Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί από ότι κατάλαβα και από τον 2ο γιατρό δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο. Το σκούρο χρώμα στο στήθος το πρόσεξα και εγώ αλλά ο γιατρός δεν μου είπε κάτι. Πάντως σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.
 
Καλησπέρα. Το καναρινάκι είναι στην ίδια κατάσταση αλλά οι κουτσουλιές του μυρίζουν πάλι.
 
Εφόσον έχεις κάνει τόσες προσπάθειες και τουλάχιστον το διατηρείς σε μία ύφεση (και είσαι αξιέπαινος για αυτό ), τι θα έκανα εγώ πλέον στην θέση σου.
Θα του έδινα σκορδόνερο και θα αγόραζα ultra levure να δώσω στο νερό.
Αν μπορέσεις να βρεις και πρεβιοτικά επίσης..
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το άρθρο Προβιοτικά και Πρεβιοτικά Τρόφιμα.
Φυσικά περίμενε και κάποιον πιο έμπειρο να σου πει.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά :)
 
Αχιλλε αυτο δειχνει ειτε οτι μενουν αρκετα μεσα στο εντερο μεχρι να βγουνε ή οτι υπαρχει καποιο ηπιο βακτηριο ή μυκητας. Το τι ισως το εδειχνε καλλιεργεια κουτσουλιας.Αν δεν μπεις σε αυτη τη διαδικασια, τοτε θα δουμε. Πριν απο οτιδηποτε, δωσε χαμομηλι με ριγανη ξανα σε αφεψημα
 
Να σας πώ την αλήθεια τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν επίσκεψη σε τρίτο κτηνίατρο (μας αρχίσανε τις βλακείες στη δουλειά). Ο πρώτος κτηνίατρος τις κουτσουλιές τις είδε με γυμνό μάτι, ο 2ος σε ένα φακό αλλά δεν είδε κάτι από ότι μου είπε. Η καλλιέργεια είναι άλλο πράγμα; Διάβασα και το άρθρο με τα προβιοτικά και τα πρεβιοτικά τρόφιμα. Να δώσω χαμομήλι με ρίγανη για αρχή και βλέπουμε;

Μαρία το ultra levure τι είναι;
 
Μαρία το ultra levure τι είναι;
Προβιοτικό είναι για ανθρώπινη χρήση σε κάψουλες. ( Το παίρνουμε συνήθως ταυτόχρονα με αντιβιοτικά). Είναι η πιο οικονομική λύση για προβιοτικά. Διαλύω το περιεχόμενο της κάψουλας σε 1 λίτρο νερό και δίνω αυτό το νερό να πιουν.
 
Αχιλλεα δοκιμασε ριγανοχαμομηλονερο στην ποτιστρα και 0.075 ml πρωι και αλλο τοσο το απογευμα nystamycine απο φαρμακειο (σιροπι για μυκητες) αδιαλυτο στο στομα, με συρριγκα (χωρις τη βελονα). Αν δεν τα καταφερνεις (αν και ειναι μικρη ποσοτητα και δινεται ευκολα) μου λες να σου πω για χορηγηση στο νερο, αλλα ειναι καλυτερα στο στομα (για 10 μερες).
 
Δημήτρη πήρα το nystamycyne. Η μικρότερη σύριγγα που είχε το φαρμακείο ξεκινά από τα 0.5 ml. Πόσες γραμμές πρίν τα 0.5 ml να υπολογίσω ώστε να είναι 0.075 ml ; Του έβαλα και το ριγανοχαμομηλόνερο
 
Έχει και τις 4 γραμμές πρίν το 0,5 ; Αν ναι είναι λίγο πριν την πρώτη γραμμούλα ακριβώς τα 3/4 αυτής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Και αν είναι εύκολο να μου γράψεις και την δοσολογία στο νερό σε περίπτωση που δεν καταφέρω να ανοίξω το ράμφος για να μην σε ζαλίζω συνέχεια.
 
Εναλλακτικα (αν και το σωστο ειναι στο στομα και σε αυτη τη μεθοδο εχω ακριβη δοσολογια απο πτηνιατρο) δωσε 3.75 ml στα 100 ml νερου. Ειναι υπολογισμενο με τη λογικη οτι ενα καναρινι πινει γυρω στα 4 ml νερο την ημερα.

Για το 0.075 ειναι πραγματι τα 3/4 της 1 υποδιαιρεσης απο τις 5 των 0.5 ml.
 
Καλησπέρα σας. Το καναρίνι έχει ξεπρηστεί λίγο, στις κουτσουλιές του δεν έχει πλέον κίτρινο αλλά εξακολουθεί να μυρίζει παρότι το καθαρίζω καθημερινά.
 
Δέκα μέρες από σήμερα; Σήμερα είναι η τρίτη. Ή συνεχίζω μέχρι να συμπληρωθούν 10 μέρες;
 
συνεχιζεις μεχρι να συμπληρωθουν 10 πληρεις ημερες.Αν το πουλακι εχει ξεκαθαρη βελτιωση και η μυρωδια επισης, ισως συνεχισεις 1-2 μερες επιπλεον, αλλα το πιθανοτερο απλα μετα απο ενα μηνα, θα επαναλαβεις την ιδια αγωγη για ενα μηνα και σε ολο το διαστημα αυτο, το πουλι δεν θα φαει ιχνος πηγης ζαχαρης ή σακχαρων πχ φρουτα (μηλο κλπ ).Χορταρικα μετα το τελος της αγωγης (οχι εν μεσω) θα δινεις και πολυ συχνα, ειδικα πικρα ραδικια κλπ
 
Δηλαδή απο τώρα πέρα από τους σπόρους να μην του βάζω φρούτα αλλά μόνο λαχανικά ή αυτό θα ισχύει αφού τελειώσω την αγωγή;
 
μεχρι τελος του δεκαημερου, μονο σπορους. Μετα το τελος σπορους και χορταρικα και ποτε φρουτα μεχρι την αγωγη του επομενου μηνα.Απο κει και περα αν η αγωγη εχει αποτελεσμα, θα ειναι ξεκαθαρο οτι το πουλακι εχει μυκητες. Σακχαρα και πηγες τους (αρα και φρουτα) σε πουλι με προδιαθεση σε μυκητες οριστικα κομμενα... χορταρικα οσα θες
 
Back
Top