Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
...Ζητω και εγω την βοηθεια σας.. Το καναρινι μου απο αρχες σεπτεμβρη αρχισε να κανει περιεργους ηχους... Μου ειπαν πω εχει ασθμα... Του εδωσα αντιβιωση της τεμπερλιν και εγινε καλα.. Μετα απο πολλες μερες ξανα αρχισε να κανει αφτους τους ηχους και οχι μονο φενετε πως εχει ταχυπνοια γιατι η ουρα του κ η κοιλια του ανεβοκατεβουν γρηγορα.. Αφτο το προβλημα τοχει 3μηνες.. Κανει ωρες ωρες το πρωι και το βραδυ σαν κραυγιες και συριγμους. Μερικες Μερες η και εβδομαδες ειναι καλα και μια οχι.. Μετα μου ειπαν και του εδωσα φαρμακο κατα του ασματος για δεκα μερες αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση... Εχει υπνηλια ωρες... και δεν εχει παντα ορεξη.. Αλλα οταν ειναι καλα κανει τσιου και κελαιδαει, αλλα η ταχυπνοια δεν σταματησε ποτε.. Επισης το καλοκαιρι το ειχα συναιχεια μεσα εξω.. Ειχε πτεροροια 4μηνες και εχει ποδαγκρα και δεν παιρναει με τπτ.. Περιμενω την βοηθεια σας σας παρακαλω.. Ευχαριστώ..
 
Όταν λες άσθα μπορείς να το περιγράψεις; Το βράδυ στον ύπνο του το ακούς να κάνει ήχους σαν να σπάει σπόρια; Τώρα το έχεις μέσα ή έξω; Και σε τί χώρο το έχεις;
 
Οχι δεν κανει αφτο που λες το βραδυ.. Κανει εναν παραξενο ηχο σαν να βηχει το κανει για ωρες οταν τον πιανει... Και δεν τρωει δεν πινει οταν το κάνει αφτο.. Κανει σαν κραυγη παπαγαλου... Μεσα το εχω τωρα δεν το βγαζω εξω στην τραπεζαρια το εχω

Τωρα μολις τον επιασε και δεν ξερω τι να κανω... Ειναι ακριβως σαν κραυγη... Οταν κανει αφτον τον ηχο φαιναιται σαν εχει εχει χουρχουριτο... και ανοιγοκλινει το στομα του.. Και φτερνηζεται

Πιο πριν αρχισε να κελαιδαει για λιγο και μετα μια ωρα τον επιασε παλι και κανει αφτο το πραγμα. Γενικα το παθενει μετα απο κελαιδημα..Αλλα και αφτον τον ηχο να Μη κανει η ταχυπνοια δεν σταματαει καθολου η ελαχιστες φορες,...
 
Θα πρέπει να το βάλεις σε ήσυχο και απάνεμο μέρος, χωρίς πολλές δικές σου επισκέψεις και όσο γίνεται πιο σταθερές συνθήκες διαβίωσης.
Ένα video θα βοηθούσε περισσότερο αλλά από την ένταση όλων όσων έγραψες υποθέτω πως η κατάσταση είναι άσχημη αλλά όχι άμεσα επικίνδυνη για τη ζωή του.
Το ότι το έχει για 2-3 μήνες όπως λες επιβεβαιώνει όλα όσα λέω.
Όλοι γνωρίζουμε πως η αναίτια χρήση φαρμάκων και σκευασμάτων αντί για καλό κάνουν κακό.
Υπάρχει δυνατότητα να το δει κάποιος γιατρός;
 
Θελω να πω και δυο ακομα πραγματα... Το πουλακι μ το εδινα τροφες κρυες μηπωσ κρυωσε απο αφτο. Αλλα δεν θα κρυωνε και το αλλο μ καναρινι;! Και το αλλο ειναι πωσ το βαζα τρισ μηνεσ επιθολ για τα ποδια. Μηπωσ το πιραξε αφτο;η ποδαγκρα προκαλει ασθμα μηπως;

Οχι. Μενω θεσσαλονικη και απο οσους εψαξα κανεις δεν ξερει απο πουλια... Οταν θα ξανακανει ηχους θα βγαλω βιντεο και θα το δεις..σημερα δεν το προλαβα.. Δυστιχως
 
Για να μπορέσεις να έχεις καλύτερα την όποια βοήθεια βάλε σε παρακαλώ φωτογραφία από τα πόδια του κι αν θέλεις ένα video με τους ήχους που θεωρείς ως πηγή κακών.
 
