Αναπαραγωγή Αυγά κοκατίλ πρώτη εμπειρία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mrg13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mrg13

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2010
Μηνύματα
76
Γεια χαρά,

Το αρσενικό είναι μεταξύ 8 - 12 μηνών, το θηλυκό 2 ετών. Το κλουβί σαν μέγεθος κάτι κλασικό μεγαλουτσικο κάπως μεγαλύτερο σε πλάτος από την φώτο.

jaula_lecce.jpg


Όσο καιρό είναι μαζί δεν φαινόταν κάποιο δέσιμο, ίσα ίσα το αντίθετο ήταν ανταγωνιστικά για το φαΐ και το μέρος που κάθονται αλλά όχι να πλακωθούν να υπάρχουν θέματα απλά το καθένα κοίταγε την πάρτη του. Το θηλυκό 27/2/18 έκανε ένα αυγό στην ταΐστρα στην οποία βρήκα το αρσενικό να κάθεται πάνω του. Αναρωτήθηκα στην αρχή γιατί έκατσε μέσα στην ταΐστρα πριν δω το αυγό. Αμέσως επειδή είχα ήδη κάπου παρατημένη μια φωλιά (διαστάσεων για κοκατίλ) την τοποθέτησα, πήρα αυτό το πριονίδι για φωλιές και έβαλα το αυγό μέσα. Αφού ψαχουλέψαν λίγο την φωλιά άρχισαν να μετακινούν το υλικό και να επεξεργάζονται γενικά τον χώρο. Από 27/2 έκανε ένα αυγό κάθε 48 ώρες ακριβώς μέχρι να φτάσουμε στα 6 αυγά.
Κάπου στο 3ό αυγό άρχισαν να κάθονται σοβαρά στα αυγά, να αλλάζουν βάρδιες στο κλώσημα. Κυρίως κάθεται το θηλυκό και το αρσενικό συμπληρώνει κάποιες στιγμές που θέλει να βγει το θηλυκό. Επίσης κάθονται και τα δύο μαζί μερικές φορές. Το αρσενικό είναι λίγο τσαμπουκάς αν μείνει εκτός φωλιάς το θηλυκό βγάζει κεφάλι έξω από την φωλιά και το ψάχνει σαν να θέλει να του πει γυναίκα τελείωνε θέλω να βγω όξω. Έχει αγριέψει στο θηλυκό να μπει μέσα για να βγει έξω το αρσενικό. Τα έχω δει και ενώ είναι μέσα στη φωλιά σαν να γλύφει το ένα την κεφάλα του άλλου. Αγαπιούνται ποιος ξέρει, γιατί πέφτουν και κάποιες αγριάδες π.χ γυναίκα πάρε δρόμο θα φάω από το καινούργιο σουπιοκοκκαλο πρώτα εγω, πάρε και δύο καρπαζιές να μου αδειάσεις την γωνία. Το θηλυκό τρώει αυγό, ενώ το αρσενικό όχι τόσο πολύ, βάζω μισό αυγό για λίγες ώρες.
Ένας προβληματισμός είναι την φωλιά την έχω τοποθετήσει στην κορυφή του κλουβιού εσωτερικά, έτσι βόλεψε. Αν σκάσουν τα αυγά θα υπάρχει θέμα με το ύψος; Για να βρω εναλλακτική να εφάπτεται η τρύπα της φωλίας σε μια έξοδο ταϊστρας χαμηλά και να μπει εξωτερικά. Αυγοτροφή-αυγό, κεχρί κλαδάκι θα έχω σε κάθε περίπτωση. Κρέμα να έχω επίσης αν χρειαστεί να δώσω έστω συμπληρωματικά;
Επειδή έχω μια καμερούλα εκεί διαπίστωσα ότι το αρσενικό καβαλούσε το θηλυκό αρκετά συχνά πριν κάνει το πρώτο αυγό.
Έξω από την φωλιά τα πουλιά είναι ήμερα, ειδικά το αρσενικό αν είναι μέσα στην φωλιά και δει κανα δαχτυλάκι να πλησιάζει την κορυφή τα παίρνει κρανίο. Απ' έξω από τη φωλιά μια χαρά. Το αρσενικό έχει μια αλλαγή στην συμπεριφορά του μόνο ως προς το ότι δεν σφυράει ούτε μιλάει (ξέρει αρκετές λέξεις).
Τα αυγά δεν τα έχω πειράξει ούτε πρόκειται θα περιμένω και ότι κάτσει.
 
