Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μέχρι να ανέβουν οι φωτογραφίες θα σας πώ τι παρατήρησα. Το καναρίνι κάνει μικρές κουτσουλιές για 5-6 μέρες και μετά πρήζεται και δυσκολεύεται να κάνει κουτσουλιά. Όταν επιτέλους ενεργηθεί βγάζει μια κουτσουλιά ''θηρίο',' η οποία όταν την έπιασα με χαρτοπετσέτα είδα ότι ήταν σκληρή σαν μπαλάκι από λάστιχο και μετά αρχίζει να ξεπρήζεται. Μέχρι να ξαναπεράσουν 5-6 μέρες και να ξαναγίνει το ίδιο. Το υγρό στην κοιλιά που φαίνεται σκούρο σαν αιμάτωμα, όταν το έπιασα είδα ότι ήταν κουτσουλιές. Άρα νομίζω ότι κάτι γίνεται στο έντερο και δεν αποβάλλει τις κουτσουλιές κανονικά.
 
Το υγρό στην κοιλιά που φαίνεται σκούρο σαν αιμάτωμα, όταν το έπιασα είδα ότι ήταν κουτσουλιές.
Δεν μπορεί να ήταν κουτσουλιές εκεί μέσα, θα είχε πεθάνει σε μερικές ώρες.

Μόλις λάβω τις φωτο θα τις ανεβάσω.
 
Οι φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • DSC_0144.webp
    DSC_0144.webp
    22,7 KB · Προβολές: 119
  • DSC_0145.webp
    DSC_0145.webp
    17,9 KB · Προβολές: 122
  • DSC_0146.webp
    DSC_0146.webp
    21,3 KB · Προβολές: 111
  • DSC_0147.webp
    DSC_0147.webp
    23,4 KB · Προβολές: 110
  • DSC01817.webp
    DSC01817.webp
    33,4 KB · Προβολές: 109
Αχιλλεα το τι μπορει να συμβαινει εσωτερικα στο εντερο δεν μπορουμε να το ξερουμε, αλλα η διευκολυνση της εξοδου κοπρανων, αν υπαρχει καποιο εμποδιο, ειναι κατι που πρεπει να βοηθησεις να γινεται. Υπαρχουν πιο δραστικα μετρα (λακτουλοζη - dulphalac ) που δεν θα τα δοκιμαζα εξ αρχης, αλλα θα ξεκινουσα στη θεση σου, με καθημερινη χρηση αφεψηματος χαμομηλιου αντι νερου (οσο βαζεις και για να κανεις δικο σου αφεψημα) που μπορει να βοηθησει με ηπιο τροπο παρα πολυ. Καποτε ειχε σωσει τιμπραντακι καποιου εκτροφεα, οταν μετεφερε για εκπαιδευση τα πουλια σε σκοτεινο χωρο, σε κλουβι διαγωνισμου. Υπηρξε εντονη δυσκοιλιοτητα και δεν ειχε κανει κουτσουλια, λογω αλλαγης περιβαλλοντος, για 3 ολοκληρες μερες. Να ξερεις οτι παντα φοβαμαι για ενα καλοηθη (ευχομαι ) ογκο πχ πολυποδα στο εντερο ή και κατι χειροτερο (κακοηθη ). Πρατεεις και βλεπουμε... Περιμενεις βεβαια και κατι εναλλακτικο ως γνωμη απο καποιο αλλο μελος
 
Καλησπέρα. Καταρχήν συγνώμη που καθυστερώ να σας απαντάω, οφείλεται στο φόρτο εργασίας λόγω των ημερών. Σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε. Το καναρίνι από προχθές είναι (πάλι μάλλον) στη φάση που έχει σχεδόν ξεπρηστεί. Μέχρι και σήμερα του έδωσα αντιβίωση και λέω από αύριο, Δημήτρη, να του δίνω χαμομήλι. Λακτουλόζη του είχα δώσει τότε που μου είχε πεί ο κτηνίατρος (θα το θυμάστε) αλλά είχε ταλαιπωρηθεί πολύ γιατί έκανε συνέχεια μεγάλες κουτσουλιές. Έχω σκεφτεί και εγώ για όγκο και μακάρι να μην είναι. Θα άντεχε με όγκο 2 μήνες όμως και χωρίς κάποιο άλλο σύμπτωμα; Όπως π.χ. απώλεια όρεξης ή βάρους; Λέω τώρα... Θέλω να ελπίζω κατάλαβες.
 
