Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή κόκκινα μωσαϊκά 2019

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολλά μπράβο Νίκο για τα αποτελέσματα σου και πολλά ευχαριστώ για τον χρόνο που δαπανάς ώστε να μας παρουσιάσεις όλη την πορεία της αναπαραγωγικής σου (επιτυχημένης) προσπάθειας!
Να σε καλά φίλε μου! Κανένας κόπος για να παρουσιάσω κάτι που αγαπώ να κάνω, και ίσως μέσα από αυτό το ποστ να κάνω και κάποια μέλη να αγαπήσουν αυτό το ιδιαίτερο και τόσο όμορφο είδος καναρινιού.
 
να κάνω και κάποια μέλη να αγαπήσουν αυτό το ιδιαίτερο και τόσο όμορφο είδος καναρινιού.

Άλλο ένα μπράβο αποκλειστικά και μόνο για αυτήν σου την σκέψη!
 
Σιγά σιγά αρχίζουν να παίρνουν χρώμα και να μοιάζουν με μωσαϊκά...
FB_IMG_1562688818777.jpgFB_IMG_1562688799146.jpgFB_IMG_1562688787801.jpgFB_IMG_1562688810100.jpg
Μεγαλώνουν και τα τελευταία και αρχίζουν να ξεχωρίζουν κάποια, δυστυχώς ο φωτισμός δεν είναι καλός και αδικούνται αρκετά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τέλεια! Το τελικό τους πτερωμα είναι στην τελική ευθεία για να ολοκληρωθεί. Και τα μικρότερα ακόμη είναι πολύ όμορφα, μια χαρά βγήκε το βίντεο Νίκο. Και του χρόνου με καλύτερα αποτελέσματα!
 
Μερικές φώτοστιγμες ακόμη.
Ένα αρσενικό που δείχνει οτι θα έχει μια μεγαλουτσικη μάσκα αλλά μας τα χαλάει στην διάχυση.FB_IMG_1563899475802.jpgFB_IMG_1563899508445.jpg
Ένα αρσενικό σίγουρα όχι πολύ καλό αλλά έχει το ενδιαφέρον του.
FB_IMG_1563899542412.webpFB_IMG_1563899551767.webp
Ένα ενδιαφέρον θηλυκό στα αριστερά της φωτογραφίας.FB_IMG_1563899568905.webp
Και τα τελευταία τής φετινής αναπαραγωγής που νομίζω ότι κάτι καλό θα βγει από αυτή την κλουβιτσα και με ενα θηλυκό που μου έχει κλέψει την καρδιά μού.
FB_IMG_1563899597661.webpFB_IMG_1563899589169.webp
 
σου εχω μια ερωτηση, αυτα μετα τα πουλας. Ο κοσμος αν τα πουλας, ενδοιαφερεται;
 
Κάποια θα κρατήσω για γεννήτορες, κάποια άλλα θα πουληθούν, αυτά που έχω βγάλει φέτος δεν φτάνουν για να καλύψω όλους αυτούς που μού ζητάνε να τούς δώσο πουλιά, μού έχουν κρατήσει πουλιά από πέρσι τον Δεκέμβριο για φέτος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα μου αρεσε και εμενα αυτο, με κραταει ενθουσιασμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@mgerom κ. Μάκη το τελευταίο αρσενικό το είχα για 100% καφέ σειράς αλλά έδωσε ωραίο λιποχρωμα.
Mα η διαφορά δεν είναι τέτοια που μπορεί να τη δεί κανείς με τόση ευκολία. Οταν θα έχει συμπληρωθεί το πτέρωμα και πάρουν τα πουλιά τα "κιλά" τους, (έχουν πάρει τα λιπαρά τους-τέλη φθινοπώρου) θα πλυθούν καλά και θα μπούν σε εκθεσιακά κλουβάκια. Τότε θα ανατρέξεις στις σημειώσεις σου και θα κάνεις τις συγκρίσεις. Δεν θα χρειαστείς και πολύ ώρα τότε για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου!
 
