Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πανέμορφο είναι να σου ζήσει!
Γιατί έκοψε τα φτερά αφού είναι τόσο μικρό και ήμερο; Πως στο εξήγησε ο εκτροφέας; Ποιος είναι μπορείς να πεις; Από την πλευρά σου εννοώ αν μπορείς γιατί στο φόρουμ επιτρέπεται να αναφέρεις.
 
Πανέμορφο είναι να σου ζήσει!
Γιατί έκοψε τα φτερά αφού είναι τόσο μικρό και ήμερο; Πως στο εξήγησε ο εκτροφέας; Ποιος είναι μπορείς να πεις; Από την πλευρά σου εννοώ αν μπορείς γιατί στο φόρουμ επιτρέπεται να αναφέρεις.


Δεν ξερω πως και γιατι, απλα οταν τον ρωτησα αν θα χρειαστει να του τα ψαλιδισω λιγο μου ειπε οτι τα εχει κοψει ηδη ο ιδιος οσο χρειαζεται, για να αποφευχθουν τυχον τραυματισμοι, ετσι μου ειπε.
Λεγεται Χρηστος ειναι ενας πολυ συμπαθητικος νεαρος, απο τη χρυση ευκαιρια τον βρηκα αν θυμαμαι καλα.
 
Ωραία, να σου ζήσει και πάλι και καλώς ήρθε και το φιλαράκι σου στην παρέα μας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πανέμορφο είναι να σου ζήσει!
Γιατί έκοψε τα φτερά αφού είναι τόσο μικρό και ήμερο; Πως στο εξήγησε ο εκτροφέας; Ποιος είναι μπορείς να πεις; Από την πλευρά σου εννοώ αν μπορείς γιατί στο φόρουμ επιτρέπεται να αναφέρεις.
Και εμένα είχε κόψει ο εκτροφέας μου του Πριμο τα φτερακια για ασφάλεια. Εγώ πάντα του τα κόβω γιατί είναι μονίμως έξω κ τα καλοκαίρια καθόμαστε στην αυλή.
 
Ωραία, να σου ζήσει και πάλι και καλώς ήρθε και το φιλαράκι σου στην παρέα μας!

Να 'σαι καλα Μαρια!:D

Και εμένα είχε κόψει ο εκτροφέας μου του Πριμο τα φτερακια για ασφάλεια. Εγώ πάντα του τα κόβω γιατί είναι μονίμως έξω κ τα καλοκαίρια καθόμαστε στην αυλή.

Κι εγω ειμαι υπερ του κοψιματος των φτερων γενικα και ειχα σκοπο να τα ψαλιδισω λιγο και στο κοκατιλακι, απλα ανησυχισα λιγο οταν μου ειπε ο εκτροφεας οτι τα εχει κοψει ηδη, σκεφτηκα αμεσως οτι ισως το εκανε για να φαινεται το πουλακι ημερο οπως κανουν πολλοι! Ειδικα οταν ειδα και το ξεραμενο αιμα στις φτερουγες θορυβηθηκα πολυ!
 
Αν ήταν άγριο θα το καταλάβαινες ασχέτως των φτερών. Θα πετάριζε και θ' αντιδρούσε κι ας μην μπορούσε να πετάξει.
 
Αν ήταν άγριο θα το καταλάβαινες ασχέτως των φτερών. Θα πετάριζε και θ' αντιδρούσε κι ας μην μπορούσε να πετάξει.

Κοιτα οχι αυτος καθεται και να τον χαιδεψεις και να τον πιασεις, αλλα δεν φαινεται να το απολαμβανει κιολας, δηλαδη προσπαθει να το αποφυγει προς το παρον. Σκεφτηκα οτι ειναι ομως λογω του οτι μολις πριν λιγες ωρες ηρθε στο σπιτι κι ακομα ειναι φοβισμενος.
Ειχα ακουσει οτι μερικοι δινουν μεχρι και ηρεμιστικα σε αγρια πουλια για να φαινονται ηρεμα οταν τα παραδιδουν στον νεο ιδιοκτητη, γι' αυτο συνεχιζω να ανησυχω! 😛🙄
 
Σκεφτηκα οτι ειναι ομως λογω του οτι μολις πριν λιγες ωρες ηρθε στο σπιτι κι ακομα ειναι φοβισμενος.
Έτσι πρέπει να είναι. Τις πρώτες μέρες χρειάζεται ηρεμία, ήσυχο περιβάλλον και απαλές ομιλίες. Δώσε τουλάχιστον μία εβδομάδα.
Ειχα ακουσει οτι μερικοι δινουν μεχρι και ηρεμιστικα σε αγρια πουλια για να φαινονται ηρεμα οταν τα παραδιδουν στον νεο ιδιοκτητη, γι' αυτο συνεχιζω να ανησυχω! 😛🙄
Όχι, δεν νομίζω, τραβηγμένο :) Εξάλλου όλα έχουν να κάνουν και με το οικονομικό διακύβευμα.
 
