Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δημήτρη είναι ένα τετράγωνο κομμάτι άσπρο σε πλαστικό πλαίσιο που αν το ακουμπήσεις αφήνει ασπρίλα στο δάκτυλο. Στο πετσόπ μου το έδωσε σαν πέτρα ασβεστίου για να τρίβει το ράμφος αλλά αυτό πάει και τρώει από αυτό. Θα το βγάλω καλού κακού και θα του βάλω σουσάμι ή τσόφλι αυγού. Το χαμομήλι το συνεχίζω οκ. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
 
Οκ τότε θα το αφήσω. Να του βάζω και σε άλλες μορφές ασβέστιο που αναφέρατε πιο πάνω ή όχι;
 
Μπορείς να του βάζεις 1-2 φορές το μήνα... Δεν κάνει κακό! Απλά δίνε πιο συχνά από φυσικές πηγές ασβεστίου... :) Σκέφτεσαι να το ζευγαρώσεις; Είσαι σίγουρος πλέον πως είναι θηλυκό;
 
Ευχαριστώ. Του βάζω και αυγό με το τσόφλι και παξιμάδι περασμένα στο μπλέντερ. Δεν νομίζω ότι θα ήταν καλό να το βάλω να ζευγαρώσει (τουλάχιστον όχι ακόμα) μετά από όλα όσα πέρασε και μετά τα τόσα φάρμακα που πήρε. Καλά θα ήταν να περάσει λίγος καιρός πιστεύω. Πάντως αυγό (έστω και τζούφιο) δεν έχω δεί να έχει βγάλει.
 
Καλύτερα ν' αποφεύγεις το παξιμάδι γιατί έχει φουσκωτικές ύλες και πιθανόν διάφορα άγνωστα υλικά. Καλύτερα να χτυπάς το τσόφλι με κουάκερ και ρίγανη ξερή στο μπλέντερ και μετά να προσθέτεις και το αυγό και να του δίνεις από αυτό :)
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ Μαρία. Οκ θα του φτιάξω από αυτό το μείγμα να του δώσω να δω αν θα του αρέσει, αν και γενικότερα είναι παμφάγο.:D
 
Καλησπέρα παιδιά, το πουλάκι μια χαρά εκτός του ότι οι κουτσουλιές του μυρίζουν πολύ άσχημα 3 μέρες τώρα ( σαν χαλασμένο τυρί 😵). Είναι φυσιολογικού μεγέθους αλλά κάποιες φορές είναι κίτρινο το υγρό. Το έχω μέσα και σε θερμοκρασία περίπου 23 βαθμούς. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Το κοίταξα στην κοιλιά και στο στήθος όλα καλά. Το κοίταξα και μέσα στο στόμα μέχρι πίσω στο λαιμό και είναι ροζ το χρώμα (έτσι δεν πρέπει να είναι 😉 δεν είδα κάτι το περίεργο. Τρώει και ενεργείται κανονικά χωρίς δυσκολία. Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
μαζι με το χαμομηλι βρασε και λιγο ριγανη και δινε.Αλλαξες κατι στη διατροφη; χαμομηλονερο δινεις;
 
Καλησπέρα παιδιά, το πουλάκι μια χαρά εκτός του ότι οι κουτσουλιές του μυρίζουν πολύ άσχημα 3 μέρες τώρα ( σαν χαλασμένο τυρί 😵). Είναι φυσιολογικού μεγέθους αλλά κάποιες φορές είναι κίτρινο το υγρό. Το έχω μέσα και σε θερμοκρασία περίπου 23 βαθμούς. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Το κοίταξα στην κοιλιά και στο στήθος όλα καλά. Το κοίταξα και μέσα στο στόμα μέχρι πίσω στο λαιμό και είναι ροζ το χρώμα (έτσι δεν πρέπει να είναι 😉 δεν είδα κάτι το περίεργο. Τρώει και ενεργείται κανονικά χωρίς δυσκολία. Τι μπορεί να συμβαίνει;


