Ασθένειες Αναπνευστικό πρόβλημα το ringneck μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Φοίβος
Αναμεσα σε Ολλανδία και Κομοτηνή ομως που ειναι και το ζητουμενο στην παρουσα φαση, προκρινεις καποιο απο τα 2 με κριτηριο την εγκυρότητα σε συνάρτηση με το χρονο εξετασης;
 
@Φοίβος
Αναμεσα σε Ολλανδία και Κομοτηνή ομως που ειναι και το ζητουμενο στην παρουσα φαση, προκρινεις καποιο απο τα 2 με κριτηριο την εγκυρότητα σε συνάρτηση με το χρονο εξετασης;

Πραγματικά δεν μπορεί να απαντήσει κανείς με σιγουριά. Σίγουρα ο μικρότερος χρόνος είναι προτιμότερος αλλά οι περισσότεροι μικροοργανισμοί χρειάζονται 1-2 μέρες για να αναπτυχθούν και να πολλαπλασιαστούν με τον κανονικό τους ρυθμό. Θέλω να πω 1 ημέρα με 30 βαθμούς θα έχει ως αποτέλεσμα ταχύτερη ανάπτυξη απο 2 μέρες στους 18 βαθμούς. Ποιος μπορεί να απαντήσει λοιπόν με σιγουριά για όλη τη διακύμανση των συνθηκών του δείγματος απο την ώρα που βγήκε απο το πουλί μέχρι την ώρα της καλλιέργειας;
 
@Φοίβος
Διαβαζω οτι το τεστ αφορουν ειτε την ευρεση αντιγονων/αντισοματων ειτε PCR test (polymerase chain reaction – αλυσιδωτή αντίδρασης πολυμεράσης).

Αν ξερεις να μας πεις, μηπως δεν ψαχνουμε το ιδιο το βακτηριο αλλα "fingerprints/garbages" που δηλωνουν την παρουσια του;
Θεωρεις σε ενα πουλι που φερει το βακτηριο αν η κουτσουλια του εξεταστει με καθυστέρηση να μην ανιχνευεται καν σε υστερο χρονο;
Για το αντιθετο δεν ρωτω γιατι με βαση την απλη λογικη σκεψη σε πουλι που δε νοσει η κουτσουλια του νομιζω δεν θα παρουσιασει το συγκεκριμενο βακτηριο ακομα και αν εχουμε υπερπλυθισμο αλλων βακτηριων λογω θερμοκρασιας και χρονου.
 
Το ζήτημα κατ' εμένα είναι λίγο διαφορετικό. Εφόσον υπάρχουν χλαμμύδια, καλώς να πολλαπλασιαστούν στο δείγμα κατά τη μεταφορά του, διότι έτσι κι αλλιώς θα εμφανιστούν στην καλλιέργεια και θα είναι πιο εύκολα εντοπίσιμα. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται που στην περίπτωση της μεταφοράς (συνθήκες θερμοκρασίας, υγρασίας, πίεσης) μειωθεί ο υπάρχον πληθυσμός των βακτηρίων στο δείγμα κάτω από το όριο ανίχνευσης και έπειτα η καλλιέργεια βγει αρνητική. Τότε έχουμε ένα δείγμα ψευδώς αρνητικό, είμαστε ήσυχοι και τα χλαμμύδια κάνουν πάρτυ
[automerge]1569435703[/automerge]
Αν ξερεις να μας πεις, μηπως δεν ψαχνουμε το ιδιο το βακτηριο αλλα "fingerprints/garbages" που δηλωνουν την παρουσια του;
Στις PCR εξετάσεις, οι οποίες όμως είναι πολύ ακριβές και χλωμό το βρίσκω να γίνονται σε τόσο ευνοϊκές τιμές στο εξωτερικό, εφόσον υπάρχει DNA του βακτηρίου, αυτό απομονώνεται με ειδικό δείκτη συμπληρωματικής αλληλουχίας DNA και έπειτα αλλάζουν τις συνθήκες και το ιχνηθετημένο δείγμα πολλαπλασιάζεται τόσο πολλές φορές με αποτέλεσμα η ανίχνευση να γίνεται εύκολα στη συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στις PCR εξετάσεις, οι οποίες όμως είναι πολύ ακριβές και χλωμό το βρίσκω να γίνονται σε τόσο ευνοϊκές τιμές στο εξωτερικό, εφόσον υπάρχει DNA του βακτηρίου, αυτό απομονώνεται με ειδικό δείκτη συμπληρωματικής αλληλουχίας DNA και έπειτα αλλάζουν τις συνθήκες και το ιχνηθετημένο δείγμα πολλαπλασιάζεται τόσο πολλές φορές με αποτέλεσμα η ανίχνευση να γίνεται εύκολα στη συνέχεια.

