Γενικά Barney (Yellow Crowned Amazon)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Η ιστορία της ζωής του Barney ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις...
Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney | PetBirds

Παρ' όλα αυτά στη μέχρι τώρα 9χρονη ζωή του έχει ήδη αλλάξει 4 σπίτια....Βλέπετε συμβαίνουν αλλαγές στις ζωές των ανθρώπων,
αναγκαστικά και στις ζωές των ζώων που αναλαμβάνουν....
Όπως πολλοί θα γνωρίζετε, στο παρελθόν είχα μεγαλώσει 2 αμαζονάκια Yellow Crowned, την Betty και τον Barney.

Φεύγοντας για τον Καναδά πριν 5 χρόνια τα εμπιστεύτηκα σε γνωστούς μας κάνοντας μια συμφωνία με 3 βασικούς όρους (να μην αλλάξουν χέρια, να μην χωριστούν και να ζουν αξιοπρεπώς από άποψη χώρου και διατροφής) από τους οποίους δεν τηρήθηκε κανείς με βασικότερο το να μην φύγουν από τα χέρια τους https://community.petbirds.gr/threads/oι-αμαζόνες-μου-betty-barney-αναζητούν-φιλοξενία.34632/.
Εν ολίγοις τα πουλιά έπρεπε να φύγουν από εκεί που κατέληξαν να ζουν αφού η ποιότητα ζωής τους ήταν υποδεέστερη των standards μου (το λέω κάπως ευγενικά).

Σε συνεννόηση με τη @Sissy αποφασίσαμε να πάρουμε απο ένα καθώς τα πουλιά ζούσαν αρκετά χρόνια χωριστά και την τελευταία φορά που τα είδα (το 2019 όταν τα επισκέφτηκα και τα έβαλαν μαζί ξανα στα ξαφνικά λόγω της επίσκεψής μου) η Μπέττυ καθότι λίγο πιο δυναμική δεν άφηνε τον αδερφό της ούτε να φάει....

Δεν ξέρω πόσες μέρες θα μου έπαιρνε για να *εξηγήσω τα εμπόδια που ξεπήδησαν απο την ώρα που άρχισα να ψάχνω το πως να βγάλω CITES ώστε να μπορέσω να φέρω τη Μπέττυ στον Καναδά και πόσες φορές κόντεψα να τα παρατήσω.

Ο Μπάρνι έγινε Αθηναίος και ζει σαν βασιλιάς με τη @Sissy.

Οι συνθήκες αλλά και οι απόψεις αλλάζουν τόσο, που ενώ είχα αποφασίσει να μην ξαναπάρω ποτέ άλλο κατοικίδιο, διότι με είχαν επηρεάσει πολύ τα προβλήματα υγείας των πουλιών που είχα τα τελευταία 17+ χρόνια αλλά και οι θάνατοι των 2 σκυλιών μου λόγω ηλικίας, ....και ήδη στη ζωή μου υπήρχε η Λήδα (έγραφα "μεγάλα λόγια" και τότε)....

Όχι μόνο δέχτηκα ν΄ αναλάβω τον Μπάρνυ, αλλά συνειδητοποίησα πως τελικά πρέπει να έχω μεγάλο θέμα με τον χώρο που (υποχρεώνουμε) να ζουν τα ζώα μας (στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πουλιά).
*κάποτε υποστήριζα το αντίθετο....Τα κλουβιά των parrotlets (Μάριου+Κάρλο)

Ενώ ο Ανέστης μου είχε προτείνει να πάρω τον Μπάρνυ (και την Μπέττυ) πριν φύγει για τον Καναδά (αφού η μεταφορά τους εκεί ήταν αδύνατη),

Apr 24, 2017
άντε καλέ... 😛 και σου 'λεγα τότε να σου δώσω ένα αμαζονάκι. :D

δεν δέχτηκα γιατί δεν ''άντεχα'' ν΄ αναλάβω αυτή την μεγάλη ευθύνη-υποχρέωση.

...Τα χρόνια πέρασαν και φτάσαμε στην άνοιξη του 2022

Κάποιες φωτογραφίες αυτών των δυο πουλιών στους νέους χώρους που ζούσαν πια, με έπεισαν σε δευτερόλεπτα να δεχτώ αναλάβω στην αρχή και τους δυο και αργότερα (λόγω δικών μου συνθηκών) μόνο τον Μπάρνυ.

