Γενικά Αγορά Ταλαιπωρημένης Ροζέλας

Θα συμφώνισω με τον βαγγέλη που έχει απόλυτο δίκιο, μην αισθάνεσαι σε καμία περίπτωση τύψεις επειδή έκανες κάτι που θεώρησες σωστό.
 
παιδια οντως ειναι τραγικη η κατασταση των πουλιων. Ειναι πολυ ασχημο να βλεπεις πυολακια σε αθλια κατασταση. Αλλα θα συμφωνησω με τον Νασο στα οσα λεει. Δεν αμφιβαλλω για την καλη πιστη κ καλη θεληση του ανθρωπου που τα αγορασε. Κεγω σε μια αλλη εποχη αυτο θα εκανα! Αλλα μπαινοντας σε αυτο το φορουμ και συνειδητοποιωντας οτι με το ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΑΛΗΤΕΣ μην πω τιποτα αλλο για τους πουλοπιαστες και ολους τους παρανομους πωλητες εκει, το μονο που καταφερνουμε ειναι να διαιωνιζεται αυτη η κατασταση! Ειτε θελουμε ειτε οχι αυτη ειναι η αληθεια!

το κρατος οπως εχουμε δει δε προκειται ποτε να ασχοληθει με το παρεμποριο που γινεται στο σχιστο. Ενω αν εμεις οι εξυπνοι καταναλωτες(σε εισαγωγικα το καταναλωτες) παψουμε να ενισχυουμε αυτους εκει, τους δειχνουμε το δρομο προς αλλη κατευθυνση!

στο χερι μας ειναιο να το καταφερουμε αυτο και να το δωσουμε να το καταλαβου και αλλοι ανθρωποι ωστε να κανουμε μποικοταζ στο σςχιστο και καθε αλλο σχιστο.

ειναι απαισιο θεαμα να θυσιαζονται πουλακια αλλα ειπαμε, παντα ετσι γινεται, τη πληρωνουν αθωες ψυχες αλλα αυτο ας ελπισουμε οτι θα γινει για εναν καλυτερο σκοπο,ωστε καποτε -ας ελπισουμε συντομα- αυτο το παζαρι στο σχιστο να ληξει απο μονο του...
 
εγω πιστευω ειτε περνουμε ειτε δεν περνουμε πουλια απο αυτα τα πανυγηρια αυτο το πραγμα θα συνυχιζεται.
αυτη οι (ανθρωποι) τα πουλια τα βλεπουν μονο σαν χρημα και τιποτα αλλο.
 
Ανθρωποι που αγοράζουν από τέτοια μέρη ή από άθλια πετ σοπ, θα συνεχίσουν να υπάρχουν για πάρα πολύ καιρό. Είτε από άγνοια, είτε από οικονομικής άποψης, είτε από συγκινησιακούς λόγους όπως ο φίλος μας.
Μην έχουμε την απαίτηση από τους άλλους, να γνωρίζουν αυτά που εμείς εδώ μέσα λέμε και φωνάζουμε. Αν κάποιος δεν έχει πρόσβαση σε όλη αυτή τη γνώση που υπάρχει εδώ, δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις ότι βρίσκει φτηνή δικαιολογία την ευαισθησία του.

Αυτός που είναι υπεύθυνος για όλη αυτή την κατάσταση είναι ο ανύπαρκτος έλεγχος από τις υπηρεσίες του υγειονομικού που κοφεύουν επιδεικτικά στις καταγγελίες που έχουν γίνει.
 
