Ασθένειες Αναπνευστικό πρόβλημα το ringneck μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
α κοιτάξω μήπως μπορέσω και του παραγγείλω τελικά και αυτή που μου έγραψε ο γιατρός γιατί μόνο στο ίντερνετ τη βρήκα..η λες ότι είναι οκ να του δίνω αυτή;

O γιατρος ποια σου εγραψε,ισως μπορουμε να βρουμε τα ποσοστα των βιταμινων και να συγκρινουμε.
 
Καλημέρα.. Μου είπε να του δώσω ένα σύμπλεγμα βιταμινών b οποίο βρω.. Πχ κάτι σαν αυτό..Screenshot_2019-10-13-10-05-04-383_com.android.chrome.pngScreenshot_2019-10-13-10-07-11-548_com.android.chrome.png
Αυτό έχει b1-b2 και b6 .. Ενώ αυτό που πήρα έχει b1-b3 και b6 .. Το ίδιο πράγμα μου φαίνεται πάνω κάτω..
 
Δεν το είχα δει.. Το 0,032% δεν φαίνεται και πολύ υψηλό ποσοστό.. Να μη του το δώσω καλητερα μέχρι να βρω αυτό που μου είπε..η να περιμένω να τελειώσουμε με την αντιβίωση πρώτα.; Έτσι κ αλλιώς δέκα μέρες μας μείνανε μόνο..
 
να μη του το δώσω καλητερα μέχρι να βρω αυτό που μου είπε..η να περιμένω να τελειώσουμε με την αντιβίωση πρώτα.;
Εγώ προσωπικά δεν θα την έδινα μαζί με την αντιβίωση αλλά μετά.
 
Δεν το είχα δει.. Το 0,032% δεν φαίνεται και πολύ υψηλό ποσοστό

Και εγω εχω την εντυπωση οτι αυτο το τοσο μικρο ποσοστο προερχεται απο καποιο ετερο συστατικο της πολυβιταμινης και οχι ως "καθαρο" ασβεστιο.
 
Όπως και να χει βρε Αντώνη φοβάμαι τώρα να διακινδυνεύσω και να σαμποτάρω μόνη μου τη θεραπεία του.. Θα του το δώσω μετά το τέλος της αντιβίωσης για να είμαι σίγουρη.. Με τη κρέμα στα φτερά δυσκολευόμαστε λίγο γιατί το κάνω μόνη μου. Αν και πάλι καλά αντιδράει το κακόμοιρο.. Ούτε φωνάζει ούτε να με φάει προσπαθεί.. Μετά το κρατάω λίγο ακόμα με τη πετσετουλα..λουφαζει στο στήθος μου και ηρεμεί.. Απλά για καμιά ώρα μετά κάθεται λίγο μαζεμένος.. Τουλάχιστον δεν δείχνει να τον ενοχλεί ιδιαίτερα η κρέμα πάνω του.. Δεν το πειράζει δηλαδή ιδιαίτερα στο σημείο αυτό μετά..φροντίζω να απορροφηθεί καλά η κρεμουλα και να μη λερώνονται τα φτερά του.. Το δερματακι του πάντως εκεί ήταν γεμάτο ξεραμένα καπαλα ενώ τώρα είναι πεντακάθαρο και ροζουλι.. Φαίνεται επίσης ότι βγαίνουν καινούργια φτεράκια..🙂
 
φοβάμαι τώρα να διακινδυνεύσω και να σαμποτάρω μόνη μου τη θεραπεία του.
Χριστίνα, εφόσον δεν γνωρίζουμε τη χημική αλληλεπίδραση του ασβεστίου με την ενεργή ουσία της αντιβίωσης, με άλλα λόγια πόσο (σε απόλυτες τιμές) ασβέστιο χρειάζεται για να δεσμεύσει το ενεργό συστατικό (π.χ. μετατρέποντάς το σε ανενεργή μορφή, συμπλοκοποιώντας το, κάνοντάς το πιο δύσκολα απορροφήσιμο, και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς) πολύ καλά κάνεις και δεν διακινδυνεύεις τίποτα.
 