Έτσι ξεκίνησα το ψάξιμο της προίκας....
1) Χρειαζόμουν 2 κλούβες
....μια για το κυρίως σπίτι

1665085355251.jpeg

και μία για το εξοχικό (όπου μένουμε για μεγάλο διάστημα),

1665086329082.jpeg

(οι φωτογραφίες είναι μετά τη μεταφορά των κλουβιών οπότε συγχωρήστε μου τα μη καθαρά πατώματα και όχι μόνο😊)

2) ένα κλουβί μεταφοράς

1665143425104.jpeg 1665145055424.webp

3) άλλο ένα κλουβί του οποίου το μέγεθος να επιτρέπει την άνετη (με τη δική μου λογική) διαμονή κάποιων ημερών για εκδρομές-ταξίδια λίγων ημερών.

1665144264278.jpeg

Επειδή όμως προκύπτουν και κάποια αεροπορικά ταξίδια
4) χρειάστηκε να μετατρέψω κι ένα μπάνιο του σπιτιού (το οποίο δεν χρησιμοποιείται χρόνια τώρα) σε Barney's and Lida's bird room
1665143698494.jpeg

Θα ακολουθήσουν κι άλλα (πιο ολοκληρωμένα) θέματα για τις συνθήκες συγκατοίκησης του Μπάρνυ μαζί μας😍
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγχαρητήρια Σίσσυ ,είναι σίγουρο ότι τα πουλιά θα περάσουν ζωή χαρισάμενη κοντά σου και εκείνα με την σειρά τους θα στο ανταποδίδουν καθημερινα με τον δικό τους τροπο
 
Κάποιες φωτογραφίες αυτών των δυο πουλιών στους νέους χώρους που ζούσαν πια, με έπεισαν σε δευτερόλεπτα να δεχτώ αναλάβω στην αρχή και τους δυο και αργότερα (λόγω δικών μου συνθηκών) μόνο τον Μπάρνυ.
Θεωρώ ότι το παραπάνω από μόνο του τα λέει όλα...well done Sissy!
(δεν θα ήθελα με τίποτα να δω αυτές τις φωτογραφίες...)
 
@Sissy Μπράβο Σίσσυ. Τα κλουβιά είναι μεγάλα, η θέα (ειδικά του εξοχικού) που θα ατενίζει υπέροχη, κ τι να πούμε για το bird room τους! Τα λόγια περιττά. Μόνο μπράβο σου. Ταλαιπωρήθηκε το αγόρι αλλά τώρα οι δύσκολες μέρες τελείωσαν. 🥰😊👍
 
(δεν θα ήθελα με τίποτα να δω αυτές τις φωτογραφίες...)
Δεν θέλω να δίνω λάθος εντυπώσεις Γιάννη, εμένα πάντως η εικόνα με αναστάτωσε...(προσπάθησα να καλύψω κάπως την φωτογραφία).
1665180282628.webp

Θεωρώ εντελώς απαράδεκτο αυτά τα πουλιά να ζουν σε τέτοια κλουβάκια....στο καναρίνι μου είχα πολύ μεγαλύτερο!
 
Πόνεσε η ψυχή μου. 😰 Πώς το κάνεις αυτό σε ένα τέτοιο πλάσμα; Δεν ξέρω εάν χώραγε να ανοίξει να ξεμουδιάσει τα φτερά του.
Δεν ξέρω πόσο έμεινε στο σπιρτόκουτο κ στα χέρια τους, αλλά πιστεύω ότι ο Barney είναι σκληρό καρύδι κ δεν άφησε αυτές τις εμπειρίες να του αλλάξουν τον ψυχισμό του.
 
@Sissy οι φωτογραφίες που μας έβαλες δεν αναδεικνύουν την απέραντη ομορφιά του παιδιού. 😄 Συνέχιζε να βάζεις, δεν έχω ικανοποιηθεί ακόμη.
....Πρέπει να επαναφέρει τα σφυριά εδώ μέσα ο Σταύρος!!😜
 
