Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Καλησπερα και παλι! Ο smoothie εγινε 34 ημερινων! Τις τελευταιες 3 μερες εχει ανοιξει πολυ η ορεξη του.. εκει που ετρωγε 15 ml με το ζορι τωρα τρωει 24 ml. Ελπιζω να ειναι φυσιολογικο. Παντως μεγαλωνει μια χαραIMG-f6a818d92fc66b3c8bacd4734020df0e-V.webp IMG-6929945b5c6186149b171c0752479fed-V.webp
 
Κουκλος γινεται! Λογικο ειναι να τρωει παραπανω οσο μεγαλωνει! Οταν αρχισει να τωει σιγα σιγα και μονος του τοτε θα αρχισει να μειωνεται και η ποσοτητα της κρεμας που θα θελει!
 
Κανονικά το ζυγίζεις κάθε πρωί σε ζυγαριά ακριβείας και ταΐζεις το 12% του βάρους του σε κάθε γεύμα. Το δαχτυλίδι φαίνεται καλό σε μέγεθος σε αυτές τις φώτο πάντως. :)
 
Το δαχτυλίδι φαίνεται καλό σε μέγεθος σε αυτές τις φώτο πάντως. :)
Αυτο ειδα και εγω, αρα πρεπει να εχει δικαιο ο κυριος Γιαννης οτι ηταν πρησμενα τα ποδαρακια του. Κουκλος παντως
 
Αυτο ειδα και εγω, αρα πρεπει να εχει δικαιο ο κυριος Γιαννης οτι ηταν πρησμενα τα ποδαρακια του. Κουκλος παντως

Noμίζω πως έφταιγαν οι φωτο σου που δεν έδειχναν την πραγματική κατάσταση. Δεν έχουν πρησμένα πόδια τα μικρά πουλιά πάντως, τουλάχιστον τα δικά μου δεν είχαν, ίσα ίσα όσο μεγαλώνουν τόσο χοντραίνουν κι "αγριέυουν" σε υφή τα πόδια τους.
 
φίλε μ, προσωπικά διαφωνώ με τα δαχτυλιδια.. Καταλαβαίνω το λόγο για την ταυτότητα ηλικια του πουλιου κλπ κλπ αλλα στα μάτια τα δικά μ ειναι ενα ενοχλητικό ξενο σώμα στο ποδαράκι του φτερωτού σου φίλου.. Παντα θα τον ενοχλει και θα το βλεπεις συχνα πυκνα ποσο τον ενοχλει... Τα δικά μ τα πουλιά εχουν δαχτυλίδια δυστυχως οι γονεις, αλλα στα πιτσουνια τους ΔΕ βάζω και όποιος δεν καταλαβαινει τον λόγο, δεν ειναι καταλληλος και για την υιοθεσία του (για εμενα παντα)
 
Κοιτα οκ μπορω να καταλαβω αυτο που λες αλλα δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος για να καταλαβεις την ηλικια η τη προελευση του πουλιου! Θα σταθω στη τελευταια σου προταση και θα σου πω οτι αυτο δεν ειναι κριτηριο υιοθεσιας! Δε θα αναπτυξω το θεμα παραπανω! Η αποψη σου ειναι αυτη οκ!
 
Και εγώ καταλαβαίνω απολύτως κ το σέβομαι αυτο που λες. Αλλά δυστυχως βλέπω καθημερινά ποσο πολύ τα ενοχλεί ο χαλκας αυτος στα πόδια τους που ειλικρινά εύχομαι να μην τα είχαν στα ποδαράκια τους. Σκέφτομαι να είχα ένα τέτοιο πράγμα κ εγώ στο πόδι μ. Κάποιος που δε μπορεί να καταλάβει γιατί δεν βαζω δαχτυλίδια δεν θα πάρει μικρό μου, Αυτο λέω απλά γιατί πραγματικά τα ενοχλεί πολύ τα ζωντανά.
 
Tα δικά μου πουλιά ποτέ δεν έδειξαν την παραμικρή ενόχληση για τα δαχτυλίδια τους, ούτε έχουν ασχοληθεί ποτέ μαζί τους. Για εμένα όποιος δεν δαχτυλιδώνει τα πουλιά του βάζοντας ταυτότητα των πουλιών αλλά κι έμμεσα του εαυτού του είναι ακατάλληλος για εκτροφή ή ύποπτος να κρύβει ότι τον συμφέρει και ποτέ δεν θα αγόραζα τέτοιο πουλί. Ο καθένας μπορεί να έχει τις δικές του θεωρίες όπως μπορεί επίσης να λέει ότι τα πουλιά του έχουν ότι ηλικία θέλει αυτός να έχουν. :)
 
