Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Α! Τη φωνή θα την ακούσεις αργά ή γρήγορα. Όταν φέραμε το κοκατού σπίτι τις πρώτες 2 εβδομάδες δεν ακούστηκε κιχ, μετά για καναδυό εβδομάδες κόντευαν να σπάσουν τα τζάμια. 😬 Κι ύστερα ήρθε ευτυχώς στα συγκαλά της.
😂
 
Καλορίζικο! Το κλουβί δεν είναι άσχημο και οι τροφές που του πήρες είναι μια χαρά. Το πουλάκι μαδάει τα φτερά του εμφανώς στο λαιμό και στο στήθος. Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές, δώστου χρόνο και θα καταλάβεις τι του φταίει. Για το φύλο δεν ορκίζομαι ότι είναι θηλυκό καθώς λείπει το φτέρωμα στο λαιμό όπου θα φαινόταν αν έχει δαχτυλίδι ή όχι.

Φρόντισε επίσης να κοιμάται καλά, 12 ώρες σε ήσυχο σκοτεινό δωμάτιο ακόμη και σκεπασμένο αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος ξεχωριστός χώρος.

Α! Τη φωνή θα την ακούσεις αργά ή γρήγορα. Όταν φέραμε το κοκατού σπίτι τις πρώτες 2 εβδομάδες δεν ακούστηκε κιχ, μετά για καναδυό εβδομάδες κόντευαν να σπάσουν τα τζάμια. 😬 Κι ύστερα ήρθε ευτυχώς στα συγκαλά της.
Σε ευχαριστώ Φοίβο.. Να είσαι καλά.. Το κλουβί που είναι τώρα είναι μια χαρά από θέμα χώρου.. είναι μεγάλο και άνετο.. Δεν φαίνεται καλά ίσως στο βίντεο αλλά έχει αρκετή σκουριά στα περισσότερα σημεία..στις ενώσεις και στις πόρτες ειδικά..σε κανένα μπαλκόνι μπορεί να ήτανε..η λεκάνη του επίσης.έχει σημάδια από κουτσουλιές..σαν να έχει "καεί" σε εκείνο το σημείο.. Οι πατηθρες του παρόλο αυτά είναι σαν καινούργιες.. Απλά μου φαίνονται πολύ χοντρές για τα ποδαράκια του..rsz_img_20190804_154156.jpgrsz_2img_20190804_154114.jpg

Σχετικά με το δαχτυλίδι του τώρα.. Το παρατηρούσα το πρωί.. είναι μαύρο σκούρο κάτω από το λαιμό του ότι μπορεί να φανεί..όντως μπορεί να υπήρχε και γύρω από αυτόν δηλαδή;
rsz_img_20190804_154905.webprsz_1img_20190804_154642.webp

Μα πως. Τα φτάνει σ ε αυτό το σημείο να τα τραβήξει μόνο του; .. Μήπως έχει κάτι άλλο;
Την άλλη βδομάδα θα μπορέσω να το πάω στο γιατρό.. Το απόγευμα θα τους ξαναπάρω τηλ για να ρωτήσω και σχετικά με τις εξετάσεις που λέγαμε..
 
Αρσενικο ειναι πανω απο 2.5 ετων συμφωνα με το δακτυλιδι που εχει
Οι κουτσουλιες καλες τις βλεπω με την εμπειρια που εχω απο την δικια μου
Οσον αφορα τους σπόρους, 3 χρονια αυτους εδινα αλλα μιας κ βρηκα για ριγκνεκ τους ξεκινησα μιας κ θεωρητικα ειναι προσαρμοσμενοι στην φυσικη τροφη της περιοχης που ζουνε!
 
*Δεν βλέπεις δηλαδή κάτι που να σε ανυσηχει θες να πεις Τάκη;
** ..λέω να του φτιάξω κανένα απλό παιχνιδάκι με φλοιό και λίγα κλαδάκια μήπως αρχίσει και ασχολείται σιγά σιγά..
*Η κουτσουλιά του οπτικά δείχνει καλή = δεν έχει διάρροια, δεν έχει αχώνευτα σπόρια κατά τ΄άλλα μόνο οι εξετάσεις θα δείξουν αν υπάρχει κάτι...
**Καλά θα κάνεις να του φτιάξεις κάτι ν΄ασχολείται Χριστίνα, στην αρχή κάτι μικρό, χωρίς όγκο για να μην τρομάξει...
Και στη πλάτη του πρέπει να έχει μαδηθεί, όπως κατάλαβα από το βίντεο.
Εγώ θα του έβαζα ένα πανί στο πίσω μέρος του κλουβιού, να πιάνει και τα μισά των πλαϊνών ώστε να του ''παρέχει'' ασφάλεια.
Μη σε ανησυχεί και νεράκι θα πιει και θα φάει σιγά σιγά (αφού έφαγε κεχρί όλα καλά).
 