Οι τιμες στο εξωτερικο ειναι μια χαρα, οι μεσάζοντες ανεβαζουν τις τιμες.


Σε μεθοδο PCR αναφερεται η τιμη.
 
Ότι τι; Οι κτηνίατροι και οι μικροβιολόγοι δεν λαμβάνουν υπόψιν τους όλα αυτά περί θερμοκρασίας και πίεσης για την βιωσιμότητα των ιών και των βακτηριδίων; Μιλάμε για τα πιο διαδεδομένα εργαστήρια αυτή την στιγμή στο pb, αχρειαστα να ναι αλλά για μένα είναι αξιόπιστα από όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα... Την γνώμη μου παραθετω η άσχετη!
 
Διαβαζω οτι το τεστ αφορουν ειτε την ευρεση αντιγονων/αντισοματων ειτε PCR test (polymerase chain reaction – αλυσιδωτή αντίδρασης πολυμεράσης).

H PCR (με αυτή δουλεύω 😀 ) δεν είναι ποσοτική μέθοδος. Το ίδιο και τα ELISA τεστς. Άρα πως μπορεί κάποιος με αυτές τις μεθόδους να πει ότι το τάδε βακτήριο βρίσκεται σε μεγάλο πληθυσμό (αφού απλώς ανιχνεύουν την ύπαρξη κι όχι τον αριθμό) και δημιουργεί το πρόβλημα κι όχι ότι απλά ανιχνεύθηκε η ύπαρξη ενός χ αριθμού μικρο-οργανισμών που υπάρχουν φυσικά στο γαστρεντερικό σύστημα των πουλιών;
 
Βαγγέλη, σαφώς και δεν φτάνουν πιο γρήγορα αλλά και πάλι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα απόκλισης των τιμών των αποτελεσμάτων απο των πραγματικών αν η ανάλυση γινόταν μέσα σε 2 ώρες στα φρέσκα περιττώματα. Δουλεύοντας με βακτήρια εδώ και 2 χρόνια αυτό το λέω με απόλυτη σιγουριά. Ορισμένα βακτήρια μπορούν ακόμη και σε θερμοκρασία περιβάλλοντος να πολλαπλασιαστούν άριστα. Επίσης είναι άλλο να στείλεις αίμα για εξέταση για την παρουσία ιών κι άλλο περιττώματα (πιο θρεπτικό υλικό για τα βακτήρια) για εξέταση για την παρουσία βακτηρίων.
Ανέστη δεν αμφισβητώ τη πορεία,έξελιξη και αποτέλεσμα των βακτηρίων που μας λες παραπάνω και δε σου κρύβω οτι ήταν ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου όταν έστειλα για 1η φορά δειγμα για ανάλυση. Για μένα όμως εδω στη Κρήτη είναι το μονο που μπορώ να κάνω, γιατί δεν υπάρχει κάποιος γιατρός που θα μεσολαβίσει (έστω) ώστε να λάβει δείγμα και να το στείλει όπου εκείνος θέλει... Εμένα το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει και να μπορώ να ελέγχω το κοπάδι μου 2 φορές το χρόνο.
Επειδή σχολιαστηκε στο παρόν θέμα ή σε κάποιο άλλο θέμα της Χριστινας που αφορουσε τον Αστέρη... Το έθεσα ως προβληματισμό, χωρίς να υπάρχει λογος αμφισβήτησης κανενός εργαστηρίου. Γιατρου κλπ.

Ότι τι; Οι κτηνίατροι και οι μικροβιολόγοι δεν λαμβάνουν υπόψιν τους όλα αυτά περί θερμοκρασίας και πίεσης για την βιωσιμότητα των ιών και των βακτηριδίων; Μιλάμε για τα πιο διαδεδομένα εργαστήρια αυτή την στιγμή στο pb, αχρειαστα να ναι αλλά για μένα είναι αξιόπιστα από όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα... Την γνώμη μου παραθετω η άσχετη!
Για να δέχονται δείγματα και να τα αποστέλλουν στο εξωτερικο ή να τα παραλαμβάνουν στο εργαστήριο τους μετά από 1-2 μέρες(βλέπε Κομοτηνή),μάλλον από επιστημονικής άποψης δεν είναι ανασταλτικός οπαράγοντας για να υπάρχουν έγκυρα αποτελέσματα.
Και επαναλαμβάνω. Επειδή σχολιαστηκε στο παρόν θέμα ή σε κάποιο άλλο θέμα της Χριστινας που αφορουσε τον Αστέρη... Το έθεσα ως προβληματισμό, χωρίς να υπάρχει λογος αμφισβήτησης κανενός εργαστηρίου. Γιατρου κλπ.
 
