Ασθένειες Αναπνευστικό πρόβλημα το ringneck μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κάνε όπως νομίζεις Χριστίνα... Δεν υπάρχει θέμα πάντως. Γιατι δίνεις βιταμίνη... Αν έδινες αντιβίωση τότε θα σου έλεγα να μην δώσεις καρβουνακι...
Εμένα τα δικά μου όταν καμιά φορά βαριούντε τραβάνε τα χαρτιά από τον πάτο...
Όταν πλησιάζει το Πάσχα, τα τραβάνε και τα σχιζουν για να φτιάξουν φωλιά...
Να προσέχεις μόνο να μην τρώει τις κουτσουλιές του...
Εγώ προσωπικά δεν ανησυχώ γιαυτό γιατί καθαρίζω τους πάτους καθημερινά...
Ίσως και το δικό σου να βαριέται και να βρίσκει ευχάριστο το χαρτί ως παιχνίδι... Κάνε αυτό που σου είπε η Σίσσυ και αν δεις ότι συνεχίζει να ασχολείται βάζε του κάθε μέρα χαρτί κουζίνας για να παίζει...
 
Ευχαριστώ κορίτσια.. Θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας αυτό με το χαρτι.. Και τα δικά μου τα άλλα το κάνουν καμιά φορά δεν ξέρω τώρα γιατί με τον Αστέρη μου έκανε εντύπωση..
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά να υποθέσω ότι δεν έχεις κάνει τεστ φύλου, σωστά; Και επιπρόσθετα έχει δακτύλιο το πουλί στο λαιμό του (γιατί εκτός του ότι δεν μπορώ να θυμηθώ, δεν μπορώ μάλλον και να δω καλά, σε λίγο να δω τι θα μπορώ να κάνω... 😄 )
 
Όχι δεν του έχω κάνει τεστ..υποθετουμε πως είναι αρσενικό όμως γιατί φαίνεται να έχει δαχτυλιο.. Να είχε μάλλον γιατί τώρα δεν εχει.. Τον έχει μαδήσει. Έχει αφήσει ελάχιστο μόνο μαύρο κάτω από το πιγουνι. Γι'αυτό και δεν μπορείς να το δεις..σαν μουσάκι φαίνεται.. 😁
 
δεν πιστεύω να θέλει να φτιάξει καμιά φωλιτσα έτσι; Τα θηλυκά συνήθως δεν το κάνουν αυτό η όταν είναι τουλάχιστον ζευγάρι;

Μπορεί και να θέλει, δεν βρίσκουν/φτιάχνουν φωλιές μόνο τα θηλυκά.
 
Καλημέρα παιδιά.. Μάλλον τα νευρακια του ξέσπαγε σκίζοντας το χαρτί γιατί με το που σταμάτησα να τον πιάνω τον κακομοίρη δεν τον ξαναείδα να το κάνει.. Με το που τον άφηνα στο κλουβί πήγαινε στη γωνία και το τραβούσε με μανία.. Του έβαλα πάντως και χαρτιά στα κάγκελα που πρότεινε η Σίσσυ αλλά ούτε που ασχολήθηκε καθόλου..
Άλλο τώρα θέλω να ρωτήσω να μου πείτε αν γνωρίζεται.. 😁
Ψάχνω να του δώσω κάποιο προβιοτικο.. Μιας και μετά από 40 μέρες αντιβίωση πιστεύω θα του κάνει καλό τελικά.. Κάτι είχα διαβάσει εδώ ότι μπορούμε να διαλυσουμε στο νερό λίγο πέτσα γιαουρτιού αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν μπορώ να το βρω πάλι.. ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι. Έχω αυτά τα γιαούρτια..IMG_20191031_070742.webprsz_img_20191031_070714.webp
Είναι καλά για αυτή τη δουλειά; Θα έπρεπε να λέει ότι έχει ζωντανή καλλιέργεια γιαουρτη η δεν παίζει ρόλο; Στο σούπερ πάντως που ρώτησα η κοπέλα μου είπε πως μόνο το activia είναι προβιοτικο.. Να πάρω εκείνο η θα κάνουν δουλειά κι αυτά που έχω..; 🙄
Μήπως να ρωτήσω και στο φαρμακείο.. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να του δώσω.. Επίσης να του το δίνω για δύο τρεις μέρες συνεχόμενα η δεν κάνει; Ιδέα δεν έχω .. Αν γνωρίζει κάποιος πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ γιατί δεν βρίσκω άκρη..🙂
 