Δοκίμασα να του φτιάξω μια γωνία χτες με ένα σεντονακι.. Το φοβήθηκε όμως..όση ώρα του το είχα καθόταν σκημενο και το κοιτούσε. Έκανε και πολύ ζέστη επίσης οπότε του το έβγαλα για να αερίζεται και κάπως καλητερα.. Τη ζέστη σκέφτομαι και σχετικά με τον ύπνο που προτείνει ο Φοίβος να το σκεπάσω. Έχω ένα επιπλέον δωμάτιο που θα μπορούσα να διαμορφώσω για να κοιμάται αλλά το πρόβλημα είναι πως έχει ένα μόνο παράθυρο.. Κι αυτό στη σκάλα.. Οπότε και δεν αερίζεται σωστά.. Θα δω τι θα κάνω.. Μας βλέπω να πέφτουμε όλοι για ύπνο από τις δέκα η ώρα.. 😁
[automerge]1564926815[/automerge]
Καλά θα κάνεις να του φτιάξεις κάτι ν΄ασχολείται Χριστίνα, στην αρχή κάτι μικρό, χωρίς όγκο για να μην τρομάξει...
Και στη πλ
Σε λίγο θα ξεκινήσω να ασχοληθώ με τις πατηθρες.. Οπότε θα του φτιάξω και κάτι μικρό κ απλό όπως λες..χωρίς όγκο και πολλά χρώματα.. Μήπως
του κινήσει λίγο τη περίεργα και ξεχάσει το φόβο του το κακόμοιρο..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγχαρητηρια για την κινηση σου @Kristy74 και φυσικα respect σε ολους οσους βοηθησαν αλλα και προσφερθηκαν να βοηθησουν ακομη και οικονομικα!
Αν και αργησα να το διαβασω το θεμα οτιδηποτε χρειαστει στο οποιο μπορω να βοηθησω μην διστασεις να το ζητησεις...
 
Δοκίμασα να του φτιάξω μια γωνία χτες με ένα σεντονακι.
.*το φοβήθηκε όμως..όση ώρα του το είχα καθόταν σκημενο και το κοιτούσε. Έκανε και πολύ ζέστη επίσης οπότε του το έβγαλα για να αερίζεται και κάπως καλητερα.. Τη ζέστη σκέφτομαι και σχετικά με τον ύπνο που προτείνει ο Φοίβος να το σκεπάσω..

Σε λίγο θα ξεκινήσω να ασχοληθώ με τις πατηθρες.. Οπότε θα του φτιάξω και κάτι μικρό κ απλό όπως λες..χωρίς όγκο και πολλά χρώματα.. Μήπως
**του κινήσει λίγο τη περίεργα και ξεχάσει το φόβο του το κακόμοιρο..

*Εάν το σεντόνι δεν έχει χρώματα-σχέδια να του το βάλεις Χριστίνα.
Λογικό είναι στην αρχή να το κοιτάζει περίεργα αφού του έκοψε την ορατότητα που μέχρι τότε είχε.
Γρήγορα θα καταλάβει πως από αυτή την μεριά, δεν θα έρθει κανείς οπότε θα αισθανθεί ''καλυμμένα τα νώτα του''.
Έχει ανάγκη μέσα στις αλλαγές τις από εδώ και εμπρός ζωής του να νιώσει ασφάλεια και προστασία...

Μη σε απασχολεί το θέμα της ζέστης εφόσον το πουλί βρίσκεται μέσα στο σπίτι, δεν είναι τόσο ευαίσθητο (τα φτερά τους παρέχουν μόνωση εξίσου στη ζέστη αλλά και στο κρύο).
Το βράδυ δεν θα σκεπάζεις μέχρι κάτω το κλουβί, 15-20 πόντους θα τους αφήνεις ακάλυπτους ν΄αερίζεται και να ''βλέπει''

**Δεν μας ενδιαφέρει ο φόβος του, σε σχέση με το παιχνίδι, αυτό είναι θέμα λίγων ημερών.. Στο θέμα του μαδήματος να ευχόμαστε να παίξει θετικό ρόλο.
 
