Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλη χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους! τώρα νομίζω είμαστε 99.9% ότι είναι θηλυκό :) τουλάχιστον και η δικιά μου που έχω αναφέρει παραπάνω, το ίδιο πράγμα έκανε όλη την ώρα, έκοβε την εφημερίδα σε μικρές μικρές λωρίδες και έφτιαχνε φωλιά σε μια γωνίτσα! Επίσης της έδινα χαρτοπετσέτα και την άρπαζε με μανία! ακόμη καλύτερα, δώστης κλωστές, θα ξετρελαθεί! Υπάρχουν κι έτοιμες φωλιές από κλωστές στο εμπόριο, που στέκονται στο κάγκελο, θα τις γεμίσει με ό,τι άλλο θέλει μέσα.

Αυτό το πράγμα το έκανε 1-2 φορές το χρόνο, κάποιες φορές πετούσε και αυγό (τζούφιο, με τσόφλι ή χωρίς), άλλες φορές πρηζόταν όπως το δικό στου στη φώτο.

Όπως τα λες, εμένα δε μου ακούγεται πάντως κάτι περίεργο. Τώρα για το χαμομήλι θα σου πουν οι ειδικότεροι εδώ μέσα! :D
 
Καλησπέρα. Πρίν λίγο άκουσα το καναρίνι να βγάζει κάτι περίεργα ''τσίρ τσίρ'' και πήγα να το δώ. Δυστυχώς έχουμε πάλι κουτσουλιές μεγάλες (όχι όσο τις προηγούμενες φορές) και δυσκοιλιότητα, το πρήξιμο όμως είναι ανεπαίσθητο, προς το παρών τουλάχιστον. Τι είναι αυτό το πράγμα ρε παιδιά;(!)
 
Λοιπόν παιδιά έχω ''φάει'' φρίκη! Ψάχνοντας πώς μπορώ να ξεχωρίσω το φύλλο του καναρινιού βρήκα φωτογραφίες και βίντεο σε άλλο φόρουμ (Σταύρο το όνομα του φόρουμ δεν το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αν ναι θα σας το αναφέρω). Τα γεννητικά όργανα του καναρινιού μου είναι ίδια με θηλυκού είτε είναι πρησμένο είτε όχι! Επίσης στα βιντεάκια δείχνει 3 θηλυκά που κελαηδάνε! Με αυτά που είδα είμαι 99.9% σίγουρος ότι είναι θηλυκό. Και απορώ! Ο γιατρός που το είδε τελείως ξεπρησμένο δεν το κατάλαβε; jk21 το είχες πεί εξαρχής και alek κατά πως φαίνεται είχες δίκιο! Έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με την ασχετοσήνη το κτηνιάτρων! Αλλάζουν τα δεδομένα με όλο αυτό που του συμβαίνει;
 
Καλημέρα Αχιλλέα, το θέμα με το κελάηδημα είναι σχετικό. Το θηλυκό μου που είναι ίδιο με το δικό σου, μου κελαηδούσε κανονικά με στροφές και μελωδία όλο νεύρο, και είχα δει και αρσενικό να κάνει μόνο τσίου τσίου και να είναι βαριεστημένο, απλά πιστεύω η διαφορά είναι ότι ένα θηλυκό δε μπορεί να φτάσει σε έκταση κελαηδίσματος&τόνο με ένα αντίστοιχο αρσενικό που είναι τραγουδιάρης! (έχω δει αρσενικά που πραγματικά χαλάνε κόσμο!)

Όσο για τους κτηνιάτρους, έχω την ίδια άποψη (όσον αφορά τα πτηνά) 😡
 
και τα δικα μου τα μισα θηλυκα κελαηδανεκαι μερικες φορες πρεπει να φτασουν στην ενυληκιωσει για να καταλαβω τι ειναι, ομως οπως λεει και ο alek δεν μπορουν να φτασουν στην ενταση και στις στροφες που κανουν τα αρσενικα
 