παναθλιο το κλουβι! Αν ειναι δυνατον! Πωσ χωρουσαν εκει μεσα τα καημενα;
naoske30συμφωνω απ τη μια μαζι σου, απ την αλλη ομωσ ποσο ευκολο ειναι να τα δεισ ετσι και να μη τα παρεισ να τα φροντισεισ?να φυγεισ απο κει γνωριζοντασ οτι μπορουσεσ να τα σωσεισ αλλα δεν το εκανεσ ελπιζοντασ πωσ ετσι θα λυθει το προβλημα; Για μενα καποιοσ που παιρνει τετοια ζωακια που ειναι τοσο ταλαιπωρημενα ειναι αξιοσ γιατι δειχνει την αγαπη του γι αυτα και την αφιλοκερδια του, γιατι τ αγοραζει-δεν ειναι και λιγα80€, αλλα και 20να ηταν το ιδιο ειναι-γνωριζοντασ οτι μπορει να ειναι αρρωστα η οτι μπορει να μη ζησουν πολυ. Απλα θελει να τα σωσει απο την αθλια κατασταση που βρισκονται.. Και να σου πω την αληθεια και απο τα πετ που αγοραζουμε καλυτερα ειναι; Παλι δεν τα προσεχουν απλα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα.. Να σταματησουμε να παιρνουμε και απο κει;οπωσ και να χει ασ ευχηθουμε τα πουλακια να ειναι υγιη και να συνελθουν γρηγορα. Ειμαι σιγουρη πωσ ο φιλοσ μασ θα κανει οτι μπορει για να ειναι ευτυχισμενα:)
 
εγω θα γίνω λιγο κακός και θα πώ οτι το οτι τα λυπηθηκα και το για να ζησουν εχει καταντησει να γινει η ευκολη δικαιολογια για να δικαιολογήσουμε μια παρανομη πραξη που συμμετεχουμε κανονικοταταν και για να βγουμε και σωτήρες απο πανω!

δεν το λεω αποκλειστικά για τον φιλο μας εδω αλλα γενικοτερα τωρα τελευταια βλεπω εχει παραγινει αυτο το θέμα. Δεν θελω να παρεξηγηθεέις προσωπικα το ξαναλεω και το τονίζω!
ουτε ειμαι εγω αυτος που θα σε κρίνω, ολοι κρινομαστε εξάλου.


αλλα αυτη η φτηνή δικαιολογια δεν στέκει για τον πολύ απλό λόγο, που εχει ξαναυποθεί εξάλου πολλές φορές.
συμφωνω οτι σωζουμε ενα πουλι αγοράζοντας το απο εκει, αλλα ταυτοχρονα καταδικάζουμε αλλα 10 να υποφερουν και το πιθανότερο να πεθανουν τις επόμενες κυριακές!

αν δεν πουλαγε αυτος ο χ αυτο το ταλαιπωρημενο πουλι (πχ λεω) θα το ξαναφερνε την επόμενη κυριακη και την επομενη κλπ κλπ μεχρι να ψοφίσει.
το συμεπρασμα;ναι θα ψοφαγε ΑΛΛΑ δεν θα ξαναφερνε αλλα γιατι δεν του εφερε χρηματα το πουλι ενο τωρα την επόμενη κυριακή αφου γλυκαθηκε και ειδε οτι πουλαει θα ειναι με 2 πουλια νεα εκει που θα υποφερουν και αυτακαι ο διπλανοσ του που πουλαει κατσαρόλες αφου ειδε οτι πουλησε ο αλλος το πουλι θα φερει και αυτος πουλι καποιο αλλο ειδος ισως παρανομο παντος σιγουρα και παει λεγοντας!

και εμεις θα λεμε σωσαμε ενα πουλι αλλα στην ουσια καταδικασαμε αλλα 10!

αρα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι καλυτερο να πεθανουν μερικα πουλια μηπως και σταματησει αυτη η κατασταση αν δουν οτι δεν αγοραζει ο κοσμοσ παρα να τους ενισχυουμε και να τους λεμε φερτε κιαλλα!


δυστυχως ετσι εχει η κατασταση φιλοι μου ειτε μας αρεσει ειτε οχι!
δε μας φταινει αυτοι λοιπον στο σχιστο που φερονται ετσι στα ζωα και στα πουλια γιατι εμεις τους ενισχυουμε και τους λεμε φερτε κιαλλα!
αρα αντι για υπογραφες και φωνες κλπ κλπ μηπως θα επρεπε να στραφουμε αλλου;