Για αυτο σου ειπα οχι λακτουλοζη, για να μην του κανει εντονη κινητικοτητα στο εντερο και ταλαιπωρειται και να υπαρξει ως λυση μονο σε αδιεξοδο. Ναι αυτο θα κανεις.Απο αυριο χαμομηλι και στην πορεια βλεπουμε. Οι ογκοι δεν ειναι παντοτε κακοηθεις. Ειναι γνωστο στον ανθρωπο, η υπαρξη πολυποδων χωρις κακοηθεια στο εντερο.Βεβαια αν μενουν και ερεθιζονται, στο τελος μπορει να εξελιχθουν και σε κακοηθεια. Το θεμα βεβαια ειναι γιατι εκρινει ο οργανισμος εκεινο το υγρο...
 
Ίσως από άμυνα; Σήμερα του έβαλα χαμομήλι, δείχνει να του αρέσει και είναι αρκετά ζωηρό.
 
Καλησπέρα Αχιλλέα,
τώρα διάβασα όλο το thread. χωρίς να θέλω να αποπροσανατολίσω... όταν ξεκίνησα να το διαβάζω και βλέποντας τις φωτογραφίες, μου θύμισε πάααρα πολύ μια δική μου εμπειρία, που απλά την αναφέρω να την έχεις υπόψιν σου.

Κι εγώ είχα καναρίνι, το οποίο είχα χάσει τα φτερά στη περιοχή του κεφαλιού μετά απο συνεχής φαγούρα, και είχε γίνει ακριβώς σαν το δικό σου μετά από τα 4-5 χρόνια (εσένα πόσο χρονών είναι; ). Μάλιστα, μετά όσο περνούσε ο καιρός, τόσο αυτά πέφτανε κιάλλο (εγώ προσωπικά δε πιστεύω ότι θα σου βγουν ξανά), σε σημείο που έμεινε το κεφαλάκι σχεδόν γυμνό!
Παρόλα αυτά, το πουλάκι έζησε μια χαρά άλλα 4 χρόνια, οπότε νομίζω ότι αυτό είναι λίγο άσχετο με το πρήξιμο και τα φάρμακα για ακάρεα, έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Το ίδιο πουλί, λοιπόν, ήταν γένους θηλυκού (είναι βέβαιο ότι είναι αρσενικό το δικό σου; ), και είχε πρηστεί ακριβώς όπως εσένα 4-5 φορές στη ζωή της. Τόσες φορές τουλάχιστον το πήρα χαμπάρι! Όταν την πρωτοείδα, είχα πάθει σοκ, την 2η φορά μάλιστα (άλλη χρονιά) κρεμόταν σαν τσαμπί και πηδούσε με δυσκολία. Αυτό κρατούσε καμία βδομάδα, μέχρι που πετούσε αυγό, άλλοτε με τσόφλι, άλλοτε σκέτο κρόκος (το οποίο κ έβρισκα στην εφημερίδα). Όταν το πετούσε, ξεπριζόταν. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις δεί κάτι τέτοιο; Αυτός ο όγκος που δείχνεις στη φώτο, σίγουρα δεν έχει τπτ σε αυγό μέσα, "πακεταρισμένο" με κουτσουλιές κ ακαθαρσίες;.. Δε ξέρω μπορεί να λέω βλακείες κιόλας 😵
Πάντως, η κοιλιά του κ εμένα ήταν ακριβώς έτσι, με αυτό το "σαν" μελάνωμα, και κάποιες φορές με αυτό το κίτρινο. Μου κάνει εντύπωση λες ότι δεν εχει χάσει την όρεξή του καθόλου, είναι ζωηρό... κ εμένα έτσι ήταν. Και μάλιστα δυσκολευόταν να κάνει κουτσουλιά όταν ήταν πρησμένο και πήγαινε πάνω κάτω όπως λες. Θα συμφωνήσω με alicedros ότι είναι κάτι συνηθισμένο σε καναρίνι, ειδικά αυτά που έφαγε του προκάλεσαν δυσκοιλιότητα.. Φαντάσου να σου κρέμεται κ αυτό το πράγμα! Όταν δε ήταν πρησμένο, ακουμπούσε τη κοιλιά του στο κλαρί ή αλλού. Κι ως θηλυκά, κ εμένα λάτρευε το μπάνιο🙄 όλο εκει μέσα ήταν, δε σημαίνει κάτι αυτό. Κ επίσης, τα θηλυκά κελαηδάνε μια χαρά... με στροφές κλπ απλά τα αρσενικά μπορούν να χαλάνε τον κόσμο αν θέλουν/μπορούν, ενώ οι θηλυκές έχουν 'άνω' όριο

