Γενικά Jazz & Jessie (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρία, από τις πολλές φορές που το είπα ο Νίκος πρότεινε να μου δώσει άλλα... Εγώ όμως ερωτεύτηκα τον Jazz :D(για να πω την αλήθεια!)
Ειναι ερωτευσιμος :)
Ειπαμε, θα ερθεις με το καλο να τον δεις οποτε θες. Και το Πασχα περιμενουμε παπουτσακια και λαμπαδα.
Ειναι πολυ πονηρος, και ζηλιαρης. Η αλλη παλι, ατρομητη δεν κολλα πουθενα.. Κ αμα περασω τα "ορια" ξερει κ μου τα βαζει παλι.
 
Καλό σας ταξίδι!
Ποιος την χάρη σας, ποιος την χάρη σας :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπροστά είναι η μικρή κυρία ή ο μικρός κύριος; Πολύ κουλ πάντως! 😎

Καλό σας ταξίδι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπροστά είναι η μικρή κυρία ή ο μικρός κύριος; Πολύ κουλ πάντως! 😎
Μπροστα ηταν η μικρη κυρια.

Εχω βαλει ενα τσαμπι κεχρι αλλα δε βλεπω να τη βγαζει μεχρι την Παρο 😛

Εδω κ κανα μισαωρο ξεπροβαλλαμε απο τα βαθη του σκεπασματος και παρατηρουμε τα παντα γυρω γυρω..

Ρε δε νιωθουν αυτα τα διαβολια τιποτα!
 
Πες μας κανένα νέο:) Πως περνάτε στην όμορφη Σαντορίνη;
Τι κάνουν τα βαφτιστήρια μου; :D
Επιασα δουλεια και εξαφανιστηκα!

Λοιπον τα νεακια μας ειναι σχετικα καλα.
Οσο ημασταν ακομα Αθηνα η μικρη κυρια προσπαθησε να μεγαλωσει γρηγορα και αρχισε να παρενοχλει σεξουαλικα κανονικα και με το νομο το δολιο αγορι σε σημειο που νομιζα οτι ειναι αρσενικο, καταλαβαινετε τι εννοω.. Ο εκτροφεας μου ειπε να μειωσω το φως σε 9 ωρες (εγω ανατολη με δυση τα ειχα) και να τα χωρισω. Δυστυχως το χωρισμα βρισκοταν εδω, οποτε εμειναν μαζι.
Μετα το ταξιδι μας καταχαρηκαν που μπηκαν στο σπιτακι τους και ειχαν τη γνωστη δραστηριοτητα! Εκτοτε δυστυχως εχω μονο 1.30 ωρα την ημερα μαζι τους. Απο οταν ξυπνησω μεχρι να παω στη δουλεια. Καθυστερω το ξημερωμα τους, γυρω στις 8, και οταν γυρισω εχουν ηδη κοιμηθει κ απλα τα σκεπαζω οταν ερθω για να μην τα ενοχλω. Δεν εχουμε κανενα θεμα πια με ερωτοτροπιες αλλα ειμαι σε ετοιμοτητα να τα χωρισω.
Δυστυχως πολυ φοβαμαι οτι η εκπαιδευση μας θα παει πισω με τοσο λιγο χρονο αλλα το προσπαθω ακομα. Η μικρη ανεβηκε στο χερι μου καποιες φορες, ο αλλος οχι... επισης οταν πιανουν θεση υπνου ή το πρωι οταν βαζω το δαχτυλο μου απο τα καγκελα σαν να παω για να τα χαιδεψω η τζες δε φευγει απλα κανει σαν να παει να με δαγκωσει ελαφρα κ την αφηνω ησυχη.
Ειναι πολυ φλυαρα, φωναζουν (τωρα τ ΣΚ το καταλαβα!) Αλλα δεν ενοχλουν κανενα γιατι λειπω μεχρι να κοιμηθουν. 👎
Επισης ειναι φυλακες, οσο ημουν στη δουλεια περασε μια γνωστη μου κ μολις χτυπησε την πορτα αρχισαν να σκουζουν!
Ελπιζω οσο ανοιγει κ καιρος κ μεγαλωνει η μερα να εχουμε λιγο περισσοτερο χρονο στη διαθεση μας.. Τα λυπαμαι να ειναι μονα και να μην εξελισσομαστε, ηλπιζα σε λιγους μηνες να βγουμε απο το κλουβι αλλα τωρα δυσκολα τα πραγματα..
 
