Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Και να λοιπον που δυο νεα πλασματακια ηρθαν να γεμισουν το αδειο κλουβι, μετα τον χαμο των παραδεισιων μου. Σημερα μου εκαναν δωρο δυο πανεμορφα ζεβρακια, ζευγαρακι! Μου ειπαν πως ο πωλητης ειπε πως ειναι γυρω στα πεντε ή εξι μηνων.. Το αρσενικο φοραει κιτρινο δακτιλιδακι πλαστικο, δεν γραφει κατι πανω.. Το θηλυκο δεν φοραει. Ειναι πανεμορφα, κανουν σαν κορνες και
πραγματικα μου φτιαχνουν το κεφι 😛 Θα βαλω
συντομα φωτογραφιες! Εχω δυο ερωτησεις, για
οποιον μπορει να βοηθησει..Λετε να τους βαλω
φωλιτσα απο τωρα; Εστω για να κοιμουνται; Και αν
ναι, τι ειδους φωλια; Δευτερον, το κιτρινο χρωμα στο δαχτυλιδι ποια χρονολογια φανερωνει; Καπου διαβασα πως τα ανηλικα ζεβρακια εχουν μαυρο ραμφος, τα δικα μου εχουν πορτοκαλι, αυτο δειχνει κατι για την ηλικια τους;
 
Καλος τα δεχτηκες 🙂Για την ηλικια τους το δακτυλιδι που φωραει δεν λεει κατι αν δεν κανω λαθος. Αντιθετα η μυτη τους αν ειναι του αρσενικου εντονη κοκκινη και εχει καφε μαγουλακια τοτε ειναι συγουρα 5-6μηνων το θυλικο πρεπει απλα να εχει ανοικτο κοκκινο χρωμα η μυτη του για να πουμε πως ειναι και αυτο στην ιδια ηλικια. Πραγματικα τα μωρα εχουν μαυριδερη μυτη που συγα συγα αλλαζει. Τελος για φωλιτσα αν θες βαζεις αλλα για να τα ζευγαρωσεις ισως ειναι λιγο νωρις ακομη. Ριξε βαρος στη διατρωφη τους περα απο τη συσκευασμενη τρωφη τρωνε αυγο και χορταρικα ριγανι διοσμο κλπ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ο αρσενικος ειναι οπως τον περιγραφεις, η θηλυκια εχει ραμφος πορτοκαλι, δεν θα ελεγα κοκκινο, σαν του αρσενικου. Τους εβαλα μια φωλιτσα που ειχα απ τα προηγουμενα παραδεισια, απ αυτες τις καλαθωτες.. Δεν σκεφτομαι το ζευγαρωμα ακομη, απλως ειχα διαβασει οτι στα ζεμπρακια αρεσει να κοιμουνται στη φωλιτσα τον χειμωνα γι αυτο ειπα να τους βαλω μια :) Μπηκαν και οι δυο μεσα, μια ο ενας μια ο αλλος.. Εμενα μου φανηκε υπερβολικα μικρη. Αν θελησουν να κοιμηθουν χωρανε εκει μεσα; 😕
 
Καλώς τα δέχθηκες!
Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι καλαθωτές φωλιές. Καλύτερα να αγοράσεις μια πλαστική σύντομα. Όντως τους αρέσει και απλά να κοιμούνται στην φωλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ευχαριστω Μαρια! Οταν λες πλαστικη;Κλειστου τυπου;
 
Σημερα παρατηρησα πως εχιυν στρωσει τη φωλιτσα με χαρτι απο κατω.. Τους εβαλα νημα και τωρα την γεμιζουν και με αυτο..Λετε να ετοιμαζονται για γεννα;! Δεν θα ηθελα σε αυτη τη φαση να χουμε γεννες, ειναι πολυ μικρα ακομα, και εκτος αυτου σκοπευω να τα βαλω σε μεγαλυτερο κλουβι και να αλλαξω και τη φωλια! Τι να κανω;
 
Ετοιμάζονται για γέννα. Πολλές φορές τα πουλιά είναι πιο γρήγορα απο εμάς, ειδικά τα παραδείσια.
Αν είναι να αλλάξεις κλουβί κάντο άμεσα (με την ίδια φωλιά). Διαφορετικά άστα.

Γνώμη μου να μην κάνεις τίποτα και να περιμένεις για μετά την γέννα.
 
Μου κανει εντυπωση, προχθες μου τα φεραν, ποτε προλαβαν😱
Να μην βαλω και μια φωλια εξωτερικη, οπως μου ειπε η Μαρια; 😕
 
Τώρα που την έστρωσαν άσε την. Δίνε αυγοτροφή και πρασινάδες και κάνε τον σταυρό σου. Και μετά αλλάζεις τις συνθήκες προς το καλύτερο.
 
Σε ευχαριστω, αντε να δουμε.. Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω εδω στα πετ αυγοτροφη, εχει μονο αυτες τις "βιταμινες".. Οποτε σημερα εδωσα αυγο..
 
Ναι μια χαρά, καλύτερα. Αν δεν το τρώνε σκέτο, κάνε μια τύπου αυγοτροφή με λίγο τρίμμα φρυγανιάς και λίγο κουάκερ και χτύπα τα καλά στο μούλτι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ευτυχως το εφαγαν! Κατι αλλο, πηρα μια τροφη συσκευασμενη που λεει πανω οτι ειναι για εντομοφαγα 😕
Να τη δωσω;
 
Απ' όσο ξέρω είναι σποροφάγα και σπάνια σαν λιχουδιά τους δίνουν κάποιοι ζωντανά σκουλήκια mealworms. Τι τροφή είναι αυτή που αγόρασες; Μπορείς να την βρεις στο ίντερνετ να μας βάλεις το λινκ να την δούμε;
 
Δεν ξερω αν θα την εχει στο ιντερνετ, αν ειναι θα την βγαλω φωτογραφια, δεν εχω ανοιξει ακομα την συσκευασια!

Αυτα τα σκουλικια που λες τα περιεχει μεσα αλλα αποξηραμενα..
 
Μάλιστα, αν δεν την βρεις, γράψε μας τα συστατικά της.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλημερα, η τροφη ειναι η απεικονιζομενη στην παρακατω φωτογραφια.
Χθες βραδυ τα ζεβρακια κοιμηθηκαν και τα δυο μεσα στη φωλια.. Νομιζω πως μπαινει περισσοτερο ο αρσενικος αλλα δεν ειμαι και σιγουρη. Την εχουν στρωσει ηδη, ομως συνεχιζουν να βαζουν που και που νημα. Σημερα τους εβαλα μαρουλι, το τσακισαν 😛 Επισης η θηλυκια ειναι συνεχια στο σουπιοκοκκαλο και τρωει.
 

Συνημμένα

  • CAM01990-1-1.webp
    CAM01990-1-1.webp
    9,3 KB · Προβολές: 104
  • CAM01987-1-1.webp
    CAM01987-1-1.webp
    8,2 KB · Προβολές: 95
Προφανώς είναι αυτή Προϊόντα - Beaphar . Μπορείς να την δίνεις με βάση αυτά που γράφει. Προσωπικά θα έπαιρνα και σπόρια για παραδεισάκια και ή θα τις έδινα εναλλάξ ή θα τις ανακάτευα.
 
Με τι σπορια δηλαδη; Περα απο παπαγαλινη,τους δινω κεχρι και βορι ψιλο-χοντρο. Να την ανακατεψω με κατι απ αυτα;
 
Back
Top