Διατροφή Τροφή καναρινιών σε μορφή πέλλετς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή @TheBigL πιστεύεις πως θα πάνε σταδιακά προς την εύκολη λύση, εγκαταλείποντας τα σπόρια για κάτι που δε χρειάζεται και πολύ κόπο για να το φάνε;
 
Δηλαδή @TheBigL πιστεύεις πως θα πάνε σταδιακά προς την εύκολη λύση, εγκαταλείποντας τα σπόρια για κάτι που δε χρειάζεται και πολύ κόπο για να το φάνε;
Δεν μπορώ να το πω με σιγουριά Γιάννη αλλά μάλλον. Μπορεί βέβαια να το βαρεθεί συνέχεια το ίδιο και το ίδιο τί να πω; Δεν νομίζω να μην φάει βέβαια σπόρια αν δεν του ξαναβάλεις pellets. Δεν θα μείνει και ατάιστο. Δεν έχουμε και κάποιον να έχει κάνει χρήση τέτοιων τροφών να μας πει κάποια εμπειρία βέβαια.
 
Δεν νομίζω να μην φάει βέβαια σπόρια αν δεν του ξαναβάλεις pellets. Δεν θα μείνει και ατάιστο. Δεν έχουμε και κάποιον να έχει κάνει χρήση τέτοιων τροφών να μας πει κάποια εμπειρία βέβαια.
Ελλείψει σχετικών εμπειρειών και εγώ πιστεύω ότι θα φάει σπόρους, εκείνο που φοβάμαι είναι η σταδιακή αλλαγή του μεταβολισμού του.
Αυτό που ξέρω είναι, ότι ένα σκυλί που τρέφεται μόνιμα με κροκκέτες και του δώσεις μαγειρευτό φαγητό(με εξαίρεση τα μακαρόνια) το πιάνει διάροια.
Ατυχής ή συμπτωματικός ο παραλληλησμός δεν ξέρω...
 
Τελικά κάτι άλλο είχα διαβάσει και μπερδεύτηκα. Δεν έλεγε κάπου ότι δεν θα επανέλθει στα σπόρια.Λάθος μου και ζητάω συγνώμη.
Αυτό που ξέρω είναι, ότι ένα σκυλί που τρέφεται μόνιμα με κροκκέτες και του δώσεις μαγειρευτό φαγητό(με εξαίρεση τα μακαρόνια) το πιάνει διάροια.
Αυτό είναι σίγουρο.
 
Έχω ήδη γράψει στο #9# την αντίληψή μου επί του θέματος γενικά, αλλά το σκεφτόμουν σε σχέση με τις εμπειρίες μου από ζώα και θέλω να σας αναφέρω το εξής και νομίζω αρκετοί ακόμα θα έχουν εμπειρίες παρόμοιες.
Όσοι λίγο ή πολύ ασχολούμαστε με ψάρια ενυδρείων, είμαστε στον αντίποδα αυτής της εμπειρίας.
Δηλαδή τα ψάρια ενυδρείων τρέφονται αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά με συμπυκνωμένες υπερτροφές, υπό μορφήν flakes ή πέρλες ή sticks κτλ.
Αντιμετωπίζουμε προβλήματα κυρίως δυσκοιλιότητας, υπερτροφίας, πολυφαγίας, υδρωπικίας, όλα προερχόμενα από τον κακό μεταβολισμό της τροφής.
Έχει παρατηρηθεί ότι όσοι αποφασίζουμε να προσομοιάσουμε την διατροφή τους προς την φυσική, έχουμε πιο κινητικά, δραστήρια, χαρούμενα και συνεχώς απασχολημένα ψάρια στο ενυδρείο μας, είτε είναι φυτοφάγα είτε σαρκοφάγα.
Εγώ π.χ που έχω χρυσόψαρα αν τους βάλω ένα βραστό κολοκυθάκι ή καρότο ή κάτι άλλο, μπορεί να δω τις κοιλιές τους τούμπανο αφού όλη μέρα τρώνε αλλά ταυτόχρονα βλέπω υγιή και φυσιολογικά κόπρανα, ψαράκια που κολυμπάνε σαν πεταλουδίτσες και κυρίως έχω ένα εξ' αυτών παρέα μας ήδη για 8 χρόνια συμπληρωμένα, ελπίζοντας να πιάσει το προσδόκιμο.
Δεν ταΐζω βέβαια μόνο λαχανικά, εναλλάξ προσφέρω και τροφές του εμπορίου αλλά ειλικρινά οι διαφορές συμπεριφοράς είναι πάνω από εμφανείς.
Το είχα γράψει κι εγώ αλλά πολύ εύστοχα το ανέφερε και ο Ιωάννης. Η αναζήτηση της τροφής και η άντληση της ικανοποίησης από τις εναλλαγές της, είναι για κάθε ζωντανό οργανισμό, κάτι πολύ περισσότερο από νοσοκομειακή παροχή βιταμινών και άλλων απαραίτητων στοιχείων.
Το πουλάκι πάντα θα πάει στον σπόρο,όλη αυτή η διαδικασία, το ψαχουλεμα, η επιλογή, το ξεφλούδισμα, οι αλλαγές γεύσεων είναι ζωή χαρα για αυτο
 
