Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραια, θα σας κραταω ενημερους για τυχον εξελιξεις 😛
 
Σημερα αγορασα καινουργιο κλουβακι, μεγαλυτερο :D
 
Απο το πρωι δεν εχουν μπει στη φωλια.. Μια βγαζουν νημα, μια τρωνε το σουπιοκοκκαλο 😕
 
Οχι φυσικα! Θα τα μετακινησω μολις τελειωσουν με τη γεννα. Τωρα εχουν μπει και κλωσσανε.Αλλα το πρωι για καμια ωρα ηταν εξω 😕 Και τραβουσαν το νημα απ τη φωλια😱
 
Ίσως την έχτισε υπερβολικά ο αρσενικός. Θα δούμε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Την εχουν παραγεμισει τη φωλια και σημερα συνεχιζαν να βαζουν κιαλλο νημα και καλυφθηκε ενα αυγο! Ετσι εβγαλα λιγο νημα. Σημερα δεν εκαναν αλλο αυγο,4 αυγουλακια εχουμε λοιπον :D
 
Τους ειχα απ την πρωτη μερα κουτακι με νημα και το αδειασαν ολο φτιαχνοντας τη φωλια.. Δεν τους εβαλα αλλο γιατι ηδη την ειχαν γεμισει αρκετα.
 
Είχατε δίκιο τελικά, όχι μόνο δεν αδιαφόρησαν για τα αυγά, αλλά κλωσσάνε όλη μέρα, είτε εναλλάξ, ταίζοντας το ένα το άλλο όταν κλωσσάει, είτε και τα δυο μαζί! . 😀 Είναι πάρα πολύ συγκινιτικό θέαμα για μένα, τα καναρινάκια μου ποτέ δεν συμπεριφέρονταν έτσι μεταξύ τους κατά την αναπαραγωγική περίοδο🙄
 
Ναι! Τις πρωτες μερες κοιμοντουσαν και τα δυο στη φωλια, τωρα κοιμαται το ενα μεσα και το αλλο απο διπλα στο κλαρι😕
 
Μια χαρά, βάλτους τσαμπί κεχρί και το βασικό μείγμα. Το τσαμπί είναι ευκολοχόνευτο και καλή τροφή για τους νεοσσούς. Το αυγό να το αποφύγεις μέχρι την εκκόλαψη. Και προσπάθησε να τα ενοχλείς όσο λιγότερο γίνεται!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μολις ειδα το πρωτο μωρακι! Απο τα πεντε αυγουλακια (χθες και προχθες για καποιο λογο ηταν 4..)το ενα ειναι σιγουρα ενσπορο, μαλλον και το 1ο! Ειδα καθαρα τις κοκκινες φλεβιτσες :D Συγχωρεστε με που καθε τρεις και λιγο γραφω μηνυματα αλλα πραγματικα ειμαι πολυ χαρουμενη αυτη ειναι η πρωτη αναπαραγωγη που βλεπω μωρακι σε αυγο! :D
 
Είναι νωρίς για ωοσκόπηση, περιμενε 5-6 μέρες να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αυτο που ειδα ηταν το 1ο αυγουλακι λογικα, γεννημενο στις 8/10. Κι εγω δεν περιμενα να δω κατι ακομα, ευτυχως ο φακος ειναι ειδικος και φαινεται πεντακαθαρα το εσωτερικο του αυγου.. Οι κοκκινες φλεβιτσες φαινοταν καθαρα..Αντε να δουμε τι θα γινει και με τα υπολοιπα.. Θα ξανακανω ωοσκοπιση σε καμοια βδομαδα και θα σας πω!:D
 
Ευχαριστω Μαρια! Μονο φοβαμαι οτι θα εχουμε προβλημα με τη φωλια αν βγουν και απο τα πεντε αυγα πουλακια..Απ'οτι διαβασα οι φωλιες σαν τη δικια μου ειναι δυσχρηστες και καθαριζονται δυακολα!☹
 
Παιδια, μια ασχετη απορια. Για να ειναι διακριτες οι φλεβες, σε ποια μερα επωασης πρεπει να βρισκονται τα αυγα;
 
Παιδια, μια ασχετη απορια. Για να ειναι διακριτες οι φλεβες, σε ποια μερα επωασης βρισκονται τα αυγα;
Με λίγη εμπειρία από την ~3η ημέρα μπορείς να τις διακρίνεις.
 
Back
Top