Γενικά Χάθηκε ο Γιούτζι

:D


Tι ευχαριστα νεα. Μπραβο... Ελπιζουμε Ευα να το επομενο σου μυνημα να ειναι οτι τον πηραν.
 
μπραβο χαρηκα παρα πολυ για την ιωαννα αντε ιωαννα μου ευχομε με το καλο να ξαναερθει ο γιουτζι στο σπιτι του περιμενουμε τα ευχαριστα νεα
 
ολα καλα θα πανε ιωαννα... και ο γιουτσι θα βρεθει στην αγκαλια σου!
 
Αχχχ... Τι καλα νεα!Χαρηκα παρα πολυ! Μακαρι να ειναι ο Γιουτζακος και να γυρισει στην αγκαλια σου Ιωαννα. Περιμενουμε τα ευχαριστα! Μπραβο! Μα ειναι δυνατον να μην τον δινουν;
 
αχ! Μακαρι να πανε ολα κατ'ευχην! Ειναι οντως φρικτο να να μην μπορεις να το εχεις!
 
θα πηγαινε η ιωαννα με την lianita [γιατι ο γρηγορης τελικα δεν μπορουσε], να δουν πως θα καταφερουν να τον παρουν.

[ακομα δεν ξερω στα σιγουρα αν ο παπαγαλος που βρηκε η μητερα της ειναι ο γιουτζι, αλλα προφανως αυτος θα ειναι.😕]

μου χε στειλει μηνυμα οτι θα πηγαιναν κατα τις 7.30.
ακομα δεν επικοινωνησε για νεοτερα.
, αργουν ομως κ μαλλον θα υπαρχει... Μπλεξιμο.😎😕
 
Για να πάρουμε λίγο τα πράγματα απο την αρχή. Επικοινώνησα πολλές φορές με την Ιωάννα σήμερα και τα λέγαμε. Σε επικοινωνία που έκανα εγώ με την αστυνομία, το πουλί θα έπρεπε να είχε αναφερθεί στις αρχές οτι χάθηκε. Τώρα αν το πουλί που βρέθηκε εκεί, που αναφέρει η Ιωάννα, θα πρέπει να είναι σίγουρη οτι αυτό είναι το δικό της (που βάση των στοιχείων που λέει είναι) και να προχωρήσει στις νόμιμες διαδικασίες (μύνηση για ζωοκλοπή). Αν κάποιος έχει βρεί ένα ζώο και ο ιδιοκτήτης δεν έχει προχωρήσει στις παραπάνω ενέργεις δεν μπορεί να βρεί το δίκιο του σε καμία περίπτωση, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, όπως τα παρουσιάζετε πιο πάνω. Στην περίπτωση τώρα, που το πουλί δεν είναι της Ιωάννας και γίνει παρέμβαση της αστυνομίας και αποδειχθεί το παραπάνω, τότε η Ιωάννα θα βρεθεί σε δυσάρεστη θέση. Το δαχτυλίδι που δεν το θυμάται, δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα σε αυτή την περίπτωση (και παραποιείται και αφαιρείται). Σημάδια (κυρίως στο ράμφος), συμπεριφορά, ομιλία, φωτογραφίες κτλ μπορούν να αποδείξουν οτι είναι το δικό της.
 
Γρηγορη εμαθες αν πηγε ξανα εκει στο σπιτι κι αν εχει κανει καποια μυνηση; Ουτε να το δει δεν την αφηνουν;
 
Γρηγορη εμαθες αν πηγε ξανα εκει στο σπιτι κι αν εχει κανει καποια μυνηση; Ουτε να το δει δεν την αφηνουν;

Αν δεν είναι σίγουρος κάποιος 10000% πως να προχωρήσει σε μύνηση; Δεν είναι οι μυνήσεις τόσο απλά πράγματα όσο τα φανταζόμαστε. Αναφέρω πιο πάνω οτι αν μια στο εκατομύριο το πουλί δεν είναι το δικό της θα βρεθεί μπλεγμένη, είναι δίκοπο μαχαίρι το θέμα.

Ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε τελικά τις απόψεις μας περί ηλεκτρονικής σήμανσης των πουλιών. Είναι το πλέον σίγουρο μέσο για να αποδειχθεί οτι το πουλί είναι το δικό μας.
 
ενα νεοτερο:μου ξαναστειλε μηνυμα η Ιωαννα
ειναι Αθήνα Κ ο Γρηγορης [inca]
μου πε οτι θα πανε μαζι απο κει κ αν χρειαστει θα καλεσουν αστυνομια.
να πανε ολα κατ ευχην!:D)

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, όπως τα παρουσιάζετε πιο πάνω.