Από τη Τετάρτη έχουμε τελειώσει με την αντιβίωση λοιπόν.. Επιτέλους! 🙂
Αν κάνω το λάθος και μπω στο δωμάτιο που βρίσκεται με καμία πετσέτα στα χέρια. Κρύβεται ο κακομοίρης μου πίσω απ' τα παιχνίδια του..η αναπνοή του έχει καθαρίσει εντελώς.. Θα τον έχω σε καραντίνα για λίγο καιρό ακόμα παρόλο αυτά.. όλο αυτό το καιρό πρόσεχα πολύ τα σκεύη του να πλένονται.. απολυμαίνονται. αποθηκεύονται μακριά από των άλλων.. Το ίδιο και οι τροφές..ριχταρια η ότι άλλο. Πλεναμε επίσης τα χέρια μας πολύ καλά κάθε φορά.. Παρόλο αυτά.. Αν με κάποιο τρόπο έχουν κολλήσει τα μικρά κάτι.. Τα κοκατιλάκια.. Θα το καταλάβαινα; Μια χαρά φαίνονται τα μικρά μου.. Το σκέφτομαι όμως.. Φοβάμαι μην έχουν κολλήσει κάτι από τον Αστέρη και απλά δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο σύμπτωμα ακόμα.. Μετά από πόσο καιρό άραγε θα μπορούσα να είμαι σίγουρη πως είναι όλα καλά;
Έχουμε αρχίσει και τη πολυβιταμινη.. Του τη βάζω στο νερό. Θα του τη βάζω για καμιά δεκαριά μέρες και βλέπουμε.. Ξανά έβαλα σουπιοκοκαλα στο κλουβί αλλά δεν τον έχω δει ποτέ και στο παρελθόν να ασχολείται Μ αυτό.. Το όστρακο έτρωγε αλλά επειδή αυτό που έχω τώρα είναι με κάρβουνο μαζί δεν του το έχω βάλει ακόμα γιατί δεν ξέρω αν κάνει το καρβουνακι μαζί με τη βιταμίνη..σταματήσαμε και την αναπλαστικη κρέμα. Τον φόβιζε περισσότερο απ' όλα να του ανοίγω κάθε φορά τα φτερά για να του βάλω τη κρέμα. Καλυτερα φαίνονται ομως..σε περίπτωση που τα δω να χειροτερεύουν θα του ξαναβαλω. Αυτα είναι τα νέα μας.. Μια χαρά φαίνεται να τα πηγαινουμε..σε γενικές γραμμές είναι ορεξατος.. Τρωει καλα.. Ειναι αρκετά δραστήριος.. Βγαινει αρκετά συχνά από το κλουβακι του. Γυμναζεται δηλαδή αρκετα.. Με τα παιχνιδάκια του δεν ασχολείται ακόμα σχεδόν καθόλου αν και του τα αλλάζω συνέχεια δεν δείχνει μέχρι στιγμής κάποιο να του έχει τραβήξει τη προσοχή.. Δεν τα φοβάται τουλάχιστον τώρα πια..
το πέταγμα του παιδιά είναι αυτο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έχει μάθει ωστόσο τον χώρο και όταν θέλει να μπει στο κλουβί του που είναι πιο ψηλά πάει πρώτα στη πολυθρόνα από εκεί στο κρεβάτι μου και από το κάγκελο του κρεβατιού στο κλουβακι του.. Τώρα καθόμουν εγώ στη πολυθρόνα και προσπάθησε να ανέβει κατευθείαν στο τραπέζι του κλουβιου.. Δεν μπορεί η ψυχούλα μου να πετάξει πιο ψηλά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ο γιατρός μου είπε πως λυπουν δύο τρία φτερά πτήσεις αλλά στους μύες του βρίσκεται το πρόβλημα.. Δεν ρώτησα όμως αν αυτό είναι κάτι που με τον καιρό και γυμνάζοντας τα μπορεί να φτιάξει.. Θα του έκανε πολύ καλό στην ψυχολογία του κυρίως πιστεύω να μπορέσει κάποτε να πετάξει καλητερα το καλό μου..🙄
 
Ο γιατρός μου είπε πως λυπουν δύο τρία φτερά πτήσεις αλλά στους μύες του βρίσκεται το πρόβλημα.. Δεν ρώτησα όμως αν αυτό είναι κάτι που με τον καιρό και γυμνάζοντας τα μπορεί να φτιάξει.. Θα του έκανε πολύ καλό στην ψυχολογία του κυρίως πιστεύω να μπορέσει κάποτε να πετάξει καλητερα το καλό μου..🙄
Δεν είμαι ειδικός, αλλά θεωρώ ότι με τις προσπάθειες που κάνει, θα καταφέρει να πετάξει.
 