Φίλε νάσο έχεις 100000000% δίκαιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου το καλό θα ήταν να ειδοποιήσω την κτηνιατρική υπηρεσία η κάποια αγορανομία η στο υπουργείο γεωργίας κάπου (σίγουρα θα με έγραφαν αλλά οκ ). τότε θα ήμουν σωτήρας τώρα είμαι κάτι σαν συνεργός, κλεπταποδόχος (το κλεπταποδόχος απλά να δηλώσω ότι είναι κακή πράξη όχι ότι λέω τον άνθρωπο κλέφτη). Απλά είχα σκοπό να πάρω στο άμεσο μέλλον όχι σήμερα και λέω δεν παίρνω αυτά για καλύτερη μοίρα.
Και για να ξεκαθαρίσω δεν έκανα το ποστ για να κάνω το σωτήρα απλά για να πάρω τις πολύτιμες για εμένα συμβουλές που μου δώσατε. Μιάς που δεν ξέρω από πουλιά πάρα πολλά. Έχω σκύλο γάτα ψάρια χελώνες σε αυτά έχω μεγαλύτερη εμπειρία.
Και είναι και Κυριακή σήμερα δεν έχω που να ρωτήσω. Και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.
Και αν το δούμε και μακριά και εμείς όλοι δεν είμαστε φιλόζωοι που βοηθάμε ένα εμπόριο που σκλαβώνουν πουλιά που πετάνε ελεύθερα από τα πέρατα της γης και τα φέρνουν εδώ να τα κλείνουμε σε χρυσά κλουβιά. Λέω για τους μεγάλους ακριβούς παπαγάλους όχι της εκτροφής.
 
παναθλιο το κλουβι! Αν ειναι δυνατον! Πωσ χωρουσαν εκει μεσα τα καημενα;
naoske30συμφωνω απ τη μια μαζι σου, απ την αλλη ομωσ ποσο ευκολο ειναι να τα δεισ ετσι και να μη τα παρεισ να τα φροντισεισ?να φυγεισ απο κει γνωριζοντασ οτι μπορουσεσ να τα σωσεισ αλλα δεν το εκανεσ ελπιζοντασ πωσ ετσι θα λυθει το προβλημα; Για μενα καποιοσ που παιρνει τετοια ζωακια που ειναι τοσο ταλαιπωρημενα ειναι αξιοσ γιατι δειχνει την αγαπη του γι αυτα και την αφιλοκερδια του, γιατι τ αγοραζει-δεν ειναι και λιγα80€, αλλα και 20να ηταν το ιδιο ειναι-γνωριζοντασ οτι μπορει να ειναι αρρωστα η οτι μπορει να μη ζησουν πολυ. Απλα θελει να τα σωσει απο την αθλια κατασταση που βρισκονται.. Και να σου πω την αληθεια και απο τα πετ που αγοραζουμε καλυτερα ειναι; Παλι δεν τα προσεχουν απλα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα.. Να σταματησουμε να παιρνουμε και απο κει;οπωσ και να χει ασ ευχηθουμε τα πουλακια να ειναι υγιη και να συνελθουν γρηγορα. Ειμαι σιγουρη πωσ ο φιλοσ μασ θα κανει οτι μπορει για να ειναι ευτυχισμενα:)

Όντος καθόλου λίγα τα 80 € αν σκεφτείς ότι μπορεί από την κακοπέραση να μην ζήσουν μόνο το κλουβί που ήταν τα λεέι όλα δεν ήταν μια συμφέρουσα αγορά και δεν το βλέπω έτσι
 
Παιδία αν δεν δημιουργηθεί Αστυνομία για την προστασία των ζώων δεν θα γίνει τίποτα. Σιγά η κτηνιατρική μην σταματήσει το αίσχος στο Σχιστό και στο κάθε Σχιστό.Αστυνομία, δεν έχεις τα ζώα σου όπως πρέπει; Χειροπέδες και στον εισαγγελέα. Πως να προσπεράσεις δύο δυστυχισμένα φτερωτά πλάσματα που σου φωνάζουν πάρε μας;
 