Ψάχνω να του δώσω κάποιο προβιοτικο.. Μιας και μετά από 40 μέρες αντιβίωση πιστεύω θα του κάνει καλό τελικά..
Γιατί δεν ρωτάς τον κτηνίατρο που τον παρακολουθεί; Ίσως σου προτείνει κάποιο κατάλληλο κτηνιατρικό ή ανθρώπινο σκεύασμα.
 
Ψάχνω να του δώσω κάποιο προβιοτικο.. Μιας και μετά από 40 μέρες αντιβίωση πιστεύω θα του κάνει καλό τελικά.. Κάτι είχα διαβάσει εδώ ότι μπορούμε να διαλυσουμε στο νερό λίγο πέτσα γιαουρτιού αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν μπορώ να το βρω πάλι.. ισχύει κάτι τέτοιο;
Αν το θεωρείς απαραίτητο, να του δώσεις ένα κανονικό προβιοτικό, που προορίζεται για πουλιά.
 
Ultra levure ξερω οτι δινουν οι πτηνιατροι, ενναλακτικα υπαρχει και το bio kult.
Και τα 2 ανθρωπινης χρησης.

Kτηνιατρικο προβιοτικο σκευασμα ειναι το Liviferm της Chevita.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω Χριστίνα μου γι΄αυτή την συμπεριφορά του...Βάλε πάντως λίγα χαρτιά κομμένα σε μικρές-κοντές λωρίδες και στερέωσε τα (με σχοινάκι-μανταλάκι) στα κάγκελα, έτσι μόνα τους και όχι στα παιχνίδια, για να δούμε αντιδράσεις
Μήπως θέλει να φτιάξει φωλιά; κάτι τέτοια έκανε η δικια μου κ ήρθαν τα αυγα
 
