Αναπαραγωγή Φοβισμένη καρδερίνα σε ζευγαρώστρα

VIBRAMYCIN ΕΧΩ! των 100 mg ... Να τρίψω λίγο από ένα χάπι να του βάλω στην ποτίστρα;
 
... Ξέρω για το vibramycin syrup (5ml σε 100ml νερού), αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...
 
Η δοξυκυκλίνη (vybarmycin) χορηγείται για ψιττάκωση, χλαμύδια και μυκόπλασμα. Αν και είναι αντιβακτηριδιακό, δε νομίζω να έχει επίδραση στα κοκκίδια.. Και άντε και το'βαλες σαν γενική πρόληψη. Ένα χάπι είναι δοσολογία για τον άνθρωπο. Στο πουλάκι που είναι λιγότερο από 20 γραμμάρια, τι να βάλεις; .. Με το μάτι η στο περίπου;
Κάνε κάτι πιο εύκολο και ίσως περισσότερο αποτελεσματικό.
http://www.kiklos.info/frag-kalet.html
Φτιάξε του ένα τσαγάκι (που οπωσδήποτε να περιλαμβάνει ρίγανη, θυμάρι, χαμομήλι ) και θα το βάζεις αντί για νερό στην ποτίστρα.
Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση

Δεν έχω ESB ούτε φρέσκο θυμάρι ή δυόσμο μιας και μένω στο κέντρο. Έχω όμως antistress (του έδωσα ήδη από χθες). Δυόσμος ή θυμάρι σε αποξηραμένη μορφή (στο κουτάκι για το φαγητό από το super market) θα βοηθούσε; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Ναι, αλλά επειδή πιθανότατα δεν θα φάει αυγοτροφή, βάλτα στο τσαγάκι.
 
...Mιχάλη, γύρισα πίσω στο θέμα και πρόσεξα τις φωτογραφίες. Το πουλάκι έχει καρίνα σε προχωρημένη μορφή. Θα πρέπει να πάρεις baycox άμεσα (το συντομότερο δυνατό)
 
Τώρα είδα τις φωτογραφίες... Μιχάλη, πρέπει να πάρεις baycox άμεσα!
... Τώρα το είπες καλά... Εδώ δεν πρόκειται για πρόληψη γιατί το πουλάκι δύσκολα θα την βγάλει μέχρι αυριο...
 
που θα βρω baycox σήμερα; Του έχω τρίψει λίγο χάπι vibramycin και του το έχω διαλύσει στο νερό και αύριο πρωΐ πρωΐ στο μαγαζί που μου είπε η Μαρία!
 
Δεν θα βρεις σήμερα, αλλά αύριο θα πρέπει να πάρεις...η κατάσταση είναι προχωρημένη και για να μην αισθάνεσαι άσχημα, μάλλον δεν έγινε στα χέρια σου, δεν είναι καρίνα 2-3 ημερών αυτή.
 
τελικά baycox ή esb3 να πάρω αύριο το πρωΐ; Το baycox νομίζω είναι υγρό. Σωστά;

Παρασκευή βράδυ το έφερα σπίτι. Ευτυχώς το έβαλα καραντίνα με τα πρώτα συμπτώματα... Ελπίζω να μην κόλλησαν τα υπόλοιπα...
 
... Τώρα το είπες καλά... Εδώ δεν πρόκειται για πρόληψη γιατί το πουλάκι δύσκολα θα την βγάλει μέχρι αυριο...
Δημήτρη, συγγνώμη δεν πρόσεξα τις φωτογραφίες.. Είχα μείνει στο ''μαζεμένη-μαραμένη'' . Σ'αυτές τις περιπτώσεις τα τσαγάκια κάνουν μόνο για καφέ της παρηγοριάς...
 
που θα βρω baycox σήμερα; Του έχω τρίψει λίγο χάπι vibramycin και του το έχω διαλύσει στο νερό και αύριο πρωΐ πρωΐ στο μαγαζί που μου είπε η Μαρία!
baycox να πάρεις... Κάνε και αυτό που σου είπα...ζεστό μέρος και φως όλη νύχτα μήπως και τσιμπάει τίποτα και την βγάλει μέχρι αυριο...

Δημήτρη, συγγνώμη δεν πρόσεξα τις φωτογραφίες.. Είχα μείνει στο ''μαζεμένη-μαραμένη'' . Σ'αυτές τις περιπτώσεις τα τσαγάκια κάνουν μόνο για καφέ της παρηγοριάς...
Νίκο το κατάλαβα...
 
τελικά baycox ή esb3 να πάρω αύριο το πρωΐ; Το baycox νομίζω είναι υγρό. Σωστά;

Παρασκευή βράδυ το έφερα σπίτι. Ευτυχώς το έβαλα καραντίνα με τα πρώτα συμπτώματα... Ελπίζω να μην κόλλησαν τα υπόλοιπα...
Βaycox (χρειαζόμαστε ισχυρή αντιβίωση εδώ και όχι κοκκιδιοστατικό όπως το esb ) για να μη σου πω baycox και baytril και μόνο χορήγηση εναλλάξ των φαρμάκων από μια σταγόνα στο στόμα (γιατί νερό μπορεί να μην πίνει).
 