H PCR (με αυτή δουλεύω 😀 ) δεν είναι ποσοτική μέθοδος. Το ίδιο και τα ELISA τεστς. Άρα πως μπορεί κάποιος με αυτές τις μεθόδους να πει ότι το τάδε βακτήριο βρίσκεται σε μεγάλο πληθυσμό (αφού απλώς ανιχνεύουν την ύπαρξη κι όχι τον αριθμό) και δημιουργεί το πρόβλημα κι όχι ότι απλά ανιχνεύθηκε η ύπαρξη ενός χ αριθμού μικρο-οργανισμών που υπάρχουν φυσικά στο γαστρεντερικό σύστημα των πουλιών;

Σωστη η επισημανση Ανεστη αλλα στην ψιττακωση η εμφανιση ειναι αυτη που οδηγει το πουλι σε αντιμετωπιση του βακτηριου και οχι ο πληθυσμός του.
Ακομα και ο ιδιος ο φορεας να ειναι ασυμπτωματικος μπορει να το μεταδωσει.
 
Σωστη η επισημανση Ανεστη αλλα στην ψιττακωση η εμφανιση ειναι αυτη που οδηγει το πουλι σε αντιμετωπιση του βακτηριου και οχι ο πληθυσμός του.
Ακομα και ο ιδιος ο φορεας να ειναι ασυμπτωματικος μπορει να το μεταδωσει.

Σαφώς, εξαρτάται κι απο τι αναζητάς.
 
Κλείσαμε ένα μήνα σχεδόν με την αντιβίωση.. Οι μόνες φορές πια που ακούγεται κάπως η αναπνοή του είναι όταν έχει χωμένο το κεφαλάκι του μέσα σε κάποια φτερούγα και σκαλίζει.. Δεν έχω καταφέρει να δω ξανά κάτω από τις φτερούγες του σε τι κατάσταση είναι.. Το καλό είναι πως δεν τον βλέπω να πειράζει τα φτερά του όσο συχνά το έκανε πριν.. Τα πειράζει όμως ακόμα.. Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μας να πάμε για επανεξέταση οπότε θα τα δει αυτός.. Κατά τα άλλα είναι ορεξατος και αρκετά ζωηρός..σήμερα έκανε και μπανάκι στη ποτιστρα του.. Οι κουτσουλιές του είναι πολύ καλές και όπως είπα η αναπνοή του έχει καθαρίσει..υπολογίζω πως μπορεί να μας πει ο γιατρός να πάρουμε καμία βδομάδα ακόμα την αντιβίωση παρόλο αυτά.. Δεν ξέρω κιόλας.. Τρεις τέσσερις μέρες τώρα του δίνω και άλλες τροφές εκτός από τους σπόρους του..σήμερα φάγαμε μπρόκολο και πιπεριές.. Μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση πόσο εύκολα δοκιμάζει ότι του δώσω.. Δείχνει να με εμπιστεύεται η ψυχούλα μου και εγώ αισθάνομαι πως το βασανίζω..😔 .. Να τελειώνουμε επιτέλους με την αντιβίωση θέλω . Μακάρι να μας πει αύριο να τη σταματήσουμε.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Επίσης βγαίνει από το κλουβί του κάθε μέρα για λίγο.. ανεβαίνει στο ξύλο στην οροφή και μετά πάει συνήθως και κάθεται σε μια πολυθρόνα που έχω απέναντι.. Περπατάει λίγο στο πάτωμα και μετά πάει πάλι και μπαίνει μόνος του στο κλουβακι του.. Δεν πετάει ακόμα.. Πετάει μέχρι ένα σημείο και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. υπάρχει περίπτωση να φταίει απλά το γεγονός ότι δεν είχε ξαναβγεί ποτέ από το κλουβί πριν; Προσπαθεί να πετάξει ο κακομοίρης αλλά δεν τα καταφέρνει.. Πετάει λες και έχει κομμένα φτερά.. Βλέπω να τον ζαλίζω τον γιατρό πάλι αύριο.. 😁
 