να συνεχισεις το χαμομηλι
η κινηση με το χαρτι σιγουρευει τα περι θηλυκου
δεν θελω να εκφρασθω για τους πτηνιατρους
δεν ειναι ολοι ιδιοι και δεν ειναι συγκεκριμενοι γιατροι παντα οκ ή παντα λαθος. Το σιγουρο ειναι οτι σε σημαντικα προβληματα ξερουν πολλα περισσοτερα απο ολους μας. Θα ημουν πιο συγκεκριμενος στην κριτικη μου, αν δεν υπηρχαν ονοματα. Ανεξαρτητα κανονων, που ισως το επιτρεπουν θεωρω ασεβεια εκ μερους μου να εκφρασθω αυστηρα για λαθος κρισεις επιστημονων σε συγκεκριμενες ενεργειες, οταν οι ιδιοι πχ εχουν εγχειρησει πληθος πουλιων και ειδικα αγριων χτυπημενων, καποιοι απο αυτους
 
Ok ευχαριστώ. Αν είναι περίπτωση δυστοκίας και παθαίνει περιτονίτιδα από αυτό (όπως διάβασα σε κάποιο άρθρο) τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;
 
Προσπαθώ να ανεβάσω 1 φωτογραφία που είναι μια από τις μεγάλες κουτσουλιές που έκανε πρίν λίγες ώρες και τώρα που ξεράθηκε και την έπιασα είναι σαν κομμάτι ασβέστης ξερός.😵

DSC01832.webp
 
Μπορεί να πω χαζομάρα, υπάρχει περίπτωση να πετάει το υλικό που φτιάχνει το τσόφλι, σε αυτή τη μορφή; Εμένα δε μου έχει τύχει παρόμοιο, μόνο το τσόφλι (σε σχήμα αυγού) ή τον κρόκο.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που πετάει τέτοια κομμάτια παρατεταμένα, ελπίζω να μην έχει τπτ :)
 
τι διατροφη εχει το πουλακι; αυτο που βλεπω ειναι να βγαινει το ασβεστιο μεσω απο τα εντερα και να μην απορροφαται απο τον οργανισμο, για αυτο και εχει λεπτα τσοφλια στο παρελθον (νομιζω ειχες γραψει κατι τετοιο; )

ή να το λαμβανει απο καπου σε υπερβολικη ποσοτητα. Να μην ειναι ασβεστιο και να ειναι στερεοποιημενο ουρικο οξυ (το λευκο στερεο της κουτσουλιας ) δεν εξηγειται γιατι εκεινο βγαινει απο τα νεφρα λιγο πριν την εξοδο της αμαρας, εκτος αν εκει υπαρχει φραγη

γνωμη μου ειναι να μην το αφηνεις να βρισκει κανενα υλικο που να μπορει να κανει φωλια, γιατι θα οδηγηθει ορμονικα στο να δημιουργησει αυγο. Ειναι κατι που πρεπει να αποφυγεις
 
Το πουλάκι τρώει σπόρους και λαχανικά (αγγούρι, μαρούλι) αλλά έχω και την πέτρα ασβεστίου που ξύνει το ράμφος του. Μπορεί να τρώει από εκεί; Δεν είχα γράψει για λεπτά τσόφλια (στον alek είχε συμβεί). Έχω προσέξει ότι όταν ζορίζεται με τις κουτσουλιές βγάζει και αρκετό άσπρο υγρό στις μεγάλες κουτσουλιές το οποίο μετά από λίγη ώρα είναι σαν λάστιχο και στο τέλος γίνεται σαν ασβέστης ξερός και κάποιες φορές μέσα στο άσπρο έχει σκούρο πράσινο (σκληρό και αυτό). Είχα ανεβάσει φώτο με τέτοια κουτσουλιά. Του έβγαλα τις κλωστές και τα χαρτάκια. Πάντως δεν πρήστικε όπως φοβόμουν και οι κουτσουλιές επανήλθαν στο φυσιολογικό από εχθές το απόγευμα.

Δεν βγάζει συνέχεια τέτοιες κουτσουλιές παρά μόνο όταν ζορίζεται και είναι μεγάλες. Αυτό κρατάει 1 μέρα (όχι πολλές όπως παλιά και ούτε πρήζεται όσο παλιά) και μετά επανέρχεται στα φυσιολογικά.
 