Φωτο θα ανεβάσω εδώ ή θα σου στείλω αναλόγως όπως μπορέσω.. Τους ήχους θα τους ανεβάσω όταν τους ξανακάνει τώρα δεν τους κάνει... Δεν είναι φυσικό αυτό που κάνει και το ξέρω.
IMG_20151119_182757.webp

Οκ συγνωμη δεν το ξερα
 
Η φωτογραφία σου ανέβηκε.
Η χρήση της epithol καθημερινά... με ένα καλό τρίψιμο. Για μια βδομάδα ίσως και δέκα μέρες να είναι αρκετή να φέρει τα πόδια στην κανονική τους κατάσταση.
Οι ήχοι που μας περιγράφεις μήπως είναι ήχοι φόβου και τους κάνει μόνο όταν πλησιάζεις κοντά του;
 
Οκ βασικα του βαζω επιθολ και μετα αφτο μαζευει τα ποδια του κ λερωνει τα πουπουλα της κοιλιας γτ ξεχασα να πως πως καθετε συχνα σε ενα ποδι... Τουσ ηχους τους κανει ειμαι δεν ειμαι κοντα.. Αφου με την αντιβιωση ειχε γινει καλα αλλα μετα ξανα αρρχισε..υπαρχει περιπτωση να εχει στρες. Γτ με το αλλο καναρινι ταχο διπλα διπλα κ καπιες φορες μοιαζει σαν να μη το θελει διπλα του..σου ειπα κανει ωρες αφτους τους ηχουσ σαν να πνηγετε και φτερνιζετε λεσ και βραζει το μεσα του λεσ και ακουγετε παπαγαλοσ κρακρακρακρακρα καποιεσ φορεσ μενει κ μανοιχτο το στομα χορισ να βγαζει ηχο
 
Προσωπικά θα σου έλεγα να μην του δώσεις αντιβίωση.Βάλε epithol για 7 συνεχόμενες ημέρες και βάζε το απογευματάκι ώστε να μένει πάνω στα πόδια την ώρα που κοιμάται.Αν είσαι Θεσσαλονίκη γιατί δεν το πας στο ΑΠΘ?
Επειδή βλέπω υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στα πόδια θα δικαιολογούταν και η χρήση pulmosan ή κάτι αντίστοιχο όπως το scatt.Scatt λογικά δεν θα βρεις οπότε pulmosan καλύτερα, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση και πριν το εφαρμόσεις ρώτα και άλλα παιδιά αν συμφωνούν γιατί αυτό το φάρμακο μπορεί να σκοτώσει το πουλάκι υπό προυποθέσεις.Απλά πέρα από τα ακάρεα της τραχείας που συνιστάται πιάνει και άλλα ακάρεα όπως αυτά των ποδιών.
 

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην του δώσεις αντιβίωση.Βάλε epithol για 7 συνεχόμενες ημέρες και βάζε το απογευματάκι ώστε να μένει πάνω στα πόδια την ώρα που κοιμάται.Αν είσαι Θεσσαλονίκη γιατί δεν το πας στο ΑΠΘ?
Επειδή βλέπω υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στα πόδια θα δικαιολογούταν και η χρήση pulmosan ή κάτι αντίστοιχο όπως το scatt.Scatt λογικά δεν θα βρεις οπότε pulmosan καλύτερα, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση και πριν το εφαρμόσεις ρώτα και άλλα παιδιά αν συμφωνούν γιατί αυτό το φάρμακο μπορεί να σκοτώσει το πουλάκι υπό προυποθέσεις.Απλά πέρα από τα ακάρεα της τραχείας που συνιστάται πιάνει και άλλα ακάρεα όπως αυτά των ποδιών.
Δεν μπορω να το παω εκει γιατι ειναι μακρυα και θα το ταλαιπωρησω.. Εχω πουλμοσαν αλλα θα του βαλω καλυτερα επιθολ το πρωτημω.. Παντως ευχαριστω πολυ.. Τωρα εγω καιγομαι να γινει καλα μαφτο το περιβοητο ασθμα που παθενει
 
Οκ πάντως βγάλε ένα βιντεάκι να το δούμε αύριο. Θα βοηθήσει πολύ. Περαστικά εύχομαι. Τρώει το πουλάκι;
 
Σε ευχαριστω μωρεε.. Τρωει κανονικα τα πανταα πινει νερακι μια χαρα οταν ειναι καλα ειναι πλ ζωηρος.. Αλλα οταν κανει αφτο τον ηχο δεν τρωει κ αμα φαει ειναι σαν να πνιγετε..λοιπον εχω ηχογραφησει τν ηχο που κανει κ δεν μπορω να το στηλωω
 

Συνημμένα

Σε ευχαριστω μωρεε.. Τρωει κανονικα τα πανταα πινει νερακι μια χαρα οταν ειναι καλα ειναι πλ ζωηρος.. Αλλα οταν κανει αφτο τον ηχο δεν τρωει κ αμα φαει ειναι σαν να πνιγετε..λοιπον εχω ηχογραφησει τν ηχο που κανει κ δεν μπορω να το στηλωω
Ένα μικρό σε διάρκεια video θα είναι αρκετό... Θα σου δοθούν και οδηγίες για να το ανεβάσεις.
 
