Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όταν είχα πάρει έναν άγριο Ringneck έπρεπε να τον έχω μαζί μου στο χωριό γιατί θα έλειπα μια εβδομάδα. Του είχα αγοράσει ένα καλαθακι μεταφοράς για γάτες, όχι πλαστικό και έτσι τον μετέφερα με το αμαξι μου. Πήγαν όλα καλα. Με τι μέσον θα μετακινηθεις;
 
Με τι μέσον θα μετακινηθεις;

Αυτοκινητο!

Να υποθέσω πως εννοείς.. με άγρια συμπεριφορά και όχι άγριο και πιασμένο πουλί.

Αγρια πουλια στην κατηγορια των παπαγαλων χαρακτηριζονται γενικα αυτα που δεν ειναι ταισμενα στο χερι, εκτροφης φυσικα!
 
Αν δεν υπάρχει κάποιος φίλος συγγενης ή γείτονας που να τυγχάνει της απολυτου εμπιστοσυνης σου που να δεχτεί να τον φιλοξενήσει για οσες μέρες λείψεις ή να έρχεται στο σπίτι σου να του βάζει νεράκι και τροφή, τότε η ιδέα του να τον πάρεις μαζί είναι η μόνη λύση. Αν έχεις δικο σου μεταφορικό μέσο τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Στην περίπτωση που πάρεις κάποιο δημόσιο μεσο μεταφοράς εκεί δυσκολεύουν λίγο τα πράγματα.

Πάντως ευκαιρίας δοθησεις θα πρέπει να οργανωθουν οι φίλοι των πουλιών ανα γειτονιές και σε παρόμοιες περιπτώσεις αντί να ταλαιπωρουνται πουλιά και ιδιοκτήτες με μεταφορές, να βρουν τρόπους φιλοξενίας και ο ένας να βοηθάει τον άλλον.
 
Αγρια πουλια στην κατηγορια των παπαγαλων χαρακτηριζονται γενικα αυτα που δεν ειναι ταισμενα στο χερι, εκτροφης φυσικα!
Καλά κάνεις και το αναφέρεις για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις από τους λιγότερο μυημένους αναγνώστες.
 
Καλημερα!
Ο μικρος τα πηγε μια χαρα με το ταξιδι, δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα κατα τη μεταφορα! Μαλιστα καθ' ολη τη διαρκεια του ταξιδιου σφυριζε, ετρωγε, χαλαρα! 😛
Αυτες τις μερες καναμε και τις πρωτες μας εξοδους εκτος κλουβιου! Αρχικα δεν εβγαινε και με μεγαλη προθυμια βεβαια.
Οταν εβγαινε απ το κλουβι καθοταν πανω μου για λιγη ωρα, κι επειτα πετουσε ξανα στο κλουβι του.Αρχιζουμε και γνωριζομαστε σιγα σιγα!:D
 
Μπράβο, πολύ ωραία νέα!
Κι εγω χαρηκα πολυ!
Να σας κανω δυο ερωτησεις..
Του ειχα βαλει ενα ολοκληρο τσαμπι απο κεχρι μεσα στο κλουβι, μιας και μου προτεινε ο εκτροφεας να του το δινω ως βασικη τροφη αφου ειναι ακομα μωρακι, και μεσα σε δυο μερες το ξεκοκκαλισε! Ειναι σωστο να του βαζω ανα δυο μερες να τρωει τετοιες ποσοτητες απο κεχρι;
Και δευτερον, παρατηρω αυτες τις μερες οτι οταν τον αφηνω μονο του στο δωματιο, συχνα αρχιζει να φωναζει ποολυ δυνατα, δεν κραζει αλλα βγαζει εναν πολυ πολυ δυνατο ηχο. Ειναι φυσιολογικο και αυτο;
Και μια τριτη που μου ηρθε τωρα 😛
Δυο φορες τον εχω δει να ανοιγει το στομα του σαν να παιρνει βαθια ανασα, να κουναει και λιγο το κεφαλι του μου φαινεται, και να κανει αυτη την κινηση επαναλαμβανομενα για κανενα λεπτο. Την πρωτη φορα νομισα οτι πνιγεται! Παθαινει κατι ή ειναι λοξιγκας ή κατι τετοιο;
 
Ειναι σωστο να του βαζω ανα δυο μερες να τρωει τετοιες ποσοτητες απο κεχρι;
Ναι, είναι μικρό ακόμα. Να παρατηρείς όμως αν τρώει και σπόρους.
βγαζει εναν πολυ πολυ δυνατο ηχο. Ειναι φυσιολογικο και αυτο;
Σε φωνάζει, θέλει παρέα.
Παθαινει κατι ή ειναι λοξιγκας ή κατι τετοιο;
Νομίζω επειδή είναι μικρό κάνει την κίνηση αναζήτησης τροφής ακόμα.
 