j3f5.png
 
μαζι με το χαμομηλι βρασε και λιγο ριγανη και δινε.Αλλαξες κατι στη διατροφη; χαμομηλονερο δινεις;
Όχι δεν άλλαξα κάτι και εξακολουθώ να δίνω χαμομήλι. Οκ θα του βράσω ρίγανη
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Ξεμπερδέψαμε και με τις κουτσουλιές που μυρίζουν. Έπαψαν να είναι κίτρινου χρώματος επίσης. Συνεχίζω με χαμομήλι και ρίγανη στο νερό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Σας έχω ζαλίσει το ξέρω αλλά σήμερα παρατήρησα ότι έχει μια μικρή μικρή φούσκα με διάφανο υγρό στην βάση περίπου του αριστερού του ποδιού, όπως το κοιτάμε από κάτω από την κοιλιά. κατά τα άλλα είναι καλά, τρώει πίνει νερό κελαηδάει και είναι αρκετά ζωηρό.
 
Λοιπόν η φούσκα ''άπλωσε'' και παρότι το πουλάκι συμπεριφερόταν φυσιολογικά είπα να το πάω και σε έναν ακόμα κτηνίατρο έτσι να πώ ότι εξάντλησα όλα το περιθώρια. Έτσι και έκανα. Πήγα το απόγευμα στον κτηνίατρο της γειτονιάς μου και αφού του είπα όολη την ιστορία και για όοολα τα φάρμακα που πήρε, είδε και το χαρτί της βιοψίας. Του είπα και για το χαμομηλόνερο και τη ρίγανη κ. Τ.λ , μου είπε : Το πουλάκι έχει πρόβλημα σε κάποιο εσωτερικό όργανο είτε από όγκο είτε από κάποια λοίμωξη της οποίας την αιτία δεν μπορούμε να ξέρουμε, γιατί είδε και τις κουτσουλιές και δεν είδε κάτι μέσα σε αυτές. Και εφόσον το συκώτι του με τόσα φάρμακα που πήρε συν όλο το στρές που πέρασε δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση (για αυτό και η μυρωδιά και το κίτρινο στις κουτσουλιές) καλό είναι να μην πάρει άλλα φάρμακα και αφού με το χαμομήλι και γενικά με τις φυσικές μεθόδους πορεύεται καλά έστω και χωρίς να αναρρώνει πλήρως, καλό θα είναι να συνεχίσω έτσι. Αν τώρα δούμε να χειροτερεύει θα μου δώσει κάτι για λοίμωξη αλλά θα το αποφύγει όσο μπορεί και για να μην το επιβαρύνει άλλο αλλά και γιατί δεν ξέρουμε αν είναι λοίμωξη όντως ή κάποιος πολύποδας ή όγκος. Γειά σου jk21 doctor! Σε όλα μέσα έπεσες. Επίσης μου είπε την αυγοτροφή φτιαχτή όπως μου την είπατε αλλά 1 μέρα την εβδομάδα.

Ανεβασα τις φωτογραφιες.
 

Συνημμένα

  • rsz_2dsc01834.webp
    rsz_2dsc01834.webp
    26,8 KB · Προβολές: 62
  • rsz_dsc01835.jpg
    rsz_dsc01835.jpg
    78,2 KB · Προβολές: 31
  • rsz_dsc01836.webp
    rsz_dsc01836.webp
    27,5 KB · Προβολές: 63
  • rsz_dsc01837.webp
    rsz_dsc01837.webp
    34,2 KB · Προβολές: 57
Αχιλλεα το θεμα δεν ειναι αν επεσα μεσα, αλλα αν θα τα καταφερουμε και αυτη τη φορα.Βλεπω οτι απλα ξαναμαζευει στο ιδιο σημειο

Δωσε σκετο χαμομηλονερο, πιο πυκνο απο οτι συνηθως
 
Δεν ξέρω καθόλου, αλλά το χρώμα του στήθους είναι εντάξει που είναι σκούρο;
 
Back
Top