Τώρα για τα σπόρια δίκιο έχεις αλλά και στη φύση δεν νομίζω να βρίσκει καναβούρι το πουλάκι να φάει :)
Καναβούρι δεν ξέρω αν θα βρει να φάει, εκείνο που είναι σίγουρο είναι ότι πέρα από τους καλοκαιρινούς μήνες δεν θα έβρισκε κανένα σπόρο... και από αποκλειστικά σποροφάγο, θα το αποκαλούσαμε πλέον και σποροφάγο.
Δηλαδή τα ψάρια ενυδρείων τρέφονται αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά με συμπυκνωμένες υπερτροφές, υπό μορφήν flakes ή πέρλες ή sticks κτλ.
Παντού και σε όλο το ζωικό βασίλειο, το αποκλειστικά στη διατροφή δημιουργεί προβλήματα γιαυτό και η φύση όπως αναφέρω παραπάνω στερεί εμμέσως την αποκλειστικότητα και ωθεί αναγκαστικά σε διατροφική ποικιλία.
 
Τις δουλευουν ταυρτοχρονα με τους σπορους,ωμες, χωρις μουλιασμα

Ναι Σταυρο αλλα δεν την ονομαζει ετσι την λεει nutri bird νιμιζω. Το καταστημα ειναι αυτο παντως
 
Με αφορμή την ερώτηση της φίλης @Anna Maria Mp σχετικά με πέλλετ για παροτλετ κ βρίσκοντας αυτό το ποστ με παρόμοιο εάν όχι ίδιο θέμα για καναρίνια αλλά του 2016, θα ήθελα να ρωτήσω εάν σήμερα τα πέλλετ είναι μια καλή ιδέα για καναρίνια. Οι απόψεις οπως διάβασα στο ποστ δεν ήταν θετικές (απολαυστικό το ποστ #13 του κυρίου Μάκη περί εξέλιξης ράμφους σε ανθρώπινη ή σε καλαμάκι!). Επειδή οι απόψεις μπορούν να έχουν αλλάξει αλλά κ μπορεί να έχουν δοκιμαστεί τα πέλλετ από περισσότερα μέλη, θα ήθελα να σας ρωτήσω τις απόψεις σας. Να δώσουμε πέλλετ σε καναρίνι κ εάν τα αποδεχτεί, δίνονται σε συνδυασμό με σπόρους; Λαχανικά, φρούτο κ αυγό, δεν νομίζω να μπορούν να αντικατασταθούν από πέλλετ. Σας ευχαριστώ για κάθε απάντηση.😊
 
Καλησπέρα.
θα ήθελα να ρωτήσω εάν σήμερα τα πέλλετ είναι μια καλή ιδέα για καναρίνια.
Αρχικά να πω πως δεν γνωρίζω αν υπάρχουν, όσον αφορά την ερώτηση η δική μου απάντηση είναι Όχι.
Παλαιότερα τάιζα τα 13-15 καναρίνια που διατηρώ συνήθως με την Manitoba best premium, αυτή η τροφή είναι υπερπλήρης για τα καναρίνια, στην ουσία δεν χρειάζεται να βάζεις ούτε αυγοτροφή, ούτε τριμμένα όστρακα.
Αυτή η τροφή περιείχε επίσης VAM, ήταν ένα μικρό κίτρινο μπαλάκι (τύπου πέλλετ) που περιείχε σύμφωνα με την εταιρεία κατασκευής βιταμίνες - αμινοξέα και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή, η αποδοχή της συγκεκριμένης κίτρινης μπαλίτσας ήταν ελάχιστη έως μηδενική στα δικά μου καναρίνια.
Τα παραπάνω με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι τα πέλλετ (αν υπάρχουν) είναι χαμένη υπόθεση για τα καναρίνια, τα καναρίνια θέλουν να ανοίγουν σπόρους και πολύ δύσκολα θα αλλάξουν συνήθειες, και καλά κάνουν.

