Αναπαραγωγή 7 στα 7!

konstantinos

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2007
Μηνύματα
53
Πόλη
Ορεστιάδα
Κανάρα που σε πρώτη γέννα μου έδωσε 5 υγιεστάτους νεοσσούς τους μεγάλωσε με πολύ φροντίδα προχώρησε σε δεύτερη γέννα τις έπαιρνα τα αυγά και στο 5 τα αντικατέστησα με τα αληθινά κάποιες μέρες μετά διαπίστωσα πως είχε γεννήσει άλλα 2 , σύνολο 7 η έκπληξη ήταν μεγάλη.Αποτέλεσμα; Σήμερα έχουμε 7 στα 7 τώρα αρχίζουν τα δύσκολα και για τους δυο γονείς, το να βοηθήσω εγώ σ αυτή την περίπτωση είναι πολύ δύσκολο γιατί φεύγω ταξίδι αύριο και επιστρέφω 1 Ιουνίου έχω δώσει φυσικά σαφής οδηγίες στην μητέρα, μακάρι να μπορούσα να είμαι εδώ και να ταΐσω αν χρειαστεί. Τι πιθανότητες έχουν να επιζήσουν όλα τα μικρά; Είχε κανείς ανάλογη περίπτωση με τόσα πολλά μικρά;
 
7 στα 7 ! Ευχομαι να ειναι ολα γερα και να μεγαλωσουνε σωστα ολα!:D
Κριμα που δεν μπορεις να εισαι εκει να βοηθησεις τους γονεις! Δεν ξερω τι να σου πω ... Ισως τα παιδια που εκτρεφουνε καναρινια εχουνε να σου προτεινουνε μια λυση!
 
Mπραβο στα καναρινια σου που ειναι τοσο γονημα.7 μικρα ειναι δυσκολο να τα μεγαλωσουν οι γονεις αλλα οχι ακατορθωτο. Τα μεγαλυτερα θα επιβιωσουν αλλα τα μικροτερα μπορει οχι. Εχω ακουσει για μανα να μεγαλωνει 6 μικρα μονη της αλλα 7 ειναι πολλα.Φαντασου οτι ο πρωτος νεοσσος θα εχει 5 μερες διαφορα(αν καταλαβα σωστα) απο τον τελευταιο. Κριμα που δεν θα μπορεσεις να βρισκεσε εκει να τα βοηθησεις. Το καλυτερο που μπορει να κανεις ειναι να φτιαξεις αυγοτροφη και να πεις στην μητερα σου να τους την προσφερει καθημερινα η να τους προσφερει σφιχτοβρασμενο αυγο ετσι ωστε να ταιζουν συχνοτερα οι γονεις. Ευχομαι να γυρισεις και να τα βρεις ολα υγιεστατα.
 
Εμενα στη πρωτη γεννα βγηκε το ενα, αλλα τα ειχε κανει στο πατωμα. Με τη δευτερη γεννα εκανε 6 βγηκαν τα 5. Εχουν ενα μηνα κ κατι ημερες. Μεχρι κ σημερεα ειναι καλα, αν εξαιρεσεις εναα μικρο τραυματισμο. Ατο που θα πεις στη μαμα σου ειναι να τους εχει συνεχεια αυγο (καλα βρασμενο) κ μηλο χωρις την φλουδα. Και το καναβουρι που θα τα ταιζουν οι γονεις. Εμενα με αυτα, μεγαλωσαν κ εγιναν παλικαρακια.
 
Εγω αν ημουν στην θεση σου θα χαιρομου πολυ αν και δεν νομιζω οτι θα με αφηναν να τα κρατησω τοσα πολλα σου προτινω να δωσεις τα μισα σε καποιον φιλο σου που εκτρεφει καναρινια και να τα παρεις πισω οταν γυρισεις!
 
7 στα 7!
Ούτε ο. Γκάλης στα... Καλά του!
Εφόσον τα αυγά είναι 5 μία σειρά, 6ο & 7ο την 2η & 3η μέρα κλωσσήματος έχεις πιθανότητες με την προϋπόθεση ότι η κανάρα δεν θα...χαζεύει.
Ομοίως & ο αρσενικός.
Βέβαια, αυτό που σου πρότεινε ο Stefan, είναι το πιο συνετό στην περίπτωση που μπορεί να πραγματοποιηθεί.
 
Ατο που θα πεις στη μαμα σου ειναι να τους εχει συνεχεια αυγο (καλα βρασμενο) κ μηλο χωρις την φλουδα. Και το καναβουρι που θα τα ταιζουν οι γονεις.

Ελπίζω να μη το εννοείς κυριολεκτικά (το ΚΑΝΑΒΟΥΡΙ).
Δηλαδή να μή ταίζουν οι γονείς σκέτο καναβούρι; 😕
 
Πολυ καλη η καναρα σου!
Αν σου ειναι ευκολο βαλε καμια φωτο με τα μικρα... Ποτε δεν εχω δει τοσα πολα σε μια φωλια.
Ευχομαι να τα μεγαλωσουν ολα οι γονεις.
 
Back
Top