Διατροφή Τροφή καναρινιών σε μορφή πέλλετς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είμαι πιο κοντά στη λογική του @mgerom που την αναπτύσσει στο 13ο ποστ...
Διαφορετικά ας αφήσουμε τις μπριζόλες και τα παιδάκια που είναι ιατρικά αποδεδειγμένα πως "βλάπτουν" κι ας το γυρίσουμε στα συμπυκνωμένα "χάπια" σίτισης... Που είναι πλήρη διατροφικά, βόμβες ενέργειας, δεν έχουν εκκρίσεις και εκκενώσεις και κυρίως δε χρειάζεται τόσο χρόνο για να ετοιμαστούν...
Γιάννη και εγώ συνηγορώ στις απόψεις του Μάκη, αλλά όπως είπα όλα εξελίσσονται, αν παλιότερα έλεγες ότι ταιζεις το σκυλί σου με κροκκέτες σε περνούσαν για παλαβό, σήμερα όμως είναι μονόδρομος.
Όσο για τα χάπια σίτισης στο μέλλον μην αποκλείεις τίποτα... 😀..., πως να ταισεις άλλωστε την Κίνα τώρα που επιτράπηκε και το δεύτερο παιδί...
 
Υπάρχουν τροφές που αξίζουν να τις δοκιμάσουμε, άλλες που επιβάλετε να τις εντάξουμε στο σιτηρέσιο των πουλιών και άλλες που ίσως είναι εκτροφικά σκουπίδια... με φοβερές επιπτώσεις και παρενέργειες.
Απλά σαν ξεροκέφαλος θα παραμείνω όσο μπορώ, στην πικραλίδα, τη γλυστρίδα, το ζοχό, την τσουκνίδα κλπ... κι ας είμαι ντεμοντέ και οπισθοδρομικός.
Γιάννη και εγώ συνηγορώ στις απόψεις του Μάκη, αλλά όπως είπα όλα εξελίσσονται, αν παλιότερα έλεγες ότι ταιζεις το σκυλί σου με κροκκέτες σε περνούσαν για παλαβό, σήμερα όμως είναι μονόδρομος.
Έχεις δίκιο... εξελίσσονται σίγουρα...
Κι όσο περισσότερο μας βολεύουν.. Τόσο πιο αποδεκτά γίνονται..
Και για να δουλεύει καλά το σύστημα και να αλληλοτροφοδοτείται όπως λένε οι κακοπροαίρετοι (όχι εγώ)... όλοι οργανωμένα οι "σχετικοί" προτείνουν κροκέτα... ως καλύτερη, πλήρης και απαραίτητη τροφή για το σκύλο.
Εγώ τι να πω;
Σιγά μη μαγειρεύω για το σκύλο... εδώ δεν το κάνω για τα παιδιά μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: GimDim
Απλά σαν ξεροκέφαλος θα παραμείνω όσο μπορώ, στην πικραλίδα, τη γλιστρίδα, το ζοχό, την τσουκνίδα κλπ... κι ας είμαι ντεμοντέ και οπισθοδρομικός.
Και εγώ αυτό κάνω, απλώς θεωρώ ότι παράδοση και μέλλον μπορούν να συνυπάρξουν, πράγμα που γίνεται ούτως ή άλλως.
Σιγά μη μαγειρεύω για το σκύλο... εδώ δεν το κάνω για τα παιδιά μου.
Όχι βεβαίως στην ίδια μοίρα παιδιά και σκυλιά...
 
θεωρώ ότι παράδοση και μέλλον μπορούν να συνυπάρξουν,
Πολύ πιθανόν να έχουν ξεκινήσει... απλά εγώ σε ότι έχει ψυχή αρνούμαι να πειραματιστώ...
Όχι βεβαίως στην ίδια μοίρα παιδιά και σκυλιά...
Έλα τώρα... υποψιάζομαι πως καταλαβαίνεις πως το έκανα περισσότερο για να ταρακουνήσω τη σκέψη μας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: GimDim
Θέλω να πω ότι όλα εξελίσσονται και αξίζουν μιά δοκιμή νομίζω...
.. Οποιαδήποτε εξέλιξη λαβαίνει μέρος στην καθημερινότητα του πλανήτη μας, με κύριο/βασικό/μοναδικό αποδέκτη τον άνθρωπο. Για τον άνθρωπο και μόνο, δίχως να σκεφτόμαστε τις επιπτώσεις των δραστηριοτήτων μας τόσο στον πλανήτη αλλά και σε κάθε άλλο γήινο πλάσμα που συμβιώνει μαζί μας και αποσκοπεί στην ανατροπή των ισορροπιών της Φύσης, συγνώμη φίλε με βρίσκει κάθετα αντίθετο! Μπορεί να μην έχω τη δύναμη να αντιδράσω, δεν θα με υποχρεώσουν όμως και να δέχομαι ότι μου σερβίρουν!