@Sissy οι φωτογραφίες που μας έβαλες δεν αναδεικνύουν την απέραντη ομορφιά του παιδιού. 😄 Συνέχιζε να βάζεις, δεν έχω ικανοποιηθεί ακόμη.
Εγώ αγαπητέ προσπαθώ ν'αναδείξω την όμορφη πλευρά της ζωής του παιδιού και τα ενδιαφέροντα του, όχι απλά την απέραντη ομορφιά του!
Χθες πχ ταξιδέψαμε πάλι με το αυτοκίνητο, περιμέναμε να μπούμε στο φέρρυ ....
Screenshot_20221010-231645_Gallery.jpg
....και φτάσαμε στο νησάκι
Resize_b5131930-5c5f-41c0-be09-6b5fd3790fac20221010_222509.jpg
Έκανε και ηλιοθεραπεία επιβλέποντος τον κήπο από την *κλουβάρα του
(*αστακός με τ' όνομα!🤣)
Screenshot_20221010-223904_Image Compressor Photo Resizer.jpg
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20221010-231645_Gallery.webp
    Screenshot_20221010-231645_Gallery.webp
    91,4 KB · Προβολές: 16
Εδώ και 2 μήνες έκανα παραγγελία σε (κινέζικο?) ηλεκτρονικό κατάστημα, ένα μικρό (πλαστικό, συναρμολογούμενο) σταντ για τον Μπάρνυ.
Χθες το παρέλαβα...
Έτσι από κει που....ατένιζε τη θάλασσα πάνω στην πλάτη της καρέκλας,
Screenshot_20221012-204822_Gallery.jpg
θα κάθεται πλέον (στον πάνω όροφο του εξοχικού μας)
Screenshot_20221012_212121.jpg
στο ευκολομεταφερόμενο, όμορφο, νέο μικρό του σταντ.
Screenshot_20221012-203418_AliExpress.jpg
Η τιμή του λογική😉
 
Όντως, πολύ λογική η τιμή!
Η ερώτηση που έκανε και η Λήδα. Τον βγάζεις έξω χωρίς harness? Εάν ναι, απίστευτο! Βλέπω υπερβολικά σπάνια ελεύθερους παπαγάλους που μετά επιστρέφουν στο χέρι του ιδιοκτήτη τους (2 φορές να έχω δει όλο κι όλο).
 
Η ερώτηση που έκανε και η Λήδα. Τον βγάζεις έξω χωρίς harness? Εάν ναι, απίστευτο! Βλέπω υπερβολικά σπάνια ελεύθερους παπαγάλους *που μετά επιστρέφουν στο χέρι του ιδιοκτήτη τους (2 φορές να έχω δει όλο κι όλο).
Όταν τον πήρα πήγαμε αμέσως στον γιατρό για εξέταση, επίσης ζήτησα να του κόψει κάποια φτερά πτήσης μέχρι να έχω μια εικόνα των δυνατοτήτων και του χαρακτήρα του.
Άλλο πουλί άφησε ο Ανέστης και άλλο έγινε σε όλα αυτά τα χρόνια (το βρίσκω λογικό αφού άλλαξε η ζωή του και....ξανά άλλαξε μέχρι να τον πάρω και να...ξανα αλλάξει).
Ο Μπάρνυ μένοντας χρόνια σε τόσο μικρό κλουβί έχει σχεδον χάσει τη δυνατότητα να πετάει.
Τον έχω "προκαλέσει-αναγκάσει" πολλές φορές, δεν πετάει παρά χαμηλά και όχι πάνω από 1,5 -2 μέτρα ( μέχρι να πέσει)....
Καθημερινά τον γυμνάζω (θα βάλω βιντεάκι), παρόλα αυτά δεν πετά πάρα μόνο για να επιστρέψει στην κλούβα του (δηλ πέφτει και αρχίζει το τρέξιμο για να σκαρφαλώσει και να μπει στο κλουβί του).
* Η σχέση μας δεν είναι ούτε θα γίνει ποτέ τέτοια....Του συμπεροφέρομαι ως σε άγριο πουλί, με τη διαφορά ότι έχει ζήσει κοντά σε ανθρώπους και μπορεί (σε σχετικό βαθμό) να έχουμε μια καθημερινή ρουτίνα, χωρίς πολλές επιθέσεις....(μου έχει κατακρεουργήσει τα χέρια
ο μουλωχτός 😉 ).
Άλλωστε ως είδος δεν θέλουν και ιδιαίτερες επαφές ή χάδια όπως άλλα είδη παπαγάλων....
Διαθέτει κι ένα δυνατό DNA κυρίως από τον μπαμπά του τον Δράκουλα οπότε...έμπλεξα για τα καλά!😁
 
Έβγαλες τον πανέμορφο μου με μάτια γουρλωτά. 😳😝

Γουρλωτά δαιμονικά μάτια που αναβοσβήνουν, μου κόβει σε κομμάτια τα χέρια και μου φωνάζει...
Εεε κουμπάρααα!!!🤣
Αχ τι τραβάω βρε Μπάρνιιιυυυ!!!!
(το λέει με ακριβέστατη προφορά!! )🤪🤣
 
Σήμερα επιστρέφοντας στην Αθήνα, συννεφιά, ωραία παρέα και κέφι!!😇
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top