Γενικά Υπναρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
Λιγο το κρυο λιγο το φαγητο το βαρυ κοιμομαστε για μεσημερι καλησπερα απο τον Θρασιβουλα 😛 (το ονομα το δωσε η μανα μου οταν ακομα ηταν αυγο και ετσι και εμεινε) Τα ειχα αφησει λιγο λογο διαβασματος και καποιον προβληματων απλα τους βαζανε λιγο νερο και φαγητο και με το που με ειδε αρχισε και κελαιδουσε σαν τρελος Λετε να ξεχωριζουν ανθρωπους;

IMAG0128_1.webp
 
Η υπνηλία Νίκο στα ενήλικα πουλιά δεν είναι καλό σημάδι.
Το αντίθετο μάλιστα, θα έλεγα πως είναι ένδειξη αδιαθεσίας στην καλύτερη περίπτωση...
Το κάνει κάθε μέρα αυτό?
Κι αν ναι. Για πόσο καιρό?
 
Το κανει καθε μερα απο την μερα που το χωρισα απο τους γονεις!
Αλλα ειναι υπερβολικα πολυ δραστηριο ολη μερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
... με το που με ειδε αρχισε και κελαιδουσε σαν τρελος Λετε να ξεχωριζουν ανθρωπους;
Εγώ είμαι σίγουρη πως ''ξεχωρίζουν'' και αναγνωρίζουν!
 
Τελεια! Αυτο ειναι θαυμασιο...
Το θεμα υπνου να το δω σε κανενα γιατρο;
 
Αρα δεν υπαρχει προβλημα!
Αναζηταμε νυφη και προχωραμε!
 
Τα καναρίνια δεν κοιμούνται το μεσημέρι... Μόνο το βράδυ... Πως θα βρεις νύφη γι αυτό βρε Νίκο μου;άμα έχει κάτι θα κολλήσει και το άλλο... Να το πας σε ένα γιατρό...
 
Τα καναρίνια δεν κοιμούνται το μεσημέρι... Μόνο το βράδυ... Πως θα βρεις νύφη γι αυτό βρε Νίκο μου;άμα έχει κάτι θα κολλήσει και το άλλο... Να το πας σε ένα γιατρό...
Δεν παιζει ρολο που το κανει απο τοτε που βγηκε απο το αυγο του;
 
Πάντως και οι παπαγάλοι ξεκουράζονται λιγάκι κατά την διάρκεια της ημέρας. Όχι σε βαθύ ύπνο αλλά μπορεί και να γυρίσουν το κεφάλι.
Όπως είπε και η Σίσσυ, εξαρτάται από την γενικότερη συμπεριφορά του και από την διάρκεια του ύπνου του.
 
Πάντως και οι παπαγάλοι ξεκουράζονται λιγάκι κατά την διάρκεια της ημέρας. Όχι σε βαθύ ύπνο αλλά μπορεί και να γυρίσουν το κεφάλι.
Όπως είπε και η Σίσσυ, εξαρτάται από την γενικότερη συμπεριφορά του και από την διάρκεια του ύπνου του.
Δεν εχει μεγαλη διαρκεια απο 15-30 λεπτα μετα παει τρωει παλι και ξεκιναει και χωρευει
 
Αν είναι μια συμπεριφορά που κάνει κάθε μέρα και τις πρωινές και απογευματινές ώρες είναι ζωηρός και κινητικός, δεν νομίζω πως πρέπει να αγχώνεται και να ανησυχεί ο φίλος μας.

Και εγώ έχω καναρίνια που πριν νυχτώσει κοιμούνται ήδη! Έχουν και αυτά τις ιδιαιτερότητες τους!
 
Σίγουρα κάποια στιγμή μπορεί να ξεκουραστούν είτε στο ένα πόδι είτε όχι αλλά όχι και να κοιμηθούν... Αν κοιμούνται τη μέρα σίγουρα δεν έχουν όρεξη... Εγώ λέω να μας δείξεις την κοιλίτσα του έστω...
 
Σίγουρα κάποια στιγμή μπορεί να ξεκουραστούν είτε στο ένα πόδι είτε όχι αλλά όχι και να κοιμηθούν... Αν κοιμούνται τη μέρα σίγουρα δεν έχουν όρεξη... Εγώ λέω να μας δείξεις την κοιλίτσα του έστω...
Χμ τελεια οταν βρω λιγο χρονο μεσα σε αυτες τις μερες θα ανεβασω! Αυριο το ποιο πιθανο!
 
