Γενικά Χάθηκε ο Γιούτζι

Μα να παρω βρε Φωτη μου ενα αλλο πουλι που δεν ειναι δικο μου;
Εξαλλου εγω δεν ψαχνω κατι αλλο περα απο τον φιλαρακο μου.

Υπομονη δυσκολη, απο την μια πιστευω πως το πηρε απο το σπιτι και απο την αλλη περιμενω την ωρα και τη στιγμη που θα τον ακουσει η μητερα μου η εγω και θα μπουκαρω να τον αρπαξω...


Παραπανω γραφεις οτι αναταποκρινοταν οταν του μιλαγες εστελνε φιλακια ελεγε ικο κλπ.Αρα γιατι δεν του πες να δεις αν ειναι αυτο το δικο σου πουλι;
 
Η αστυνομια το μονο που μου ειπε ηταν οτι οταν σιγουρευτω για το πουλι να παμε μαζι για την κλοπη.



Φωτη ακου.
Η μητερα μου οταν εβηχε στο σπιτι ο Γιουτζι την κοροϊδευε και εκανε εναν χαρακτηριστικο ηχο.
Οταν λοιπον βγαινει για να τον ψαξει κανει επιτηδες οτι βηχει. Και ετσι αυτος της εστειλε φιλακια. Στη μητερα μου ολα αυτα.
Το πρωι ουτε καν μας τον εδειξε και το απογευμα μου εδινε ενα αλλο πουλι.
Εγω το μονο που ακουσα ηταν τις φωνες που εβαλε, οταν πηγα κοντα στην πορτα και φωναζα το ονομα του εκεινος σταματησε αποτομα τις φωνες.
Μετα απο ενα λεπτο ανοιξε η πορτα, μου εδειξε τον αλλον του οποιου η φωνη μαλιστα ηταν και πιο λεπτη απο αυτη που φωναζε πριν.
 
ναι αλλα για να καταλαβω δεν ζητουν να δυλωσεις εγγραφος την απολια; κ πως να συγουρευτεις; δεν μπορουν απ την στιγμη που εστω σου φενετε οτι πουλι ειναι αυτο που ακουσες με την συνοδια αστινομικου να σε βαλουν στο σπιτι κ να δουν αν υπαρχει αλλο ringneck μεσα; δηλαδη στην ουσια σου λενε να την στισεις απ εξω μπας και βγαλεις εσυ μονη σου ακρη;
 
Εκανα την βλακεια και δεν μπηκα μεσα να δω το δαχτυλιδι και καλα του αλλουνου ετσι ωστε να μιλησω, να τον φωναξω για να μου μιλησει.
 
Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω.
Οι γειτονες ειπαν στη μητερα μου οτι το πουλι το ειχε πιασει πριν 3 μερες και επειδη φωναζε του εκαναν και παρατηρηση.Αλλα δεν ειπαν παραπανω γιατι αφησαν να εννοηθει πως δεν θελουν να μπλεχτουν.
Ισως μας εψαχνε και φωναζε και οταν ακουσε το χαρακτηριστικο της μητερας μου να αρχισε τα φιλακια.
Δεν ξερω...
Ειναι απλα μια απελπισια.
 
πηγενε κρατοντας στο χερι μερικες φωτογραφιες του που ειστε μαζι, αλλα μην τις διξεις...

ριξτον στο φυλοτιμο(δενμπορει.. Καπου στο βαθος θα εχει λιγο)

πεστου πως θες να τον δεις.. Και αφου τον δεις μετα θα τους διξεις τις φωτογραφιες... Αν δεν ειναι δικος σου οκ, αλλα αν ειναι τοτε διξτες... Αν σου πουνε οτι δεν ειναι θα εισαι σιγουρη τουλαχιστον εσυ οτι ειναι ο γιουζι...

ελπιζω στο καλυτερο.. Αν και νομιζω στο τελος θα στο δωσουν...
 
