Ασθένειες Φουσκωμένο μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckdodis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckdodis

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2022
Μηνύματα
226
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

Ένα από τα μπάτζι μου το οποίο το έχω σε καραντίνα, κάθεται κάπως φουσκωμένο.

Έχει όρεξη και για φαγητό και για χάδια κλπ.

Βλέπω στο κεφάλι του πολλές βελόνες, είναι κλειστά φτεράκια.

Είναι εποχή Πρετόριας;

Το μόνο που άλλαξα στην καθημερινότητα του είναι ότι του έβαλα σταγόνες taniazol το οποίο κάνω προληπτικά κάθε δύο μήνες σε όλα τα πουλάκια μου.

Υπάρχει περίπτωση να έχει στρεσαριστει από τα βαρέλοτα;

Να ρίξω σταγόνες για Πρετόρια;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Πρόκειται για "βαρύ" φάρμακο (κατά την γνώμη μου), δεν γνωρίζω την ηλικία του πουλιού, κάλλιστα μπορει να νιώθει αδιαθεσία.
Φρόντισε να το έχεις σε ζεστό μέρος.. Teniazine κάθε δύο μήνες το βρίσκω υπερβολικό (ας λένε οι οδηγίες).
Δεν είμαι υπέρ της πρόληψης με φάρμακα.
Πλύσιμο καλό στα λαχανικά και νερό με ξύδι, συχνός καθαρισμός στο κλουβί, καμία επαφή ή κοντά σε άγρια πουλιά είναι ότι χρειάζεται για να μην χρησιμοποιείς φάρμακα ως πρόληψη.
 
Κάθεται στο κάτω μέρος του κλουβιού ; Κοιμάται όταν ο ήλιος είναι ακόμα σηκωμένος; Αν ναι μπορεί να είναι άρρωστο! Κάνε μια επίσκεψη στον πτηνίατρο αν μπορείς. Κάθεται φουσκωμένο μόνο το μεσημέρι και το βράδι ή όχι
 
Καλησπέρα επίσης χρόνια πολλά.
Ένα από τα μπάτζι μου το οποίο το έχω σε καραντίνα, κάθεται κάπως φουσκωμένο.
Από αυτο και μόνο καταλαβαίνεις ποσό σωστά έκανες που κράτησες σε καραντίνα το νέο σου μπατζι.
Είναι εποχή Πρετόριας;
Εποχή πτερορροιας δεν την λες αλλά πολλά πουλακια ανάλογα και με τις συνθήκες διαβίωσης τους περνάνε πτερορροια σε άσχετες περιόδους.
Εννοείς αυτές της tafarm? Για ποιο λόγο; Παρατήρησες κάτι;
Υπάρχει περίπτωση να έχει στρεσαριστει από τα βαρέλοτα;
Αν το είχες σε εξωτερικό χώρο σίγουρα θα υπήρχε μια αναστάτωση από τον θόρυβο. Αν το είχες μέσα δεν βρίσκω κάτι ανησυχητικό.
Να ρίξω σταγόνες για Πρετόρια;
Θα βοηθούσαν
 
Πριν από λίγο την είδα να κάθεται κάτω.
Την έβγαλα έξω στο πάρκο της αφού παίξαμε λιγάκι κάθεται πάλι φουσκωμένη στο πάρκο. Έχει όρεξη για φαγητό που της προσφέρω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220425_202331.webp
    IMG_20220425_202331.webp
    53 KB · Προβολές: 25
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Sissy ας ζήσει Παναγία μου και δεν θα το ενοχλώ καθόλου.
Έχει αρκετη ώρα να πλησιάσει το νεράκι του, θα βοηθούσε καθόλου ζαχαρονερο με σύριγγα?
[automerge]1650909107[/automerge]
@Tony Forpus ναι σήμερα έφαγε αρκετή αυγοτροφη για κάποιο λόγο.
 
Το μόνο που άλλαξα στην καθημερινότητα του είναι ότι του έβαλα σταγόνες taniazol το οποίο κάνω προληπτικά κάθε δύο μήνες σε όλα τα πουλάκια μου
Να υπενθυμίσω κάτι πολύ σημαντικό: το έχω τονίσει πολλές φορές και σε αλλα θέματα ότι δεν δίνουμε ποτέ προληπτικά φάρμακα στα πουλιά γιατί μπορεί να είναι θανατηφόρο για αυτά. Ελπίζω να σταματήσεις σύντομα το να δίνεις προληπτικά φάρμακα στα πουλιά αν θες να είναι υγείες και σε καλή κατάσταση αλλιώς είναι φυσιολογικό να είναι πολύ φουσκωμένα. Θα συνεχίσω να επιμένω σε αυτό. Ελπίζω να έχει υγεία σύντομα.
 