Σίγουρα κάποια στιγμή μπορεί να ξεκουραστούν είτε στο ένα πόδι είτε όχι αλλά όχι και να κοιμηθούν... Αν κοιμούνται τη μέρα σίγουρα δεν έχουν όρεξη... Εγώ λέω να μας δείξεις την κοιλίτσα του έστω...
Κι όμως Εύα συμβαίνει αυτό και στα καναρίνια. Κοιμούνται και αυτά μεσημέρι. Και το εντυπωσιακό είναι πως με το που ξυπνάνε είναι ζωηρά κινητικά και μια χαρά! Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Και εγώ πρόσφατα είδα ένα ενήλικο πλέον καναρινάκι μου να κοιμάται για 20 λεπτά και ενώ στην αρχή ανησύχησα μόλις ξύπνησε ήταν μες την τρελή χαρά! Σίγουρα κάτι τέτοιο είναι πιο σύνηθες σε μικρά σε ηλικία καναρίνια (3 - 6 μηνών) αυτό δεν σημαίνει πως αυτό δεν το συναντάμε και σε ενήλικα καναρίνια. :)
 
Πρώτη φορά το ακούω και δεν μου χει τύχει... Εγώ πάντως για το καλό του είπα να μας έδειχνε φώτο...
Δεν το είπα για τπτ άλλο... Μακάρι να είναι καλά το πουλάκι κ να μην έχει τπτ...
 
Νίκο, η φωτογραφία που μας δείχνεις, δεν κάνει ούτε για γρίφο.

Πόσες ώρες την ημέρα κάνει αυτό που περιγράφεις; Πότε το κάνει μέσα στην ημέρα; Είναι πάντα τις ίδιες ώρες η δεν έχει σημασία η ώρα; Πότε άρχισε να το κάνει; Είναι μια συμπεριφορά που έχει από τότε που γεννήθηκε ή έχει παρουσιαστεί το τελευταίο διάστημα;

Είναι δύσκολο να βοηθήσει κάποιος από μακριά, πόσο μάλλον όταν δεν μας δίνεις κάποιο ουσιαστικό στοιχείο για να κάνουμε τουλάχιστον μερικές υποθέσεις.
 
Πόσες ώρες την ημέρα κάνει αυτό που περιγράφεις;
Δεν εχει μεγαλη διαρκεια απο 15-30 λεπτα

Πότε άρχισε να το κάνει; Είναι μια συμπεριφορά που έχει από τότε που γεννήθηκε ή έχει παρουσιαστεί το τελευταίο διάστημα;
Το κανει καθε μερα απο την μερα που το χωρισα απο τους γονεις!

Σε μερικά Σταύρο μου σου έχει απαντήσει. 😛

Αν το κάνει μεσημεριανές ώρες είναι φυσιολογικό. Αλλά για να μας φύγει η ανησυχία ας μας ανεβάσεις Νίκο 2-3 φώτο που να φαίνεται η κοιλιά του υπναρά. :)
 
Νίκο, μόνο μέσω της τακτικής παρατήρησης αλλά και της σωστά χρονικής καταγραφής της εν λόγω ''ιδιαιτερότητας'' του καναρινιού σου,θα μπορούμε να πάρουμε θέση. Αλλιώς τοσο εσύ όσο και ο οποιοσδήποτε άλλος διαβάσει το θέμα ή παρατηρήσει κάτι παρόμοιο στα δικά του πουλιά,θα βρίσκεται εγκλωβισμένος ανάμεσα στις δύο επόμενες παρατηρήσεις..
Η υπνηλία στα ενήλικα πουλιά δεν είναι καλό σημάδι.
Το αντίθετο μάλιστα, θα έλεγα πως είναι ένδειξη αδιαθεσίας στην καλύτερη περίπτωση...
Κι όμως συμβαίνει αυτό και στα καναρίνια. Κοιμούνται και αυτά μεσημέρι. Και το εντυπωσιακό είναι πως με το που ξυπνάνε είναι ζωηρά κινητικά και μια χαρά! Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Και εγώ πρόσφατα είδα ένα ενήλικο πλέον καναρινάκι μου να κοιμάται για 20 λεπτά και ενώ στην αρχή ανησύχησα μόλις ξύπνησε ήταν μες την τρελή χαρά! Σίγουρα κάτι τέτοιο είναι πιο σύνηθες σε μικρά σε ηλικία καναρίνια (3 - 6 μηνών) αυτό δεν σημαίνει πως αυτό δεν το συναντάμε και σε ενήλικα καναρίνια
..ήδη εγώ βρίσκομαι κάπου εκεί μέσα, μπερδεμένος☹ , γιατί μέχρι πριν λίγο γνώριζα μόνο την παρατήρηση Νο1 του Γιάννη. Αλλά από την άλλη,τα δείγματα γραφής της Αλίκης αλλά και η πορεία της γενικότερα εδώ μέσα.. Με τη δική της παρατήρηση Νο2, με γέμισε με ερωτηματικά...☹
 
Back
Top