Ασθένειες Το καναρινι μαλλον εσπασε το ποδι του, τι κανω;

IOANNA POTARI

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
εχω ενα πολυ σοβαρό προβλημα με ενα απο τα καναρινια μου. εχει σπάσει το ποδαρακι του μαλλον... Βοήθεια τι να κανω
 
πως έγινε αυτό, βρε Ιωάννα; Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες.. Να μας δώσεις κάποια παραπάνω στοιχεία;
 
πως έγινε αυτό, βρε Ιωάννα; Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες;
οταν επεστρεψα απο την δουλειά πηγα να τα σκεπασω και τον ειδα κρεμασμενο απο τα καγκελα. Δε το πατα και ειναι κοκκινο στη κλειδοση στο γονατο δηλ. τον πηρα αμεσως και τωρα κάθεται στο κλαρακι
 
οταν επεστρεψα απο την δουλειά πηγα να τα σκεπασω και τον ειδα κρεμασμενο απο τα καγκελα. Δε το πατα και ειναι κοκκινο στη κλειδοση στο γονατο δηλ. τον πηρα αμεσως και τωρα κάθεται στο κλαρακι
Κάπου πιάστηκε το ποδαράκι του. Μια φωτογραφία του ποδιού του θα βοηθούσε να σου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν. Μπορεί απλά να το πονάει τώρα και να κάθεται έτσι.
 
Όπως σου είπε πιο πάνω ο Δημήτρης καλό είναι να βγάλεις μερικές καθαρές φωτογραφίες. Βλέπεις αίμα;

Άμεσα καλή καθαριότητα του κλουβιού και ειδικά στις πατηθρες με ήρεμες κινήσεις να μην το φοβίσεις.
 
Αν είναι πάνω στο γόνατο θα είναι φοβερά δύσκολη η αποκατάστασή του.
Αν είναι λίγο πάνω ή κάτω ίσως με τη βοήθεια κάποιου νάρθηκα να έρθει.
Μπορείς να μας πεις που ακριβώς είδες το σπάσιμο;
 
Αν είναι πάνω στο γόνατο θα είναι φοβερά δύσκολη η αποκατάστασή του.
Αν είναι λίγο πάνω ή κάτω ίσως με τη βοήθεια κάποιου νάρθηκα να έρθει.
Μπορείς να μας πεις που ακριβώς είδες το σπάσιμο;

ειναι κόκκινο στην κλιδωση
δεν εχει αιμα
 
Και πως κατάλαβες οτι έσπασε;
Το σπασμένο (συνήθως) πόδι κρέμεται και κουνιέται ανεξέλεγκτα.
Έτσι είναι αυτό στο καναρίνι σου;
οχι δεν ειναι ετσι απλως ειναι λιγο κοκκινο και σαν να εχει λιγο πρηστει. Προσπαθω να αναβασω φωτο και δεν ανεβάζει
 
οχι δεν ειναι ετσι απλως ειναι λιγο κοκκινο και σαν να εχει λιγο πρηστει. Προσπαθω να αναβασω φωτο και δεν ανεβάζει
Άρα δε μιλάμε με βεβαιότητα για σπάσιμο αλλά ίσως για ένα χτύπημα. Σωστά;
 
σωστα πανικοβληθηκα. Κουτσαινει ομως γιατι τον εβγαλα απο το κλουβί
Είναι πολλές φορές πιο εύκολο για το πουλί να πατά στο ένα πόδι και να ξεκουράζει ή να προφυλάσσει το ένα πόδι του...
Αύριο να μας πεις για την κατάστασή του και να μας βάλεις και μερικές φωτογραφίες για να δούμε την έκταση του προβλήματος.
 