Καλημέρα παιδιά.. Δεν το πολύ έψαξα τελικά με τα προβιοτικα.. Θα το κοιτάξω στο μέλλον.. Δεν ήμουν και τόσο καλά αυτές τις μέρες. Από χτες αισθάνομαι λίγο καλύτερα..σχετικά με το πουλάκι τώρα.. Δυστυχώς δεν το βλέπω καλα.. στεναχωριέμαι πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω για να το βοηθήσω να αισθανθεί καλύτερα.. Θα μου ήταν χρήσιμες οποίες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε..🙄
Πήραμε 40 ημέρες αντιβίωση λοιπόν απευθείας στο στόμα..η οποία σίγουρα το βοήθησε μιας και τα περισσότερα συμπτώματα υποχώρησαν.. Το πουλάκι δυσκολευόταν να αναπνεύσει.. Ακουγόταν δηλαδή η αναπνοή του και είχε πολλά σάλια στο λαιμό του.. Είχαν κλείσει τα ματάκια του με τσίμπλα.. Επίσης είχε σταματήσει να τρώει και να κινείται. Με την αντιβίωση αυτά όλα διορθώθηκαν.. Καθάρισε ο λαιμός και τα ματάκια του.η αναπνοή του πια δεν ακούγεται όπως ακουγόταν.. επανήλθε η όρεξη του.. Τρώει και γενικά είναι πιο δραστήριος.. Αυτό που με ανυσηχει τώρα όμως είναι κάτι που πριν δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία. Εκτος από τα συμπτώματα που αναφέρω πάνω το πουλάκι επίσης έτρεμε..όχι συνέχεια αλλά κάποιες φορές.. Ετρεμε πριν παρατηρήσω κάποιο άλλο σύμπτωμα απλά είχα την εντύπωση πως φοβάται όταν πλησιάζουμε στο κλουβί.. Μετα η όλη διαδικασία της θεραπείας του με την αντιβίωση το έχει φοβίσει και στρεσσαρει υπερβολικά.. Οπότε πάλι δεν ήξερα τι να σκεφτώ για το τρέμουλο. Κάτι μέρες τώρα που έχει χαλάσει και ο καιρός όμως τρέμει όλο και πιο έντονα..όχι συνέχεια αλλά τόσο έντονα που όταν το κάνει ταρακουνιεται και ακούγεται όλο το κλουβί.. Είναι πως όταν έχουμε πυρετό με ρίγη..χτες το άκουσα να το κάνει και το βράδυ.. Ακουγόταν το κλουβί του από το τρέμουλο.. Προφανώς κρυώνει φοβάμαι μήπως ανεβάζει και πυρετό.. Εδώ και μια βδομάδα περίπου έχω το κλουβί σκεπαζμενο με πάπλωμα..σκεφτόμουν να του βάλω και μια ηλεκτρική κουβερτουλα κάτω από το κλουβί με χαμηλή θερμοκρασία να το κρατάει πιο ζεστά.. Τρώει τουλάχιστον. στεναχωριέμαι επίσης γιατί φοβάμαι μήπως πονάει το κακόμοιρο μου..όλα τα συμπτώματα μου λένε πως το πιθανότερο να είναι όντως ψιττακωση η δεν ξέρω τι άλλο.. Αν είναι πνευμονία η κάτι τέτοιο ξέρω ότι πονάει.. Προφανώς με την αντιβίωση ανακαμψε αλλά δεν φαίνεται να θεραπεύτηκε κιόλας..
Τη Δευτέρα θα μιλήσω με Κομοτηνή και μες τη βδομάδα θα τους στείλω δείγμα.. Θα ρωτήσω και τους ίδιους αλλά θέλω να μου πείτε ρε παιδιά αν ξέρετε.. Θα ζητήσω καταρχήν εξέταση για ψιττακωση.. Αλλά και τι άλλο; Αν δηλαδή δεν είναι ψιττακωση τελικά και το τεστ βγει αρνητικό.. Πως θα δούμε τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει.. Μπορεί να γίνει κάποια γενική εξέταση επίσης; Θα τους πω τα συμπτώματα και θα μου πουν αυτοί τι πρέπει να γίνει; Τι ακριβώς θα πρέπει να τους ζητήσω να κάνουν κατά τη γνώμη σας; Σίγουρα και κάποιο αντιβιογραμα επίσης.. Να σκάσω κοντεύω με το μικρούλη μας.. Φοβάμαι πολύ μήπως δεν τα καταφέρει τελικά..😔
Δεν ξέρω αν θα αντέξει άλλη θεραπεία.. σκέφτομαι επίσης μήπως να του έβγαζα τα ξύλα από το κλουβί και του έβαζα μια κουβερτουλα μαλακή κάτω να είναι πιο ζεστά μήπως κουρνιάζει εκεί.. Δεν ξέρω πως να το βοηθήσω να αισθανθεί καλύτερα μέχρι να δούμε πάλι τι να κάνουμε.. Μόλις πάρω τις απαντήσεις από Κομοτηνή θα πάμε και στον γιατρό να μας πει εννωηται..
 
Εχεις καθολου εικονα για το αν εχει μειωθει το βαρος του;
Τρεφεται κανονικα;

40 ημερες αντιβιωση που εχει ενδειξη και για ψιττακωση και να μην θεραπευτηκε (αν οντως ειχε);
Με το γιατρο μιλησες Χριστινα;
 