την τάση παρέμβασης και ελέγχου του ανθρώπου σε όλα...
Διαφορετικά ας αφήσουμε τις μπριζόλες και τα παιδάκια που είναι ιατρικά αποδεδειγμένα πως "βλάπτουν" κι ας το γυρίσουμε στα συμπυκνωμένα "χάπια" σίτισης... Που είναι πλήρη διατροφικά, βόμβες ενέργειας, δεν έχουν εκκρίσεις και εκκενώσεις
.. Αυτό ακριβώς! Εξέλιξη δεν είναι κι αυτό; ας το δοκιμάσουμε, λοιπόν! Ε όχι.. Παραπάει!
 
Εγώ ήδη έχω παραγγείλει μια αντίστοιχη τροφή σε σκόνη και περιμένω να έρθει. Ο μόνος λόγος που την πήρα είναι σαν ενναλακτική τροφή για τον μικρό με το σπασμένο ράμφος.Ακόμα περιμένω και τα παρακολουθώ να δω ποιά ψάχνοντε με το φαί και δυστηχώς το συγκεκριμένο πουλάκι δεν φαίνεται τόσο δραστήριο στην αναζήτηση τροφής αν και είναι νώρις ακόμα.Αν δω ότι δεν μπορεί και έχει έρθει η τροφή θα του την δώσω και θα σας πω. Μάλλον θα πάει για 'πειραματόζωο' το κακόμοιρο αλλά προτιμώ να του δώσω αυτή και να ζήσει παρά να το δω να σβήσει.
 
Πολύ πιθανόν να έχουν ξεκινήσει... απλά εγώ σε ότι έχει ψυχή αρνούμαι να πειραματιστώ...
Πάντως και τα κοτοπουλάκια-ορτύκια και ίσως τα καναρίνια που έχουν ψυχή εκκολάπτονται πλέον απο εκκολαπτικές μηχανές και όπως φαίνεται δεν ενοχλείται κανείς(παρά μόνο για το ποσοστό επιτυχίας)... (που είσαι καημένη γιαγιά να δεις πως γεννιούνται τα πουλάκια...)
Έλα τώρα... υποψιάζομαι πως καταλαβαίνεις πως το έκανα περισσότερο για να ταρακουνήσω τη σκέψη μας...
Δεν το υποψιάζομαι είμαι βεβαιότατος και αυτό κάνει αυτό το φόρουμ να ξεχωρίζει.
 
Θα ήθελα να ζώ μετά απο κάποια χρόνια να δώ πως θα εξελίσσονταν αυτό το ράμφος όταν μια ΣΚΟΝΗ θα αντικαθιστούσε ένα σπόρο. Φαντάζομαι μια μύτη σαν την δική μας, να μπορεί να, σνιφάρει 😛 ή κάποια άλλη κάπως σαν καλαμάκι αναψυκτικού, ώστε να μπορεί να ρουφά τον πολτό που θα δημιουργούταν, κάθε φορά που τα πουλιά μούλιαζαν την σκόνη.
. Για όσουν παρήγγειλαν ή σκέφτονται να πειραματιστούν, δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση από το σκεπτικό που κατέθεσε ο κος Γερολυμάτος! Διαβάστε το προσεκτικά..
 
Εγώ ήδη έχω παραγγείλει μια αντίστοιχη τροφή σε σκόνη και περιμένω να έρθει. Ο μόνος λόγος που την πήρα είναι σαν ενναλακτική τροφή για τον μικρό με το σπασμένο ράμφος.Ακόμα περιμένω και τα παρακολουθώ να δω ποιά ψάχνοντε με το φαί και δυστηχώς το συγκεκριμένο πουλάκι δεν φαίνεται τόσο δραστήριο στην αναζήτηση τροφής αν και είναι νώρις ακόμα.Αν δω ότι δεν μπορεί και έχει έρθει η τροφή θα του την δώσω και θα σας πω. Μάλλον θα πάει για 'πειραματόζωο' το κακόμοιρο αλλά προτιμώ να του δώσω αυτή και να ζήσει παρά να το δω να σβήσει.
Να λοιπόν ένα παράδειγμα που η συγκεκριμένη τροφή μπορεί να φανεί όχι μόνο χρήσιμη αλλά και σωτήρια... , συνεπώς εγώ τουλάχιστον δεν απορρίπτω αβλεπί κάθε νέο και καινοτόμο.
 