Αγγελε το πουλι που μου εδειξε δεν ηταν ο Γιουτζι μου.
Τον μικρο μου τον εκρυψε προφανως. Εβαλε τις φωνες,του φωναζα απο την πορτα-ημουν 100% σιγουρη πως ηταν το μωρο μου-και σταματησε αποτομα.
 
ειναι πολυ απογοητευτικο να διαπιστωνεις συνεχος οτι δεν υπαρχει κρατος κ οτι δεν προστατευομαστε πουθενα κ απο τιποτα

Κι όμως, αν η Ιωάννα δεν είχε παραλείψει ανθρώπινα να καταγράψει τα στοιχεία του δαχτυλιδιού -λάθος που κι εγώ θα έκανα μάλλον- τα πράγματα θα ήταν ευκολότερα και η προστασία ευκολότερη. Και οι αστυνόμοι, να καλυφθούν θέλουν. Έτσι εύκολα να μπουν στο σπίτι σου, αν δεν είναι σίγουροι; Κι αν μπουν και δεν καταφέρουν κάτι, το μάρμαρο για τη διατάραξη οικογενειακής ειρήνης, ποιος θα το πληρώσει;

Ιωάννα, προτείνω να παρακολουθείτε διακριτικά το ζήτημα για λίγες μέρες, μην το ανακινείτε σε σχέση με αυτούς μιλώντας ή ψάχνοντας τους, να βεβαιωθείτε για τη διαμονή του φίλου σου σε αυτό το χώρο, να κάνεις δήλωση απώλειας, αν δεν έχεις κάνει και η επόμενη κίνηση, εκτός από αιφνιδιαστική, να είναι και αποτελεσματική
 
εχεις δικιο πολυβιε αλλα σκευτομε ερχρτε καποιος κ μου χτιπαει το κουδουνι κ μου λεει αν εχω το πουλι του, αφου δεν εχω να κριψω κατι απλα ανοιγω αφινω τον ανθρωπο να δει τα ζωα μου κ τελειονει το θεμα, αρα θεορω απο την συμπεριφορα τους οτι κατι κρυβουν
 
πραγματικα δε το χωράει το μυαλό μου πόσο θράσσος έχουν καποιοι άνθρωποι.
Εγώ ειχα χάσει τον σκύλο μου πριν μερικα χρονιακαι είδα 2 μέρες μετά μια κοπελίτσα να τον βγάζει βόλτα, το σκυλί με το που με είδε αρχισε να κουνάει την ουρά του και να μου γαβγίζει, της ζήτησα να μου το δώσει μα δε το έκανε, είπε πως το είχε αγοράσει πριν πολλους μήνες απο ενα pet shop,τελικά για να μου το δώσει έπρεπε να πάμε στον κτηνίατρο με το βιβλιάριο του σκύλου και να επιβεβαιώσω οτι ειναι δικος μου δίνοντας τον αριθμο του μικροτσιπ(να που σε κατι ειναι χρησιμα κ αυτα)
αυτοί οι άνθρωποι Ιωάννα μου δεν καταλαβαίνουν απο λόγια, πάρε κανέναν φίλο σου γυμνασμένο, να αγριοδείχνει και πήγαινε και πες "ή μου δίνεις τον παπαγάλο μου ή σε σαπίζει στο ξύλο" (εντάξει εννοειται πως δε θα το κάνει, αλλα για καποιους ανθρωπους ο μονος τρόπος συνενόησης ειναι το ξύλο.) ή αλλιώς μπες με τσαμπουκά μέσα (αφου ακούσεις τη φωνη του γιουτζι) και προσπάθησε να καταλάβεις απο που ακούγεται, ε μετα πάρε τον και πες τους "χαρηκακαι ευχαριστω που συνεργαστήκατε, φιλια", μετα τι θα κανουν; Θα πουν μπηκε μεσα και μου πήρε τον παπαγάλο ΤΗΣ?δε τους πέρνει. Εννοειται πως ολα τα παραπάνω γίνονται αν εισαι εντελώς σίγουρη για το οτι ο παπαγάλος ειναι δικος σου
 