@Kristy74 Χριστίνα έχεις δίκιο για το κλουβί δεν φαινόταν η σκουριά, μόλις ευκαιρήσεις του το αλλάζεις. Η κουτσουλιά κι εμένα μου φάνηκε καλή κι επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι αρσενικό όπως είπε κι ο Τάκης. Σχετικά με το πως φτάνει το λαιμό και μαδάει τα φτερά του, θα παρατηρήσεις σύντομα ότι τα πουλιά κουνάνε το δέρμα τους και το τεντώνουν, ανεβάζουν-κατεβάζουν προς όποια κατεύθυνση τους βολεύει για να ξυστούν ή να περιποιηθούν τα φτερά τους. Τα μόνα σημεία που δεν φτάνουν είναι το κεφάλι, τα μάγουλα κι ακριβώς κάτω απο το ράμφος. Για αυτή τη δουλειά έχουν το ταίρι τους και περιποιούνται ο ένας τον άλλον.

Αν το σπίτι έχει κάτω απο 30 βαθμούς εγώ θα το σκέπαζα το κλουβί με ένα σκούρο πανί, τελείως. Μην ξεβολευτείτε για να έχει το πουλί δικό του δωμάτιο, σύντομα θα συνηθίσει το πρόγραμμά σας αρκεί να το σκεπάζεις για κανένα 12ωρο. Και στην κουζίνα που λέει ο λόγος αν δεν την χρησιμοποιείται το βράδυ κι είναι ήσυχα, μπορείτε να σβήνετε τα φώτα και να το έχετε σκεπασμένο και να έχεις π.χ. το φως του απορροφητήρα για να βλέπετε εσείς για ότι χρειαστείτε.
 
Δεν μας ενδιαφέρει ο φόβος του, σε σχέση με το παιχνίδι, αυτό είναι θέμα λίγων ημερών. Στο θέμα του μαδήματος να ευχόμαστε να παίξει θετικό ρόλο.
το φόβο που αισθάνεται γενικότερα εννοούσα Σίσσυ μου... Τη περισσότερη ώρα σήμερα είναι πέρα δώθε πάνω στο ξύλο του.. Με το παραμικρό θόρυβο πετάγεται στα κάγκελα το κακόμοιρο.. Κατά τις 8 άκουσε τα άλλα που φώναζαν να τα βάλω για ύπνο.. Και φώναζε κι αυτό για κάνα δεκάλεπτο.. Δεν έχει και πολυυυ δυνατή φωνουλα τελικά.. Κάνει όμως ένα περίεργο θόρυβο..σα να πετάει κάποιος με δύναμη στο τοίχο πλαστικά παπάκια..ψαχνοντουσαν τα άλλα τα κακομοιρα..
Του το έβαλα το σεντόνι τελικά.. Μετακόμισα και το κλουβί.. Το έβαλα στο χολ που κόβει αρκετά..ηρέμησε τώρα.. Δεν ακούγεται αλλά δε πιστεύω να κοιμάται κιόλας.. εντομεταξη η μικρή μου είναι στη γιαγιά της από χτες και δεν της έχω πει τίποτα ακόμα.. Της το κρατάω έκπληξη...😄
 
το φόβο που αισθάνεται γενικότερα εννοούσα Σίσσυ μου...
Αυτό εννοώ κι εγώ Χριστίνα, αυτή η αλλαγή της ζωής του μόνο καλά θα φέρει. Γενικότερα οι φόβοι του είναι θέμα χρόνου να ξεπεραστούν. Ένα σπίτι δεν έχει σχέση με το ''κατάστημα'' (και τις συνθήκες) που βρισκόταν. Θα ξεφοβηθεί, δεν θ΄αργήσει έχοντας σταθερά άτομα δίπλα του και σταθερό χώρο. Θα γνωριστεί αργότερα και με τ΄άλλα πουλιά και θα τα έχει συντροφιά!
Αυτό που ενδιαφέρει ''τώρα'' είναι να σταματήσει να μαδιέται (εάν γίνεται), δεν γνωρίζουμε για πόσο χρονικό διάστημα το κάνει... Δηλ εννοώ να βοηθηθεί από την αλλαγή, την τροφή, την σωστή απασχόληση και με ενδιαφέροντα ώστε να το ξεπεράσει... Διότι πιστεύω πως έχει παίξει ρόλο η άσχημη ζωή του μέχρι τώρα και μαδιέται το πουλί.
 
Καλώς το δέχτηκες στο φιλοξενο σπιτικό σου!
Ευχομαι γρήγορα να ξεπεραστούν όλα και να έχετε μια φυσιολογική ζωή !

Με πατήθρες μην αγχώνεσαι,θα σου στείλω εγω οπως σου έχω πει... Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα για διεύθυνση αποστολής...

Μην έχεις άγχος για το πουλάκι και τις αντιδράσεις.. Είναι φυσιολογικότατες και σίγουρα η ζωη του αλλάζει προς το καλυτερο, οπότε με ηρεμία αντιμετώπισε το και όλα θα βρουν το δρόμο τους. Η προσφορά της φροντιδας και της της αγάπη σου θα εκτιμηθεί απο εκείνο και θα στην ανταποδωσει στο διπλάσιο, απλά θέλει χρόνο.
 