Είστε σίγουροι, ότι το πουλάκι έχει κάτι; βασικά, είστε σίγουροι ότι είναι αρσενικό; δεν εχεις δει τπτ στο πάτο, ποτέ; jk21 που γνωρίζεις πολλά περισσότερα από εμάς, θα μπορούσε αυτό της φώτο να περιέχει κάτι σαν αυγό;

Είναι κρίμα να ταλαιπωρείται έτσι με παρακεντίσεις, τόσα φάρμακα κλπ κλπ και να σου πεθάνει από την ταλαιπωρία που τραβάει! Ελπίζω να μην αποπροσανατολίσω βέβαια την κουβέντα, απλά το ανέφερα εμπειρικά. Αυτό που με ανησυχεί είναι που λες ότι πρήζετε συνέχεια. Εύχομαι όλα να πάνε καλά αχιλλέα! 🙂
 
Καλησπέρα! Το πουλάκι από προχθές δεν έχει ξαναπρηστεί, αλλά δεν θέλω να χαρώ ακόμα και μου έρθει κανένα... Ξαφνικό. Σήμερα μάλιστα το απόγευμα κελάηδησε κανονικότατα. Του βάζω καθημερινά χαμομήλι αντί για νερό και λίγο αγγούρι ή μαρούλι και τρώει μια χαρά. Δεν του δίνω κανένα φάρμακο από προχθές. alek το καναρίνι μου είπε ο γιατρός ότι είναι αρσενικό... και για αρσενικό το αγόρασα, τι να πώ; Δεν ξέρω αν κελαηδάνε και τα θηλυκά, πρώτη φορά το ακούω. Πάντως δεν έχω προσέξει κάτι περίεργο στις κουτσουλιές του μέσα. Ακόμα και όταν έβγαζε τις μεγάλες κουτσουλιές τις έπιανα με χαρτί και τις έψαχνα και ήταν απλά πολύ σκληρές σαν λάστιχο. Δεν ξέρω... Να μου ξέφυγε κάτι από την προσοχή;
 
Το πουλακι ειναι θηλυκο (φαινεται η αμαρα του που ειναι καθαρα θηλυκου ) και εχει ( περα απο καποια διογκωση σε ενα εντερο που φαινεται καπως μελανο ) μια τεραστια διογκωση, που ωθει τα εντοσθια του, να προβαλουν σαν μπαλα, πισω απο την αμαρα, αντι μπροστα στην κοιλια.Ή υπαρχει σφηνωμενο αυγο (ποσες μερες ειναι ετσι διογκωμενο το πουλι; ) ή υπαρχει εσωτερικος ογκος. Γνωμη μου, να μην παρει ιχνος ιβερμεκτινης ξανα (ασχετα ονομασιας σκευασματος ) και να μεταφερθει σε πτηνιατρο, για αξιολογηση της καταστασης απο κοντα, γιατι φοβαμαι οτι χρειαζεται χειρουργικη αντιμετωπιση

στην αρχη αν θυμασται ειχα δηλωσει τα παραπανω .Αν δω το πουλακι τωρα που ειναι ξεπρησμενο,ισως εχω πιο ασφαλη γνωμη για το αν ειναι θηλυκο ή οχι. Πρησμενο μοιαζει με θηλυκο. Για το αυγο, το ειχα σκεφτει τοτε, αλλα κουτσουλια και αυγο, μπορει να αναμιχθουν μονο εντελως οριακα στην εξοδο της αμαρας και δεν μπορει το αυγο εστω και μαλακο, να εσωκλεισει μεσα του την κουτσουλια. Δεν νομιζω να ειναι αυγο... αν ειναι, τοτε εχουμε απλα περιπτωση συνεχης πτωσης ωαριων. Πιστευω ο γιατρος θα το καταλαβαινε. Κατι αλλο ειναι

