Γενικά Αγορά Ταλαιπωρημένης Ροζέλας

καλημέρα, το κλουβί μ αρέσει πάρα πολύ, (το ίδιο πήραμε κι εμείς για την ροζέλλα μας), με γειά σας.
άμμο για το πάτο του κλουβιού δεν σε συμφέρει οικονομικά και δεν σου κάνει και δουλειά για το μεγάλο κλουβι που έχεις αυτή που πήρες, άστην για να την τρώνε και πάρε αμμο γάτας καλύτερα την catsbest απ έξω έχει φωτογραίες παπαγάλων, κουνελιών και γατιών βέβαια, η εμφάνισή της είναι σαν φιλτρα τσιγάρου, δεν σηκώνει σκόνη και γενικά είναι άψογη γι αυτό το κλουβί και φαίνεται όμορφα.
Υπάρχουν μεγάλες πέτρες, νομίζω την πήρες δεξιά δεξιά. Σουπιοκόκκαλο κι εγώ δυστυχώς μόνο αυτό βρίσκω το ρόζ.
όταν ξεθαρρέψουν θα δείς πόσο άψογο είναι αυτό το κλουβί κα πόσο άνετα πετάνε μέσα.
δεν βλέπω καλά και δεν ξέρω αν βολεύει σε κάτι το δεξιά επικλινές ξύλο.
επίσης πρόσεχε τα ρεύματα μπροστά στη μπαλκονόπορτα που τα έχεις και το βράδυ τι θα κάνεις; θα τα μετακινείς; βέβαια γίνεται γιατί κυλάνε εύκολα τα ροδάκια.
Θα τα λέμε, μπράβο πολύ ωραία να σου ζήσουν


Την μεγάλη σακούλα (2,5κιλ) άμμου εγώ την πήρα για να την βάλω σε μπολ για να τσιμπολογάνε επειδή έχει κοχύλια και τέτοια. Στον πάτο προς το παρόν στρώνω εφημερίδα για να ελέγχω και το χρώμα τις κουτσουλιάς (σήμερα είδα και λίγο άσπρο στην κουτσουλιά), Το grit και άνθρακά δεν τα έβαλα ακόμα δεν ξέρω ακόμα τότε και πόσο
Το σουπιοκοκκαλο ακόμα δεν το ακούμπησαν.

Για το επικλινές ξύλο έχεις δίκαιο βασικά δεν είναι εικαστική παρέμβαση αλλά το ξέχασα μέσα και επειδή δεν ήθελα να τα τρομάξω δεν το έβγαλα ακόμα. Θα το βάλω τώρα που θα τα πάω στο γιατρό και αναγκαστικά θα τα ταράξω για να τα βάλω στο ποίο μικρό κλουβί που έχω.

Θα ψάξω για την άμμο που πρότεινες μου ακούγετε πολύ ωραία.

Βασικά παράθυρο είναι εκεί που το έχω και δεν το ανοίγω γιατί έχω μπαλκονοπορτα και άλλα παράθυρα για εξαερισμό. Όχι δεν τα μετακινώ απλά δεν βάζω δυνατά φώτα και δεν κάνω πολύ θόρυβο.
Να τα μετακινώ για να κοιμούνται εννοείς φαντάζομαι…….
Κοιμούνται και την Κυριακή που τα πήρα και χθες μόλις πήγε απόγευμα και σκοτίνιασε λίγο έξω αυτά άρχισαν να κοιμούνται και ας είχε φως στο σπίτι (χαμηλό όχι ανακριτικό προβολέα)


σε ευχαριστώ !
 
το κλουβι ειναι παρα πολυ ωραιο!
το Σουπιοκόκαλο, Κόκαλο σουπιάς στην τριτη φωτο αν διακρινω καλα ειναι ροζ καλο ειναι να μην παιρνουμε βαμμενα σουπιοκοκκαλα καλυτερα τα ασπρα.

δες εδω <Link Removed>
για τα υπολοιπα θα σου πουν τα παιδια!


Σε ευχαριστώ το κλουβί για να είμαι το είχα σταμπάρει από αρχές καλοκαιριού και ας μην είχα πουλιά το χάζευα.
Μόνο που δεν χωρά την εξωτερική μπανιέρα αλλά δεν πειράζει θα βάζω μέσα κάτι και θα τα ψεκάζω.

Νομίζω ότι κάπου είδα άσπρο σουπιοκόκκαλο θα κοιτάξω πάλι

Σας έβγαλα φώτο την μπανιέρα πρίν την επιστρέψω γιατί είδα ανάλογο ποστ εδώ στο φόρουμ με κάτι ιδιόχειρες κατασκευές

Απλά προσοχή στις τιμές σε μία αλυσίδα πετ σοπ το πήρα 10 € και στην άλλη που πήγα το απόγευμα την είδα 20 € .
 

