Ασθένειες Χτυπημένο ποδαράκι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Βασικές Πληροφορίες
  1. Τι είδος πτηνού έχετε; ΚΑΝΑΡΙΝΙ
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε ΑΡΣΕΝΙΚΟ
  3. Τι ηλικία έχει; 4 ΕΤΩΝ
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς; 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού; ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. VERSELE LAGA PRESTIGE, ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ, VITAKRAFT ΜΙΓΜΑ ΦΡΟΥΤΩΝ, ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΤΙΚΣ ΑΠΟ ΣΠΟΡΑΚΙΑ.
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. ΕΧΕΙ ΠΛΗΓΗ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΑΚΙ, ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙ(ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΤΗΝΑ). ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΕΛΑΗΔΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ. ΟΙ ΚΟΥΤΣΟΥΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΠΡΑΣΙΝΩΠΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ. MOY ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ)
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΑ ΝΥΧΑΚΙΑ!
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; ΚΟΛΛΕΣ Α4
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; ΝΑΙ
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας. Παράδειγμα <Link Removed>.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; ) ΞΥΛΙΝΕΣ
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα;
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας.
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΤΕΡΟΡΡΟΙΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΤΡΕΣ
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής;
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»;
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ VITAKRAFT ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ, ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΗΛΟΞΥΔΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΑΤΑ ΜΠΑΝΙΟΥ.
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ;ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΚΟΡΔΟΝΕΡΟ, ΡΥΖΟΝΕΡΟ, ΒΟΤΑΝΑ
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; NAI
 

Συνημμένα

  • IMG_1083HBY.webp
    IMG_1083HBY.webp
    15,2 KB · Προβολές: 118
  • IMG_1084BBILB.webp
    IMG_1084BBILB.webp
    27,6 KB · Προβολές: 119
  • IMG_1086JIUH.webp
    IMG_1086JIUH.webp
    37 KB · Προβολές: 117
  • IMG_1085IGGIUHU.webp
    IMG_1085IGGIUHU.webp
    34 KB · Προβολές: 116
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δε ξερω αν φαινονται καλα, στο δεξι του ποδι εχει σκουρο σημειο εκει στην ενωση των δακτυλων, σαν αιματωμα
 
Προσπαθώ να διακρίνω το πρόβλημα από τις υπάρχουσες φωτογραφίες και δεν μπορώ.
Είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία το πόδι... αφού φυσικά το κρατήσεις με τα δάχτυλά σου πάνω από λευκό χαρτί. Για να έχουμε καλύτερη εικόνα;
 
διαβασα καπου δεν ειναι καλο να χουν και λεπια τα ποδια... Τα δικα του εχουν! Να βαλω αυτη την epithol που υπαρχει;

Είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία το πόδι... αφού φυσικά το κρατήσεις με τα δάχτυλά σου πάνω από λευκό χαρτί. Για να έχουμε καλύτερη εικόνα;
σαφως, θα το κανω μολις ερθει καποιος να βγαλει φωτογραφια γιατι μονη μου μονο αυτο μπορω να καταφερω
 
τα λεπια τι δειχνουν πως εχει;
 
Είναι ακάρεα...
Διάβασε αν θέλεις το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
Τη φωτογραφία που ζήτησα θα μπορέσεις να την ανεβάσεις για να δούμε το "χτύπημα".

θα το κανω μολις ερθει καποιος να βγαλει φωτογραφια γιατι μονη μου μονο αυτο μπορω να καταφερω
Οκ θα την περιμένουμε...
 
προς το παρον θα του ετοιμασω ενα τσαι βοτανων απο ριγανη-θυμαρι-βασιλικο
 
***Καλησπέρα! Είδα την ερώτηση που μου έκανες και γι'αυτό θέλω να σου απαντήσω... Εμένα αρχικά είχε χτυπήσει το ποδαράκι του αλλά δεν είχε κάποια πληγή.. Απλά φαινονταν έντονα τα αγγεία του και για ένα μήνα δεν το πατούσε πολύ καλά, αρχικά του έκανα ενα τσάι ρίγανης να πιεί μιας που έχει αντιφλεγμονώδη δράση... Μετά αφού είδα ότι δεν υπήρχε βελτίωση του έβαλα δυο μέρες μπεταντιν και λίγες μέρες επιθολ.. Παράλληλα έπινε για ένα διάστημα ένα βιταμινουχο σκεύασμα και του έκανα καλή διατροφή! Μ'αυτά και μ'αυτά το ποδαράκι του πλέον είναι μια χαρά! Και γι'αυτό ευχαριστώ πολύ και δημοσίως τον κ Μάκη που με βοήθησε να το κάνω καλά και του είμαι πολύ ευγνώμων γι'αυτό!
***λοιπόν τώρα το πουλάκι σου λογικά απο ότι φαίνεται έχει ποδαγρα... Και γι'αυτό θα το βοηθούσε η επιθολ... Τουλάχιστον 1 εβδομάδα θεραπείας κάθε βράδυ πριν τον ύπνο... Την ημέρα θα το βάζεις να κάνει μπάνιο μόνο του ωστε να έχει καθαρά πόδια και στεγνά και το απογευματακι θα κάνεις επάλειψη τα πόδια του με επιθολ... Θα παίρνεις κάθε φορά λίγη κρέμα θα την απλώνεις στα δάχτυλα σου και θα τριβεις σιγά σιγά τα ποδαράκια του και όσο μπορείς να κάνεις καλό μασάζ για να απορροφηθεί η κρέμα γιατί αλλιώς μετά θα προσπαθεί να φάει την επιθολ... Αν τυχόν δεν δεις βελτίωση με την επιθολ, καλή δουλειά κάνει και η pomada της teberlin...
****καλύτερα όμως θα ήταν να πήγαινες και στον γιατρό για να δει τα ποδαρακια του γιατί μπορεί και να είναι κάτι άλλο! Αυτά απο εμένα...
Περαστικά οτι και αν είναι... 🙂
 