@CHRISV το έκανα παλιότερα στα μπάτζι που είχα.δεν το έκανα για κακό σε καμία περίπτωση. Το θέμα είναι να το βοηθήσω με κάποιον τρόπο τώρα. Δεν θα έδινα κάτι στα πουλάκια μου για να τους κάνω κακό.
 
@ckdodis Φυσικά και δεν το κάνεις για κακό και φαίνεται ότι τα αγαπάς παρά πολύ και μπράβο σου, αλλά πολλές φορές πάνω στην αγάπη μας για αυτά κάνουμε σοβαρά λάθη. Στο λέω για να έχεις υγείες πουλιά και για να μπορείς να τα χαίρεσαι και να νιώθουν πάντα και αυτά καλά. Του εύχομαι σύντομα περαστικά.
 
Τα αντιπαρασιτικά είναι στο πρόγραμμα πολλών εκτροφεων και φροντιστων όλων των ειδών το πτηνών και κατά κύριο λόγο η χρήση τους είναι προληπτική.
Ειδικά όταν εισάγουμε ένα νέο πουλάκι στο κουμασι μας,θα έλεγα ότι η χρήση είναι επιβεβλημένη.

Αν το 2μηνο ακούγεται υπερβολικό,κάντε το 6μηνο.
 
@Tony Forpus κάπως έτσι το σκέφτομαι και για αυτό και η χρήση. Αλλά δεν πρόκειται να ξανά χορήγησω κανένα σκεύασμα για προληπτικούς λόγους από εδώ και πέρα πλην ανάγκης. Και το λέω κυριολεκτικά. Μακάρι να γίνει καλά.
[automerge]1650910501[/automerge]
@Nausicaa έχεις κάποια άποψη;
 
@ckdodis

Αν η απόφαση σου αυτή εδράζεται στην παρούσα κατάσταση που βρίσκεται το πουλάκι,σε διαβεβαιώ ότι δεν την έχει προκαλέσει το σκεύασμα εφ'όσον χορηγήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες.
 
Καλημέρα σε όλους, δύσκολη νύχτα.
Το πουλάκι κάθονταν στο πάτωμα.
Είναι ακόμα φουσκωμένο.
Τρώει μόνο από το χέρι μου και μόνο στο πάρκο έχω αρκετή ώρα που το ταιζω. Προσπάθησα και το πρωί και ανταποκρίνεται μόνο εξω από το κλουβί του.
Δέχεται χάδια αλλά είναι σαφώς ανορεκτο.
Καμια ιδέα?
 
@ckdodis Καλημέρα, το πουλάκι δεν δείχνει καθόλου καλά. Το ράμφος του δεν είναι φυσιολογικό. Δεν ειμαι γιατρός για να κάνω διαγνώσεις, αλλά συνήθως έτσι δείχνει σε πουλάκια που έχουν είτε ηπατική ανεπάρκεια είτε προχωρημένα ακάρεα σητν τραχεία ή και πιο κατω στο αναπνευστικό. Το δεεύτερο διορθώνεται, μπορεί να το προλαβετε, αν και φυσικά όταν είναι στον πάτο καταλαβαίνετε... Η ηπατιτιδα δεν φτιάχνεται σε τοσο μικρά πτηνά δυστυχώς. Επικοινωνήστε με το κέντρο στην Κομοτηνή, είναι διαθέσιμοι όλες τις ημέρες του χρόνου.
 
@ckdodis μπορείς να επικοινωνήσεις άμεσα με το εργαστήριο της Κομοτηνής και να σου πουν τί πρέπει να κάνεις για να τους στείλεις δείγματα.
Επίσης μπορείς να τους δώσεις μια ολοκληρωμένη εικόνα από την κατάσταση που βρίσκεται το πουλάκι μήπως σου προτείνουν κάτι μέχρι να έχεις τα εργαστηριακά αποτελέσματα.
 
Back
Top