Συνημμένα

  • IMG_4413.webp
    IMG_4413.webp
    49,9 KB · Προβολές: 110
  • IMG_4414.webp
    IMG_4414.webp
    52,4 KB · Προβολές: 85
Γιώργο εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα πουλάκια σου.
Δεν πιστεύω ότι πρέπει να νιώθεις τύψεις που αγόρασες τα πουλιά απ το παζάρι. Σίγουρα είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει εκεί αλλά το ίδιο απαράδεκτη είναι και η κατάσταση σε κάποια pet shop. Χτες πέρασα απ΄την Αθηνάς και τα περισσότερα πουλιά ήταν άρρωστα και υπήρχε και ένα ψόφιο Lovebird που πατάγανε πάνω του τα υπόλοιπα χωρίς κανένας να το βγάζει απ το κλουβί, παρόλο που το βλέπανε. Και δεν ήταν τυχαίο να υπάρχει ψόφιο πουλί γιατί έχω δει πολλές φορές. Συνεπώς για μένα είναι το ίδιο "λάθος" να ψωνίζεις απ το Σχιστό ή από κάποιο pet shop που βρίσκεται στην ίδια κατάσταση.
Ελπίζω να είναι καλά οι ροζέλες σου και να απολαμβάνουν τις ανέσεις που τους προσφέρεις. :)
 
Και για να μην παρεξηγηθεί ότι δυσφημίζω τα pet shop της Αθηνάς, μιλάω για συγκεκριμένα περιστατικά και για συγκεκριμένα είδη πουλιών. Οι μεγάλοι παπαγάλοι και κάποια είδη παραδεισιων βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση, ίσως επειδή είναι μεγαλύτερης αξιας, δεν ξέρω, αλλά δεν έχει σημασία. Και τα κλουβιά ήταν καθαρά. Απλά έφερα ένα παράδειγμα που το είδα χτες και πιστεύω ότι κάτι ανάλογο θα έχετε δει και εσείς...
 
Και για να μην παρεξηγηθεί ότι δυσφημίζω τα pet shop της Αθηνάς, μιλάω για συγκεκριμένα περιστατικά και για συγκεκριμένα είδη πουλιών. Οι μεγάλοι παπαγάλοι και κάποια είδη παραδεισιων βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση, ίσως επειδή είναι μεγαλύτερης αξιας, δεν ξέρω, αλλά δεν έχει σημασία. Και τα κλουβιά ήταν καθαρά. Απλά έφερα ένα παράδειγμα που το είδα χτες και πιστεύω ότι κάτι ανάλογο θα έχετε δει και εσείς...


Τι να παρεξηγηθούμε τα έχω δει και εγώ σταματώ πάντα σε αυτά τα δύο μαγαζιά για να χαζεύω τα ζωάκια.
Ο χώρος είναι κάπως!
Έχει πολλά πράγματα για το μέγεθος του μαγαζιού αλλά συνήθως τα έχουν καθαρά
Αλλά είδα και εγώ τραυματισμένα ζωάκια

Τι να παρεξηγηθούμε απλά την γνώμη μας λέμε, εδώ μιλάμε για το καλό των ζώων, δεν μπαίνουμε ούτε να διαφημίσουμε καταστήματα και προϊόντα, απλά λέμε τις εντυπώσεις που μας αφήνουν όλα τα παραπάνω.
Επισημαίνουμε τα υπέρ και τα κατά ούτε τα παίρνουμε από αυτούς ούτε μας ταΐζουν.
Τώρα αντί να παρεξηγηθούν ας φροντίσουν να βελτιώσουν τις συνθήκες, καλό τους κάνουμε που λέμε και τα στραβά για να τα διορθώνουν και να αυξάνουν τις πωλήσεις τους. Τζάμπα συμβουλές παίρνουν.
Τα έχω δει και εγώ σταματώ πάντα σε αυτά τα δύο μαγαζιά για να χαζεύω τα ζωάκια.
Ο χώρος είναι κάπως!
Έχει πολλά πράγματα για το μέγεθος του μαγαζιού αλλά συνήθως τα έχουν καθαρά
και εχω δει και εγώ τραυματισμένα ζωάκια εκεί
 
Άκη, εκεί στο ένα από τα δύο pet shop είναι που βρίσκω συστηματικά ληγμένες τροφές στα ράφια... Τώρα ψωνίζω πάντως από το άλλο. Υπάρχει κι ένα καινούριο που μοιάζει καλύτερο και άνοιξε πρόσφατα σε ένα κάθετο στενό.
 
Γιωργο να σου ζησουν οι ροζελες σου και ευχομαι να πανε ολα καλα!
Οσον αφορα την διατροφη τους παρατηρησα πως τους πηρες συσκευασμενη τροφη βιτακραφτ,υπαρχει η ιδια αλλα για ροζελες, αν ειδα καλα η συγκεκριμενη στην φωτογραφια ειναι για Budgies. Προτιμησε να παρεις αυτην.
Οπως επισης περα απο την ξηρα τροφη τους καλο ειναι να τους δινεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα.Βλεποντας τα πιστευω πως εχουν ξεχασει την γευση απο τα φρουτα και τα λαχανικα, μπορει να σου παρει καιρο για να φανε αλλα ειναι απαραιτητο για την υγεια τους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιωργο να σου ζησουν οι ροζελες σου και ευχομαι να πανε ολα καλα!
Οσον αφορα την διατροφη τους παρατηρησα πως τους πηρες συσκευασμενη τροφη βιτακραφτ,υπαρχει η ιδια αλλα για ροζελες, αν ειδα καλα η συγκεκριμενη στην φωτογραφια ειναι για Budgies. Προτιμησε να παρεις αυτην.
Οπως επισης περα απο την ξηρα τροφη τους καλο ειναι να τους δινεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα.Βλεποντας τα πιστευω πως εχουν ξεχασει την γευση απο τα φρουτα και τα λαχανικα, μπορει να σου παρει καιρο για να φανε αλλα ειναι απαραιτητο για την υγεια τους!



