Γενικά Άρρωστο παπαγαλάκι σε πετ σοπ

@Irene chatzimichail φαίνεται ότι είναι πολύ μικρό ( γενικά όμως σαν ράτσα είναι μικροσκοπικά) λογικά ένιωσε άνετα στο σπίτι σας τώρα μακριά από την φασαρία και τοκ κόσμο στο πετ σοπ. Εγώ λέω να το κρατήσεις έχεις και τα παιδιά ε είναι πιο διαδραστικό και για αυτά να μάθουν να φροντίζουν ένα παπαγαλάκι ( το λέω αυτό γιατί χθες είπες ότι δεν ήθελες άλλο παπαγαλάκι και προτάθηκε μήπως το έδινε σε κάποιον από το φόρουμ)
 
@meniam φοράει δαχτυλίδι του 21 οπότε δεν είναι μωράκι αν και οπτικά μοιάζει .. γενικά δεν ήθελα παπαγαλακι,δεν έχω άλλο(είχα παλιότερα μπατζι και αγαπορνιθες),έχω εξωτικους σπίνους🙂 στο σπίτι γενικά φροντίζω και άγρια πουλακια οποτε ο μικρός με βοηθάει πάντοτε στη φροντίδα τους(σπουργίτια,σταχταρες, χελιδόνια,περιστέρια,δεκαοχτουρες,κουρουνες, κοράκια).. το μικρακι απ' τη στιγμή που μπήκε στο σπίτι δεν ξαναβγαίνει ,έγινε μέλος ,βαφτίστηκε οπότε θα μείνει εδώ ! Φαίνεται να νιώθω άνετα προς το παρόν ,μένω και σε ήσυχο μέρος οπότε λογικά θα προσαρμοστεί κι άλλο 🥰
 
Ψυχούλα μου μικρή!! Είναι πολύ τυχερός Ειρήνη μου που ήρθε στο σπίτι σου,νομίζω πως γι'αυτό σου κάνει τσαλίμια για να σε ευχαριστήσει!!! Να τον χαίρεσαι και να περάσετε πολλά χρόνια μαζί!!🥰
 
Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει...διάβασα ότι η τροφή για μικρούς παπαγάλους δεν τα καλύπτει διατροφικά και θέλουν για μεσαίους. Γνωρίζετε κάτι γύρω απ' αυτό;
 
@Irene chatzimichail Πως να μην αγαπησεις μια τετοια φατσουλα 😍
Ηταν γραφτο, οι δρομοι σας να συναντηθουν!
Να το χαιρεσαι και να περασετε πολλα χρονια παρεα, με ομορφες στιγμες και εμπειριες 😘
 
Είχα περάσει πριν καιρό και το είχα δει και αφού τσακώθηκα με μια κοπέλα, φαίνεται ότι έδειξαν ενδιαφέρον. Το πουλάκι μπροστά μου δεχόταν bulling από καμιά 10 ακόμα. Το χώρισαν μπροστά μου και τους έδωσα οδηγίες, μάλιστα ήρθε και μια κοπέλα κτηνίατρος και έλεγε τα δικά της...
Είχαν και ένα δυσμοιρο amazon και ένα monk σε πολύ άσχημη κατάσταση...
 
@Geokilkis ναι αυτό είπαν ,το χτύπησαν τα άλλα στη κλούβα. Θυμάσαι πόσο καιρό έχει περίπου; Τα άλλα δύο που λες δεν τα ειδα καν ,βασικά δεν έκατσα να τα δω όλα γιατί στεναχωρέθηκα και βιαζομουν να προλάβω ανοιχτή τη κλινική του κτηνιάτρου μου
 
Πρέπει να ήταν 30 Ιουλίου αλλά με επιφύλαξη το γράφω. Δυστυχώς η συγκεκριμένη αλυσίδα μόνιμα εμπορεύεται πουλιά που έχουν θέματα και δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στα πουλιά τους. Και εγώ δεν ψωνίζω από τη συγκεκριμένη αλλά έχουν μια πολυβιταμινη που δεν τη βρίσκω αλλού οπότε...
Επίσης οι τιμές τους είναι ανεξήγητα υψηλές... Έχουν πχ τα parrotlet 65 και 75€ ενώ τα παίρνουν 25 και 30€...
Να κρατήσεις καραντίνα στον όμορφο και συγχαρητήρια που τον έσωσες!
 
@Geokilkis σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εγώ είδα τις τιμές στα γκουλντιαν και έπαθα ένα σοκ,για τους παπαγάλους δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς..δεν ξέρω καν πόσο στοιχίζει κανονικα ένα παροτλετ..🤷‍♀️ο μικρούλης είναι μόνος σε μια κλούβα 60*45*45 ,θα πάω από βδομάδα να του πάρω και παιχνίδια γιατί δεν έχω τίποτα απ' αυτά ..
 
Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει...διάβασα ότι η τροφή για μικρούς παπαγάλους δεν τα καλύπτει διατροφικά και θέλουν για μεσαίους. Γνωρίζετε κάτι γύρω απ' αυτό;
Ειρήνη η ερώτηση μεταφέρθηκε στο φόρουμ για τη διατροφή των παπαγάλων.
 
Καλημέρα. Τι κάνει το ζελεδακι; Είμαι σίγουρη ότι σκαρφαλώνει κ χαίρεται την άπλα του. Σας κάνει τσαλιμια κ τρελλαίνεται με το γέλιο σας. 😄
Σκεφτόμουν πως μια σειρά τυχαίων γεγονότων συντέλεσαν για να τον πάρεις Ειρήνη. Εάν εκεί είχε πάει ο Γιώργος, χάρις του, τον χώρισαν τον μικρό από τα υπόλοιπα κ όσο να πεις τον φρόντισαν κ με τις οδηγίες του. Έτυχε μέρες μετά να πας κ να τον δεις που δεν θα γινόταν εάν ήταν στο ίδιο κλουβί με τα άλλα. Πραγματικά το σύμπαν συνομώτισε για να βρεθείτε. 😍 Με το καλό να είναι εντάξει το πουλάκι κ ότι έχει να είναι περαστικό.
 
Back
Top