όλο αυτό το καιρό πρόσεχα πολύ τα σκεύη του να πλένονται.. απολυμαίνονται. αποθηκεύονται μακριά από των άλλων.. Το ίδιο και οι τροφές..ριχταρια η ότι άλλο. Πλεναμε επίσης τα χέρια μας πολύ καλά κάθε φορά.. Παρόλο αυτά.. Αν με κάποιο τρόπο έχουν κολλήσει τα μικρά κάτι.. Τα κοκατιλάκια.. Θα το καταλάβαινα;
Εγώ στη θέση σου ή θα φορούσα γάντια η θα έπλενα τα χέρια μου με ντετολ...
Μπορεί να είναι υπερβολή αλλά η υγεία τους προέχει...
Αφού όμως λες πως προσεχες δε νομίζω να τα μετέφερες κάποιο μικρόβιο...

ξανά έβαλα σουπιοκοκαλα στο κλουβί αλλά δεν τον έχω δει ποτέ και στο παρελθόν να ασχολείται Μ αυτό.. Το όστρακο έτρωγε αλλά επειδή αυτό που έχω τώρα είναι με κάρβουνο μαζί δεν του το έχω βάλει ακόμα γιατί δεν ξέρω αν κάνει το καρβουνακι μαζί με τη βιταμίνη..
Βάλε και τα μινεραλ δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Σας ευχαριστώ πολυ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας.. είναι μεγάλη ενθάρρυνση τα λόγια σας..η αλήθεια είναι ότι προσπαθεί και έχει κάνει όντως κάποια πρόοδο. Καμία σχέση με τις πρώτες του προσπάθειες στις αρχές δηλαδή.. Ούτε να περπατήσει δεν μπορούσε καλά καλά στις πρώτες του εξόδους το πουλάκι..😔
Πάντα με ντετολ τα πλένουμε τα χέρια μας Εύα. Για καλό και για κακό.. Οπότε του το βάζω σίγουρα το όστρακο με το καρβουνακι; Μήπως να του έπαιρνα σκέτο όστρακο όσο πίνει τη βιταμίνη..
Να ρωτήσω και κάτι άλλο ήθελα ρε παιδιά αν και άσχετο ίσως και χαζό κάπως.. Εδώ και μια βδομαδα περίπου τον έχω πετύχει αρκετές φορές που κατεβαίνει στο πάτο του κλουβιου.. Πάει στη γωνία.. Τραβάει και σχίζει το χαρτί που έχω κάτω από τη σχάρα.. Μου έχει κάνει εντύπωση γιατί εκτός ότι δεν τον έχω ξαναδεί να κατεβαίνει στον πάτο για κανένα λογο. Έχουν και τα παιχνίδια του χαρτάκια που θα μπορούσε να σχίσει αλλά δεν έχει ασχοληθεί ποτέ.. Δεν πιστεύω να θέλει να φτιάξει καμιά φωλιτσα έτσι; Τα θηλυκά συνήθως δεν το κάνουν αυτό η όταν είναι τουλάχιστον ζευγάρι;
 
. Κατεβαίνει στο πάτο του κλουβιου.. Πάει στη γωνία.. Τραβάει και σχίζει το χαρτί που έχω κάτω από τη σχάρα.. Μου έχει κάνει εντύπωση γιατί εκτός ότι δεν τον έχω ξαναδεί να κατεβαίνει στον πάτο για κανένα λογο. Έχουν και τα παιχνίδια του χαρτάκια που θα μπορούσε να σχίσει αλλά δεν έχει ασχοληθεί ποτέ.. Δεν πιστεύω να θέλει να φτιάξει καμιά φωλιτσα έτσι; Τα θηλυκά συνήθως δεν το κάνουν αυτό η όταν είναι τουλάχιστον ζευγάρι;
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω Χριστίνα μου γι΄αυτή την συμπεριφορά του...Βάλε πάντως λίγα χαρτιά κομμένα σε μικρές-κοντές λωρίδες και στερέωσε τα (με σχοινάκι-μανταλάκι) στα κάγκελα, έτσι μόνα τους και όχι στα παιχνίδια, για να δούμε αντιδράσεις
 
Back
Top