Αναγράφεται πως για όσα πουλιά βρίσκονται σε απογαλακτισμό, πρέπει να τρέφονται για τουλάχιστον 6-9 μήνες με την συγκεκριμένη(τέλος πάντων)τροφή.
Λάμπρο, παρήγγειλες μόνο μια συσκευασία ή 9 μηνών απόθεμα;
 
. Για όσουν παρήγγειλαν ή σκέφτονται να πειραματιστούν, δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση από το σκεπτικό που κατέθεσε ο κος Γερολυμάτος! Διαβάστε το προσεκτικά..
Αν κατάλαβα καλά ο Κος Γερολυμάτος αναρωτιέται για μετά από πολλά χρόνια πως θα είναι το ράμφος και φαντάζεται μιά άλλη μύτη..., δεν νομίζω ότι το θεωρεί δεδομένο και τελεσίδικο...
Ίσως κατάλαβα λάθος.
 
... Αναγράφεται πως για όσα πουλιά βρίσκονται σε απογαλακτισμό, πρέπει να τρέφονται για τουλάχιστον 6-9 μήνες με την συγκεκριμένη(τέλος πάντων)τροφή.
Λάμπρο, παρήγγειλες μόνο μια συσκευασία ή 9 μηνών απόθεμα;
Μία συσκευασία Δημήτρη. Να δούμε αν θα χρειαστεί κιόλας. Έτσι και αλλιώς για ένα πουλάκι αρκετή είναι. Πρώτα θα εξαντλήσω το ενδεχόμενο να φάει σπόρια αλλά είναι και δύσκολο να το καταλάβω με τόσα πουλιά.Αν δω ότι δεν μπορεί, εύχομαι να το καταλάβω γρήγορα και να μην πάει ατάιστο θα του τη δώσω.Απλά για να του την δώσω δεν θέλω να είναι με άλλα στο κλουβί γιατί δεν θέλω να μάθουνε με αυτήν την τροφή. Οπότε όταν έρθει η ώρα και αν πάνε μέχρι τότε καλά θα μπει μόνος του σε κλουβάκι να αποφύγουμε και τυχών παρενοχλήσεις από τα άλλα δεδομένου του προβλήματός του. Μακάρι να ζήσει έστω και με αυτήν την τροφή. Και μοιάζει στη μανούλα του το καημένο ☹
 
..η εξέλιξη δεν υπάρχει μόνο στις τροφές, αλλά και στον εξοπλισμό(νέα κράματα μετάλλων για κλουβιά) καθώς και στην Πτηνιατρική( νέοι Πτηνίατροι με άμεση χρήση ειδικότητας).
Δεν άκουσα όμως κανέναν να δηλώνει εντός του φόρουμ πως ανανέωσε τον εξοπλισμό του ή πως για ότι του έτυχε στα πτηνά του,έτρεξε αμέσως στον/στην Πτηνίατρο.. Μάλλον επειδή κοστίζει περισσότερο μια τέτοια κίνηση απ'το να πειραματιστούμε σε ένα ζωντανό!
Αυτά είχα να πω.. Και επιτρέψτε μου να αποχωρήσω από το θέμα!
 
Αυτά είχα να πω.. Και επιτρέψτε μου να αποχωρήσω από το θέμα!
Συμφωνώ με τις σκέψεις σου Δημήτρη αλλά αν επιτρέπεται, γιατί ν' αποχωρήσεις από την συζήτηση; :)
 