Ένας προβληματισμός είναι την φωλιά την έχω τοποθετήσει στην κορυφή του κλουβιού εσωτερικά, έτσι βόλεψε. Αν σκάσουν τα αυγά θα υπάρχει θέμα με το ύψος; Για να βρω εναλλακτική να εφάπτεται η τρύπα της φωλίας σε μια έξοδο ταϊστρας χαμηλά και να μπει εξωτερικά. Αυγοτροφή-αυγό, κεχρί κλαδάκι θα έχω σε κάθε περίπτωση. Κρέμα να έχω επίσης αν χρειαστεί να δώσω έστω συμπληρωματικά;
Γειά σου. Τώρα πλέον δεν είναι καιρός για να αλλάξεις τη θέση της φωλιάς ή να την αντικαταστήσεις με μιαν άλλη φωλιά.
Για μελλοντική αναπαραγωγή, πράγματι θα ήταν απείρως καλύτερα να μπορείς να έχεις τη φωλιά σε σημείο τέτοιο, ώστε να ανοίγεις μία φορά την ημέρα και να βλέπεις τι γίνεται εκεί μέσα και αν χρειάζεται να παρεμβαίνεις (π.χ. κούφια η ώρα που τ' ακούει.. Ένα σπασμένο αυγό που θέλει απόρριψη εκ μέρους σου ή ό,τι άλλο). Σε όποια αλλαγή όμως αυτήν την στιγμή της διάταξης του εσωτερικού του κλουβιού και του πέριξ αυτού χώρο, υπάρχει ο κίνδυνος να παρατήσουν το κλώσημα, οπότε μην προβείς σε μεταβολές.
Από τροφή νομίζω καλά τα πας. Μόνο έχε το νου σου στο αυγό που τους βάζεις να μην το αφήνεις πάνω από 3 ώρες διότι χαλάει.
Η διάρκεια επώασης είναι περίπου 18-21 ημέρες. Περίπου λοιπόν στις 24/03 περιμένεις τον πρώτο νεοσσό να σκάσει μύτη.
 
Ευχαριστώ, πρόσβαση στην φωλιά έχω όπως την έχω τοποθετήσει γιατί ανοίγει και το κλουβί από την πάνω πλευρά. Στο πάνω μέρος της φωλιάς δεν έχω βάλει κάτι αλλά ένα ύφασμα να είναι καλυμμένη πάνω από το κλουβί. Έχει δηλαδή ένα μικρό κενό μεταξύ κορυφής φωλιάς και οροφής που βγαίνουν μπαίνουν από εκεί είτε από την τρύπα της φωλιάς. Με ανησυχεί αν βγουν πουλάκια και μεγαλώσουν λιγάκι αν υπάρχει κίνδυνος λόγω του ύψους να βγουν και να πέσουν όταν θα μπορούν να μετακινηθούν μόνα τους;
 
Με ανησυχεί αν βγουν πουλάκια και μεγαλώσουν λιγάκι αν υπάρχει κίνδυνος λόγω του ύψους να βγουν και να πέσουν όταν θα μπορούν να μετακινηθούν μόνα τους;
Όταν θα έρθει ο καιρός που θα έχουν μεγαλώσει λιγάκι, πολύ απλά θα βάλεις μια πατήθρα έξω από την είσοδο της φωλιάς και ελάχιστα πιο κάτω από το χείλος της εισόδου, και μερικές ακόμα που να δημιουργούν την αίσθηση της σκάλας. Πουλιά είναι άλλωστε... Μην στενοχωριέσαι...όλα θα γίνουν.
 
Μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με το συγκεκριμένο αυγο;

IMG_20180318_161638.webp
 
Το συγκεκριμένο αυγό δεν ξέρω . Το πρώτο βγήκε στις 27 Φεβρουαρίου.
 
Εμένα μου δίνει την εικόνα εκκόλαψης. Περίμενέ λίγες ώρες κι ίσως ακούσεις τιτιβίσματα του μικρού. Σαφώς και δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα απο μια φώτο που δεν είναι και υψηλής ανάλυσης κι ίσως είναι ατύχημα που προκάλεσαν οι γονείς.
 