και εγώ αισθάνομαι πως το βασανίζω..😔 ..
E, όχι και τον βασανίζεις. Σε εσένα χρωστάει τα καλά που του ήρθαν. Μόνο τύψεις δεν αξίζει να νιώθεις. :)
να τελειώνουμε επιτέλους με την αντιβίωση θέλω . Μακάρι να μας πει αύριο να τη σταματήσουμε..
Την αντιβίωση να την δώσεις για όσο κρίνει ο γιατρός ότι χρειάζεται αφού του εξηγήσεις για την βελτίωση και τι βλέπεις. Μην ρωτήσεις αν κάνει να την σταματήσετε αν δεν στο πει ο γιατρός μόνος του και με σιγουριά. Είναι πολύ άτιμα τα προβλήματα του αναπνευστικού συστήματος.
.. Δεν πετάει ακόμα.. Πετάει μέχρι ένα σημείο και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. υπάρχει περίπτωση να φταίει απλά το γεγονός ότι δεν είχε ξαναβγεί ποτέ από το κλουβί πριν; .
Είτε δεν έμαθε να πετάει όταν ήταν η φυσιολογική ώρα του είτε έχει αδύναμους μύες στις φτερούγες είτε έχει καταστρέψει μόνος του τα φτερά πτήσης του. Φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρος απο την πλάτη έχεις να δούμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ότι μου πει ο γιατρός θα κάνω με την αντιβίωση φυσικά.. Τώρα φάγαμε τον γάιδαρο που λένε. Απλα αισθάνομαι άσχημα κι ας ξέρω πως είναι μόνο για το καλό του. Φαντάζομαι πόσο μπερδεμένο αισθάνεται που το πήρε μια τρελή σπίτι της και το βουτάει κάθε τόσο με μια πετσέτα. Με πονάει όσο να ναι..
Θα προσπαθήσω αργότερα να τον βγάλω βίντεο την ώρα που πετάει.. Είχα την εντύπωση πως το πέταγμα είναι ένστικτο στα πουλιά και όχι κάτι που μαθαίνουν να κάνουν. Έχει κάποια κενά στη πλάτη του.. Δεν ξέρω αν ληπουν και φτερά πτήσεις.. Είναι που έχει και τις πληγές κάτω από τις φτερούγες του ίσως. Πιο πολύ απ' όλα με ανυσηχει το θέμα με το μασουλημα των φτερών.. Αρκετό καιρό πριν είχε χτυπήσει ο Ερμής το κοκατιλ μας τις φτερούγες του και τις είχε ματώσει.. Ο Ακρίβος τότε μου είχε πει να μη του βάλω τίποτα αλλά άμα τον βλέπω και τα πειράζει να τον πάω από εκεί για να του φορέσουμε κολάρο.. Είμαι σίγουρη πως θα μου προτείνει το ίδιο για τη περίπτωση του Αστέρη τώρα.. Το θέμα όμως είναι πως εγώ φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.. Τη ψυχολογική του κατάσταση και ισορροπία εννοώ.. Πως απλά δεν θα μπορεί να πειράζει τον εαυτό του όσο το φοράει αλλά θα αισθάνεται πολύ άσχημα με κάτι ξένο πάνω του..
 
Ναι, αλλά αν υποθέσουμε ότι η πτεροφαγία είναι στην έναρξη της, ίσως με ένα κολάρο για λίγο καιρό φορεμένο, να αναχαιτιστεί η συνήθεια. Όχι ότι είναι τόσο απλό, αλλά ποτέ δεν ξέρει κανεις τα πραγματικά αίτια της πτεροφαγιας. Και τι είναι λίγες εβδομάδες μπρος στην αιωνιότητα;
Θα αισθανόμουν πολυ ικανοποιημένος στη θέση σου, που δίνω στο πουλάκι τη φροντίδα που τόσο του έλειψε. Κι αυτό θα μετρίασε τις στιγμιαίες σκέψεις τύπου... Το ταλαιπωρώ κλπ. Είναι το πουλί σου και κανεις αυτό ακριβώς που μπορείς για το καλώς έχειν της ύπαρξής του.
Ο Ανέστης στο μήνυμα του υπογραμμίζει να μην αναφερθείς η ίδια σε πιθανότητα διακοπής της αντιβίωσης, αλλά να αφήσεις τον γιατρό να αποφασίσει απερίσπαστα από δίκη σου επιθυμία πως θα προχωρήσει με το συγκεκριμένο θέμα. Το ίδιο κάνουμε και οι άνθρωποι - ασθενείς στους γιατρούς. Όταν λοιπόν ο γιατρός κρίνει ότι μπορεί και να έχει τελειώσει η ασθένεια αλλά δεν είναι 100% βέβαιος για αυτό, ενίοτε ο ασθενής μπορεί να επηρεάσει την απόφαση του, με την επιθυμία να σταματήσει πχ μια επώδυνη θεραπεία. Κάποιες φορές λοιπόν το αποτέλεσμα φαίνεται εκ των υστέρων ότι δεν είναι αυτό που θα ήθελε ούτε ο γιατρός ούτε κι ο ασθενής.
Καλά αποτελέσματα στην εξέταση!
 
