Ασθένειες RINK NEK με κλειστά φτερά

manos2001

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2015
Μηνύματα
52
Πόλη
Αθήνα
ένα περίπου μήνα ο παπαγάλος μου τύπου ρικ νεκ ξεκίνησε να παρουσιάζει πρόβλημα στο ένα του φτερό καθώς δεν το άνοιγε όπως πριν και μπερδευόταν στα πόδια του... Το άλλο φτερό λειτουργούσε κανονικά στο να το κινήσει να το τεντώσει κλπ... λίγες μέρες αργότερα έως και σήμερα έχουν κλείσει και τα δύο του φτερά προς την κοιλίτσα του μπερδεμένα στα πόδια του δεν κάνει κινήσεις να τα τινάξει και γενικά δυσκολεύεται στο περπάτημά του καθώς έχει μπερδεμένα φτερά και πόδια μαζί... Κατά τα άλλα είναι καλά και τρώει και κινήται και φωνάζει όπως παλιά αλλά τίναγμα φτερών κλπ τέλος... Μπορεί κανείς να βοηθήσει σας παρακαλώ;
 
Μπορείς να μας γράψεις την ηλικία του πουλιού τη διατροφή του και λίγα λόγια για το ιστορικό του;
παρουσιάζει πρόβλημα στο ένα του φτερό καθώς δεν το άνοιγε όπως πριν και μπερδευόταν στα πόδια του... Το άλλο φτερό λειτουργούσε κανονικά στο να το κινήσει να το τεντώσει κλπ... λίγες μέρες αργότερα έως και σήμερα έχουν κλείσει και τα δύο του φτερά προς την κοιλίτσα του μπερδεμένα στα πόδια του δεν κάνει κινήσεις να τα τινάξει και γενικά δυσκολεύεται στο περπάτημά του
Η περιγραφή που αρχικά κάνεις... Δείχνει κάτι σαν εξάρθρωση του φτερού...
Αν ήταν όμως έτσι θα παρέμενε στο ένα φτερό η ζημιά...
Το γεγονός πως και τα δυο φτερά δεν είναι σε θέση να λειτουργήσουν με κάνει να σκέφτομαι άλλα προβλήματα.
Επειδή όμως δεν είμαι ειδικός... Θα περιμένω μαζί σου τις γνώμες και των υπολοίπων...
Πιστεύω πως πρέπει να απευθυνθείς σε πτηνίατρο... Που όπως και να το κάνουμε... έχει περισσότερες γνώσεις...
Μπορείς να τους αναζητήσεις στο θέμα https://community.petbirds.gr/threa...-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/page-3#post-227597... κάποιος θα είναι κοντά σου.
 
λοιπόν... Οπαπαγάλος είναι περίπου 7 ετών... Με πολύ καλή διάθεση, δεν πονάει πουθενά κατά το ψηλάφισμα που του έχω κάνει... Με δική μου προτροπή και βοήθεια του ανοίγω τα φτερά
και δεν κάνει αντίδραση πόνου ή άλλης ενόχλησης...

[οι γιατροί που έχω κοντά μου και σε ακτίνα 50 χιλιομέρων είναι γενικά κτηνίατροι με γενικές γνώσεις, από το petbirds.gr νομίζω ότι μπορώ να μάθω πολύ περισσότερα από δυστυχώς άλλους παθόντες χωρίς να χρειάζεται να κάνω πειραματόζωο το ν παπαγάλο... Είναι κάπως άδικο... Καταλαβαίνεις... Και νομίζω η εμπειρίες όλων αυτών των ανθρώπων που με τόση αγάπη και στοργή προστατεύουν τα ζωάκια τους είναι η καλύτερη θεραπεία και όχι..."ωχ αδελφέ... Πάρε ένα άλλο παπαγάλο"...
 
Θα χρειαστεί να κάνεις πιο αναλυτική περιγραφή της "ζημιάς", να βάλεις κάποιες φωτογραφίες ίσως να χρειαστεί και κάποιο video, ώστε να αντιληφθούν αυτοί που μπορούν... Το μέγεθος του προβλήματος και να σε βοηθήσουν σωστά...
 
