Γενικά Love bird ή budgie για εκπαίδευση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
μετα την απωλεια του τινου μου, σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα ενος νεου παπαγαλου. Εχω βρει απο ανθρωπους που ασχολουνται με εκτροφη παπαγαλων, ενα Budgie και ενα Lovebird, τα οποια ειναι μερικων ημερων. Η διαφορα ειναι πως το Budgie εχει ταιστει απ τον εκτροφεα απ την πρωτη στιγμη της ζωης του, οποτε ειναι απολυτα εξοικειωμενο με τον ανθρωπο μιας και δεν εχει δει καν τη μαμα του. Το λοβμπερντ ταιζεται κι αυτο με κρεμα αλλα οταν γεννηθηκε ειδε την μαμα του. Επισης ο κυριος δεν ειναι σιγουρος οτι το τελευταιο ειναι αρσενικο, ενω για το Budgie ειμαστε σιγουροι. Οποιο αποφασισω, θα το παρω σε περιπου δυο βδομαδες για να εχει κλεισει μηνα. Τι μου προτεινετε;
ΥΓ οπως καταλαβαινετε θελω καποιο για να το εκπαιδευσω!
 
Γιατί μας ενδιαφέρει να είναι αρσενικό;
Να το πάρεις μεγαλύτερο του ενός μηνός, περίπου δύο.
Πουλιά που δεν έχουν ταιστεί από τους γονείς τους, δεν έχουν αποκτήσει τα απαραίτητα αντισώματα και η υγεία τους είναι επισφαλής.
Επίσης τι εννοούμε το Lovebird έχει δε την μαμά του; Το έχει ταίσει κάποιες μέρες η μάνα του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
διαβασα οτι τα αρσενικα εκπαιδευονται σχετικα πιο ευκολα
και οι εκτοφεις αυτοι παιρνουν καποια απ τους γονεις τους με το που γεννηθουν για να τα εξημερωσουν, τωρα για την υγεια τους δεν ξερω
και ναι, το εχει ταισει η μανα του και απλα ταιζεται τελευταια απ τον εκτροφεα με κρεμα
εσυ τι μου προτεινεις να παρω, ωστε να το εκπαιδευσω πιο ευκολα;
 
Προσωπικά πιστεύω ότι τα Budgies είναι πιο εκπαιδεύσιμα και πιο ήπιοι και φιλικοί χαρακτήρες.
Αν όμως πρέπει να επιλέξεις μόνο ανάμεσα σ' αυτά τα δύο, θα έλεγα να πάρεις αυτό που έχει ταιστεί από την μητέρα του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt

Σχετικά θέματα

Back
Top