σε ευχαριστω πολυ! Θα ανεβασω μετα φωτογραφια να το δειτε ολοι καλυτερα! Το μπεταντιν πωσ το χρησιμοποιουσεσ. Αυτο που βαζουμε κι εμεισ το υγρο;
 
με αυτες γινεται κατι; Εχει κιτρινισει το σημειο γυρω απο το αιματωμα, εκει που ξεκινανε τα δακτυλα. Επισης μου φαινεται σα να χει λεπια το ποδι
 

Συνημμένα

  • IMG_3675uhiu.webp
    IMG_3675uhiu.webp
    23,4 KB · Προβολές: 101
  • IMG_3676hbjulbi.webp
    IMG_3676hbjulbi.webp
    17,3 KB · Προβολές: 91
  • IMG_3677hig.webp
    IMG_3677hig.webp
    26,2 KB · Προβολές: 99
Παιδιά έχει ποδαγρα και πάνω και κάτω στα πόδια; Στην δεύτερη φώτο φαίνεται λες και υπάρχει καποιος ερεθισμός;
 
ναι υπαρχει αυτο που λεω σαν χτυπημα, σαν να παει να κοπει το δακτυλο ειναι!
Κι εγω νομιζα πως ετσι με λεπια πρεπει να ναι τα ποδια, σημερα διαβασα οτι ειναι υπερκερατωση (ετσι λεγεται;). Αν κανω θεραπεια με epithol που λεγαμε θα περασει η να το παω σε κτηνιατρο;
 
ημερα διαβασα οτι ειναι υπερκερατωση (ετσι λεγεται;). Αν κανω θεραπεια με epithol που λεγαμε θα περασει
Αν κάνεις καθημερινή επάλειψη και καλό απαλό μασάζ στα ποδαράκια του σε δέκα μέρες θα επανέλθουν στα φυσιολογικά τους... και κάποιες βδομάδες αργότερα θα είναι αγνώριστα κι όμορφα.
Την πληγή όμως ακόμη δεν μπορέσαμε να τη δούμε.
 
η να το παω σε κτηνιατρο;
Αν έχει μόνο ακάρεα είναι τυχερό. Το πρήξιμο που ανεβαίνει στο καλάμι των πρώτων φωτογραφιών μοιάζει με ποδοδερματιτιδα, οπότε ναι, πρέπει να πάει γιατρό, εξειδικευμένο για σιγουριά.
 
Το πρηξιμο αυτο λεω πληγη... Ειναι σαν να παει να κοπει το δακτυλο σε αυτο το σημειο.
Οποτε να το παω σε κτηνιατρο για να μαι σιγουρη.
Παρακαλω να μου προτεινετε καποιον καλο στην περιοχη πατησιων-κυψελη-αθηνα κεντρο γιατι δεν μπορω να παω μακρυα, μονο με τα ποδια
Επισης ξερετε αν ειναι κολλητικα για τον ανθρωπο; Εχω ενα μωρακι 3 μηνων!
 
Οποτε να το παω σε κτηνιατρο για να μαι σιγουρη.
Παρακαλω να μου προτεινετε καποιον καλο στην περιοχη πατησιων-κυψελη-αθηνα κεντρο γιατι δεν μπορω να παω μακρυα, μονο με τα ποδια
Να το πας! Εδώ η λίστα των πτηνιάτρων!

Επισης ξερετε αν ειναι κολλητικα για τον ανθρωπο; Εχω ενα μωρακι 3 μηνων!
Δεν κολλάνε στους ανθρώπους μην αγχώνεσαι. Αυτές οι ασθένειες είναι επικίνδυνες για εμάς τους ανθρώπους.
Δε θεωρώ πως έχει κάτι σοβαρό.. Δεν βλέπω κάποια πληγή.. Λέπια βλέπω και η καθημερινή επάλειψη με επιθόλ είναι απαραίτητη για λίγες μέρες. :)
 
Back
Top