Διατροφή Τροφή καναρινιών σε μορφή πέλλετς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά το να είσαι ανοιχτόμυαλος, δεν σημαίνει να υιοθετείς αβίαστα κάθε καινοτομία, αντίθετα αυτό είναι επιπολαιότητα. Κρίνουμε, συγκρίνουμε, σκεφτόμαστε και προχωράμε με προσεκτικά βήματα και ευθύνη όπως είπε ο Δημήτρης, είτε έναντι του εαυτού μας αλλά κυρίως των προστατευόμενών μας.
 
Μην ξεχνάμε όμως και τη σαπίλα που συνήθως τρώμε οι ίδιοι και κάθετί καινούργιο. Πας στο φούρνο να πάρεις ψωμί και λες ωραίο ψωμάκι σήμερα. Οι πλειοψηφία των αρτοποιίων πλέον δεν ζυμώνει ψωμί καθώς και τα πιο πολλά προιόντα βγαίνουνε από τη σκόνη. Σε έκθεση αρτοζαχαροπλαστικής οι κουβάδες ήτανε στην πρώτη γραμμή. Τί εστί κουβάδες;
Σκόνη+νερό =παγωτό
Σκόνη+νερό=ψωμί
Σκόνη+νερό=βουτήματα
Σκόνη+νερό=κέικ
Κτλ και κτλ.
Και μετά λέμε νόστιμα πράγματα έχει ο φούρνος.
Δεν τα λέω αυτά για να σας στενοχωρήσω αλλά γενικότερα η αγορά σε προιόντα διατροφής έχει αλλάξει και στους ανθρώπους και στα ζώα. Ποιός δίνει μαγειρευτό φαγητό στο σκύλο του πια; Στα πουλιά διαφέρει βέβαια που έχουνε ράμφος. Συμφωνώ ότι η διατροφή σπόρων δεν πρέπει να αλλάξει αλλά αν κάποιοι θέλουνε να δοκιμάσουνε δεν θα γίνει και κάτι.
Εγώ εξήγησα το λόγο που αγόρασα παρόμοιο προιόν. Το θέμα είναι ότι είναι και ασύμφορο όμως.15 ευρώ το κιλό ή 12 ευρώ τα 450 γραμμάρια περίπου δεν λέει.
 
Μην ξεχνάμε όμως και τη σαπίλα που συνήθως τρώμε οι ίδιοι και κάθετί καινούργιο. Πας στο φούρνο να πάρεις ψωμί και λες ωραίο ψωμάκι σήμερα. Οι πλειοψηφία των αρτοποιίων πλέον δεν ζυμώνει ψωμί καθώς και τα πιο πολλά προιόντα βγαίνουνε από τη σκόνη. Σε έκθεση αρτοζαχαροπλαστικής οι κουβάδες ήτανε στην πρώτη γραμμή. Τί εστί κουβάδες;
Σκόνη+νερό =παγωτό
Σκόνη+νερό=ψωμί
Σκόνη+νερό=βουτήματα
Σκόνη+νερό=κέικ
Κτλ και κτλ.
Και μετά λέμε νόστιμα πράγματα έχει ο φούρνος.
Δεν τα λέω αυτά για να σας στενοχωρήσω αλλά γενικότερα η αγορά σε προιόντα διατροφής έχει αλλάξει και στους ανθρώπους και στα ζώα. Ποιός δίνει μαγειρευτό φαγητό στο σκύλο του πια; Στα πουλιά διαφέρει βέβαια που έχουνε ράμφος. Συμφωνώ ότι η διατροφή σπόρων δεν πρέπει να αλλάξει αλλά αν κάποιοι θέλουνε να δοκιμάσουνε δεν θα γίνει και κάτι.
Εγώ εξήγησα το λόγο που αγόρασα παρόμοιο προιόν. Το θέμα είναι ότι είναι και ασύμφορο όμως.15 ευρώ το κιλό ή 12 ευρώ τα 450 γραμμάρια περίπου δεν λέει.
εσύ, εγώ και ο καθένας από μας,Λάμπρο,έχει το δικαίωμα της επιλογής του τι θα φάει αλλά και της απόρριψης! Δεν σε υποχρεώνει κανείς να φας ότι δεν σου αρέσει!
αν ίσχυε το ίδιο και στα καναρίνια σου, να σαι σίγουρος πως τους σπόρους θα προτιμούσαν! Γιατί; Μα αυτό είναι στη φύση τους, στο dna τους!
 