Ευχαριστω Μαρια!
Μια ακομη απορια. Μηπως το να "κυνηγαω" το πουλι μεστο κλουβι και να το βγαζω εξω με το ζορι, δεν ειναι τοσο σωστο;Εγω απο την αρχη αμφεβαλα για την τακτικη αυτη, ο εκτροφεας του ομως με προετρεψε να το κανω ωστε να με μαθει.
Η αληθεια ειναι πως οταν το βγαζω εξω, καθεται μια χαρα πανω μου, το λυπαμαι ομως κι εγω λιγο οταν προσπαθω να το πιασω για να το βγαλω, πρεπει να φοβαται πολυ..
Το ειπα στον εκτροφεα και μου ειπε πως δεν πειραζει αφου ειναι ετσι κι αλλιως τρομαγμενο απ την αλλαγη περιβαλλοντος 😕Εσεις τι θα μου λεγατε να κανω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τρώει από το χέρι σου; Αν ναι ή μέσω της τροφής ή βάζε μια πατήθρα στην πόρτα του κλουβιού να βγαίνει από εκεί.
Δεν συμφωνώ με τον εκτροφέα. Φοβάται και σε αποφεύγει. Όταν το βγάζεις έξω δεν φεύγει γιατί έχει κομμένα τα φτερά και δεν μπορεί να φύγει. Εμείς θέλουμε να οικοδομήσουμε μια σχέση εμπιστοσύνης και όχι υποταγής γιατί αυτό έτσι κι αλλιώς δεν γίνεται με τους παπαγάλους.
 
Τρώει από το χέρι σου; Αν ναι ή μέσω της τροφής ή βάζε μια πατήθρα στην πόρτα του κλουβιού να βγαίνει από εκεί.
Όταν το βγάζεις έξω δεν φεύγει γιατί έχει κομμένα τα φτερά και δεν μπορεί να φύγει.

Να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει ακομα να του προσφερω τροφη με το χερι, θα το κανω ομως και θα σας πω.

Οσο για το αλλο, μπορει να πεταξει δηλαδη συχνα οταν βαριεται φευγει απο το χερι μου και πεταει πισω στο κλουβι του ή σε καποιο επιπλο. Συνηθως καθεται στο χερι κανενα δεκαπενταλεπτο και μετα φευγει.


Μπορω να του αφηνω ανοιχτη την πορτα του κλουβιου οσο βρισκομαι στο χωρο,ωστε να βγει μονο του οποτε θελησει;
 
Μπορω να του αφηνω ανοιχτη την πορτα του κλουβιου οσο βρισκομαι στο χωρο,ωστε να βγει μονο του οποτε θελησει;
Βέβαια και να το φωνάζεις, να μάθει να έρχεται όταν το καλείς. Να έχεις κάτι να του δώσεις να φάει όμως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Βέβαια και να το φωνάζεις, να μάθει να έρχεται όταν το καλείς. Να έχεις κάτι να του δώσεις να φάει όμως.

Σαν τι; Στους παπαγαλους που ειχα παλαιοτερα εδινα κεχρι ως λιχουδια, αλλα αυτος με τοσο κεχρι που τρωει δε νομιζω να δελεαστει και ιδιαιτερα.😛
Καμοια αλλη προταση;
 
Μην το λες. Κεχρί να του δίνεις. Ξεκίνα και χορταρικά Ειρήνη αν μεγαλώσει θα δυσκολευτείς. Πάρε και αμύγδαλα φιλέ και δίνε του ψιλοκομμένα κομματάκια.
 
Ξεκίνα και χορταρικά Ειρήνη αν μεγαλώσει θα δυσκολευτείς. Πάρε και αμύγδαλα φιλέ και δίνε του ψιλοκομμένα κομματάκια.

Απο χορταρικα, με τι να ξεκινησω;
Επισης, μου ειπε ο εκτροφεας οτι επειδη το πουλακι ειναι μικρο δεν κανει να του δινω προς το παρον φρουτα και λαχανικα, ισχιει;
Εκτος απο τα αμυγδαλα, τι αλλους ξηρους καρπους μπορω να δινω; Τους ηλιοσπορους που εχει μεσα η τροφη του παντως δεν τους αγγιζει καν!
 
Είναι μαλακό το ράμφος του ακόμα προφανώς. Ξηρούς καρπούς με μέτρο φυσικά και πάντα ωμούς. Εντάξει το φιλέ είναι βρασμένο για να ξεφλουδιστεί αλλά όχι ψημένο πάντως. Μπορείς να δώσεις αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια. Ούτε καν ολόκληρο όμως δεν θα το δίνεις.
Χόρτα μπορείς να δίνεις. Χόρτα εποχής, χλωρά βότανα (ρίγανη, βασιλικό, δενδρολίβανο, θυμάρι), φύλλα παντζαριού, φύλλα και ανθό μπρόκολου. Απόφυγε το μαρούλι και οτιδήποτε εκτός εποχής. Δίνε καρότο, μήλο και ξινόμηλο. Καλαμπόκι φρέσκο ή κατεψυγμένο.
Αρακά και καλαμπόκι κατεψυγμένα πριν τα δώσεις θα τα πλένεις σε ένα σουρωτήρι και θα τα αφήνεις να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου και να στεγνώσουν.
 
Εγινε!
Μπανακια τωρα το χειμωνα του βαζω κανονικα; Ποτε μπορουμε να τα αρχισουμε;Θελω να ξεπλυθουν τα φτερακια του επιτελους απο αυτο το ξεραμενο αιμα που εχει μεινει πανω, δεν μπορω να το βλεπω στεναχωριεμαι!
 
Back
Top