Καλησπέρα μάλλον θα σε μπέρδεψε η άμμος που είναι σε μεγάλη συσκευασία. Η τροφή είναι σε μία φωτογραφία μόνη της. Vitakraft Australian λέει και έχει φωτογραφία με μία ροζέλα και ένα κοκατιλ αριστερά.

Για λαχανικά και φρούτα φυσικά θα τα δώσω απλά περιμένω να πάει 16:30 να τα πάω στο γιατρό. Μήπως τα πειράξουν τώρα που είναι το ένα φουσκωμένο. (αν και φουσκωμένο το κεφάλι από το μπόλ του φαγητού δεν λέι να το βγάλει).
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές J

:)
 
Καλησπέρα μάλλον θα σε μπέρδεψε η άμμος που είναι σε μεγάλη συσκευασία. Η τροφή είναι σε μία φωτογραφία μόνη της. VitakraftAustralianλέει και έχει φωτογραφία με μία ροζέλα και ένα κοκατιλ αριστερά.

Για λαχανικά και φρούτα φυσικά θα τα δώσω απλά περιμένω να πάει 16:30 να τα πάω στο γιατρό. Μήπως τα πειράξουν τώρα που είναι το ένα φουσκωμένο. (αν και φουσκωμένο το κεφάλι από το μπόλ του φαγητού δεν λέι να το βγάλει).
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές J
Εχεις δικιο, σορρυ,τελικα δε το παρατηρησα καλα😛
Ευχομαι να πανε ολα καλα στον πτηνιατρο και να μην ειναι τιποτα :).
 
Και το ιατρικό ανακοινωθέν που σας χρωστάω :

Το ένα είναι υγιές απλά ελαφρά υποσιτισμένο ή κακοσιτισμένο. Και έχει το ένα νύχι σπασμένο το οποίο με κάθε επιφύλαξη είπε ότι υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί.

Το δεύτερο το φούσκωμα του αποδόθηκε πρώτων σε αμυντικό μηχανισμό έναντι του στρές.
Και επίσης από τον τρόπο που ανέπνεε και από τα θαμπά του χρώματα είπε ότι οφείλετε σε αναπνευστικό πρόβλημα.
Θα παίρνει Baytril (αντιβιοτικό ευρέος φάσματος ) και μάλιστα με σύριγγα κάποιες σταγόνες στο στόμα για να είμαστε σίγουροι ότι το παίρνει. (οπότε αν τα ταράζω δυό φορές την μέρα θα κάνουν χρόνια να με πλησιάσουν).
Αυτό ήταν ποιο κακοσιτισμένο και αδύνατο.
Σε μία βδομάδα θα είναι ποιο καλά μου είπε και να πάω να τα ξαναδεί

Τα εξέτασε, τα ζύγισε και τους έκοψε και τα νύχια

Φύλο απροσδιόριστο μου είπε καθώς επίσης και για ηλικία απλά ότι είναι νεαρά.

όντος πολύ καλός ιατρός ο κ. Ακριβός Αχιλλέας και εξηγεί τα πάντα. Θα γράψω και στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σου είπε να τα χωρίσεις έως ότου ολοκληρωθεί η θεραπεία ή δεν το έκρινε σκόπιμο;
 
ναι αυτο πετ που ανοιξε στο καθετο στενο στην σοφοκλεους δηλαδη ειναι καλο,το εχει ενας κυριος με την κορη του κ το γιο του,τα προσεχουνε, απο εκει πηρα σημερα το κοκατιλ μου και πιο πριν το μπαντζι το εγγλεζακι...
 
Σου είπε να τα χωρίσεις έως ότου ολοκληρωθεί η θεραπεία ή δεν το έκρινε σκόπιμο;

όχι δεν μου είπε απλά μου είπε για τρεις μέρες να δίνω στο στόμα την αντιβίωση στο άρρωστο και μετά τις τρείς μέρες, να την ρίχνω στο νερό με μισό κουτάλι ζάχαρη γιατί δεν είναι ευχάριστο στην γεύση να πίνει και το άλλο προληπτικά
 
μπράβο Γιώργο μου χάρηκα πολύ με τα καλά σας νέα.
αν έχεις τύχη διάβαινε που λένε. τυχερά που βρέθηκαν μπροστά σου.
αντε όλα καλά θα πάνε.
θα τα λέμε
 
Back
Top