Συμφωνώ με τις σκέψεις σου Δημήτρη αλλά αν επιτρέπεται, γιατί ν' αποχωρήσεις από την συζήτηση; :)
... Πριν 10 χρόνια, επί 14 συναπτά έτη εργαζόμουν ως προιστ. Πωλήσεων και υπεύθυνος για 5 υποκ/τα μιας εκ των 3 μεγάλων εταιριών κινητής τηλεφωνίας.
κάθε λοιπόν εταιρία συσκευών, με το που λάνσαρε στην αγορά κάποιο νέο μοντέλο κινητού, πάντα μας έλεγαν πως αν ενδιαφερόμαστε εμείς οι ίδιοι να το πάρουμε, να περιμένουμε να εκδοθεί η 3η serial version της συσκευής(κάθε νέα σειρά έβγαινε 3 μήνες μετά..), άρα 9 μήνες μετά να το πάρουμε,ώστε αν υπήρχαν λάθη ή παραλήψεις ή προβλήματα στην συσκευή.. Μέσα στο 9μηνο αυτό όλα θα είχαν εντοπιστεί και διορθωθεί! Κι αυτό κάναμε.. Περιμέναμε..
εδώ λοιπόν, που έχουμε να κάνουμε με ζωντανά πλάσματα, πριν καν δούμε τι αποτελέσματα έχουν κατά την χορήγηση τους σε εκτροφή οι νέες αυτές πολυτροφές, πριν καν δούμε αν άλλες χώρες με πιο προχωρημένους και δυνατους εκτροφείς αν το χρησιμοποίησαν και τι δηλώνουν,τρέχουμε εμείς να.. Προλάβουμε πρώτοι..χωρίς την γνώση αλλά από περιέργεια!
δεν διακρίνω άλλο λόγο πέραν της περιέργειας..
ναι..ήμουν περίεργος στα 5 μου, στα 10 μου, στα 20 μου χρόνια! τώρα έχω άμεση υποχρέωση και προς τον εαυτό μου και προς ότι προστατεύω και έχω στο σπίτι μου και στην κατοχή μου να είμαι περισσότερο προσεκτικός, επιφυλακτικός και ορθός προς τις επιλογές μου, διότι το αποτέλεσμα δεν θα επιρρεάσει μόνο εμένα αλλά και όλο το περιβάλλον μου(φίλοι, οικογένεια,ζώα/πτηνά συντροφιάς). Οι επιλογές μου πρέπει να να είναι σωστές και μετρημένες και όχι επιπόλαιες και γρήγορες!
γι αυτό και δεν μπορώ να δεχτώ τον πειραματισμό νέων πολυτροφών σε ζωντανούς οργανισμούς δίχως να έχω διαβάσει
σε βάθος χρόνου(έστω κοντινού) αν και κατά πόσο ωφελεί ή αν και κατά πόσο επιρρεάζει και τί! Προτιμώ να είμαι από την μέση της γραμμής και πίσω παρά μπρωστάρης και να φάω τα μούτρα μου και μετά να ζητώ την βοήθεια του Σταύρου,του Γιάννη,της Μαρίας,της Παναγιώτας και όποιου άλλου φίλου θα μπορεί να μου πει κάτι για να διρθώσω την ''πατάτα'' που έκανα!
και το ξαναλέω.. Και νέοι εξοπλισμοί έχουν βγει για τα πτηνά μας και τρομεροί γιατροί στην αγορά! Δεν διάβασα πουθενά όμως κανέναν μας να γράφει πως προχώρησε στα νέα αυτά δεδομένα!
κινούμαι με μια λογική που τρέφεται από τα λίγα και σωστά (όσο μπορώ) βήματα,ένα - ένα!
γνώμη μου; ας αφήσουμε τους πειραματισμούς για άλλους πιο οργανωμένους και πιο γνώστες από μας κι ας περιμένουμε!

( η περιέργεια σκότωσε τη γάτα..)
 
Ας φτιάξουν ότι θέλουν, ας δώσουν ότι μπορούν, ας αγοράσουν ότι κυκλοφορεί. Για να έχουν super αποτελέσματα στις εκτροφές τους...
Παραμένω θιασώτης του ατόφιου και φρέσκου και όχι του μεταποιημένου...
Είδες τελικά... @Dimitris.P ... σωστά επιχειρήματα.. Θα ήταν μεγάλο λάθος να αποχωρήσεις από τη συζήτηση.
 
Ας φτιάξουν ότι θέλουν, ας δώσουν ότι μπορούν, ας αγοράσουν ότι κυκλοφορεί. Για να έχουν super αποτελέσματα στις εκτροφές τους...
Παραμένω θιασώτης του ατόφιου και φρέσκου και όχι του μεταποιημένου...
Είδες τελικά... @Dimitris.P ... σωστά επιχειρήματα.. Θα ήταν μεγάλο λάθος να αποχωρήσεις από τη συζήτηση.
σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη..
 
off

Όχι εμένα.. Τη @maria p
έχεις δίκιο! Μαρία σε ευχαριστώ που με έκανες να ανοίξω το στόμα μου..
δηλώνω φίλος και λάτρης του απλού και της παράδοσης! Μ'αρέσει να τρώω την μπριζόλα μου στα κάρβουνα και ξεροψημένη..η μισοψημένη με σως jack daniels και φέτα πορτοκάλι μάλλον είναι για τους.. Προχωρημένους!
 
Back
Top