το μονο που μπορει να σου πει ενας ηλεκτρονικος με γνωσεις κτηνιατρικες ελαχιστες και εμπειρικες... Δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει, αλλα μου ακουγεται σαν αποβολη αρκετου ουρικου οξεος (αν ειναι υγρο το λευκο,ισως ) και εκ των πραγματων οτι μαλλον πρεπει να συνεχισεις το χαμομηλι που ετσι κι αλλιως μονο καλο κανει
 
niceee! Πάντως στο ξαναλέω, έχε υπόψιν σου μιας και μάλλον που είναι θηλυκό, αυτό το πρήξιμο παίζει να το ξαναδείς όταν θα ξαναπετάξει αυγό τζούφιο (στο λέω για να μην στεναχωρηθείς πάλι!) :D
 
niceee! Πάντως στο ξαναλέω, έχε υπόψιν σου μιας και μάλλον που είναι θηλυκό, αυτό το πρήξιμο παίζει να το ξαναδείς όταν θα ξαναπετάξει αυγό τζούφιο (στο λέω για να μην στεναχωρηθείς πάλι!) :D
Κάθε πότε κάνουν αυγό για να έχω το νού μου; Πάντως για την ώρα είναι καλά. Προσπαθεί να κόψει χαρτάκια από το χαρτί που έχω στον πάτο του κλουβιού αλλά δεν το φτάνει ούτως ή άλλως.
 
να σου πω την αλήθεια, ποτέ δεν είχα ζευγαρώσει πουλιά και δε ξέρω πότε θα πρέπει να φουσκώνουν. Ούτε θυμάμαι ακριβώς τι εποχή το πάθαινε, πάνε και χρόνια. Πάντως όταν είδα τις φωτογραφίες που έβαλες, ήταν ακριβώς το ίδιο πρήξιμο.. ακόμα κι εμφανισιακά (χρώμα + χάσιμο των φτερών), είναι ολόιδιες! Μόνο που εγώ, αντί για αυτές τις μάζες που δείχνεις, εβρισκα αυγό κανονικό (τζούφιο) ή τσόφλια ή αυγό κανονικό... και μετά ξεπριζόταν! το πουλί έζησε και βασίλεψε και μπορώ να σου πω ήταν από τα αγαπημένα μου ever! :D αφού το βλέπεις να τρώει, να κελαηδάει και να φτιάχνει φωλιές, μην αγχώνεσαι και κοίτα να το χαρείς όλο αυτό! Εσύ, την βοήθησες πιστεύω όσο μπορούσες και με το παραπάνω 😉
 
Το πουλάκι εξακολουθεί να είναι καλά. Μόνο προχθές το πρωί έβγαλε πάλι μία μεγάλη κουτσουλιά με δυσκολία, χωρίς όμως να πρηστεί πολύ και μετά ξαναεπανήλθε στα φυσιολογικά. Παρατήρησα όμως ότι τρώει κομματάκια από την πέτρα ασβεστίου, μήπως θα ήταν καλύτερα να την αφαιρέσω;
 
οχι. Εννοεις την καρδουλα ή το σουπιοκοκκαλο ή grit με πετραδακια; Τα πρωτα οχι. Το τελευταιο να σιγουρευτεις οτι τριβεται σαν πετραδακι και αν ναι ειναι οκ .Αν οχι (δεν ειναι ασβεστολιθικο και ειναι πυριτικο σαν υλικο ) τοτε να το αφαιρεσεις αν τρωει πολυ. Τα ασβεστουχα χρειαζονται ειδικα αν της ερθει να κανει αυγουλακια

συνεχιζε παντα το χαμομηλι, εστω πιο αραιο
 
Μιας και εχεις μαλλον καταληξει οτι ειναι θηλυκο με θεμα στην ωοτοκια μπορεις να της δινεις αραια και που σουσαμι που εχει πολυ ασβεστιο(οχι πολυ γιατι παχαινει) ή υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νερακι 1-2 φορες το μηνα ή ακομη και το τσοφλι του αυγου... :)
 
Back
Top