Βασσιανα τα πραγματα δεν ειναι και τοσο απλα. Ξερεις αν ο αλλος ειναι τρελος και σου τραβηξει κανενα μαχαιρι;Επειτα με τι δικαιωμα μπαινεις μεσα στο ξενο σπιτι; Το καλυτερο ειναι να τον πιασει στο φυλοτιμο που ειπε και ο Αγγελος και να του μιλησει ευγενικα.
 
ναι εχεις δίκιο, δε μπορεις να μπαινεις με το έτσι θέλω σε ξένο σπίτι, αλλα ποιος σου λέει οτι αυτος ο άνθρωπος έχει φιλότιμο;
σου λέω την αίσχατη περιπτωση, ακούς το παιδι σου μέσα απο ένα σπίτι και σου μιλάει, προφανως και εισαι σιγουρος για τη φωνη του,θα κατσεις να το διαπραγματευτεις;
η πιο σωστη και χαμηλών τόνων λύση κατα τη γνώμη μου είναι να πάρεις ενα όργανο, να του δείξεις 2 φωτογραφίες δικες σου με το πουλι και μετά αυτος μπορει να απετήσει να μπει μεσα στο σπίτι, δε μπορουν να αρνηθούν(ετσι νομιζω τουλαχιστον), δε το ανέφερα παραπάνω όμως για εναν απλο λόγο:εδώ δεν ασχολούνται με αλλα ΠΟΛΥ σοβαρότερα θέματα, θα κατσουν να ασχοληθουν με τον παπαγάλο; Προφανως και δε λεω οτι δεν ειναι σημαντικο αλλα πιστευεις πως ενας αστυνομικος θα κατσει να το κανει αυτο; Εκτος και αν η Ιωαννα εχει καποιον γνωστό στο σώμα οποτε ειναι gg (Η)
 
ναι εχεις δίκιο, δε μπορεις να μπαινεις με το έτσι θέλω σε ξένο σπίτι, αλλα ποιος σου λέει οτι αυτος ο άνθρωπος έχει φιλότιμο;
σου λέω την αίσχατη περιπτωση, ακούς το παιδι σου μέσα απο ένα σπίτι και σου μιλάει, προφανως και εισαι σιγουρος για τη φωνη του,θα κατσεις να το διαπραγματευτεις;
η πιο σωστη και χαμηλών τόνων λύση κατα τη γνώμη μου είναι να πάρεις ενα όργανο, να του δείξεις 2 φωτογραφίες δικες σου με το πουλι και μετά αυτος μπορει να απετήσει να μπει μεσα στο σπίτι, δε μπορουν να αρνηθούν(ετσι νομιζω τουλαχιστον), δε το ανέφερα παραπάνω όμως για εναν απλο λόγο:εδώ δεν ασχολούνται με αλλα ΠΟΛΥ σοβαρότερα θέματα, θα κατσουν να ασχοληθουν με τον παπαγάλο; Προφανως και δε λεω οτι δεν ειναι σημαντικο αλλα πιστευεις πως ενας αστυνομικος θα κατσει να το κανει αυτο; Εκτος και αν η Ιωαννα εχει καποιον γνωστό στο σώμα οποτε ειναι gg (Η)


Καλα αυτο που λες ειναι εντελως διαφορετικο. Δεν υποτιμαω τα ζωα αλλα εσυ μιλας για ανθρωπο-για το σπλαχνο σου. Δεν εχει καμια σχεση.

Η Ιωαννα δεν μπορει να κανει τιποτα αλλο απο το να το παρει στο φιλοτιμο-ειτε εχει ειτε οχι. Με το ρισκο και μονο που δεν ξερεις ποιος ειναι ο αλλος δεν μπαινεις μεσα ετσι ξαφνικά.
 