Λοιπόν παιδια τα νέα μας από το γιατρό.. Ο λαιμός του.. Τα ρουθούνια του και γενικά το αναπνευστικό του σύστημα φαίνεται να έχει καθαρίσει εντελώς.. Παρόλο αυτά θα συνεχίσουμε να παίρνουμε την αντιβίωση κανονικά για δέκα μέρες ακόμα. Για να είμαστε σίγουροι..όσο για τα φτερά του τωρα.. Αυτό που είπε και ο Γιάννης παραπάνω μου είπε και ο γιατρός.. Πως δεν μπορούμε να ξέρουμε τα πραγματικά αίτια της πτεροφαγιας.. Δεν φαίνεται πάντως να είναι κάτι που βρίσκεται στην αρχή αλλά στη προκειμένη περίπτωση δεν μπορούμε να ξέρουμε και πόσο καιρό το κάνει.. Οι πληγές κάτω από τις φτερούγες του βρίσκονται σε κατάσταση επούλωσης.. Μου έδωσε μια αναπλαστικη κρέμα να του βάζω δύο φορές τη μέρα.. Δεν μιλήσαμε για κολάρο.. Δεν το πρότεινε ο ίδιος οπότε δεν το αναφερα και εγώ.. Μου είπε πως τώρα που βελτιώθηκε το αναπνευστικό του και γενικά η ποιότητα ζωής του υπάρχει κάποια περίπτωση να σταματήσει να το κάνει.. Αλλά μου είπε επίσης ότι άσχετα με το τι του φταίει και άρχισε να τρώει τα φτερά του.. Από τη στιγμή που του έχει γίνει συνήθεια είναι αρκετά δύσκολο να σταματήσει.. Θα το βοηθήσει μου είπε η κρεμουλα πάντως να μη τον τρώει και τον τραβάει η συγκεκριμένη περιοχή που έχει κάνει τις πληγές.. Μου έδειξε πώς να του την βάζω δύο φορές τη μέρα μιας και τον πιάνω ούτως η άλλως για την αντιβίωση..λυπουν όντως και κάποια φτερά πτήσεις από τη μια φτερούγα αλλά βγαίνουν ήδη καινούργια. Για την αδυναμία πετάγματος μου είπε πως το πιθανότερο είναι να έχουν ατροφιση οι μύες του.. Αν και βλέπει πως οι υπόλοιποι μύες του σώματος του είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.. Πήραμε και λίγο βάρος επίσης από τη προηγούμενη φορά. Για προβιοτικο μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να τα χρειάζεται εφόσον μάλιστα φαίνεται να μη του δημιουργη και κάποιο πρόβλημα η αντιβίωση αλλά αν θέλω ας του δώσω.. Μου είπε να του δίνω μια φορά τη μέρα κάποιο σύμπλεγμα b βιταμινών.. Μου έγραψε κάποιο ενδεικτικά.. Πήγα όμως ως τώρα σε 3-4 pet shops και δεν βρήκα ούτε αυτό ούτε κάτι παρόμοιο.. Οπότε του πήρα μια πολυβιταμινη χωρις ασβέστιο και σίδηρο..
rsz_img_20191012_151504.webprsz_img_20191012_151351.webp
.. Αυτά τα νέα μας λοιπόν.. Τι να πω..συνεχίζουμε λοιπόν και ο θεός βοηθός..🙂
 
Ωραία Χριστίνα. Ελπίζω η κρέμα επούλωσης να μην τον κάνει να θέλει να την βγάλει απο πάνω του και αρχίσει να ξανασκαλίζει την περιοχή. Παρατήρησέ τον τι θα κάνει.