Μακάρι όλα να πάνε καλά και να συνέλθει το πουλάκι μου.. αλήθεια είναι ότι ανχωνομαι.. Δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος και να του δημιουργήσω περισσότερο στρες κι αυτουνου.. Αλλά ούτε και να του μεταδώσω και την ανυσηχια μου.. Οπότε καλητερα να χαλαρώσω λοιπόν..η βοήθεια σας είναι πολύτιμη και εμπιστεύομαι τις απόψεις σας.. Να είσαστε όλοι καλά..
Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τη προσφορά σου. Για τις πατηθρες.. ανχωνομαι και για αυτό γιατί θέλω να αλλάξει κλουβακι το συντομότερο.. Κάτι ξεκίνησα και εγώ χτες αλλά δεν πρόλαβα να τις τελειώσω.. Θα σου στείλω τη διεύθυνση..
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας.. Καλή μέρα να έχετε..🙂
[automerge]1564984943[/automerge]
ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τη προσφορά σου
Βαγγέλη ήθελα να πω.. κοιμάμαι ακομα λίγο.. 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλορίζικο, καλως το δέχτηκες και συγχαρητήρια. Είσαι αξιέπαινη που αλλάζεις μια ζωή προς το καλύτερο.
[automerge]1564986597[/automerge]
Φρέσκων ή κάποιων ημερών (2-3) Διονύση, όχι ξηρών 🙂
@Sissy και @Omorfoulis η απάντηση απ' το Animal Medical Center ήταν πως σε κουτσουλιές 2 ή 3 ημερών μπορεί ήδη να έχουν αναπτυχθεί είτε νέοι πληθυσμοί βακτηρίων είτε πολύ μεγαλύτεροι απ' ότι στην πραγματικότητα και αυτό να "εκτρέψει" τη διάγνωση σε λάθος υποθέσεις.
 
@Sissy και @Omorfoulis η απάντηση απ' το Animal Medical Center ήταν πως σε κουτσουλιές 2 ή 3 ημερών μπορεί ήδη να έχουν αναπτυχθεί είτε νέοι πληθυσμοί βακτηρίων είτε πολύ μεγαλύτεροι απ' ότι στην πραγματικότητα και αυτό να "εκτρέψει" τη διάγνωση σε λάθος υποθέσεις.
Ήμουν σίγουρη! Δεν είμαι γιατρός, αλλά η λογική ''μου'' αυτό υπέθετε, θα το καταλάβετε κι εσείς αν αναλογιστείτε...
Στις ανάλογες εξετάσεις γι΄ανθρώπους δηλ κοπράνων ή ούρων, η ίδια διαδικασία δεν ακολουθείται;
Γιατί στα ζώα-πουλιά να ισχύει κάτι διαφορετικό;
Πιστεύω λοιπόν πως αυτή η απάντηση (μιας ειδικού) θα πρέπει ν΄ανατρέπει πολλές άλλες ''διαγνώσεις'' και κυρίως αγωγές...
 
Νομιζω δοθηκε μια εξηγηση, η μια εξεταση γινεται στο μικροσκοπιο και η αλλη με αντιδράσεις
Καλα εξυπακούεται απλα στα υποψιν!
Τίποτα δεν ''εξυπακούεται'' για κανέναν Τάκη μου 😉:)
Οι συνθήκες πριν τις εξετάσεις όμως είναι και οι ενδεδειγμένες;... Ποιος θα παραδεχθεί πως...όχι ή ναι;
 
Προσωπικά αυτη η εξηγηση δεν με καλυπτει μιας και βασικη προυποθεση αναπτυξης βακτηριων και μαλιστα ταχυτερα απο το συνιθισμενο, ειναι η υγρασια και οχι η απουσια της.
Επισης τα περισσότερα φαρμακα εχουν σταθερες δοσολογιες και δινονται σε "μαρκε" ποσοτητες χορηγησης.

Μια κουτσουλια με κοκκιδια δεν θα εμφανισει μεγαλυτερο αριθμο αν κατσει 5 μερες αλλα και αυτο να συνεβαινε ο τροπος αντιμετωπισης θα ηταν ο ίδιος.

Ακριβως δηλαδη και οτι ειναι "φτιαγμενο" ένα σωστο υποστρωμα να κανει.
Να δεσμευει την υγρασια και να ξηραινει την κουτσουλια προς αποφυγήν αναπτυξης βακτηριων και μικροοργανισμων.

Η ακριβως αντιθετη εξηγηση θα με εβρισκε περισσότερο σύμφωνο.

Ο αντιλογος οπως ειπε και ο @takis1964 θα ηταν χρησιμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top