Δεν διαφωνώ Δημήτρη αλλά και αυτά που σου έγραψα μια χαρά μας φαίνοντε και νόστιμα. Τώρα για τα σπόρια δίκιο έχεις αλλά και στη φύση δεν νομίζω να βρίσκει καναβούρι το πουλάκι να φάει :)
 
Δεν διαφωνώ Δημήτρη αλλά και αυτά που σου έγραψα μια χαρά μας φαίνοντε και νόστιμα
δεν ξέρω για σένα,Λάμπρο, αλλά εμείς στο σπίτι μας φτιάχνουμε μόνοι μας το ψωμί μας,τα κρέατα τα παίρνω κάθε 15 μέρες από την Αράχωβα(θείος με φάρμα) και τα λαχανικά μας από το Αγκίστρι κάθε 4-5 μέρες(πεθερός με κτήμα). Από ότι βλέπεις.. Επιλέγω όσο μπορώ.. Δεν τρώω ότι μου σερβίρουν..
Και τι έγινε τελικά;
Η αυγοτροφή αντικατέστησε το αυγό?
έλα ντε..όλοι βάζουμε αυγουλάκι βραστό,ίσως κάποιοι μόνο αυγό!

και δω,Λάμπρο, επέτρεψέ μου να σου πω τούτο:
ένας πολύ καλός και σοφός άνθρωπος δήλωσε κάποτε:
''όλα τα πλάσματα αυτού του πλανήτη έχουν ένα κοινό στοιχείο.. Την αντίδραση του γαιδάρου!
εμείς οι άνθρωποι τους κάνουμε πολλά.. Πάρα πολλά. Μπορεί να μη μπορουν να μας μιλήσουν, μπορούν όμως να αντιδράσουν! Οταν αντιδράσουν όμως.. Ας μην είμαστε από πίσω τους, γιατί..η αντίδρασή τους θα'ναι σαν την κλωτσιά του γαιδάρου!''

κράτα το αυτό.. Κρατείστε το όλοι αυτό..σε βάθος χρόνου, αν το καταλάβουμε,θα είμαστε πολύ καλύτερα!

και πήγαινε και διάβασε και το θέμα με τίτλο ''Πασχαλιάτικα Πτηνά''.. Να δεις το χάλι που μας διακρίνει ως είδος! Και όλα αυτά χάριν του κέρδους.. Και επειδή αγοράζουμε (όχι όλοι) ότι μας σερβίρουν!
Διάβασε σε παρακαλώ πολύ προσεκτικά όλες τις απαντήσεις των φίλων.. Αλλά κυρίως του Σταύρουκαι ελπίζω να δεις και να καταλάβεις..
 
Σε τι εύρος χρόνου;
Και τι έγινε τελικά;
Η αυγοτροφή αντικατέστησε το αυγό?
Σε μεγάλο εύρος
Τελικά συνυπάρχουν
Και ούτε πιστεύω θα το αντικαταστήσει αλλά έχει πάρει λίγο δευτερεύον λόγο
 
Προσωπικά έχω εκ των πραγμάτων αποδεχτεί πολλές από τις "super τροφές της νέας γενιάς" και στα πτηνά μου και στα άλλα ζώα μου αλλά και στο σπίτι μου...
Μας βολεύει... κι αυτό είναι το κακό..
Γινόμαστε παχύσαρκοι, ετοιμοφαγάδες, που θα φάμε κάθε νόστιμη σαβούρα...
Απλά προσωπικά προσπαθώ να αντισταθώ...

Θέλω την μπριζόλα μου... Να την πιάσω από το κόκκαλο... και όχι να την "πιω" σε καψούλα των 500...

Και ούτε πιστεύω θα το αντικαταστήσει αλλά έχει πάρει λίγο δευτερεύον λόγο
Μου αρέσει η κουβέντα αυτού του επιπέδου... σας ευχαριστώ όλους.
 
Μου αρέσει η κουβέντα αυτού του επιπέδου... σας ευχαριστώ όλους.
Γιάννη ας αρχίσουμε από αυτό, χίλια μπράβο σε όλους για την αντικειμενικότητα, τις γνώσεις, τις ανησυχίες και... μπορώ να αναφέρω πάρα πολλά...
Σε μεγάλο εύρος
Τελικά συνυπάρχουν
Και ούτε πιστεύω θα το αντικαταστήσει αλλά έχει πάρει λίγο δευτερεύον λόγο
Ιωάννη τι να πω μέσα σε 15 λέξεις κάλυψες τα πάντα...
Παιδιά το να είσαι ανοιχτόμυαλος, δεν σημαίνει να υιοθετείς αβίαστα κάθε καινοτομία, αντίθετα αυτό είναι επιπολαιότητα. Κρίνουμε, συγκρίνουμε, σκεφτόμαστε και προχωράμε

Πολύ σωστά Μαρία πάντα με προσοχή τα βήματα μπροστά...