παιδια υπαρχουν μαρτυριες ότι πουλι φουσκωμενο και δη Ιθαγενες, με σοβαρη απωλεια βαρους έχει "γυρισει" με esb?
 
Μπορει να το βοηθησει απο σημερα.. Να παει σε καποιο εφημερυεον φαρμακειο και να αγορασει Dextrose 5%.. Ειναι ηλεκτρολυτες και θα βοηθησουν το πουλακι να δυναμωσει.. 3 σταγονες στο στομα και σπασμενα σπορια στον πατο του κλουβιου για να μπορει να φαει.
 
Γιώργο, δεν έχει γυρίσει.. Αλλά στην αρχή την είχαμε απλά για ''μαραμένη και στρεσσαρισμένη''. Το πουλί όμως είναι σε προχωρημένη καρίνα (μάλλον από κοκκίδια).
 
Γιώργο, δεν έχει γυρίσει.. Αλλά στην αρχή την είχαμε απλά για ''μαραμένη και στρεσσαρισμένη''. Το πουλί όμως είναι σε προχωρημένη καρίνα (μάλλον από κοκκίδια).
Αν κατάλαβα καλά ο Γιώργος δεν εννοεί το συγκεκριμένο πουλί αλλά γενικά... Εγώ λέω πως μπορεί να συμβει αλλά θα πρόκειται για μεγάλο "φάρδος"!
 
Με διπλασιασμό της δοσολογίας του esb και αν... Το esb είναι κοκκιδιοστατικό και όχι κοκκιδιοκτόνο.
 
Θα ηθελα να τονισω ότι από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, μολις διαπιστωνω φουσκωμα και ταυτόχρονη απωλεια βαρους σε Ιθαγενή κυριως, χορηγω κατ αρχην baycox. Aυτο αν η κοιλια δεν είναι πολύ πρησμενη. Αν δω σημαντικη απωλεια βαρους και κοιλια φοβερα πρησμενη με διογκωμένα εντερα, τοτε μονο baytril και ταυτόχρονα βαζω το πουλι σε εσωτερικο χωρο..
Εχω γυρισει σιγουρα πανω από 10+ πουλια τα τελευταια 4 με 5 χρονια.
 
Μιχάλη, βλέπουμε μέσα από τα μηνύματα σου την αγωνία σου και τη λαχτάρα σου να το σώσεις.. Όπως κατάλαβες μόνο φοβισμένη δεν είναι η κακομοίρα.. Απλά είναι άρρωστη και δεν μπορεί να στο πει..
 
Γιώργο αυτή ακριβώς η εμπειρία και η σχολαστική παρατήρηση είναι που βοηθά να σωθούν πουλιά. Γιατί αν δεν καταλάβεις αμέσως ότι κάτι συμβαίνει και φτάσει το πουλί να βάλει το κεφάλι κάτω από την φτερούγα... χαίρετε!
. Γιατό τα γαρδέλια το καθένα στο κλουβί του... Να βλέπω τι γίνετε
 
Ακριβως Δημητρη. Το σημαντικοτερο ολων είναι ποτε θα αντιληφθείς ότι κατι τρεχει. Όταν το καταλάβεις αυτό ΕΓΚΑΙΡΑ, θεωρω ότι με τα παραπανω φαρμακα και την ταυτοχρονη μεταφορα του πουλιου από εξω προς τα μεσα (επισης σημαντικο)
όλα μπορουν να πανε καλα. Πλεον με τον τροπο που περιεγραψα στα 2 αυτά ποστ, πραγματικα όταν κατι τετοιο μου συμβαινει πλεον
είμαι σχεδόν στο 100% βέβαιος ότι το εκάστοτε πουλακι θα "γυρισει",
Βεβαια για να τα λεμε όλα και να μην κρυβουμε τιποτα, μολις βγαζω το πουλι εξω ξανα, συνηθως μετα από 15 μερες περιπου
για τους επομενους 3 μηνες σιγουρα χορηγω για ένα διημερο κάθε μηνα μικρη δοση baycox.

Η λεπτομερεια που πρεπει να προσεχουμε τελος για κάθε συμβαν, είναι να διαπιστώνουμε την απωλεια βαρους του κάθε πουλιου.
Εκει είναι το σημαντικο, ισως πιο σημαντικο και από το να κατανοησουμε ποτε είναι φουσκωμενο.
Και ταυτόχρονα όταν μετα την χορηγηση φαρμακου, βλέπουμε αυτό το χαμενο βαρος να επανακτάται (σιγα σιγα)
Τοτε θα πηγαινουν όλα καλα. Αυτά εν ολιγοις.
 
Back
Top