Το να έχουμε "άποψη" είναι καλό γιατί δείχνει το ενδιαφέρον μας για κάποιο θέμα.
Εφ όσον επικρότησα την πράξη του φίλου μας με αφορά το κείμενό σου φίλε ΝάσοΚΕ.
Κουραστήκαμε να διαβάζουμε γιατί κουραστήκαμε να βλέπουμε καθημερινά αθλιότητες και όχι μόνο εις βάρος των ζώων.
Άλλο ανεπίτρεπτη, αλλο παράνομη. Ποια είναι η παρανομία στην οποία μάλιστα συμμετείχε ο φίλος μας αγοράζοντας τις ταλαίπωρες ροζέλλες;
Μια αγοραπωλησία είναι, από νόμιμο παζάρι όπου ο προφανώς κι αυτός εξαθλειωμένος πωλητής νομίζει πως τον κορόιδεψε πουλώντας εξαθλειωμένα πουλιά. Εδώ εμείς θέλουμε να δούμε αν η στάση μας αγοράζοντας τα, είναι ηθικά σωστή αν στην ηθική μας υπάρχει και οικολογικό κομμάτι.
Συμφωνώ αν ΟΛΟΙ πάψουμε να ψωνίζουμε κακοποιημένα ζώα θα επέλθει η λύτρωση.
Υπάρχει ΕΝΑΣ που πιστεύει οτι θα πάψουμε ΟΛΟΙ;
Τι λέμε τώρα αυτό δεν θα γίνει ποτέ.
Είναι μη εφικτό και καθόλου ρεαλιστικό.
Υπάρχει κόσμος που όχι μόνο δεν γνωρίζει την ζωοφιλία αλλά μας θεωρεί και γραφικά ψώνια. Που θα πάρει το πουλάκι απ το παζάρι ή απ όπου αλλού και θα ξεχάσει και να το ταϊση σε δυο τρεις μερες.
Το να δούμε ένα παιδάκι στο φανάρι, ένα κουταβάκι στο δρόμο, ενα πουλάκι χτυπημένο και να λυπηθούμε, είναι απόλυτα φυσικό. Το να κάνουμε και κάτι αν μπορούμε είναι και υποχρέωσή μας. Πως γίνεται τώρα να είναι κακό? Οι απόψεις μας πρέπει να υπερασπιζονται τα συναισθήματα και τις αρχές μας και όχι αντιθέτως που οι υποτιθέμενες "σκληρές " απόψεις εχουν γίνει το must της εποχής.
Αν κάποιοι ενδιαφέρονται και θέλουν πραγματικά να σταματήσει η με απαράδεκτες συνθήκες αγοραπωλησία ζωντανών πλασμάτων, θα πρέπει να προσπαθήσουν με πίεση προς τους κρατικούς φορείς να μπουν αυστηροί κανόνες υγιεινής, ασφάλειας διατήρησής τους και πιστοποίησης για την αγοραπωλησία και κατοχή αντί να γίνεται αγώνας για το ποιος θα τα πουλάει, κάτι που εμάς δεν μας ενδιαφέρει. Το θέμα είναι, να είναι υποχρεωτικό αγοράζοντας ένα ζώο να συνοδεύεται από μια σειρά εγγράφων. Μόνο τότε θα μπορούσε να είναι συνυπεύθυνος κι ο αγοραστής. Αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον ας συζητήσουμε να βρούμε εφικτή και δέουσα λύση να την προχωρήσουμε. Αλλοιώς ας ξεκουράζουμε την συνείδησή μας ο καθένας όπως βολεύεται.
Βέβαια αυτό είναι δύσκολο δεν είναι σα να τσακώνεσαι με τον άθλιο του Σχιστού.
Μακάρι να έχουμε μια καλή συζήτηση
 
Δεν θα γίνει τίποτα αν πάρει ο καθένας τηλέφωνο σε κάποιο κρατικό φορέα και παραπονιέται. Μόνο μέσω οργάνωσης και συνεργασίας θα γίνει κάτι, μέσω ας πούμε κάποιου οικολογικού συλλόγου που θα μπορεί να ακουστεί η φωνή του και που θα έχει τη δυνατότητα να ασκήσει πίεση.
 