Εμένα μου δίνει την εικόνα εκκόλαψης.
Ανέστη αυτό δεν είναι πολύ "κέντρο" για οπή διάνοιξης κατά την εκκόλαψη;
Για τα μέτρα των καναρινιών αυτό θα ήταν "σπάσιμο" από "ατύχημα"... και θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί κατάλληλα. Για τους παπαγάλους δηλώνω άγνοια..

Βέβαια χρονικά ταιριάζει να πάει προς εκκόλαψη το αυγό.
Όπως και να χει, λίγες ώρες υπομονή δεν θα κάνουν κακό.
 
Θα περιμένω κάποιες ώρες και αν δεν αλλάξει η κατάσταση θα πρέπει να το απομακρύνω ;
 
θα πρέπει να το απομακρύνω ;
Αν και οι παπαγάλοι συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά στα αυγά τους, θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτε και να περιμένεις αρχικά τη γνώμη κάποιου που να ξέρει και αν αργήσει.. Την εξέλιξη της κατάστασης.
 
Θα περιμένω κάποιες ώρες και αν δεν αλλάξει η κατάσταση θα πρέπει να το απομακρύνω ;

Mερικοί νεοσσοί μπορεί να κάνουν εως και 48 ώρες για να εκκολαφθούν. Αυτό είναι η εξαίρεση βέβαια αλλά θέλω να σου τονίσω να μη βιαστείς.
 
Εμενα μου φινεται σα να πηγε να βγει και δε τα καταφερε η το εσπασαν οι γονεις! Πιο αυγο ειναι αυτο; Εχουν κι αλλα ακομα;27 Φλεβαρη το πρωτο και σημερα εχουμε 18 Μαρτη! Πιστευω οτι θα ειχαν βγει ολα μεχρι τωρα! αλλα περιμενε λιγο!
 
Συνολικά είναι έξι, επειδή δεν τα πείραζα τα αυγά δεν ξέρω ποιο βγήκε πρώτο είναι και αδύνατον να πλησιάσεις τα αυγά με το ζόρι τα βλέπω σε κάποια αλλαγής βάρδιας στο κλώσημα. Στις 27/2 βγήκε το πρώτο και ανά 48 ώρες τα επόμενα. Στην φωλιά μετά το 2ό άρχισαν να κάθονται μόνιμα.
 
Εμενα μου φινεται σα να πηγε να βγει και δε τα καταφερε η το εσπασαν οι γονεις! Πιο αυγο ειναι αυτο; Εχουν κι αλλα ακομα;27 Φλεβαρη το πρωτο και σημερα εχουμε 18 Μαρτη! Πιστευω οτι θα ειχαν βγει ολα μεχρι τωρα! αλλα περιμενε λιγο!

28 μέρες έχει ο Φεβρουάριος. 😛 Σήμερα έχουμε 18. Δηλαδή 19 μέρες απο το πρώτο αυγό που άρχισαν να κλωσούν 2 ημέρες μετά που ήρθε το δεύτερο.
 
28 μέρες έχει ο Φεβρουάριος. 😛 Σήμερα έχουμε 18. Δηλαδή 19 μέρες απο το πρώτο αυγό που άρχισαν να κλωσούν 2 ημέρες μετά που ήρθε το δεύτερο.

Εγω καταλαβα οτι το πρωτο πουλακι βγηκε 27 Φλεβαρη! Καταλαβα λαθος! Σορρυ! 🙄
 
Τελικά δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη. Δεν βιάζομαι απλά αν πρέπει για λόγους υγείας κλπ να βγει το αυγό αλλιώς το αφήνω ως έχει. Δεν μου φαίνεται να μυρίζει κάτι κλπ. Επίσης κάθε μέρα που περνάει θα πρέπει κάποιο αυγό να σκάσει αλλιώς φοβάμαι απλά επειδή είναι πρώτη τους φορά και αρχάρια μήπως κάτι δεν πήγε καλά. Παραπάνω μου είπατε ότι περίπου 24 Μαρτίου θα πρέπει να σκάσει το πρώτο αυγό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Λογικα αυτη τη βδομαδα θα πρπεει να αρχισουν να σκανε! Συνηθως καθονται να κλωσσησουν απο το 2ο αυγο και μετα αλλα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις! Οποτε μη βιαζεσαι!
 
Back
Top