συνεχιζε θα ξαναβαζα μετα απο 2 βδομαδες. Συνηθως δεν συνεχισαν οσες φορες μου ετυχε εμενα... Αν υπαρχει και θεμα καρινας ενα πολυ καλο φαρμακο ειναι το Teniazine της Ταφαρμ... Κτηνιατροι κατα τη γνωμη μου πολύ λιγοι ξερουν να γιατρεψουν ενα καναρινι... Μερικοι δεν ασχολουνται καν εδω στην Κυπρο.. Βλεπεις τι θα σου πει και να δουμε πως θα παει...
Πέτρο αυτό που ακούς νομίζω πως δεν είναι ακάρι της τραχείας...
 
Back
Top