Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγνώμη Γιώργο. Έχεις κι εσύ τα δίκια σου. Αλλά φαντάσου την αγωνία που πέρασα εγώ μήπως και βρω κάποια λύση. Επίσης το τελευταίο διάστημα πέθανε ένα μωρό περιστεράκι που είχαμε βρει στο δρόμο στα χέρια μας μετά από μία εβδομάδα και στη συνέχεια ο σκύλος με τον οποίο μεγάλωσα και αυτό όσο να 'ναι με έχει κάνει πιο ανήσυχο.
Μη φοβάσαι θα ηρεμήσω πάντως!
 
Μόλις ξύπνησε άρχισε να τεντώνει το λαιμό του και να ανοίγει το ράμφος του συνέχεια σαν να του έχει κάτσει κάτι. Σκέφτομαι μήπως έφαγε κανένα ροκανίδι. Του έδωσα μια σταγόνα νερό και μετά ηρέμησε λίγο αλλά φαίνεται πολύ νυσταγμένος.

Δεν εχω διαβασει ακομη τα υπολοιπα ποστ αλλα μια που διαβασα αυτο να σε καθησυχασω οτι ειναι μια συνηθεια που κανουν ολοι οι παπαγαλοι. Τυχαια αυτη τη στιγμη ο Φοιβος καθεται στον ωμο μου και κανει ακριβως αυτο το πραγμα! 😉 Το κανουν συνεχομενα πολλες φορες.
 
Καλά λες δεν του ξαναδίνω τίποτα. Αν και στο μικρό pet shop το εξαφανίζανε τα άλλα μικρά.

Πόσο καιρό θέλει για να τρώει σποράκια;


ειχα σκοπο να σου πω να μην του δωσεις αλλα επειδη σε ακουσα τοσο ενθουσιασμενο σου ειπα απλα λιγο. αλλα δεν ηξερα οτι δεν ενιωθε και πολυ καλα... ☹ αλλη φορα θα σου λεω κατευθειαν αυτο που σκεφτομαι... Και για ακομη μια φορα με κινδυνο να γινω κουραστικος θα σου πω να παρεις πελετς που ειναι πληρης τροφη και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! 😉
 
Ανέστη πήγα να πάρω πελετς απογαλακτισμού αλλά δεν είχαν. Ίσως πάρω online αλλά θέλω να μάθει να τρώει σπόρια πέρα από τα πέλετς. Για το πορτοκάλι όπως είπα και πιο μπροστά είδα τα υπόλοιπα που είχαν στο πετ και τα καταβροχθίζανε γι αυτό και σκέφτηκα μήπως αρέσουν και στον Μάνι.
 
Επειδή είμαι σίγουρη πως ο Μανι θα είναι μια χαρά, διαβασε τον σύνδεσμο. Δεν πειράζει που είναι για κοκατιλς. Δινει μερικές απλές συμβουλές εκπαίδευσης. Μου άρεσε αυτή που εκπαιδευεις το πουλι να θεωρεί ασφαλές πεδίο εσένα και το κλουβί του... Ελπιζω μόνο να διαβάζεις αγγλικά, αλιώς αν θες σου τα μεταφράζω.

Καλυνύχτα


Cockatiels and Biting, How to stop a cockatiel from biting, stopping cockatiels from biting, how to tame a cockatiel, how to stop cockatiels from biting, stop a cockatiel or other parrot, bird from biting, hand taming a cockatiel, how to hand tame a
 
Ευχαριστώ πολύ Χριστιάνα! Θα το διαβάσω και μην ανησυχείς ξέρω πολύ καλά αγγλικά!
 
Μπραβο Μανο, ολα θα πανε καλα! Το κλειδι ειναι η αγαπη που του εχεις μια που ετσι προσεχεις αμεσως και την παραμικρη αλλαγη ! Βλεπεις ποσο αναγκη το εχει ετσι μικρουλης που ειναι ακομα αφου το μονο που τον νοιαζει ειναι να εξασφαλισει... Τον μπαμπα του.Χαιρομαι πολυ και γω για τον γλυκουλη Μανι, αλλα και για σενα που τα καταφερες τοσο καλα στο petshop !
 