Κάποτε -ίσως οι νεότεροι δεν το έχετε προλάβει και οι γηραιότεροι να το έχουμε απωθήσει από τη μνήμη μας- πάρα πολλές λαϊκές αγορές της Αθήνας είχαν στην πραμάτεια τους κάθε βδομάδα και πουλάκια. Τότε, συνήθως ήταν καναρίνια, καρδερίνες, φλώρια, λούγαρα, Budgies και κάπου κάπου κανένα παραδείσιο. Σιγά-σιγά το φαινόμενο εξαλείφθηκε. Ο λόγος; Προφανώς δεν είχε κέρδος η ιστορία και εγκαταλείφθηκε. Αυτό το λέω, για να φανεί και πρακτικά γιατί συνεχίζει και υπάρχει αυτό το παρεμπόριο, αφού θεωρητικά κάποιοι δεν πείθονται και το συζητάνε ακόμα, αν πρέπει να αγοράζουμε και να "σώνουμε" κάποια από αυτά, παρά το έξοχο σχόλιο του nasoKE_30 και κάποια άλλα του παρελθόντος.
Από εκεί και πέρα, άνθρωποι είμαστε και ο συναισθηματισμός είναι στοιχείο της ύπαρξης μας. Στην περίπτωση αυτή, έτσι ένοιωσε το παλικάρι, έτσι λειτούργησε και από μια άποψη ο συναισθηματισμός, ακόμα και όταν εχει άλλες επιπτώσεις και μόνο ότι εκδηλώνεται καλό είναι.
Εγώ θα σταθώ σε κάποια άλλα σημεία. Όσο βοηθάει ο ρεαλισμός τόσο κακό κάνει ο "σουρεαλισμός" σε τέτοια ζητήματα. Υπάρχει μια φιλολογία περί κερδοσκοπίας, περί ψυχών που αναζητούν απεγνωσμένα βοήθεια και τέλος, το βασικό χαρακτηριστικό των Μεσογειοαραβικών κοινωνιών "πρέπει κάποιοι άλλοι " (ποιοι άραγε;) να αναλάβουν ευθύνη.
Πηγαίντε να πείσετε κάποιον σε ένα σύστημα ζωής, όπου όλα είναι εμπορεύσιμα ότι ο λόγος που πρέπει να καταργηθεί το φαινόμενο είναι η κερδοσκοπία (οι τροφές των πουλιών "πάσχουν" από αισχροκέρδεια παρεμπιπτόντως). Ή ότι τα πονεμένα μάτια ενός πουλιού χρήζουν της άμεσης ευαισθητοποίησης του, όταν υπάρχουν καθημερινές εικόνες πονεμένων-πεινασμένων παιδικών ματιών σε όλο τον κόσμο και πλέον και στις δικές μας κοινωνίες. Μην αδικούμε την αγωνία μας, την ευαισθησία μας και την όποια προσπάθεια γίνεται με αυτόν τον τρόπο.
Στο τελευταίο τρίμηνο, έχουν γίνει δύο καταγγελίες στην Υπερνομαρχία Αθηνών-Πειραια (Υγειονομική υπηρεσία και Διεύθυνση εμπορίου) σε σχέση με τις άθλιες συνθήκες υγιεινής, τις αγορανομικές παραβάσεις και την προσβολή κάθε πολιτισμικής αξίας. Δεν χρειάζονται ούτε "άλλοι", ούτε ειδικοί. Αν παράλληλα με τη συνάντηση των φορουματζήδων, κάποιοι δεκάδες νοματαίοι από εδώ μέσα θέλαμε, θα είχαμε-ή ακόμα και τώρα μπορούμε να διακινήσουμε- ένα υπόμνημα με σαφώς μεγαλύτερη ισχύ από αυτή των 2-3 ανθρώπων. Ο κόσμος που ζούμε είναι υπόθεση μας και όχι κάποιων άλλων.
 