Όχι βρε Αντώνη δεν έχω μιλήσει ακόμα με το γιατρό.. Θα τον πάρω κι αυτόν τη Δευτέρα.. Τι άλλο να μου πει κ αυτός αν δεν γίνουν πρώτα οι εξετάσεις. Θα τον πάρω όμως τη Δευτέρα να του εξηγήσω πάλι τη κατάσταση να δω τι θα μου πει.. Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε από δω και περα... Το κανονικό του δεν ξέρω ποιο είναι όσο αφορά το φαγητό.. Τρώει όμως. Δείχνει να έχει όρεξη.. Τρώει λαχανικά φρούτα.. Αυγό.. Τους σπόρους του και κεχρί.. Δεν μου φαίνεται να έχει χάσει βάρος αλλά τη περισσότερη ώρα της ημέρας κάθεται φουσκωμένο οπότε δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη.. Μήπως έπρεπε να συνεχιστεί η αντιβίωση σκέφτομαι.. Θα δω τι θα μου πει και ο γιατρος τη Δευτέρα..
 
Χριστίνα αυτό που είπε ο Αντώνης για την ψιττάκωση είναι σωστό. 40 μέρες με δοξυκυκλίνη (τέτοιο δεν πήρε;) δεν υπάρχει περίπτωση πιστεύω να έχει ψιττάκωση. Το κούρνιασμα και το τρέμουλο το κάνουν όλοι οι παπαγάλοι, όχι όλη την ώρα σαφώς. Εαν η αναπνοή του είναι πια καθαρή και τρώει με όρεξη όπως λες μήπως επηρεάστηκες απο το ότι δεν ένιωθες εσύ καλά και σκέπαζες αυτόν; 🙂 Δεν λέω ότι δεν έχει τίποτα απλά εκτός απο το τρέμουλο που λες και δεν μας είπες πόσο συχνά το κάνει (το κάποιες φορές δεν προσδιορίζει την συχνότητα) δεν μας είπες για κάποιο άλλο σημάδι που να παραπέμπει ίσως σε αδιαθεσία. Το τρέμουλο πάντως απο μόνο του στα αραία δεν είναι αδιαθεσία αλλά σημάδι χαλάρωσης-χαλαρότητας. Συνήθως συνοδεύεται και απο τρίξιμο του ράμφους.
 
Χριστίνα,
1) όταν λες τρέμει εννοείς πως είναι φουσκωμένος και τρέμει ή όχι;
εκτος από τα συμπτώματα που αναφέρω πάνω το πουλάκι επίσης έτρεμε..όχι συνέχεια αλλά κάποιες φορές.. Ετρεμε πριν παρατηρήσω κάποιο άλλο σύμπτωμα απλά είχα την εντύπωση πως φοβάται όταν πλησιάζουμε στο κλουβί.. Μετα η όλη διαδικασία της θεραπείας του με την αντιβίωση το έχει φοβίσει και στρεσσαρει υπερβολικά.. Οπότε πάλι δεν ήξερα τι να σκεφτώ για το τρέμουλο.κάτι μέρες τώρα που έχει χαλάσει και ο καιρός όμως τρέμει όλο και πιο έντονα..όχι συνέχεια αλλά τόσο έντονα που όταν το κάνει ταρακουνιεται και ακούγεται όλο το κλουβί..είναι πως όταν έχουμε πυρετό με ρίγη..χτες το άκουσα να το κάνει και το βράδυ..ακουγόταν το κλουβί του από το τρέμουλο..
2) Αυτό που περιγράφεις τι διάρκεια έχει;
Εγώ πχ αντιλαμβάνομαι (από την περιγραφή σου) πως δεν πρόκειται για τρέμουλο αλλά ''ανατρίχιασμα''. Συνήθως όταν κάνουν αυτό το... Αναπουπούλιασμα είναι στιγμιαίο, έντονο μεν αλλά στιγμιαίο.
Τελευταίο αφήνω το κυριώτερο!
α) Άμεση επαφή με τον γιατρό (αφού ξεκαθαρίσεις ακριβώς τι γίνεται-κάνει-συμβαίνει).
β) Επίσης θα ζητούσα από τον γιατρό να μου υποδείξει που να κάνω τις εξετάσεις (μικροβιολογικό κέντρο που ασχολείται με πουλιά), και τι είδους εξετάσεις κρίνει σκόπιμο να γίνουν.
 
Back
Top