Φιλε μ, ένα ξένο σώμα στο πόδι του ζωντανού είναι, στόλισε το όπως θες και πείσε τον εαυτό σου (μόνο). Δεν είναι επάγγελμα για εμένα η εκτροφή δε με νοιαζει ποιος με θεωρεί κατάλληλο η ακατάλληλο εκτροφέα εφόσον εγώ διαλέγω σε ποιο σπίτι θα Πάει το κάθε Μικρό 😉. Και πίστεψε με σε μαγεύει τόσο πολύ αυτο το ειδος που Δε σε νοιαζει αν φοράει η οχι δαχτυλίδι 😉 Βλέπω ποσο πολύ τα ενοχλεί που μακάρι να τα έβγαζα κ στους γονείς 😉
 
Ταυτίζομαι με την άποψη του Ανέστη.. και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μένος με τα δαχτυλίδια...
Αν δε θέλεις.. μη βάζεις.
Κανείς δε σε υποχρεώνει...
Μην το κάνεις όμως κανόνα..
Δεν προστατεύουμε με αυτό τον τρόπο τα ζώα... Ούτε τους υποψήφιους που θα τα υιοθετήσουν...
 
Το βλεπεις να τα πειραζουν λιγο δε σημαινει κ οτι τα ενοχλει! Σε ολα τα πουλια που εχω βαλει δαχτυλιδια κανενα δεν ειχε θεμα!Φυσικα και ειναι επιλογη σου αλλα και ο αλλος που μπορει να θελει να παρει το πουλακι ειναι και αυτος ενας τροπος να ειναι πιο σιγουρος για το πουλακι που παιρνει! Επισης σε περιπτωση που μπορει να χασεις καποιο πουλι και το βρει καποιος ειναι ενας τροπος να αποδειξεις οτι ειναι δικο σου!
 
Άποψη μ επειδή βλέπω ποσο πολύ τα ενοχλεί. Γιατί πραγματικά τα ενοχλεί κ προσπαθούν να το βγάλουν από τα πόδια τους. Ένα σπίτι π θα πάρει ένα μεσαίο/μεγάλο παπαγάλο θα είναι μια σχέση ζωής. Γιατί σε αυτή τη σχέση να βλέπεις το διαμαντι σ να ενοχλείται κ να προσπαθεί σε όλη του τη ζωή να το βγάλει; Δεν γνωρίζω αν σε μικρότερους παπαγάλους είναι λιγότερο ενοχλητικό, στα ζακο πάντως είναι. Ότι τα ενοχλεί είναι ο κανόνας οχι αν πρέπει να φοράνε η οχι. Αυτο είναι στο χέρι του κατάλληλου/ακατάλληλου εκτροφέα να το κάνει η οχι 😉
 
Οτι τα ενοχλει δεν ειναι ο κανονας αλλα η προσωπικη σου αποψη! Επισης το οτι βλεπεις εσυ να ενοχλουνται τα δικα σου δε σημαινει οτι ολοι οι μεγαλοι παπαγαλοι η συγκεκριμενα οι ζακο ενοχλουνται απο αυτα!
 
Πραγματικά πιστεύεις ότι κρεμάμε ένα δαχτυλίδι στο πόδι του πουλιού και είναι ΟΚ; Πραγματικά ρε παιδιά πιστεύετε ότι δεν τα ενοχλεί ένα δαχτυλίδι στα πόδια;
 
Πραγματικά ρε παιδιά πιστεύετε ότι δεν τα ενοχλεί ένα δαχτυλίδι στα πόδια;
Νομίζεις ότι όλοι κάνουμε πλάκα μαζί σου;

Ενοχλεί τα πουλιά που δεν το φόρεσαν απο τη φωλιά τους που κι αυτά το συνηθίζουν ή τα πουλιά που βαριούνται και δεν έχουν με τι άλλο να ασχοληθούν. Τα δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου επειδή μπαίνουν σε μεγαλύτερη ηλικία πολλές φορές. Ίσως θα πρέπει να δεις λίγο την ενασχόληση των πουλιών σου με φυσικά κλαδιά κτλ.
 
Παιδες να σας πω αυτο που βλεπω μεχρι στιγμης, δεν ενοχλειτε ο δικος μου παντως με το δαχτυλιδι προς το παρον ειναι σαν να μην εχει! Σιγουρα και οι 2 αποψεις ειναι σεβαστες! Εγω θα αφησω ομως το δαχτυλιδι
 
Δυστυχως (για εμένα) Όλοι οι εκτροφείς βάζουν δαχτυλίδια κ οι περισσότεροι «πελατεσ« τους τα ζητούν για την προέλευση/ηλικία κλπ κλπ. Μέχρι εκεί το κατανοώ κ το σέβομαι (δε συμφωνώ αλλά το καταλαβαίνω). Στα μάτια τα δικά μ ένα «βαρίδιο», ένα ξένο σώμα κρέμεται στο ποδαράκι τους. Αν είχαν τη δυναντοτητα να το εξαφανίσουν θα το έκαναν (χτες οχι σήμερα). Δεν είναι θέμα βαρεμάρας ελλειψησ φυσικών κλαδιών κλπ κλπ. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι ενα ξένο σώμα στο πουλακι (οποιοδήποτε το ζητάει οχι εσυ μόνο), δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ και Δε χρειάζεται κιόλας να συμφωνήσουμε 😉
 
Back
Top