Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγχαρητήρια κι απο μένα για αυτόν τον κούκλο! Απίστευτα γλυκός και εύστροφος! Κι εγώ ζήλεψα.. Έτσι μου ρχεται να πάρω κι εγώ! Να τον χαίρεσαι Μάνο και σ'ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μας..
 
τελειος ειναι! Γλυκας! Να τον χαιρεσαι και να τον προσεχεις!
 
Mano, trava kanena youtube pos ton taisis an mporeis! Endiaferon poli! )

Αυτό δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο Πωλίνα γιατί πρέπει να έχω όλη την προσοχή μου σε αυτόν. Όταν πεινάει πηγαινοέρχεται σαν σφαίρα. Η δική μου μέθοδος ταίσματος πάντως δεν είναι και η ιδανικότερη γιατί μου έδωσαν βλακεία σύριγγα και ευτυχώς που έκανε ο πατέρας μου πατέντα με ένα σκληρό πλαστικό καλαμάκι και μπορεί και τρώει. Υπάρχουν βίντεο στο youtube αλλά αν μπορέσω θα ανεβάσω.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! 🙂
 
:) Sto Youtube ta idame! Theloume Live! On Air!
Vale tous gonis na travane youtube kai taise ton...
(daksi, plaka kano...otan tha mporesis...). Apla einai glikouuuulis!
 
Επειδή μένω με τον πατέρα μου αν είναι σπίτι εκείνη τη στιγμή μπορεί να το γυρίσουμε.:)
 
θελω κι εγωωω! Σνιφ σνιφ!
ειναι τελειος ο μανι! Να σου ζησει! Μια γλυκα!
 
Από σήμερα υπάρχουν 2 Ringnecks στο σπίτι. Ο πατέρας μου αποφάσισε ξαφνικά να πάρει άλλο ένα χωρίς εγώ να το ξέρω και για να είμαι ειλικρινής χωρίς να είμαι σύμφωνος. Αυτός είναι πιο μεγάλος (περίπου χρονιάρης μάλλον) και φωνάζει πολύ πιο δυνατά. Δεν μπορεί να τον αγγίξει κανείς γιατί δεν είναι ήμερος. Αυτό που με βασανίζει αυτή τη στιγμή είναι ο φόβος ότι θα έχει αρνητική επίδραση στον Μάνι και θα χαλάσει το μεταξύ μας δέσιμο. Προς το παρόν έχω τον Μάνι στο δωμάτιο μου αλλά και πάλι τον ακούει.
 
Από σήμερα υπάρχουν 2 Ringnecks στο σπίτι. Ο πατέρας μου αποφάσισε ξαφνικά να πάρει άλλο ένα χωρίς εγώ να το ξέρω και για να είμαι ειλικρινής χωρίς να είμαι σύμφωνος. Αυτός είναι πιο μεγάλος (περίπου χρονιάρης μάλλον) και φωνάζει πολύ πιο δυνατά. Δεν μπορεί να τον αγγίξει κανείς γιατί δεν είναι ήμερος. Αυτό που με βασανίζει αυτή τη στιγμή είναι ο φόβος ότι θα έχει αρνητική επίδραση στον Μάνι και θα χαλάσει το μεταξύ μας δέσιμο. Προς το παρόν έχω τον Μάνι στο δωμάτιο μου αλλά και πάλι τον ακούει.


😱 δεν μου φαινεται καλη ιδεα κι εμενα... Θα μαθει το μωρο να φωναζει απο εκει που το μονο που ακουγε ητανε ανθρωπινη ομιλια και του ητανε το πιο οικειο. Γιατι δεν του λες να τον πατε πισω και να παρεις παιχνιδια και αξεσουαρ για το Μανι να γεμισεις το καινουριο του κλουβι; 😉
 
😱 Amaaan! 😱
Den nomizo tha sou voithisi auto stin ekpedeusi tou Mani! An itane imeros toulaxiston! Giati to pire o pateras sou tora? Mporousate na parete se kanena xrono ena teri gia ton Mani...allla oxi tora... Pantos h gnomi mou einai oti tha diskoleytis perisoterra stin ekpedeusi...O Mani tha theori filo ton allo Ringnec ki oxi ton anthropo...H idea tis ekpedeusis apo moro vasizete na ksexnaei to mikro poulaki tous gonis tou kai tha theori ton anthropo san aderfo...Na ksexnaei pos sfirizan oi gonis gia na mathi na milaei...
H gnomi mou oti Viastikate 😕
 
😱 Amaaan! 😱
Den nomizo tha sou voithisi auto stin ekpedeusi tou Mani! An itane imeros toulaxiston! Giati to pire o pateras sou tora? Mporousate na parete se kanena xrono ena teri gia ton Mani...allla oxi tora... Pantos h gnomi mou einai oti tha diskoleytis perisoterra stin ekpedeusi...O Mani tha theori filo ton allo Ringnec ki oxi ton anthropo...H idea tis ekpedeusis apo moro vasizete na ksexnaei to mikro poulaki tous gonis tou kai tha theori ton anthropo san aderfo...Na ksexnaei pos sfirizan oi gonis gia na mathi na milaei...
H gnomi mou oti Viastikate 😕

συμφωνω απολυτα... ☹
 
Παιδιά σας ξαναλέω ότι εγώ δεν τον θέλω ας είναι και άγιος. Η απόφαση ήταν του πατέρα μου και δυστυχώς ήταν αντιδραστική γιατί είχαμε τσακωθεί. Αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε καθόλου και είναι σχεδόν απίθανο να του αλλάξω γνώμη. Κρίμα που συμβαίνει αυτό γιατί είναι ο καλύτερος πατέρας του κόσμου και το λέω ειλικρινά και ταυτόχρονα ο καλύτερός μου φίλος. Απλά καμιά φορά στα νεύρα μας κάνουμε βεβιασμένες κινήσεις...
 
