Γενικά Αγορά Ταλαιπωρημένης Ροζέλας

μπράβο Γιώργο μου χάρηκα πολύ με τα καλά σας νέα.
αν έχεις τύχη διάβαινε που λένε. τυχερά που βρέθηκαν μπροστά σου.
αντε όλα καλά θα πάνε.
θα τα λέμε


ευχαριστώ ναι μου είπε οτι θα πάει καλά σε μιά βομάδα θα στρώσει.

γενικά ηταν χορτάτα πουλία απλά μαλλον κακή ποιότητα στην τροφή και ταλαιπωρία.

αλλά τρώνε παρόλο την αλλαγή απλά δεν κελαιδουν πολύ μια με δυο φορές την μέρα και αν τους βάλω ροζέλλες στο Youtube τότε κελαιδούν (απαντάνε απλά για λίγο )
 
έχω κι εγώ μια western rosella που μπορείς να δεις στο album μου, είναι πολύ φαγανά πουλάκια. απλά τώρα στην αρχή πρόσεχε να προσθέτεις μία νέα τροφή κάθε μέρα κυρίως στα φρούτα για να την τσεκαρεις. στην δική μου αρέσει πολύ το καρότο. Δυσκολεύομαι για τα φρούτα όταν μάθουν συνέχεια στους σπόρους είναι επιφυλακτικά στις δοκιμές. κι εγώ περνάω την φάση του "στρωσίματος".
α επίσης τους αρέσει πολύ το κεχρί το πουλάνε στα καταστήματ σε τσαμπάκια σε σακκουλάκια είναι της εταιρείας versele-laga.
ακόμη επειδή είναι από την Αυστραλία τους αρέσει πολύ ο ευκάλυπτος. αν έχει κάπου στην διαδρομή σου ή κοντά στο σπίτι σου ευκάλυπτο, κοβε κλαδιά πλένε τα πολύ καλά, αφηνέ τα να στεγνώσουν και ακούμπα τα πάνω στο κλουβί. εμένα σιγά σιγά το τρώει όλο. (καλό πλύσιμο όμως για τα καυσαέρια κυρίως).
 
έχω κι εγώ μια western rosella που μπορείς να δεις στο album μου, είναι πολύ φαγανά πουλάκια. απλά τώρα στην αρχή πρόσεχε να προσθέτεις μία νέα τροφή κάθε μέρα κυρίως στα φρούτα για να την τσεκαρεις. στην δική μου αρέσει πολύ το καρότο. Δυσκολεύομαι για τα φρούτα όταν μάθουν συνέχεια στους σπόρους είναι επιφυλακτικά στις δοκιμές. κι εγώ περνάω την φάση του "στρωσίματος".
α επίσης τους αρέσει πολύ το κεχρί το πουλάνε στα καταστήματ σε τσαμπάκια σε σακκουλάκια είναι της εταιρείας versele-laga.
ακόμη επειδή είναι από την Αυστραλία τους αρέσει πολύ ο ευκάλυπτος. αν έχει κάπου στην διαδρομή σου ή κοντά στο σπίτι σου ευκάλυπτο, κοβε κλαδιά πλένε τα πολύ καλά, αφηνέ τα να στεγνώσουν και ακούμπα τα πάνω στο κλουβί. εμένα σιγά σιγά το τρώει όλο. (καλό πλύσιμο όμως για τα καυσαέρια κυρίως).


πολύ όμορφο πολύ ωραία χρώματα και έχει και ουρά πολύ όμορφη, και ζωηρούλα φαίνετε.
εγώ θα περιμένω να μεγαλώσει η ουρά για να τα δω πως θα είναι. Αν και στο ένα που έχει σωθεί ένα φτερό ουράς έχει όμορφο χρώμα.

τώρα τις δύο μέρες που τα έχω δεν έχω δώσει φρούτο και λαχανικό φοβούμενος μην τα πειράξει κάτι. Και μπάνιο τους έχω βάλει ένα σκεύος δεν είδα να κάνουν. Αλλά δεν τα ψέκασα και εγώ για να μην τα ταράξω.
Τους έχω πάρει μια πλήρη τροφή που περιέχει ευκάλυπτο (vitakraftAustralian) βιταμίνες και χθες τους έδωσα αυγό βραστό και σήμερα αυγοτροφή.