Πιστεύω ότι η διατροφή με σπόρους λαχανικά και φρούτα είναι πολύ πιο φυσιολογική από την διατροφή με πέλλετ για τα καναρίνια.

Τα πέλλετ είναι εξαιρετικά χρήσιμα για άλλα ήδη πουλιών όπως οι παπαγάλοι, ειδικά όταν οι φροντιστές τους δεν έχουν την δυνατότητα ή τον χρόνο να τους παρέχουν την σωστή ποικιλία διατροφής.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Αυτό που λες με την Manitoba best premium μου το θύμισες όταν κάποτε την έδινα στο πρώτο μου καναρινι. Κ αυτό αγνοούσε το vam. Δεν το είχα ταυτίσει με τα πέλλετ, θεωρώντας τα πέλλετ σπόρους κ λαχανικά σε κύβους.
Κ περισσότερο το πέλλετ το σκεφτόμουν σαν κέρασμα παρά σαν αντικατάσταση των σπόρων. Αλλά από ότι καταλαβαίνω, τα πέλλετ δεν αφορούν τα καναρίνια κ καλύτερα και τα κεράσματα να είναι στην φυσική τους μορφή. Καλημέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ στα καναρίνια μου εδώ και καιρό δίνω πέλλετ της versele laga.
Από την πρώτη μέρα κιόλας είχαν πλήρη αποδοχή και από τα πέντε, σε αυτό ίσως να έπαιξε ρόλο ότι πριν έδινα την prestige premium της versele laga η οποία περιέχει vam σε μορφή πέλλετ.
Προσωπικά χωρίς καμία επιστημονική γνώση και βασιζόμενος απλά στην διατροφική αξία των πέλλετ που αναφέρει η εταιρεία, σταμάτησα τα φρούτα και τα λαχανικά.
 
Τα καναρίνια όπως και τα υπόλοιπα πτηνά είναι φτιαγμένα από την φύση τους να ανοίγουν σπόρους,οπότε δεν τίθεται κανένας τέτοιος διαχωρισμός ανάμεσα στα είδη.

Υπάρχουν εκτροφες καναρινιών που τρεφονται αποκλειστικά με pellets.
Αυτό που συμβαίνει με τα καναρίνια και τις σπιζες είναι ότι πρέπει να ταιστουν pellets από τους γεννητορες τους ώστε να συνεχίσουν με αυτη την μορφη τροφης.
Αυτό δεν αποκλείει βέβαια και σε μεγαλύτερη ηλικία να "γυρισουν" σε pellets άλλα απαιτεί να μην είναι αρχάριος ο φροντιστής.

Το ότι οι παπαγάλοι ή κάποιοι παπαγάλοι τα αποδέχονται πιο εύκολα,έχει να κάνει με τον υψηλότερο βαθμό ευφυΐας που διαθέτουν.
 
άλλα απαιτεί να μην είναι αρχάριος ο φροντιστής.
Αντώνη σε αυτό θα διαφωνήσω καθώς όπως ξέρεις είμαι ακόμα πολύ αρχάριος στην εκτροφή καναρινιών.
Κάθησα και διάβασα βέβαια τον οδηγό της versele laga για το πέρασμα από τους σπόρους στα πέλλετ αλλά και τη συζήτηση που βρήκα εδώ μέσα από ένα μέλος που έδινε και αυτός πέλλετ στην εκτροφή των καναρινιών του.
Τα δικά μου πάντως πέρασαν στα πέλλετ πολύ εύκολα χωρίς να χρειαστεί όλο αυτό το πρόγραμμα προσαρμογής που λέει η versele laga, από την πρώτη μέρα έπεσαν με τα μούτρα και από την τρίτη μέρα τρέφονταν αποκλειστικά με πέλλετ εκτός από μια θηλυκιά που χρειάστηκε πέντε μέρες.
 
Αντώνη σε αυτό θα διαφωνήσω καθώς όπως ξέρεις είμαι ακόμα πολύ αρχάριος στην εκτροφή καναρινιών.
Κάθησα και διάβασα βέβαια τον οδηγό της versele laga για το πέρασμα από τους σπόρους στα πέλλετ αλλά και τη συζήτηση που βρήκα εδώ μέσα από ένα μέλος που έδινε και αυτός πέλλετ στην εκτροφή των καναρινιών του.
Τα δικά μου πάντως πέρασαν στα πέλλετ πολύ εύκολα χωρίς να χρειαστεί όλο αυτό το πρόγραμμα προσαρμογής που λέει η versele laga, από την πρώτη μέρα έπεσαν με τα μούτρα και από την τρίτη μέρα τρέφονταν αποκλειστικά με πέλλετ εκτός από μια θηλυκιά που χρειάστηκε πέντε μέρες.