εχεις δικιο πολυβιε αλλα σκευτομε ερχρτε καποιος κ μου χτιπαει το κουδουνι κ μου λεει αν εχω το πουλι του, αφου δεν εχω να κριψω κατι απλα ανοιγω αφινω τον ανθρωπο να δει τα ζωα μου κ τελειονει το θεμα, αρα θεορω απο την συμπεριφορα τους οτι κατι κρυβουν

Από όσα έχουμε διαβάσει, το άτομο προφανώς δεν έχει αξιοπρέπεια. Αλλά εμάς δεν μας νοιάζει πως θα έπρεπε να αντιδράει ένας σωστός άνθρωπος ή πως θα αντιδράσει αυτός ο συγκεκριμένος. Ο στόχος είναι ένας: να πάρουμε πίσω τον Γιούτζι γιαυτό και λέω πως χρειάζεται ψυχραιμία και οι κινήσεις που θα το διασφαλίσουν
 
παιδιά η Ιωάννα διακατέχεται από δικαιολογημένη συναισθηματική φόρτιση, εμείς που προσπαθούμε να βοηθήσουμε με συμβουλές πρέπει να είμαστε λογικοί και συνετοί.
πρέπει να δηλωθεί η απώλεια στην αστυνομία αλλοιώς πως θα ενεργήσει το οτιδήποτε η αστυνομία; έτσι μπαίνουν στα σπίτια του κόσμου;
αν το άτομο είναι καταστηματάρχης δεν νομίζω να ρισκάρει την φήμη του για ένα πτηνό χαμηλής οικονομικής αξίας (μην κοιτάτε που για τον καθένα μας το ζώο του έχει ιδιαίτερη αξία και για την Ιωάννα δεν είναι ένα πουλί είναι ο Γιούτζι της). Πρέπει να ενημερωθούν αυτοί που το βρήκαν για την οικονομική αξία του και για μια αμοιβή που θα ξεπερνά την αγοραία.
όταν θέλουμε να έχουμε συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν επικεντρωνόμαστε στα σχόλια αυτά είναι για μετά για κουβέντα να γινεται.
τώρα με βιαιοπραγίες κλπ να μην σχολιάσω είμαστε και ζωόφιλοι
 
Δεν εχεις κανενα φιλο αστυνομικο; Πες του να σου κανει μια χαρη, να ντυθει με την στολη κ να πατε εκει κ να παρετε το παπαγαλο, μην μασας τιποτα νταηληκι κ να τους τα παρετε ολα τα πουλια δηθεν ενοχλουν την γειτονια κ εχει γινει καταγγελια να δουμε μετα πως θα αντιδρασουν οι μ...
 
😀 μου ρθε μια ιδεα! αφοθ δεν θελεις την πιεστηκη οδο και θες την ευγενικη! στειλε καποιον στην αστυνομια νακανει καταγγελια πως δεν την παλευει αλλο απο τις φωνες των παπαγαλων του! Καπακι πηγαινε και εσυ μετα και δωσε μια φωτο στην αστυνομια με τον γιουτσι και πες τον εχασα και εχω υποψιες πως βρισκεται εκει αλλα οποτε παω να ρωτησω μου κλεινουν την πορτα στην μαπα! ισως να καταφερεις κατι! ισως! τι ειναι οικογενεια ειναι μονος ειναι τι ειναι; δεν θελει πολυ με ενα δυο σπασμενα δοντια θα σκεφτει καλυτερα! Δεν ειμαι υπερ αλλα οταν με εξοργιζουν δεν καθομαι να συζητησω! αν δεν φοβοταν θα σου ανοιγε και την προτα και θα σου λεγε περνα να δεις και μονη σου δεν ειναι ο δικος σου παπαγαλος αλλα δεν το κανει!
 
Back
Top