Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη των budgie μου Knorr και Maggi

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marco
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα παπαγαλάκια δεν μου έχουν δώσει την εντύπωση πως είναι τόσο εσωστρεφή κατά την αναπαραγωγή. Βέβαια το κάθε πουλί έχει τον χαρακτήρα του.
 
Αρα το συνηθίζουν έτσι;Ξέρω σε έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου, απλά είναι η πρώτη φορα που αναπαράγονται και δεν έχω τις γνώσεις
 
δεν με έχεις κουράσει, είναι νέα τα πουλάκια, πρέπει να σε μάθουν. Μετά θα αλλάξουν συμπεριφορά
 
δεν με έχεις κουράσει, είναι νέα τα πουλάκια, πρέπει να σε μάθουν. Μετά θα αλλάξουν συμπεριφορά
το θυληκό το έχω ενάμιση χρόνο και το αρσενικό σχεδον ένα χρόνο, απλά το θυληκό δεν με συμπαθει και ιδιαίτερα, δεν με άφησε ποτε να το "πλησιάσω" εννοώ να συμφιλιοθώ μαζί του
 
Ξέρω θα ακουστώ ανυπόμονος, όμως τα παπαγαλάκια δεν βλέπω να έχουν την διάθεση να ζευγαρωσουν, απλα το θυληκό που και που μπαίνει στην φωλιά αυτο, ..
 
Το μόνο που μπορείς να κάνεις Μάρκο είναι να τα προετοιμάσεις διατροφικά και να προσομοιώσεις την άνοιξη ώστε να πυρώσουν και να έρθουν στη διάθεση ζευγαρώματος.. Τώρα αν δεν ταιριάξουν σαν ζευγάρι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.. Ζωάκια είναι όχι μηχανάκια.. :)
 
Το μόνο που μπορείς να κάνεις Μάρκο είναι να τα προετοιμάσεις διατροφικά και να προσομοιώσεις την άνοιξη ώστε να πυρώσουν και να έρθουν στη διάθεση ζευγαρώματος.. Τώρα αν δεν ταιριάξουν σαν ζευγάρι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.. Ζωάκια είναι όχι μηχανάκια.. :)
Ναι το ξέρω ότι δεν είναι μηχανάκια, έχω ξεκινήσει περίπου μία βδομάδα την διατροφική προετοιμασία, να δουμε..
 
Μία εβδομάδα είναι πολύ λίγο... Εξάλλου τα Budgies στα σπίτια μπορούν να αναπαρχθούν σχεδόν όλον τον χρόνο, όταν η διάρκεια της μέρας είναι άνω των 10 ωρών, εκτός των πολύ θερμών μηνών του καλοκαιριού. Αναπαράγονται επίσης το φθινόπωρο όπως οι μακρινοί πρόγονοί τους στην Αυστραλία. Άσε το ζευγάρι να δέσει και επέκτεινε την καλή διατροφή συνεχώς μέχρι να δεις σημάδια ζευγαρώματος αλλά και μετά. Η καλή διατροφή είναι απαραίτητη για το ζευγάρωμα αλλά είναι και γενικότερα απαραίτητη για την καλή υγεία των πτηνών μας. Βιαστική και απροετοίμαστη αναπαραγωγή μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα αντί να μας προσφέρει χαρά.
Υπομονή. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Ναι σε ευχαριστώ :) Μαρία, παλιότερα δεν επιχειρούσα να τους βάζω πρασινάδες, επειδή δεν τις έτρωγαν, όμως από τότε που είδα οτι τις τρώνε δεν θα το σταματήσω, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μου πάθουν τίποτα, δεν θα μου το συγχωρούσα
 
Είναι εύκολο, αν αγαπάς κάποιο ζωάκι και το έχεις στο μυαλό σου, όπου περάσεις να πάρεις δυο κλωνάρια χόρτα, δυο φρούτα, λίγους ξηρούς καρπούς. Δεν είναι σκοτούρα, είναι χαρά φτάνει να γνωρίζεις τι τους κάνει καλό. Γι αυτό ενημέρωση, ενημέρωση, ενημέρωση.
Αυτές τις μέρες που όλοι λίγο πολύ θα βρεθούμε σούπερ μάρκετ, πάρε λίγο ωμό σουσάμι από τα ράφια με τα μυρωδικά, ή ένα βιολογικό μηλόξυδο να έχεις να τους βάζεις που και που στο νερό.
Το σουσάμι με μέτρο, πολύ λίγο, γιατί παχαίνει αλλά αφού πας σε αναπαραγωγή, δίνει ασβέστιο.
 
μηλόξυδο; Πόσα πράγματα υπάρχουν που δεν γνωρίζω... Πωπω 🙂
 
Μηλόξυδο να δίνεις αλλά όχι στην αναπαραγωγή.. Πολλοί λένε ότι δεν επιτρέπει στον οργανισμό του θηλυκού να απορροφήσει το ασβέστιο.. Οπότε μετά την αναπαραγωγή μία σταγόνα μηλόξυδο από βιολογικό μαγαζί σε 30 ml νερό μια φορά την εβδομάδα και είσαι εντάξει! 😉
 
Καλησπέρααα, στο σπίτι μου έχει αρκετές μέρες που έχει ξεκινήσει η θυλικιά ανακαίνηση της φωλιάς, κοντεύει να την γκρεμίσει, είναι μέσα και μαστωρεύει όλη μέρα, σαν τον μποπ τον μάστορα :D, είμαστε σε "υπο κατασκευή" 😀
 
ο αρσενικος βοηθαει τουλαχιστον ή τα τραβαει μονη της η γυναικα;!:D αντε με το καλο και το πρωτο αυγο 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
ο αρσενικος βοηθαει τουλαχιστον ή τα τραβαει μονη της η γυναικα;!:D αντε με το καλο και το πρωτο αυγο 😉
Μπαίνει και ο αρσενικός στην φωλιά και κάθονται μαζι, όμως την εργολαβία την ανέλαβε η γυναίκα 😀
 

Σχετικά θέματα

Back
Top