Παιδία αν δεν δημιουργηθεί Αστυνομία για την προστασία των ζώων δεν θα γίνει τίποτα. Σιγά η κτηνιατρική μην σταματήσει το αίσχος στο Σχιστό και στο κάθε Σχιστό.Αστυνομία, δεν έχεις τα ζώα σου όπως πρέπει; Χειροπέδες και στον εισαγγελέα. Πως να προσπεράσεις δύο δυστυχισμένα φτερωτά πλάσματα που σου φωνάζουν πάρε μας;
Και ποιος θα είναι ο ρόλος της αστυνομίας για την προστασία των ζώων Κωνσταντίνε; Να επιβλέπει αν η κτηνιατρική υπηρεσία της νομαρχίας ή η αγορανομία ή το δασαρχείο κάνουν όλα αυτά που αναφέρεις; Γιατί αυτοί είναι αρμόδιοι σήμερα να κάνουν όλα αυτά που αναφέρεις. Οι νόμοι υπάρχουν. Είναι σίγουρο ότι σε δύο μήνες θα χρειαστεί μια ακόμη αστυνομία για να φροντίζει ώστε να κάνει τη δουλειά της η αστυνομία για την προστασία των ζώων, η οποία θα έπρεπε να φροντίζει να κάνουν τη δουλειά τους οι υπόλοιπες υπηρεσίες. Ο απόλυτος ορισμός της "κολοκυθιάς".
Αν παράλληλα με τη συνάντηση των φορουματζήδων, κάποιοι δεκάδες νοματαίοι από εδώ μέσα θέλαμε, θα είχαμε-ή ακόμα και τώρα μπορούμε να διακινήσουμε- ένα υπόμνημα με σαφώς μεγαλύτερη ισχύ από αυτή των 2-3 ανθρώπων. Ο κόσμος που ζούμε είναι υπόθεση μας και όχι κάποιων άλλων.
Αν ήξερες Πολύβιε τι γέλιο ρίχνουν όσοι είναι υπεύθυνοι για αυτήν την κατάσταση με κινήσεις όπως αυτήν… https://community.petbirds.gr/threads/Υπογραφές-για-την-κατάργηση-της-εμπορίας-ζώων-στο-Σχιστό.4504/

Σαφώς και δεν λέω ότι πρέπει να πάψει ο κόσμος να οργανώνει διαμαρτυρίες. Πιστεύω όμως ότι αυτές θα πρέπει να απευθύνονται σε υψηλότερο επίπεδο από αυτό της κρατικής Αρχής. Ούτως ή άλλως μιλάμε για ένα απολίτιστο κράτος που το μόνο ενδιαφέρον που έχει για τα θέματα του περιβάλλοντος, της προστασίας των ζώων και του πολιτισμού είναι η σύσταση φορέων για να αντλεί κονδύλια από την Ε. Ε. Ίσως αν οι διαμαρτυρίες και οι καταγγελίες είχαν ως παραλήπτη τα αρμόδια ευρωπαϊκά όργανα να είχαν καλύτερο αποτέλεσμα. Εκεί είναι το κουμπί που πονάει αφού μόνο από εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να κλείσει η κάνουλα που συντηρεί αυτές τις υπηρεσίες.
 
Σταύρο, τι μας νοιάζει αν γελάνε αυτοί; ο καθένας από εμάς βρίσκει διάφορα πράγματα αστεία... κάποτε θα το συνηθίσουν.
Απλά νομίζω ότι θέλει περισσότερη προσπάθεια από τη συλλογή υπογραφών.
 
ομορφες οι ροζελεσ αλλα κριμα για το πως ειναι... Θα κανεις ομως οτι περναει απο το χερι σου για να γινουνε οπως πριν, κουκλακια, να τις προσεχεις... Κ επισκεψου οπως σου ειπανε κ οι αλλοι πτηνιατρο.
 
Σταύρο, τι μας νοιάζει αν γελάνε αυτοί; ο καθένας από εμάς βρίσκει διάφορα πράγματα αστεία... κάποτε θα το συνηθίσουν.
Απλά νομίζω ότι θέλει περισσότερη προσπάθεια από τη συλλογή υπογραφών.
Σαφώς και δε μας νοιάζει αν γελάνε. Αυτό που ήθελα να επισημάνω στο προηγούμενο μήνυμα μου είναι ότι δυστυχώς δε νοιάζουν αυτούς τέτοιου είδους προσπάθειες, γιατί πολύ απλά τις έχουν συνηθίσει μια χαρά. Επίσης, στο προηγούμενο μήνυμα μου αναφέρομαι ακριβώς σε αυτές τις προσπάθειες πέρα από τη συλλογή υπογραφών.