Ρώτησες τον γιατρό πότε μπορεί να έρθει σε επαφή με άλλο υγιές πουλί; Μην βιαστείς να φέρεις την άλλη στο σπίτι πάντως. Για ασφάλεια εγώ θα κρατούσα καραντίνα απο την αρχή μετά το τέλος της θεραπείας ώστε να είσαι σίγουρη ότι τέλειωσε η περιπέτεια οριστικά.
 
Από τη κρέμα μου είπε να βάζω ελάχιστη ποσότητα..όσο μισή φακή συγκεκριμένα και να του κάνω απαλό μασάζ ώστε να την απορροφήσει το δέρμα και να μη μένει.. Τα καπαλα που μαλακώνουν μου είπε όσο μπορώ να του τα βγάζω.. Του τα καθάρισε και ο ίδιος αρκετά.. Μου είπε ότι θα του ανακούφιση τη φαγούρα αλλά θα βοηθήσει και το δέρμα να επουλωθεί.. Μου είπε ότι και να τη φάει δεν θα του κάνει κακο παρόλο αυτά..η κρέμα είναι η anaplasis (intuizoon).. Αν βγάζω σωστά τα γράμματα του.. Μου έβαλε αρκετή σε μια σύριγγα αλλά μου την έγραψε κιόλας για να τη πάρω όταν μου τελειώσει..
Σε καραντίνα τον έχω ήδη γιατί έχω και το ζευγαράκι μου τα κοκατιλ στο σπίτι και τρέμει η ψυχή μου μη μου κολλήσουν και αυτά τίποτα.. Κάνω απολύμανσης όλη την ώρα. Κλουβιά..σκεύη.. Πατηθρες.. Τον χώρο τους.. Τα πάντα..όταν πηγαίνω στη Σμαράγδα κάνω μπάνιο και φοράω καθαρά ρουχα.. Προσέχω πολύ γιατί φοβάμαι.. κρίμα είναι και τα άλλα.. Δεν τον ρώτησα όμως παρόλο αυτά για πόσο καιρό μετά τη θεραπεία είναι ασφαλής.. Κανονική καραντίνα για κάνα μήνα ακόμα θα ήταν αυτό που χρειάζεται φαντάζομαι, απλά είναι και αρκετά δύσκολο όσο να ναι.. Το σπίτι της Σμαράγδας είναι εκεί που είναι τώρα Ανέστη.. Αν και θα με βολεψη κάποια στιγμή να μπορούν να βρεθούν στον ίδιο χώρο τα πουλιά δεν βιάζομαι..φυσικά και προέχει η ασφάλεια..
Δεν έχουμε μιλήσει για άλλη επίσκεψη.. Πρακτικά είμαστε καλά.. Περνούμε απλά την αντιβίωση για δέκα μέρες ακόμα παράλληλα με τις βιταμίνες.. Βάζουμε τη κρεμουλα μας και είμαστε οκ.. Αν τώρα παρουσιαστεί κάτι το οτιδήποτε ανυσηχητικο απλά περνώ τηλ και κλείνω εκ νέου ραντεβου και παω... Τώρα ήταν η επανεξέταση μετά τη πρώτη διάγνωση..όπου να πω εδώ δεν με χρέωσε καν ο άνθρωπος παρόλο που μας είχε μέσα τόση ώρα..
 
Χριστινα η Landmark βγαζει vitamin B σκευασμα αλλα κι αυτο που τελικα πηρες εχει πολυ καλη περιεκτικότητα του συμπλεγματος που χρειαζεσαι!
Δεν βρήκα κανένα μόνο με b βιταμίνες.. Πήγαμε σε 2-3 πετ σοπ.. Εξήγησα του ανθρώπου στο τελευταίο όμως και μου σύστησε να πάρω αυτή.. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω και του παραγγείλω τελικά και αυτή που μου έγραψε ο γιατρός γιατί μόνο στο ίντερνετ τη βρήκα..η λες ότι είναι οκ να του δίνω αυτή; Δεν βλέπω όντως να έχει ασβέστιο και σίδηρο αν και το συζητησα με το γιατρό.. Είχα την εντύπωση ότι επιρεαζεται η θεραπεία αλλά τελικά μου εξήγησε πως απλά η συγκεκριμένη αντιβιωση εξουδετερώνει κατά ένα τρόπο το ασβέστιο και το σίδηρο.. Το απορροφά.. Οπότε και να είχε δεν υπάρχει θέμα αλλά μου πρότεινε κάποιο σύμπλεγμα βιταμινών β για τόνωση του ανοσοποιητικού επίσης..
 
Back
Top