*Επιασα δουλεια και εξαφανιστηκα!
Λοιπον τα νεακια μας ειναι σχετικα καλα.
Οσο ημασταν ακομα Αθηνα **η μικρη κυρια προσπαθησε να μεγαλωσει γρηγορα και αρχισε να παρενοχλει σεξουαλικα κανονικα και με το νομο το δολιο αγορι σε σημειο που νομιζα οτι ειναι αρσενικο, καταλαβαινετε τι εννοω.. Ο εκτροφεας μου ειπε να μειωσω το φως σε 9 ωρες (εγω ανατολη με δυση τα ειχα) και να τα χωρισω. Δυστυχως το χωρισμα βρισκοταν εδω, οποτε εμειναν μαζι.
Μετα το ταξιδι μας καταχαρηκαν που μπηκαν στο σπιτακι τους και ειχαν τη γνωστη δραστηριοτητα! Εκτοτε δυστυχως εχω μονο 1.30 ωρα την ημερα μαζι τους. Απο οταν ξυπνησω μεχρι να παω στη δουλεια. Καθυστερω το ξημερωμα τους, γυρω στις 8, και οταν γυρισω εχουν ηδη κοιμηθει κ απλα τα σκεπαζω οταν ερθω για να μην τα ενοχλω. Δεν εχουμε κανενα θεμα πια με ερωτοτροπιες αλλα ειμαι σε ετοιμοτητα να τα χωρισω.
***Δυστυχως πολυ φοβαμαι οτι η εκπαιδευση μας θα παει πισω με τοσο λιγο χρονο αλλα το προσπαθω ακομα. Η μικρη ανεβηκε στο χερι μου καποιες φορες, ο αλλος οχι... επισης οταν πιανουν θεση υπνου ή το πρωι οταν βαζω το δαχτυλο μου απο τα καγκελα σαν να παω για να τα χαιδεψω η τζες δε φευγει απλα κανει σαν να παει να με δαγκωσει ελαφρα κ την αφηνω ησυχη.
Ειναι πολυ φλυαρα, φωναζουν (τωρα τ ΣΚ το καταλαβα!) Αλλα δεν ενοχλουν κανενα γιατι λειπω μεχρι να κοιμηθουν. 👎
****Επισης ειναι φυλακες, οσο ημουν στη δουλεια περασε μια γνωστη μου κ μολις χτυπησε την πορτα αρχισαν να σκουζουν!
Ελπιζω οσο ανοιγει κ καιρος κ μεγαλωνει η μερα να εχουμε λιγο περισσοτερο χρονο στη διαθεση μας..
***τα λυπαμαι να ειναι μονα και να μην εξελισσομαστε, ηλπιζα σε λιγους μηνες να βγουμε απο το κλουβι αλλα τωρα δυσκολα τα πραγματα..

* Καλορίζικη στη νέα σου εργασία! 🙂
** Δεν το πιστεύω! αυτές οι νανο-πιτσιρίκες (Μωρό parrotlet με πολλές ορμόνες) πολύ θερμόαιμες και πριν την ώρα τους μας βγήκαν! Για μια ακόμα φορά, σκέφτομαι πόσο καλά έπραξα (που άκουσα τον εκροφέα) και πήρα τον Κάρλο (αντί θηλυκού) αφού δεν ήθελα (και δεν επιτρεπόταν με την κατάσταση του Μάριου) αναπαραγωγή.
*** Μη σε νοιάζει για την εκπαίδευση, να σκέφτεσαι πως δεν είναι μόνα, αλλά έχουν παρειτσα ο ένας τον άλλον και περνούν μια χαρά!👍
****Πραγματικά είναι φύλακες! Οι δικοί μου, φωνάζουν όταν ακούσουν και τον ήχο των κλειδιών στην εξώπορτα😛
Καλά να περνάτε!
 
Γλυκουλια είναι Μιράντα. 🙂
Και ο jazz που κοιμάται σαν νυχτερίδα πολύ μου άρεσε!
Εύχομαι να τα χαρείς!
 
Μια ερωτησουλα. Γενικα ειναι ησυχα που κ που τσακωνονται λιγακι..

Σημερα που πιναμε καφε μαζι 3 4 φορες λες και τα τσιμπησε μυγα αρχισαν να πετανε ατακτα στο κλουβι απο δω κ απο κει κες κ τρομαξαν.. Αλλα χωρις λογο. Φοβαμαι μη χτυπησουν.
Γιατι μπορει να υο κανουν αυτο; Μηπως θελουν απλα να πετανε; Δεν ξερω με τρομαξαν..
 
Υπάρχει περίπτωση να "κόλλησαν" ψείρες από τα καναρίνια;
Δεν εχω δει τπτ. Παγιδα προφανεστατα δε μπορω να βαλω γιατι εχουν αρχισει να λατρευουν το χαρτι και θα το εξαφαβισουν. Ειναι αρκετα μακρυα απο τα αλλα και παρεμβαλλεται η κουζινα στα δυο δωματια. Ο εξοπλισμος τους δε βρισκεται καν στον ιδιο χωρο και θα ειχα υποψιες αν το εκαναν αυτο τη νυχτα οχι στις 9 το πρωι...

Δεν εγινε απολυτως τιποτα τρομακτικο και αφηνιασαν. Τωρα παιζουν ηρεμα με το χαρτι κουζινας.
 
Μήπως έκανε κάποια παιχνιδίσματα ο ήλιος και τα τρόμαζε, μήπως κουνιόταν η κουρτίνα. Είναι αλαφροΐσκιωτα τα παπαγαλάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μήπως έκανε κάποια παιχνιδίσματα ο ήλιος και τα τρόμαζε, μήπως κουνιόταν η κουρτίνα. Είναι αλαφροΐσκιωτα τα παπαγαλάκια.
Οχι και οχι. Τα εχω δει να τρομαζουν ΜΟΝΟ αμα ξεπροβαλλω απο την πορτα με τη λεκανη με τα ρουχα, ισως επειδη ειναι μεγαλη. Ή αμα τα πειραζει ο Βασιλης.
Ισα ισα που οταν τους μιλαω φουσκωνουν και αρχιζουν τις αγαπες.
Να τρομαξαν απο μια μυγα; Τι στο καλο, πραγματικα νομιζα θα χτυπησουν. Κυριως η Τζες εκανε σαν τρελη.
 
Kαι τα δικά μου μπορεί να ενθουσιαστούν τόσο πολύ απο οτιδήποτε πάνω στο παιχνίδι και ξεφωνίζοντας να κάνουν αυτό που περιγράφεις. Τώρα για μια φορά που έγινε μόνο δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το φιλοσοφήσεις παραπάνω. 😛
 
Όταν ήταν μικρός ο Μάριος έκανε κάτι τέτοια ή ακίνητος ''πετούσε" δηλ κουνούσε τα φτερά του σαν ελικοπτεράκι... Πιστεύω πως ήταν ενθουσιασμός της στιγμής.
 
Back
Top