μάνο θελουμε φοτο καθε 3-4 μερες για να βλεπουμε και εμεις το πως μεγαλώνει οπωτε οταν εχεις χρονο τραβα του μια και οταν μπορεσεις τις ανεβαζεις.
γιατι αυτο το πουλι ειναι γεννημα θρεμα στο φορουμοπωτε θελουμε ολοι να βλεπουμε την αναπτυξη του!:D
 
Θα ανεβάσω σύντομα και άλλες φωτογραφίες! Προς το παρόν μπορώ να σας ανακοινώσω επίσημα πως ο Μάνι εκπλήρωσε το καθήκον του σαν πουλί!:D
Πετάει πλέον κανονικά! Πήγε από το πάτωμα στο κλουβί του που το έχω πάνω στο πιάνο! Βέβαια όσο να 'ναι έχει ένα μικρό πρόβλημα κατεύθυνσης και πήγε μια φορά στον τοίχο αλλά τον προσέχω για να μην χτυπήσει! Αν δεν πέσει και λίγο όμως δεν θα μάθει!
Λίγο όμως...
 
Μπραβο για το Μανι! Πολυ χαιρομαι που ζωακια πεφτουν σε καλα χερια και ανθρωπους που τα αγαπουν και τα νοιαζονται!
 
Πριν από λίγο συνειδητοποίησα ότι έκλεισα ένα μήνα στο φόρουμ! Περνάει ο καιρός. Ποιος θα μου το λεγε ότι θα ασχολούμουν ποτέ με οποιοδήποτε πτηνό. Κι όμως χάρη σε σας μια νέα αγάπη γεννήθηκε και σήμερα φροντίζω μωρό παπαγάλο τον οποίο αγόρασα κι όλας και δεν βρήκα ή μου χάρισαν. Σας ευχαριστώ... Όπως και τη Μάιρα βέβαια αλλά και έναν πράσινο παπαγάλο στο αττικό πάρκο που ήταν ο πρώτος που με έκανε να δω αλλιώς αυτά τα υπέροχα πλάσματα!
Εύχομαι σε όλα τα μέλη του φόρουμ τα καλύτερα!

Σήμερα ανέβασα κάποιες νέες φωτογραφίες του Μάνι και του έφτιαξα και άλμπουμ που σιγά σιγά θα εμπλουτίζεται! [x]

Επίσης ανεβάζω και 2 βιντεάκια απλά για μια γεύση! Να πω ότι στο δεύτερο βίντεο σκοτώθηκαν 2 κασκαντέρ!:D Ο Μάνι πετούσε συνέχεια και το τράβηξα 6 φορές! Αφήστε που έχει χτυπήσει ήδη 5 φορές τη μύτη του στην μπαλκονόπορτα και 2 σε ένα κάδρο! Ευτυχώς δεν έχει τίποτα!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
τι τελειο μωρο! σου ρχεται να το ζουληξεις και να το φιλας ολη μερα!:8:

νομιζω εχει αρχισει να προσπαθει να μιμηθει το σφυριγμα σου... 😀 συνεχισε ετσι να του μιλας πολυ και δε θα αργησεις να τον ακουσεις... :)
 
φτου!φτου!φτου!:D
υπεροχο το μωρακι σου! Δειχνει οτι εχει επαφη μαζι σου, μπραβο Μανο συνεχισε!
 
Να πω ότι δεν ζήλεψα; Ψέματα θα πω.
Να σου ζήσει ο Μάνι και να τον χαίρεσαι.
 
μπράβο Μάνο, καλά,το παιδί είναι, αλλού!1
Υπέροχο, συγχαρητήρια!
 
Sketi glika! Mia xara proxorate! Einai toso omorfos kai mikroulis...ftou-ftou-ftou! Kai autos o ixos :) san ton epiase loksigas! Exei plaka! Mia xara ton exeis Mano! Bravo!
Mano, poli oreo terrarioum pires! Tora mas prokalis oreksi gia kainouria poulakia-morakia!
 
Back
Top