αν εννοεις το δικο μου ποστ γρηγορη
απλα μετεφερα οτι μου ειπε η ιωαννα στο μηνυμα


δεν παρουσιαζω τπτ , ουτε απλο ουτε πολυπλοκο
ΑΠΛΑ γιατι δεν ξερω κ πολλα
οτι ηξερα ειναι απο μηνυματα που τα εγραψα εδω, οπως τα πηρα.



εγω αναρωτιεμαι αν αυτος ειναι ενταξει κ ειναι οντως δικο του το πουλι, γιατι δεν την αφηνει να σιγουρευτει;
σου ειπε τι ακριβως εγινε οταν τον βρηκε η μαμα της;
τον ειδε απο κοντα;
 
Λοιπον, να σας τα πω απο την αρχη.
Οπως καθε μερα, ετσι και σημερα η μητερα μου βγηκε να τον ψαξει. Δυο ακριβως τετραγωνα απο το σπιτι μας και ενω περπατουσε, ακουσε φιλακια. Σταματησε, φωναξε "νικο"-ετσι το φωναζε εκεινη το πουλι...-εκεινο απαντησε "ικο", εστειλε ξανα φιλακια και οταν του φωναξε που εισαι ρε, εκεινο απαντησε "ελα ρε". Το πουλι ηταν σε ενα κλουβι στον 3ο οροφο. Μια γειτονισα της ειπε πως το συγκεκριμενο το εχει πιασει εδω και τρεις μερες. Οταν λοιπον του χτυπησε το κουδουνι και ρωτησε αν επιασαν παπαγαλο αυτες τις μερες,της απαντησαν πως ναι και καποιος φωναξε "μα καλα, μ*****κας εισαι; Γιατι δεν της λες πως το εχουμε εναν χρονο".Ζητησε λοιπον να το δει για να σιγουρευτει πως ειναι αυτος και εκεινος της ειπε οχι και την εδιωξε.
Ετσι λοιπον πηγα εγω με την lianita το απογευμα.Ανεβηκαμε πανω και απο το σπιτι ακουστηκαν 2 διαφορετικοι παπαγαλοι. Μου ανοιξε ο γιος και του ειπα πως πηγα να δω αν ο παπαγαλος ηταν ο δικος μου η οχι, κουνησε το κεφαλι του και μου εκλεισε την πορτα.Απο μεσα συνεχισα να ακουω φωνες απο παπαγαλους και μετα απο κανα 5λεπτο, λιγο πριν ανοιξει την πορτα ακουσα-με 99% σιγουρια-το Γιουτζι να φωναζει. Τον φωναζα και φωναζε. Και ξαφνικά, μου ανοιγουν την πορτα αφου χτυπησα ξανα και μου εμφανισαν εναν αρσενικο ringneck,του οποιου η φωνη καμια σχεση με αυτη που ακουγα πριν λιγο.
Ο τυπος την μια ελεγε πως τον συγκεκριμενο τον αγορασε,την αλλη οτι τον βρηκε, οτι τον εχει ενα χρονο, μετα 6 μηνες, μετα χρονια.
Αφου λοιπον εφυγα πηγα και ρωτησα στην αστυνομια και μου ειπαν πως οταν σιγουρευτω να κανω καταγγελια για κλοπη.
Πολυ φοβαμαι ομως πως το πουλι δεν θα μεινει για πολυ εκει.
Δυστυχως.
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Γρηγορη-σου χρωσταω πολλα- και στην Λιανα.
 
Oχι ρε γαμωτο.☹

Ιωαννα δεν του πες τιποτα για αμοιβη; Κριμα ειναι. Σε ποια οδο ειναι το σπιτι;(ποτε δεν ξερεις.Ισως κατι καταφερουμε..)
 
Δεν ξερω αν πρεπει να την ανακοινωσω...
Παντως περναει πισω απο το σπιτι μου.
 
Ιωαννα νομιζω πρεπει να πας με εναν αντρα εκει. Ο Γρηγορης νομιζω ειναι ψηλος.Αν βρει χρονο νομιζω θα βοηθουσε αρκετα.
 
Παλι να παω;
Και τι να πω, ηρθα ξανα για να κοιταξω;Εξαλλου ειμαι σιγουρη πως δεν θα τον αφησει εκει.

Γρηγορη μου σε ευχαριστω για ολα...
 
Back
Top