Ακούστε μια ιστορία για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ…

Πριν από περίπου ένα χρόνο, επικοινώνησε μαζί μου από τις Βρυξέλλες η υπεύθυνη του γραφείου για την προστασία των ζώων της Ε. Ε. Η κυρία αυτή μου ζήτησε να δημοσιεύσω στο φόρουμ την εξέλιξη μιας υπόθεσης που για ακόμη μια φορά είχε ντροπιάσει τη χώρα μας. Το θέμα αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τάφος-των-σκύλων-Έλεος.3822/ και η ενημέρωση έγινε στο πόστ #19.

Να επισημάνω ότι εγώ δεν είχα επικοινωνήσει μαζί τους για να τους ενημερώσω για το θέμα. Αυτοί είχαν ενημερωθεί για το θέμα από το φόρουμ και αφού έδρασαν ταχύτατα ώστε να λυθεί, θεώρησαν ότι θα έπρεπε να ενημερώσουν στη συνέχεια με τη σειρά τους για την εξέλιξη της υπόθεσης. Φανταστείτε τώρα να ενημερωθούν ή να ενημερώνονται συνεχώς για θέματα που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να φροντίζει το κράτος ώστε να μη συμβαίνουν. Φανταστείτε να ενημερώνονται συνεχώς για το ενδιαφέρον και την αποτελεσματικότητα των υπηρεσιών που έχουν ως αρμοδιότητα την εφαρμογή στοιχειωδών κανόνων, οι οποίοι θεωρούνται αυτονόητοι σε κάθε άλλη πολιτισμένη χώρα.
 
Πράγματι...
και εκτός από επίσημους φορείς (διάολε... κάποια στιγμή αν πιεστούν αρκετά, θα κάνουν *κάτι* ακόμη και οι αρμόδιες ελληνικές αρχές) νομίζω ότι πρέπει να εκμεταλεύεται κανείς όλα τα μέσα που είναι δυνατό να προσφερθούν... ευαισθητοποίηση του κοινού μέσω internet, κρούσεις σε διάφορα ΜΜΕ, εξασφάλιση συνεργασίας διαφόρων οικολογικών οργανώσεων (ή άλλων), εκδηλώσεις, ακόμη και σπόνσορες.
Κάτι τέτοιο είχα κατά νου.
 
Κάποτε -ίσως οι νεότεροι δεν το έχετε προλάβει και οι γηραιότεροι να το έχουμε απωθήσει από τη μνήμη μας- πάρα πολλές λαϊκές αγορές της Αθήνας είχαν στην πραμάτεια τους κάθε βδομάδα και πουλάκια. Τότε, συνήθως ήταν καναρίνια, καρδερίνες, φλώρια, λούγαρα, Budgies και κάπου κάπου κανένα παραδείσιο. Σιγά-σιγά το φαινόμενο εξαλείφθηκε. Ο λόγος; Προφανώς δεν είχε κέρδος η ιστορία και εγκαταλείφθηκε. Αυτό το λέω, για να φανεί και πρακτικά γιατί συνεχίζει και υπάρχει αυτό το παρεμπόριο, αφού θεωρητικά κάποιοι δεν πείθονται και το συζητάνε ακόμα, αν πρέπει να αγοράζουμε και να "σώνουμε" κάποια από αυτά, παρά το έξοχο σχόλιο του nasoKE_30 και κάποια άλλα του παρελθόντος.
Πολύβιε έχω την εντελώς αντίθετη γνώμη πως ακριβώς λογω της ύπαρξης κέρδους ξέφυγε η πώληση ζώων απ τα χέρια των πωλητών στις λαϊκές αγορές και πέρασε σε οργανωμένες επιχειρήσεις εφ όσον μάλιστα και η απόκτηση κατοικίδιου (ων) αναπτύσσεται ραγδαία τα τελευταία χρόνια για κοινωνικοοικονομικούς λόγους που δεν έχει νόημα ν αναλυθούν εδώ.