Άυριο λέω να τους δώσω άσπρο λάχανο να δώ αν θα το φάνε
Και ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι ίσως δυσκολευτώ με τα λαχανικά και φρούτα απο την άποψη ότι δεν είναι μαθημένα. Αλλά μου είπε να βάζω κάθε μέρα ένα μπολάκι να υπάρχει πάντα άσχετα αν θα το φάνε η όχι.
Μόνο τις μέρες που θα ρίχνω το αντιβιοτικό στο νερό να μην υπάρχει τίποτα που να περιέχει υγρό πχ Μπανιέρα, αυγό βρασμένο λαχανικά φρούτα, για να μην προσλαμβάνουν νερό από εκεί και να αναγκάζονται να πίνουν το φάρμακο

Ευχαριστώ για τις «συνταγές σου»
 
α ναι για την μπανιέρα που είχες πει και προηγουμένως...
εγώ έχω πάρει ένα μεταλλικό σκεύος (σαν αυτό που βάζουμε και το φαγητό τους ) με το στεφάνι και το μπωλάκι αλλά μεγαλύτερο από αυτό του φαγητού. τοποθετούμε το πρωί το νερό, κάνουν μπάνιο όχι κάθε μέρα και το βράδυ το βγάζω. αφήνω το στεφάνι για να μην βιδώνω ξεβιδώνω αλλά βγάζω το νερό για να μην γίνει κανένα ατύχημα στον ύπνο τους επειδή είναι κάπως βαθύ. Βέβαια αυτό αν σε βολέψει θα το κάνεις μετά τις θεραπείες για τους λόγους που είπες.
κι η δική μου όταν την πήρα ήταν ψιλοταλαιπωρημένη. Θα γίνουν κουκλιά να είσαι βέβαιος και να δεις πόσο παιχνιδιάρικα είναι. ε και θέλει διάβασμα αντε πάλι στα θρανία
 
Πολύ διάβασμα όλη μέρα στο φόρουμ είμαι και διαβάζω. Ευτυχώς έχω άδεια. Αν και τα περισσότερα αφορούν κοκατιλ αλλά είναι στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω.
Και εγώ το ίδιο έκανα για μπανιέρα όπως εσύ αλλά πίνουν δεν κάνουν μπανιο.
Την άλλη που έστειλα και τις φωτος θα την επιστρέψω δεν μπαίνει στο κλουβί μου.
 
Καλημέρα σας. Σήμερα όχι ευχάριστα νέα.
Το θαμπό και φουσκωμένο ροζελλάκι κατέληξε. Δεν πρόλαβε να πάρει δεύτερη δόση αντιβίωσης. Το βρήκα παγωμένο στον πάτο του κλουβιού. Μάλλον τα χαράματα έγινε γιατί κοιμήθηκα αργά και το είδα ότι ήταν καλά κοιμόταν.
Το άλλο φαίνετε καλά προς το παρόν

Ναι μόλις επικοινώνησα με τον Κ. Ακριβό και μου είπε να δώσω προληπτικά και στο άλλο αντιβίωση για 5 μέρες.
Μέλι τρώνε άφοβα; γιατί είδα ότι υπήρχε και σε μερικές τροφές και σνακ .

Ωχ το χειρότερο τώρα το άλλο τιτιβίζει εκεί που δεν μιλούσε σχεδόν καθόλου μάλλον ψάχνει το φουσκωτούλι. Γιατί έχει λίγι ώρα που το πήρα απο το κλουβί
 
ευχαριστώ georgina έχεις δίκαιο γιατί σε αυτό το θέμα όντως μαγεύτικε πολύ γνώση. και ιδικά απο τα παιδία που μήλησαν για το κακό εμπόρειο και παραεμπόρειο που υπάρχει. και τρόπους αντιμετώπισης.
άλλοστε απο την στιγμί που τα πήρα το ήξερα απλά έτρεφα ελπίδα οτι θα σωθούν και το είπα και στον εμπορο οτι αυτά δεν θα ζήσουν.
Και τα είδα τυχαία δεν πήγα να αγοράσω πουλιά για χαλάκια είχα πάει.
 
Είσαι ωραίος γιατί είσαι συνειδητοποιημένος, καλή επιτυχία με το δεύτερο πουλί, είναι ευαίσθητες οι Rosella, αλλά το παλεύεις με μεράκι.
 
Αχ, λυπάμαι για το ροζελάκι. Το προηγούμενο Σάββατο είχα χάσει και εγώ το παραδείσιο μου, οπότε σε καταλαβαίνω. Πώς είναι το δεύτερο ροζελάκι;
 
Αχ, λυπάμαι για το ροζελάκι. Το προηγούμενο Σάββατο είχα χάσει και εγώ το παραδείσιο μου, οπότε σε καταλαβαίνω. Πώς είναι το δεύτερο ροζελάκι;

Καλά φαίνετε ήσυχο είναι, φώναζε που και πού έψαχνε το άλλο ή όταν άλλαζα δωμάτιο.
Τώρα κοιμάται φούσκωσε τα φτερά του άλλα λογικά θα είναι θέση ύπνου αυτή.
Και νομίζω η κουτσουλία είναι λίγο ασχημάτιστη άλλαξα χαρτί για να δώ σίγουρα

έβγαλα και το νερό με το αντιβιοτικο
 
Back
Top