τον βγάζεις καθόλου από το κλουβί ή μένει μόνιμα μέσα; το κλουβί τι διαστάσεις έχει; (μου θυμίζει τον "κόμπο" που παθαίνουν τα περιστέρι αν είναι πολύ καιρό κλειστά)
 
π'αντα όταν βρισκόμαστε σπίτι πάνω από οκτώ ώρες την ημέρα μένει εκτός κλουβιού και μπαινοβγαίνει μέσα έξω μόνος του... Παρέα με την γάτα μου τρώει και τσιμπάει κανονικά και μας ακολουθεί... Το κλουβί του είναι μεγάλο 1 μέτρο ύψος επί 50 cm

τον βγάζεις καθόλου από το κλουβί ή μένει μόνιμα μέσα; το κλουβί τι διαστάσεις έχει; (μου θυμίζει τον "κόμπο" που παθαίνουν τα περιστέρι αν είναι πολύ καιρό κλειστά)
1.webp 2.webp IMG_20150731_164255.webp
ok
 
αυτό που βλέπω στις εικόνες είναι πραγματικά πολύ περίεργο πρώτη φορά το βλέπω... μοιάζει πραγματικά σαν εξάρθρωση αλλά και στα δύο φτερά δεν είναι λογικό... καλύτερα να το πας σε κάποιον πτηνίατρο δεν ξέρω αν έχουν κάποια άλλη γνώμη οι ειδικοί στους παπαγάλους
 
και για να πω και ένα αστείο... Πολύ σοβαρή στάση κρατάει όταν δεν έχειι τίποτα να κάνει και παρακολουθεί τα πάντα γύρω του... Μήπως είναι illuminati;
 
Πολυ σοβαρος ο παπαγαλος σου!

Περα απο το αστειο.. Επειγει να τον δει εστω κτηνιατρος κατι θα ξερει απο πουλια. Δεν ειναι θεμα ταλαιπωριας του ζωου και ας παει σε 2 3 γιατρους.. Καλυτερα απο το να μονιμοποιηθει αυτο το προβλημα. Ελπιζω να φτιαξει.
 
Κι εγω πρώτη φορά βλεπω κατι τετοιο. Εχεις παρατηρήσει μηπως να μασάει τα φτερά του;Να πετάξει μπορει ακομα και αν τον "προτρεψεις";
 
τώρα δεν μπορεί να πετάξει, δεν ανοίγει καν τα φτερά του να τα τινάξει, δεν μασάει τα φτερά του... Είναι έτσι καθώς προσπαθεί να τα βγάζει μέσα από τα πόδια του ώστε να μπορεί να περπατάει χωρίς εμπόδια...
 
όπως καταλαβαίνεις ο παπαγάλος υποφέρει... αν δεν μπορεί ούτε να πετάξει ούτε να περπατήσει καλά... καλύτερα πήγαινέ τον σε έναν κτηνίατρο
 
Πέρα από την απαραίτητη επίσκεψη σε γιατρό νομίζω πως πρέπει να βοηθήσεις τα φτερά να μαζευτούν στο πλάι... στην κανονική τους θέση (με κάποιο νάρθηκα) και να προσπαθήσεις να αναπτύξεις το μυικό σύστημα του στήθους που μοιάζει να καταρρέει.
 
με τι τρόπο να βοηθήσω τα φτερά; Είχα βάλει λαστιχάκι αλλά τον έπιανε αμοκ και το έκοβε, δεν πονούσε απ' 'οτι καταλάβαινα απλά τον ενοχλούσε... Προς το παρόν αφήνω τα φτερά του να μεγαλώσουν ώστε να μην μπαίνουν στα πόδια του και να τον εμποδίζουν και αναμένω...
 
ίσος μπορείς να τα κολλήσεις στην σωστή θέση με ένα λευκοπλάστ αλλά πιθανών να μπορεί να το βγάλει και αυτό
 
Οταν τα τοποθετεις στην θεση τους ξαναπεφτουν αμεσως σαν να ειναι παραλητα ή ξαναπηγαινουν κατω απο τα ποδια καθως σκαρφαλωνει;

Θα μπορουσε ισως να προερχεται αυτο απο καποιο εγκεφαλικο; Μηπως τωρα με τις ζεστες εμεινε για παρατεταμενο χρονικο διαστημα σε πολυ θερμο περιβαλλον;
 
όταν προσπαθώ να του τα επαναφέρω τα μαζεύει μόνος του, δεν πονάει... Το περιβάλλον που κινείται είναι απόλυτα φυσιολογικό δεν έχει την θερμοκρασία του ήλιου αλλά ένα ήρεμο περιβάλλον κινείται παράλληλα μαζί μου αφού τις περισσότερες φορές είναι ελεύθερος και περιορίζεται στο μεγάλο κλουβί του μόνο στην απουσία μας. Τα φτερά μπαίνουν στα πόδια του όταν κινείται.. Κάπου εκεί μπερδεύουν...όσο για τυχόν εγκεφαλικό δεν το γνωρίζω, σε όλα τα υπόλοιπα ο παπαγάλος είναι πολύ καλά...
 
Σαν να του έχουν σπάσει κι τους δυο ωμους.
Ίσος έχει έλλειψη ασβεστίου και βιταμίνης D ... Ίσος είναι ραχιτισμός... συνήθως εμφανίζεται με προβλήματα στα πόδια και γενική αδυναμία... αλλα ίσος σε αυτό εμφανίστηκε στα φτερά; Νομίζω θέλει ακτινογραφία.
 
Back
Top