Σημερα βρηκα καμια 6πουπουλα στον πατο του κλουβιου απτο καναρινι μ.. Τοτε θαχει πτεροροια, δεν φτανει πουχει τοσα πραγματα... Θαχει και στρες..λεω να του παρω να πιει αντιστρες σε καμια βδομαδα και βλεπουμε... Να σημειωσω εδω περα πως πριν 3μηνες το αλλαζα μερος σε καμια 8μερη την μερα λογο ανακαινησης σπιτιου... λογικα θα στρεσαριστηκε απο αφτο...

Ωραια... Τωρα ψιλοκελαιδαει και εχει λγ βραχνιασμενη φωνη... φφφ καλα παμε...

Και κατι ακομα καμια φορα τον βλεπω και τρεμει ο λαιμοσ του αλλα κιχ δεν βγαζει.. Αλλα νταχ καποιες φορες κελαιδαει ομωσ.. Τι να πω περιεργο πολυ...

Οπως ειπα και πιο πανω το καναρινι μ ειχε Πτεροροια απο μεσα (Ιουνη) μεχρι και (Σεπτεμβρη) οπως πιστευα, αλλα προφανως εχει ακομα.. Αρα θα εχει παθολογικη πτεροροια και οχι φυσολογικη.. Ας με βοηθισει καποιος μαφτο εστω!### ΣΟΣ
 
Αν μπορούσες για λίγες μέρες να μην το ενοχλείς...
Πιστεύω πως η πίεση που νιώθει το κάνει να αντιδρά με αυτούς τους θορύβους...
Φυσικά μην εφησυχάζεις, αλλά να προσέχεις.
Με 5-6 φτεράκια δεν έχουμε απαραίτητα και πτερόρροια... Καλύτερα να μειώσεις τη χορήγηση φαρμάκων γιατί θα το χάσουμε από το συκώτι του.
 
Οχι δεν ησυχαζω! Μονο η καρδουλα μ το ξερει πως ειναι να εχει καποιο προβλημα και να μη μπορω να το βοηθησω, αμα ειχε καποιο μηκυτα θα εκανε αφτα που περιεγραψα η καποια αρρωστια αλλη;

Να του βαλω βιταμινες στο νερο της τεμπερλιν η οχι ακομα; "
 
Νομίζω προηγείται η ηρεμία και η ησυχία του πτηνού... επικουρικά αν χρειάζεται δώσε πολυβιταμίνες...
Θα περιμένω το video για να δούμε την πραγματική κατάσταση μια και το αρχείο του ήχου δεν μπορώ να το ακούσω...
 
Με δουλευεις;η ειμαι τρελη. Αφου μου ειπες πως δεν ξερεις τι ειναι αφτο που κανει και τωρα μου λες δεν το ακουσες;κοιτα τον ηχο αφτο μπορει να τον κανει αργοτερα μπορει κ αυριο οποτε το κανει θα το βγαλω βιντεο και θα το αναιβασω λοιπον...

Τοτε επιθολ θα αργησω να τον ξανα βαλω για να ηρεμησει εστω, απλα φοβαμαι πως θα γινουν χειροτερα τα ποδια του..
 
Με δουλευεις;η ειμαι τρελη. Αφου μου ειπες πως δεν ξερεις τι ειναι αφτο που κανει και τωρα μου λες δεν το ακουσες;κοιτα τον ηχο αφτο μπορει να τον κανει αργοτερα μπορει κ αυριο οποτε το κανει θα το βγαλω βιντεο και θα το αναιβασω λοιπον...

Τοτε επιθολ θα αργησω να τον ξανα βαλω για να ηρεμησει εστω, απλα φοβαμαι πως θα γινουν χειροτερα τα ποδια του..
Δεν ξέρω τι κάνει το καναρίνι μ' αυτά που περιγράφεις... όχι μ' αυτό που θα έπρεπε να ακούσω.
Από την αρχή γράφω πως θα περιμένω το video για καλύτερα συμπεράσματα.
Ίσως το συχνό πιάσιμο για την epithol να το "εξαγρίωσε" κάπως... και να έχουμε αυτούς τους ήχους.
 
Back
Top