Είναι πολλές φορές πιο εύκολο για το πουλί να πατά στο ένα πόδι και να ξεκουράζει ή να προφυλάσσει το ένα πόδι του...
Αύριο να μας πεις για την κατάστασή του και να μας βάλεις και μερικές φωτογραφίες για να δούμε την έκταση του προβλήματος.
οκ ευχαριστω και παλι για ολα καλο βραδι. Δυσκολεύομαι στο να ανεβασω φωτο γιατι μου λεει συνεχως σφάλμα
 
οκ ευχαριστω και παλι για ολα καλο βραδι. Δυσκολεύομαι στο να ανεβασω φωτο γιατι μου λεει συνεχως σφάλμα
Ιωάννα, αν έχεις τραβήξει φωτό από κινητό και μετά τις περάσεις στον Η/Υ σου,τότε αφού ανοίξεις την εικόνα που θες, πατάς δεξί κλικ, επιλέγεις άνοιγμα με microsoft office picture manager, εν συνεχεία πάνω πάνω θα κλικάρεις την επιλογή εικόνα,θα πάς κάτω κάτω που λέει συμπίεση εικόνων,θα επιλέξεις την κατηγορία για ιστοσελιδα και πλέον η φωτό είναι έτοιμη να την ανεβάσεις στο φόρουμ..
 
Ιωάννα μου το έβγαλες απ το κλουβί και που το έβαλες; Σε τέτοιες καταστάσεις το να του αλλάζεις κλουβιά και να το πιάνεις μόνο άγχος και στρες του δημιουργεί... Πως είναι το πουλάκι σήμερα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
οκ ευχαριστω και παλι για ολα καλο βραδι. Δυσκολεύομαι στο να ανεβασω φωτο γιατι μου λεει συνεχως σφάλμα
φωτο
Ιωάννα μου το έβγαλες απ το κλουβί και που το έβαλες; Σε τέτοιες καταστάσεις το να του αλλάζεις κλουβιά και να το πιάνεις μόνο άγχος και στρες του δημιουργεί... Πως είναι το πουλάκι σήμερα;
δεν του αλλαξα κλουβι απλως το πηρα στην χουφτα μου για να το δω πως παει μετα το ξαναεβαλα μεσα. το δακτυλακι του εχει χτυπήσει τελικα γιατι το ποδι το παταει κανονικα αλλα ειναι φοβερα φοβισμενο και σταματησε το υπεροχο τραγουδι του

αυτο που με αγχώνει ειναι οτι δεν ειναι πολυ δραστηριος. Βεβαια αυτο που περασε δεν ηταν και λιγο
 
αυτη ειναι η φωτο στο ποδαρακι με το δαχτυλίδι ειναι το χτυπημένο

δεν του αλλαξα κλουβι απλως το πηρα στην χουφτα μου για να το δω πως παει μετα το ξαναεβαλα μεσα. το δακτυλακι του εχει χτυπήσει τελικα γιατι το ποδι το παταει κανονικα αλλα ειναι φοβερα φοβισμενο και σταματησε το υπεροχο τραγουδι του

αυτο που με αγχώνει ειναι οτι δεν ειναι πολυ δραστηριος. Βεβαια αυτο που περασε δεν ηταν και λιγο
20160407_214019.webp
 
Δε βλέπω κάτι το σοβαρό και σίγουρα δεν βλέπω σπάσιμο...
Από τη φωτογραφία το μόνο που μπορώ να δω είναι η ανάγκη χρήσης epithol στις πατούσες και γενικά στα πόδια του πουλιού.
Έτσι σε μια δυο βδομάδες τα πόδια θα γίνουν τέλεια χωρίς τα νεκρά τμήματα δέρματος που φαίνονται.
 
Δε βλέπω κάτι το σοβαρό και σίγουρα δεν βλέπω σπάσιμο...
Από τη φωτογραφία το μόνο που μπορώ να δω είναι η ανάγκη χρήσης epithol στις πατούσες και γενικά στα πόδια του πουλιού.
Έτσι σε μια δυο βδομάδες τα πόδια θα γίνουν τέλεια χωρίς τα νεκρά τμήματα δέρματος που φαίνονται.
απο που θα το παρω. Φαρμακειο;
 
Back
Top