Βρε μη φοβάσαι!
Ο μικρός ξαφνικά βρέθηκε σε μια καινούργια οικογένεια η οποία τον πήρε μακριά από τη μαμά και το μπαμπά!
Άκου. Όταν πήγα στο σπίτι του παιδιού για να πάρω το Ρίο, ούτε ματιά να μου ρίξει. Στο κουρτινοξυλο ανέβηκε για να με αποφύγει. Τώρα δυο μέρες μετά έλα να τον δεις...
Τα ιδια και με το Lucky.
 
Άντε τώρα να τον βάλεις σιγά σιγά για ύπνο και κοίτα να περάσεις όμορφα σήμερα.
Καλή χρονιά εύχομαι και περιμένουμε νέα του μικρού!
 
Άντε τώρα να τον βάλεις σιγά σιγά για ύπνο και κοίτα να περάσεις όμορφα σήμερα.
Καλή χρονιά εύχομαι και περιμένουμε νέα του μικρού!

Τον αφησα να ξεκουραστει τωρα, να ηρεμισει λιγο.
Να σαι καλα, καλη χρονια ευχομαι και σε σενα!
Αυριο θα σας πω εξελιξεις!:D
 
Το ωραιότερο πρωτοχρονιάτικο δωρο! Να σου ζήσει ο Μήτσος με υγεία και ηρεμία και να έχετε μια όμορφη συμβίωση ετούτη την χρονιά και όσες άλλες ακολουθησουν!
 
Καλη χρονια σε ολους!
Παρατηρω το κοκατιλ απο χθες, και ειναι ιδιαιτερα υποτονικο. Καθεται για ωρες στο ιδιο σημειο και ειναι παρα πολυ ησυχο, σε σημειο που ανησυχω!
Ειναι φυσιολογικο;
 
Εφαγε καθόλου φαγητό? Νερακι ήπιε; Παρατήρησες τις κενώσεις τους; Μην ξεχνάς πως μόλις χθες ήρθε στο σπίτι σου.. χρειάζεται λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες... Καινούργιο κλουβί καινούργια προσωπα... Ολα είναι λίγο περίεργα για εκείνον. Ίσως έχει λίγο στρες.. Συνεχισε να τον παρατηρείς όμως και ενημερωνε μας ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
 
Εφαγε καθόλου φαγητό? Νερακι ήπιε; Παρατήρησες τις κενώσεις τους; Μην ξεχνάς πως μόλις χθες ήρθε στο σπίτι σου.. χρειάζεται λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες... Καινούργιο κλουβί καινούργια προσωπα... Ολα είναι λίγο περίεργα για εκείνον. Ίσως έχει λίγο στρες.. Συνεχισε να τον παρατηρείς όμως και ενημερωνε μας ανα τακτά χρονικά διαστήματα.


Φαγητο εφαγε ναι, νερο δεν τον ειδα να πινει!
 
Καλή χρονιά!
Το ίδιο με την Τζωρτζίνα πιστεύω κι εγώ. Το κλουβί το έχεις βάλει σε προφυλαγμένο ήρεμο σημείο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλή χρονιά!
Το ίδιο με την Τζωρτζίνα πιστεύω κι εγώ. Το κλουβί το έχεις βάλει σε προφυλαγμένο ήρεμο σημείο;

Ναι σε ηρεμο σημειο ειναι, αν και χθες με τις γιορτες ειχα κοσμο στο σπιτι και πρεπει να τρομαξε λιγο.
Υπαρχει επισης μια περιπτωση να λειψω για κανενα πενταημερο, αλλα δεν εχω καποιον που θα μπορει να ερχεται να φροντιζει το πουλι, αναγκαστικα θα πρεπει να το παρω μαζι μου και φοβαμαι πως αυτο θα το στρεσαρει ακομα πιο πολυ 😕
 
αναγκαστικα θα πρεπει να το παρω μαζι μου και φοβαμαι πως αυτο θα το στρεσαρει ακομα πιο πολυ 😕
Μάλλον, το πιθανότερο. Θα το μεταφέρεις με καλά σκεπασμένο όλο το κλουβί και με ένα μικρό άνοιγμα μόνο μπροστά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μάλλον, το πιθανότερο. Θα το μεταφέρεις με καλά σκεπασμένο όλο το κλουβί και με ένα μικρό άνοιγμα μόνο μπροστά.

Ενταξει! Σημερα φαινεται καλυτερα, πιο ζωντανος! Εχει αρχισει και μας κανει και μερικα σφυριγματα:D
 
Back
Top