( η περιέργεια σκότωσε τη γάτα..)
Σωστά όμως η περιέργεια και η ανησυχία φέρνει την ανάπτυξη...
'όλα τα πλάσματα αυτού του πλανήτη έχουν ένα κοινό στοιχείο.. Την αντίδραση του γαιδάρου!
εμείς οι άνθρωποι τους κάνουμε πολλά.. Πάρα πολλά. Μπορεί να μη μπορουν να μας μιλήσουν, μπορούν όμως να αντιδράσουν! Οταν αντιδράσουν όμως.. Ας μην είμαστε από πίσω τους, γιατί..η αντίδρασή τους θα'ναι σαν την κλωτσιά του γαιδάρου!''

κράτα το αυτό.. Κρατείστε το όλοι αυτό..σε βάθος χρόνου, αν το καταλάβουμε,θα είμαστε πολύ καλύτερα!
Δημήτρη όταν προχωράμε σε διάφορες μεταλλάξεις-διασταυρώσεις κλπ., για καλύτερες φωνές-καλύτερα χρώματα-καλύτερο σωματότυπο..., όταν στριμώχνουμε σε εκθεσιακά κλουβάκια τα πουλιά και πολλά άλλα, καμαρώνουμε για τα επιτεύγατά μας... , ενώ η δοκιμή μιάς νέας τροφής δυστυχώς αποτελεί κόκκινο πανί...
Τέλος πάντων, προσωπικά σέβομαι και εκτιμώ τις απόψεις σου, εξάλλου συζήτηση κάνουμε δεν προσπαθούμε να επιβάλλουμε τις απόψεις μας... και πάντα από μιά συζήτηση κάτι βγαίνει... Φιλικά πάντα.
 
GimDim,ένας από τους λόγους που ενώ λατρεύω τα καναρίνια χρώματος δεν ασχολήθηκα με την εκτροφή τους, είναι οι χρωστικές! Πες το βλακεία.. Πες το ιδιορυθμία.. Πες το όπως θέλεις, δεν ήθελα να φορτωθώ στην συνείδησή μου κάτι τέτοιο! Γι'αυτό και επέλεξα τα gloster!
Δεν είμαι αντίθετος σε οτιδήποτε πρόκειτε να κάνει τη ζωή μας καλύτερη.. Αρκεί να αποδεικνύεται και όχι να σερβίρεται!
Είμαι όμως αντίθετος στην βλακεία που μας δέρνει (προς όφελος της νέας τάσης των εταιρειών ή της βλακείας μας να κοκορευτούμε στην παρέα μας ότι ''κοίτα.. Εγώ δίνω αυτό, είναι το πιο πρόσφατο,το καλύτερο'' χωρίς να υπάρχουν γραπτά στοιχεία/αποδείξεις για τα υπέρ/κατά του κάθε προιόντος) να πειραματιζόμαστε σε ζωντανά πλάσματα!

''η περιέργεια & η ανησυχία φέρνει την ανάπτυξη'' είπες.. συμφωνώ αλλά δυστυχώς για όλους μας μέχρι τώρα, μόνο φαγούρα και δυστυχία έχει φέρει..σε πολλούς τομείς! Ας μη βγούμε όμως από το θέμα μας, σε παρακαλώ..

η εκτίμηση και ο σεβασμός μου, απέναντι στα δείγματα γραφής σου, φίλε μου καλέ, είναι γνωστός.. Δεν χρειαζεται να το φωνάξω ή να το διαφημίσω! σε πολλά μα πάρα πολλά θέματα οι απόψεις/απαντήσεις μας ταυτίζονται και αυτό είναι καλό! Δείχνει ωριμότητα θέσης και άποψης! Δείχνει κοινή δράση για κάτι σωστό!
απλά.. Εγώ δεν πρόκειτε ποτέ να δεχτώ στο πετσί μου ΤΙΠΟΤΕ ΑΒΙΑΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, χάριν της επιστήμης,της καινοτομίας,των νέων προοδευτικών δεδομένων των εταιρειών!
Δηλώνω οπαδός της παράδοσης,της σωστής τακτικής,των σωστά μεθοδευμένων βημάτων και όχι του παρορμητισμού!
αυτά.. Δεν θέλω να το ανοίξω άλλο, γιατί ειλικρινά στενοχωριέμαι..
σας ευχαριστώ
 
Δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο προιον, εγω εννοω τις κιτρινοπρασινες περλες τις μικρες, ις οποιες μου τις ειχαν συστησει απο Αγγλια αλλα τις φερνει και στην Ελλαδα γνωστο e-shop με διαφορετικη ονομασια
 
  • Like
Αντιδράσεις: GimDim
αλλά εμείς στο σπίτι μας φτιάχνουμε μόνοι μας το ψωμί μας,τα κρέατα τα παίρνω κάθε 15 μέρες από την Αράχωβα(θείος με φάρμα) και τα λαχανικά μας από το Αγκίστρι κάθε 4-5 μέρες(πεθερός με κτήμα). Από ότι βλέπεις.. Επιλέγω όσο μπορώ.. Δεν τρώω ότι μου σερβίρουν..
Μακάρι Δημήτρη να είχε όλος ο κόσμος αυτή πραγματικά την πολυτέλεια... είσαι πολύ τυχερός.