Μάνο μολις εμαθα για το άλλο πουλι! Δεν ξερω τι να σου πω. Ισως ακόμα και για σενα να ειναι δυσκολο να αφοσιωθεις οταν υπάρχει κι ο άλλος. Αν ο πατέρας σου τώρα έχει προσωπική αναγκη να φροντίζει ένα πουλί, τοτε ισως θα πρέπει να βρήτε μια λύση... Απο την μια η Πωλίνα έχει δικιο (κι εγώ έτσι θα σκεφτόμουν) από την άλλη υπάρχουν καταφύγια πουλιών με ζώα πολύ ταλαιπωρημενα που όμως συνηπάρχουν ημερέυουν και μιλάνε κιολα. Η δική σας σχεση δεν νομίζω πως θα χαλάσει )
 
δε θα σκοτωθεις και με τον πατερα σου ομως για ενα πουλι! Ναμαστε σοβαροι!

λοιπον ακου τωρα, αφου τελικα ο πατερας σου μας βγηκε πολυ παπαγαλοφιλος οκ τι να κανουμε,το προβλημα θα ηταν αμα δεν τα αγαπουσε, λοιπον αφου εχετε 2 προσπαθηστε να μην τα εχετε μαζι τουλαχιστον.
εσυ κρατα τον δικο σου στο δωματιο σου και ας τον ακουει μονο τον αλλο! Προσπαθησε να μην εχουν ουτε οπτικη επαφη, οχι οτι αμα βλεπονται λιγο καποια στιγμη θα γινει κακο αλλα οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα για να δεθει τελειως με σενα. Παντως δεν νομιζω οτι πρεπει να προβληματιζεσαι τοσο εσυ,ισα ισα που μπορει κοντα στον μανι να ημερεψει και ο αλλος! Τεσπα παντως δεν ηρθε και η καταστροφή και περιμενουμε φοτο και απο τον νεο!
 
Θα συμφωνησω με το Νασο... αφου δεν γινεται διαφορετικα απλα προσπαθησε να τα κρατησεις μακρια οσο γινεται... 😉
 
Η κατάσταση ήταν λίγο πιο περίπλοκη. Δεν σκοτώνομαι εννοείται με τον πατέρα μου. Σήμερα τσακωνόμαστε, αύριο είμαστε φιλαράκια. Έχω γράψει εξάλλου πιο πάνω τη γνώμη μου για εκείνον. Ο κυριότερος λόγος που πήρε τον άλλον ήταν πιστεύω επειδή τον λυπήθηκε στο μικρό κλουβί που τον είχαν. Τον επέστρεψε πάντως σήμερα κι έτσι ο Μάνι είναι πάλι μόνος του. Ειλικρινά δεν θα ήθελα να φύγει αν δεν ήταν ο Μάνι μικρός και δεν ήταν αυτός άγριος. Ελπίζω να βρει μια καλή οικογένεια για να τον εξημερώσει και να τον κάνει ευτυχισμένο...
Η συμβίωση με τον Μάνι θα ήταν πολύ δύσκολη και ακόμα και στο δωμάτιο μου δεν ησύχαζε ο μικρός. Από χθες το απόγευμα χτυπιόταν στο τεράριουμ. Ελπίζω να ηρεμίσει σήμερα γιατί δεν τρώει κι όλας, αφού συν τοις άλλοις μπήκε και στο μεγάλο κλουβί που διαφορετικά δεν θα έμπαινε. Αύριο θα τον πάω και στον πτηνίατρο για να τον εξετάσει ώστε να σιγουρευτώ ότι όλα πάνε καλά. Δεν ξέρω πόσοι από σας έχετε μεγαλώσει μωρό παπαγάλο αλλά εγώ έχω πάρει σοβαρά το ρόλο μου και δεν θέλω εμπόδια.
 
Elpizo o megalos papagalos tha vrei kali ikogenia...tora pou to ipes ton lipame ki ego...omos kala kaneis pou dineis oli tin prosoxi sou ston mikro Mani... Kai pali Mpravo sou Mano!
 
Νομιζω πως κανατε το καλυτερο και φαινεται ποσο υπευθυνα ανελαβες να μεγαλωσεις το μικρο Μανι και δε σου κρυβω οτι εμενα προσωπικα με εξεπληξες ευχαριστα με την υπευθυνοτητα σου την οποια δεν βλεπεις συχνα απο ατομα που εχουνε φροντισει πουλια και στο παρελθον... :) Ο Μανι θα ηρεμησει ειμαι σιγουρος και θα γινει οπως ακριβως ητανε, σου αποκλειω να επηρεαστηκε τοσο απο το αλλο πουλι σε μια μονο ημερα... Μωρο ειναι ακομη... Τωρα διαμορφωνει το χαρακτηρα του... :) Μπραβο σου και παλι για τη δουλεια που κανεις μαζι του... 😉
 
Μανο φοβερος εισαι. Το χειριστηκες αψογα! Μην ανυσηχεις ηταν πολυ λιγος ο χρονος ποσο να τον επηρεασει; θα συνελθει! Πολυ σωστα αυτα που σου λεει ο Ανεστης. Κριμα που η αποσταση Αθηνα -Βολος εμποδιζει και αντιστοιχη φιλια Φοιβου-Μανι.
 
Back
Top