Eιναι και θεμα αντιληψης φιλε μου,προσφατα ειχαμε παραδειγμα απο πουλακι που πεθανε απο ασιτια κατα την μεταβαση στα Pellets λογω απειριας του φροντιστη.
 
Προσωπικά χωρίς καμία επιστημονική γνώση και βασιζόμενος απλά στην διατροφική αξία των πέλλετ που αναφέρει η εταιρεία, σταμάτησα τα φρούτα και τα λαχανικά.
Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Είσαι σίγουρος για αυτό; Ότι επέλεξες να αντικαταστατησεις τους σπόρους με πέλλετ στα καναρίνια σου, οκ επιλογή σου ειναι αφού βλέπεις αποδοχή. Αλλά γιατί να αντικαταστήσεις τα λαχανικά κ τα φρούτα, ειδικά τα λαχανικά με πέλλετ, δεν σου φαίνεται τραβηγμένο; Για παράδειγμα, οι δημιουργοί των Harrison δεν προτείνουν να αντικατασταθούν τα λαχανικά με τα πέλλετ αλλά να δίνονται παράλληλα με αυτά.
 
@MARY58 δε μου φαίνεται καθόλου τραβηγμένο.
Στην πρώτη και μοναδική ευτυχώς επίσκεψη σε πτηνιατρο πήγα ένα άρρωστο καναρινάκι που είχε σκουλίκια και κάτι τέτοια. Μια από τις πιθανές αιτίες είναι και τα λαχανικά που δίνουμε...
Ξέρω κάποιοι θα πουν να τα πλένεις καλά κλπ αλλά πώς ορίζεται αυτό το καλά;
Εγώ τα έκανα με νερό και ξύδι.
Δε λέω ότι από αυτό έχασα το καναρινάκι μου αλλά τουλάχιστον αφού μπορώ να αποκλείσω μία από τις πιθανότητες θα το κάνω.
Επίσης στην άποψη που λέει ότι τα καναρίνια από τη φύση τους είναι για να σπάνε και να τρώνε σπόρους συγχωρέστε με αλλά γελάω.
Από τη στιγμή που επέλεξε ο άνθρωπος να τα εκτρέφει σταματάει κάθε έννοια της φύσης.
Και αφού σε όλα αυτά τα εκατοντάδες χρόνια εκτροφής έχουν γίνει και κάποιες επιστημονικές μελέτες (υποθέτω) και έχουν βγει τροφές που προσφέρουν τα πάντα γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε;
 
@Kiriazis δεν έχω άποψη για την αντικατάσταση των σπόρων με πέλλετ, έτσι κ αλλιώς αυτή ήταν η ερώτηση μου, αν κ εγώ τα ρωτούσα υπό το πρίσμα του κεράσματος κ όχι της πλήρης αντικατάστασης των σπόρων. Εγώ κατέληξα να μην τα χρησιμοποιήσω , να ακολουθήσω την συμβουλή του @ΙΩΑΝΝΗΣ@ κ να παραμείνω στα κεράσματα με σπόρους υγείας κ ίσως , ίδωμεν, φύτρα. Τώρα αφού σε εσένα έχουν αποδοχή από τα καναρίνια σου, οκ. Εσύ ξέρεις καλύτερα για τα πουλάκια σου κ τις προτιμήσεις τους. Αλλά τα λαχανικά έχω την γνώμη, ότι προσφέρουν πολλά περισσότερα στην φυσική τους μορφή άντε κ στην ελαφρά βρασμένη, από τα πέλλετ. Αλλιώς δεν θα το πρότεινε κ η κατασκευάστρια εταιρεία που σου είπα. Θα ήταν μεγάλο διαφημιστικό ατού, το "δεν χρειάζεται να σκοτιζεστε με λαχανικά, δίνετε πέλλετ κ τελειώσατε". Όμως δεν το κάνει κ προτείνει την συνύπαρξη με λαχανικά. Άρα δεν προσφέρουν τα πάντα.
Για τα σκουλήκια έχεις δίκιο , είναι ένα θέμα. Κ μόλις του περάσει η πτερόροια θα δω μήπως δοκιμάσω (με λίγο τρόμο ομολογουμένως) το teniazine. Το εφαρμόζεις καιρό στα καναρίνια σου; Εννοώ την απουσία λαχανικών;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top