Συνεχιζεις το χαμομηλι και ο Θεος βοηθος...
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σήμερα 6η συνεχόμενη μέρα και το πουλάκι ΔΕΝ έχει πρηστεί καθόλου! Κελαηδάει πλέον καθημερινά και οι κουτσουλιές του είναι κανονικότατες. Από την μέρα που έβγαλε την τεράστια κουτσουλιά που ''ανέβασα'' και είδατε δεν ξαναπρήστικε. Εχθές του έβαλα νερό να πιεί και σήμερα του ξαναέβαλα χαμομήλι αντί για νερό. jk21 δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω, νομίζω ότι είναι πλέον καλά, τι λες και εσύ; Λές τελικά να είχε κάποιο φυσικό εμπόδιο στο έντερο και τελικά να βγήκε; Πάντως είναι απολύτως καλά 6 μέρες τώρα, παρόλα αυτά θα το παρακολουθώ και θα συνεχίσω να του βάζω αγγούρι ή μαρούλι (λαχανικά τέλος πάντων που βοηθάνε στη δυσκοιλιότητα). Το χαμομήλι να συνεχίσω να του το δίνω κάθε μέρα αντί για νερό ή να το βάζω λιγότερες μέρες την εβδομάδα;
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι σταμάτησε και να χτυπάει την ουρά του όταν κάνει κουτσουλιά.
 
Μπραβο μπραβο! το θαυμα των Χριστουγεννων! Ευχομαι να συνεχιστει ετσι η κατασταση του! Ειδες η αγαπη και η φροντιδα τι κανει;!? :D
 
Μπράβο πόσο χαίρομαι Αχιλλέα, το παρακολουθούσα το θέμα σου αλλά δεν μπορούσα να σε βοηθήσω, ευτυχώς είχες το Δημήτρη jk21 και βέβαια το δικό σου ενδιαφέρον για το οποίο σε συγχαίρω. Πολύ ωραία καλές γιορτές!
 
Να συνεχισεις το χαμομηλι. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα και καλα ειναι να περασει περισσοτερος καιρος απο οσο μεχρι τωρα εκανε να πρηστει,ωστε να δουμε αν τελικα εχει καποια επενεργεια. Ειμαι αισιοδοξος αλλα επιφυλακτικος ακομα. Οπως και να εχει, η ουσια ειναι οτι το πουλακι νοιωθει εστω και προσωρινα καλυτερα.Ισως και μονιμα
 
καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!
πολύ ευχάριστα νεα! :D
μπράβο και στον jk21 για τις χρησιμότατες συμβουλές περι χαμομηλιού
Και για άλλη μια φορά είδαμε τη ταλαιπωρία που πέρασε το καημένο με ενέσεις και φάρμακα χωρίς λόγο...
Η ουρά πάει πάνω κάτω λόγω δυσκοιλιότητας.. κι εμένα όταν πρηζόταν, έτσι έκανε γιατι δυσκολευόταν. Το έκανε βέβαια και σε άλλες στιγμές, ανάλογα με το τί είχε φάει πριν 😛 οπότε μη τρελαίνεσαι τόσο με αυτό
Όσο για το πρήξιμο της φωτο, εφόσον είναι θηλυκό (έτσι μου κάνει εμένα), θα το ξαναδείς το έργο με το πρήξιμο...
Απορώ, άλλα παιδιά εδώ στο φόρουμ που έχουν πολλά περισσότερα καναρίνια, δεν το έχουν δει αυτό στις θηλυκές ή είναι τυχαίο γεγονός;
Ελπίζω να μην είναι κάτι "άλλο" και να είναι έτσι κελαηδιστό πάντα!
 
πολυ ευχαριστα νεα μπραβο σου αχιλλεα
συνεχισε την καλη δουλεια
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ελπίζω alek να μη ξαναδώ αυτό το πρήξιμο. Δημήτρη συνεχίζω με το χαμομήλι λοιπόν και ενημερώνω. Το πουλάκι και σήμερα μια χαρά δόξα τω Θεό.
 
Καλή χρονιά σε όλους σας και πάντα με υγεία! Το πουλάκι εξακολουθεί να είναι καλά. Παρατηρώ μόνο ότι κόβει κομματάκια χαρτί και τα μαζεύει σε μια γωνιά. Παίζει με το χαρτί ή λέτε τελικά να είναι θηλυκό και να προσπαθεί να φτιάξει φωλιά; 😕 Θα το παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες να δώ. Πάντως είναι καλά, κελαηδάει και είναι ζωηρό. Του δίνω ακόμα το χαμομήλι και φρούτα ή λαχανικά και σπόρους.
 
Back
Top