Καλησπέρα Νίκο! Όπως πάντα, με λεπτομερές και ωραίο φωτορεπορτάζ! Είναι σαν να βρισκόμαστε και εμείς στο εκτροφείο σου! Δεν έχω λόγια! Όλα άψογα, πεντακάθαρα και τακτοποιημένα! Τα νεαρά μωσαϊκά είναι πεντάμορφα! Με το καλό να ολοκληρωθεί η πτερόρροια και το "βάψιμο" τους!😉👏👌
 
Καλησπέρα Νίκο! Όπως πάντα, με λεπτομερές και ωραίο φωτορεπορτάζ! Είναι σαν να βρισκόμαστε και εμείς στο εκτροφείο σου! Δεν έχω λόγια! Όλα άψογα, πεντακάθαρα και τακτοποιημένα! Τα νεαρά μωσαϊκά είναι πεντάμορφα! Με το καλό να ολοκληρωθεί η πτερόρροια και το "βάψιμο" τους!😉👏👌
Σε ευχαριστώ πολύ Αμβροσιε για τα καλα σού λόγια!
Αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του θέματος που έχω άνοιξει να περάσουμε παρέα την εξέλιξη μίας αναπαραγωγής από την προετοιμασία μέχρι (αν σταθώ τυχερός) την έκθεση.
Το να είναι καθαρός και τακτοποιημενος ο χώρος εκτός ότι επιβάλετε για λόγους υγείας τον πουλιών αλλά και για εμάς είναι και ποιό ευχάριστος για να περνάς περισσότερο χρόνο μαζί τούς, υπάρχει περιθώριο εξέλιξης ακόμα με την προσθήκη μιας μεγαλύτερης κλούβας με ατομικές κουρνιες που θα γίνει μάλλον τον χειμώνα.
Υπάρχουν φέτος κάποια πουλάκια που έχουν αρκετό ενδιαφέρον για να μού δώσουν δύναμη και ακόμη μεγαλύτερο πάθος για να συνεχίσω να εξελίσσομε και να μαθαίνω περισσότερα για αυτά τα πουλιά που έχω πολλά ακόμα να μάθω.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Αμβροσιε για τα καλα σού λόγια!
Μην με ευχαριστείς Νίκο! Οφείλω να επιβραβεύω αξιόλογες προσπαθείες!

Αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του θέματος που έχω άνοιξει να περάσουμε παρέα την εξέλιξη μίας αναπαραγωγής από την προετοιμασία μέχρι (αν σταθώ τυχερός) την έκθεση.
Πολύ ωραία! Χαιρόμαστε να θαυμάζουμε την προσπάθεια και την εκτροφή σου! Σκοπεύεις δηλαδή να συμμετάσχεις σε έκθεση;

Το να είναι καθαρός και τακτοποιημενος ο χώρος εκτός ότι επιβάλετε για λόγους υγείας τον πουλιών αλλά και για εμάς είναι και ποιό ευχάριστος για να περνάς περισσότερο χρόνο μαζί τούς, υπάρχει περιθώριο εξέλιξης ακόμα με την προσθήκη μιας μεγαλύτερης κλούβας με ατομικές κουρνιες που θα γίνει μάλλον τον χειμώνα.
Υπάρχουν φέτος κάποια πουλάκια που έχουν αρκετό ενδιαφέρον για να μού δώσουν δύναμη και ακόμη μεγαλύτερο πάθος για να συνεχίσω να εξελίσσομε και να μαθαίνω περισσότερα για αυτά τα πουλιά που έχω πολλά ακόμα να μάθω.
Τέλεια! Μου ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα και σωστά! Μακάρι να τα υλοποιήσεις και σε ευχαριστούμε θερμά που τα μοιράζεσαι με εμάς!
 
Σκοπεύεις δηλαδή να συμμετάσχεις σε έκθεση;
Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι και τόσο τον εκθέσεων αλλά δύο τρία φιλαράκια με έχουν τρελάνει, όπως και ο σύλλογος μού που από πέρσι μου ζητάει να πάω κάποια πουλιά και εγώ το απέφευγα, έτσι σκέφτομαι αν καταφέρω να έχω δύο αρσενικά που να μου αρέσουν να το κάνω το βήμα σε τοπικό επίπεδο, ένα από τα προβλήματα είναι ότι η έκθεση γίνεται στην Αλεξανδρούπολη και θα με φάνε τα χιλιόμετρα (116 χιλ. Πάνε ελα) για μια βδομάδα και το άλλο είναι αν θα καταφέρω να έχω άδεια το Νοέμβριο, αν δεν τα καταφέρω το πολύ πολύ θα τα βάλω σε εκθεσιακα κλουβακια θα βγάλω ένα βιντεάκι και θα τα εκθέσω εδώ στο petbirds.gr με τον αυστηρότερο κριτή κ. Γερολυματο Μάκη 😁
 
Ακόμη ένα θηλυκό μελανικο μαύρης σειράς που σε κερδίζει με την πρώτη ματιά και σε κάνει πραγματικά να αναρωτηθείς αν θα πρέπει να το βάλεις σε αναπαραγωγή...FB_IMG_1564503752861.webpFB_IMG_1564503762084.webpFB_IMG_1564503769895.webp
 
Back
Top