Τώρα οι λόγοι που μου μπήκε ο πειρασμός να δοκιμάσω(όχι να καθιερώσω) την τροφή σε σβόλους C15 εκτός της όποιας ευκολίας είναι...
Η αποφυγή υποβιτανίνωσης ή υπερβιταμίνωσης
Η υπερδοσολογία ή μη λαχανικών (διάρροιες κλπ.)
Η τουλάχιστον (υποτίθεται) ελεγμένη χορήγηση πρωτείνης, ασβεστίου και λοιπών συστατικών...
Το frorastimul που περιέχει και υπόσχεται περιορισμό των εντερικών προβλημάτων.
δεν θέλω να το ανοίξω άλλο, γιατί ειλικρινά στενοχωριέμαι..
Αυτό δεν χρειάζεται... είπαμε συζήτηση κάνουμε.
 
Τώρα οι λόγοι που μου μπήκε ο πειρασμός να δοκιμάσω(όχι να καθιερώσω) την τροφή σε σβόλους C15 εκτός της όποιας ευκολίας είναι...
Η αποφυγή υποβιτανίνωσης ή υπερβιταμίνωσης
Η υπερδοσολογία ή μη λαχανικών (διάρροιες κλπ.)
Η τουλάχιστον (υποτίθεται) ελεγμένη χορήγηση ασβεστίου και λοιπών συστατικών...
Το frorastimul που περιέχει και υπόσχεται περιορισμό των εντερικών προβλημάτων.
.. Καταλαβαίνω.. Να σου πω και γω ένα λόγο να το αποφύγεις αυτό το σκεύασμα;
.. Είσαι μέλος σε μια πολύ δυνατή παρέα με γνώσεις ατελείωτες γύρω από ''100% Ελληνικές φυσικές διατροφικές λύσεις''.. Απλά ρώτα και ζήτα πληροφορίες και βοήθεια! Τι καλύτερο από αυτό;
 
. Καταλαβαίνω.. Να σου πω και γω ένα λόγο να το αποφύγεις αυτό το σκεύασμα;
.. Είσαι μέλος σε μια πολύ δυνατή παρέα με γνώσεις ατελείωτες γύρω από ''100% Ελληνικές φυσικές διατροφικές λύσεις''.. Απλά ρώτα και ζήτα πληροφορίες και βοήθεια! Τι καλύτερο από αυτό;
Δημήτρη ανοίγοντας το θέμα, αυτό ακριβώς κάνω... ρωτάω και μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά.
 
εγω εννοω τις κιτρινοπρασινες περλες τις μικρες, ις οποιες μου τις ειχαν συστησει απο Αγγλια
Μιας και σου συστάθηκαν από την Αγγλία, γνωρίζεις εάν εκεί χρησιμοποιούνται (επικουρικά ή ως κύρια διατροφή) και ποιά είναι τα αποτελέσματα.
 
Πολυ ωραια συζητηση και πολυ ωραιες αποψεις απο ολους σας. Συγνωμη για την παρεμβαση μου.
καλώς τον Παναγιώτη! Δεν έχεις άδικο φίλε μου.. Τι κι αν σπάσαμε λίγο τα όριά μας, σίγουρα διαβάζοντας το θέμα ξανά και ξανά,τόσο οι προοδευτικοί όσο και οι παραδοσιακοί καναρινόφιλοι στην παρέα αυτή.. Πάλι φίλοι θα είναι, κι ας ακολουθούν διαφορετικούς δρόμους! Μέσα σε όλα τα καλά του το petbirds έχει κι αυτό.. Να χτίζει ωραίες & με επιχειρήματα φιλίες!
 
Πάντως εγώ ξαναλέω είναι ασύμφορο να παίρνει μόνιμα κανείς τέτοιου είδους pellets ή pellets σε σκόνη. Και να αναλογιστούμε ότι και ανεξαρτήτου αν είναι καλές ή όχι αυτές οι τροφές μετά το πουλί δύσκολα επανέρχεται σε σπόρια.Αν τρώει σπόρια το πουλί και κάποιος θέλει να το γυρίσει σε αυτού του είδους τις τροφές πρέπει να εντάξη στα σπόρια σιγά σιγά τα pellets. Όταν έχει μάθει το πουλί να τρώει pellets από αυτά που έχω διαβάσει τα περισσότερα πουλιά θα μείνουνε σε αυτές τις τροφές.
 
Back
Top