Δεν λέμε ν αγοράζουμε ζώα όπως νάναι κι απ' όπου νάναι.
Αλλ' από που ν αγοράσει κάποιος;
Τα καταστήματα λένε από μας φυσικά, πληρώνουμε τεράστια μισθώματα, απασχολούμε τόσους υπαλλήλους και δίνουμε τους φόρους μας.
Εντάξει κι εγώ τα συμπαθώ αυτά τα καταστήματα αφού πηγαίνω σ αυτά από παιδάκι.
Αλλά έλεος βρε παιδιά, ΜΕΡΙΚΟΙ είσαστε πολύ βρώμικοι και τα καταστήματά σας είναι κολαστήρια.
Οι εκτροφείς λένε απο μας, εμείς γνωρίζουμε άριστα το αντικείμενό μας δεδομένου τι δεν εκτρέφουμε όλα τα είδη και είμαστε άριστα ενημερωμένοι ο καθένας στο κομμάτι του. Αλλά κι ο εκτροφέας αν είναι σωστός δύσκολα επιβιώνει σαν επιχειρηματίας (γιατί κι εμείς ως πελάτες απαιτούμε αριστη ποιοητα με χαμηλό κόστος ενω μιλάμε για ζωή και όχι για προϊον) άρα τι να κάνουν ΜΕΡΙΚΟΙ κι απ αυτούς, κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητά τους.
Οπότε;
Για μένα πρέπει να υπάρχουν προδιαγραφές απόκτησης και διατήρησης ζώων συντροφιάς (γιατί λίγοι τ αγοράζουν και τα ξεχνάνε στα μπαλκόνια, στα χωράφια ή δεν βάζουν νερό στις ποτίστρες;) κι ας τ αγοράζουμε απ όποιον νάναι ακόμα κι απο γέννα ιδιώτη.
Δεν είμαι ειδικός του είδους αλλά όσοι έχουν συμφέρον απ αυτά τα θέματα και είναι σωστοί στην δουλειά τους εκτροφείς καταστηματάρχες σύν τους κτηνίατρους, φιλοζωικά σωματεία κλπ να δωσουν προτάσεις που να ξεκινάνε απ τους γονείς, καταγραφή γέννας, πωλητήρια έγγραφα, εμβολιασμούς, αποπαρασιτώσεις και το βιβλιάριο υγείας ν ακολουθεί το ζώο στην διάρκεια της ζωής του (πτηνό ή ότι άλλο, γιατί θεωρούνται τα πτηνά δευτερεύοντα;).
Παραβάτες θα υπάρχουν πάντα αλλά εδώ μιλάμε για το απαιτούμενο πλαίσιο.
Και καταλήγω, σε άλλο ποστ διαπιστώνουμε οτι δεν γνωρίζουμε τι έγγραφα χρειαζόμαστε για ν αποδείξουμε οτι κάποιο πουλί μας ανήκει. Αν ξεκινήσουμε απ αυτό το σημείο και πάμε προς τα πίσω θα βρούμε τι στοιχεία πρέπει να είναι απαραίτητα ώστε να προμηθευτούμε ένα ζωάκι για παρέα στο σπίτι μας.
Είναι αυτονόητο ότι σε όλους μας δημιουργεί στεναχώρια και άγχος η κακοποίηση ζώων και ακόμα κι όταν η λογική μας διαφέρει δεν διαφωνούμε στην ουσία αλλά στην αντιμετώπιση του προβλήματος.
Πάντως εγώ θα έλεγα να ενημερωθούμε λίγο τι κάνουν και άλλες χώρες σ αυτά τα θέματα και να καλέσουμε στην κουβέντα μας και κάποιους ειδικούς επιστήμονες που και στο φόρουμ θα υπάρχουν να μας πουν ποιες θα ήταν οι ιδανικές συνθήκες αναπαραγωγής, διατήρησης των προς πώληση πτηνών και άλλων ζώων και ποια τα απαιτούμενα έγγραφα που θα υποχρεουμαστε να ζητήσουμε και θα υποχρεούνται να μας δώσουν και που θα το ακολουθούν όσο ζεί.
 
μπράβο Γιώργο! Συγχαρητήρια και από μένα 🙂 εύχομαι οι ροζέλες σου να μεγαλώσουν και να ειναι απόλυτα υγιείς!
 
Back
Top