Γενικά Αυτή είναι η Winter

Έφτασε η εποχή που οι ορμόνες κάνουν την εμφάνισή τους. Τα κοκατου μπορούν με λάθος ανθρώπινο χειρισμό (χάδια στο σώμα) να μείνουν στην αναπαραγωγική φάση ακόμη κι όλο το χρόνο. Πολλά πουλιά και κυρίως τα αρσενικά γίνονται απρόβλεπτα κι επιθετικά. Είμαι σε ένα γκρουπ μόνο για κοκατου στο ΦΒ και καθημερινά αυτή την περίοδο διάφορα μέλη ανεβάζουν φώτο απο δαγκωμένα χέρια και πρόσωπα. Ευτυχώς για εμάς το κορίτσι μας είναι κανονικό αρνάκι και το μόνο που κάνει είναι να μασάει ξύλα πολύ έντονα και πρόσφατα;άρχισε να σκαλίζει το καλάθι με τα παιχνίδια της περισσότερο. Επίσης έκοψε μερικά φτερά απο το στήθος της που είχε ψιλογεμίσει όλη την προηγούμενη χρονιά. Είναι σχετικά συχνό μερικά κοκατου στην αιχμαλωσία να μαδούν τα φτερά τους απο την ορμονική έξαρση όπως θα έβγαζαν τα θηλυκά μερικά φτερά στη φύση για να βάλουν στη φωλιά τους.
View media item 21776
View media item 21778
View media item 21777
 
Κουκλίτσα μας!
Παρ' ολο που λες οτι ειναι φυσιολογικό στεναχωριέμαι να τη βλεπω έτσι μαδημένη, αλλά μετά σκέφτομαι τι ωραία οικογένεια έχει βρει και μου περνάει.
Φιλιά στη Γουίντερ :)
 
Είναι κούκλα πάντως!
Τα κοκατου μπορούν με λάθος ανθρώπινο χειρισμό (χάδια στο σώμα) να μείνουν στην αναπαραγωγική φάση ακόμη κι όλο το χρόνο.
Το ίδιο συμβαίνει και στα κοκατίλ; Ανήκουν στην ίδια οικογένεια 😲
 
Παρ' ολο που λες οτι ειναι φυσιολογικό στεναχωριέμαι να τη βλεπω έτσι μαδημένη

Mάλλον δεν το έθεσα εντελώς σωστά. Δεν το κάνουν όλα τα θηλυκά και στον ίδιο βαθμό. Τα πουλιά που μαδιούνται κατά περιόδους μαδιούνται κυρίως κατά αυτήν την περίοδο που οι ορμόνες τους χτυπάνε κόκκινο. Όλο το καλοκαίρι που έβγαινε κι έξω απο το σπίτι στον ήλιο είναι ζήτημα να είχε κόψει 3-4 φτεράκια. Αρκετοί στον γκρουπ των κοκατού γράφουν ότι ενώ τα πουλιά τους δεν είναι pluckers (δεν μαδιούνται) κατά την περίοδο της αναπαραγωγής τραβάνε μερικά φτερά, κάποιοι προσδιορίζουν ότι τα θηλυκά τραβάνε φτερά απο το στήθος ενισχύοντας την επίστρωση της φωλιάς όπως στην εικόνα.


Είναι κούκλα πάντως!

Το ίδιο συμβαίνει και στα κοκατίλ; Ανήκουν στην ίδια οικογένεια 😲

Ποιο ίδιο, με τις ορμόνες ή με τα φτερά;
 

Συνημμένα

  • Yellow-Crested-Cockatoo-chick-Inside-the-nest-box.webp
    Yellow-Crested-Cockatoo-chick-Inside-the-nest-box.webp
    40,8 KB · Προβολές: 9
Είναι εντυπωσιακή η αλλαγή στην συμπεριφορά που της έχει επιφέρει ο οίστρος! Και χαίρομαι, που παρά τις ορμές της παραμένει η καλή και φιλική Winter που όλοι γνωρίζουμε και αγαπάμε! Τι όμορφη που είναι η "φωλίτσα" της! Πρωτότυπη! 🙂
 
Τον δικό μου τον χαϊδεύω και τον φιλαω όλη μέρα... Παντού 🙂
Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους

Θα μας πεις εσύ όταν ενηλικιωθεί. 😉

:)Ελπίζω και εύχομαι ο Γιώργος ν΄αλλάξει τακτική και να μην έχει να μας πει τίποτα όταν ενηλικιωθεί το πουλάκι.
Διότι αν συνεχίσει την συγκεκριμένη τακτική, θα έχουμε μόνο *άσχημα πράγματα να συζητάμε... 😉και *αυτό δεν σηκώνει καμιά συζήτηση...
 
ο Γιώργος ν΄αλλάξει τακτική
Το γνώριζα, αλλά όχι ότι μπορεί να φτάσει σε τέτοιο σημείο (επιθετικότητα, κραυγές, μάδημα φτερών κτλ)! ☹
Θα περιοριστώ στο κεφάλι...



Ξανά το λινκ, επειδή στο μήνυμά σου δεν μου το ανοίγει, για να το δει όποιος θέλει...
Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
 
Όταν τα κοκατού θέλουν να προειδοποιήσουν κάποιον να μείνει μακριά τους :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Στην προκειμένη περίπτωση έλεγε στη Σάμερ (γιόρκι) να μην πλησιάσει άλλο. Τρομάξαμε... 😛

Κι εδώ κάνει χαρούμενους ήχους επειδή τρώει κάτι που της αρέσει. Πέταξε το καρύδι και μασούσε το τσόφλι βέβαια...🙄
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Η Winter πάντα μας εντυπωσιάζει και μας καταπλήσσει! Είναι πολύ επικοινωνιακή και εκφραστική και ξεκαθαρίζει την ψυχολογία της! Δεν ήξερα ότι κροταλίζουν το ράμφος τους όταν ενοχληθούν! 🙂😮
 
Δεν ήξερα ότι κροταλίζουν το ράμφος τους όταν ενοχληθούν! 🙂😮

Nαι, σε συνδυασμό με τον συριγμό και το χτύπημα του ποδιού. Τα πουλιά με έντονο ταμπεραμέντο θα δαγκώσουν αν αγνοήσεις την προειδοποίησή τους. Σε ένα γκρουπ για κοκατού στο ΦΒ μου είπε κάποιος που έχει 6 κοκατού (μολουκαν και ομπρελες) εδώ και 35 χρόνια (όταν ακόμη υπήρχαν μόνο άγρια πιασμένα και δεν υπήρχε εκτροφή) ότι το χτύπημα του ποδιού ως σημάδι εκφοβισμού το έχει παρατηρήσει μόνο στα άγρια πιασμένα δικά του κι όχι σε αυτά που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία. Είχα γράψει σε εκείνη τη δημοσίευση ότι το δικό μου το κάνει και μου υποστήριξε ότι πιστεύει ακράδαντα πως η Winter είναι τέτοιας προέλευσης. Τα υπόλοιπα μέλη που έγραψαν στη δημοσίευση έλεγαν ότι δεν το έχουν δει ποτέ και δυστυχώς τότε ακόμη δεν είχα τραβήξει αυτό το βίντεο.
 
Το γεγονος οτι καααποτε ζουσε στην φυση σε κανει να νοιωθεις καπως! Το προβλημα βεβαια ειναι οτι ακομα και τωρα γινεται, μας το θυμισαν οι νεροσωληνες με τα κρυμενα μεσα στην βρωμα κοκατου κ εκλεκτους που ειχαν αποκαλυφθει περισυ🤨😞
 
Nαι, σε συνδυασμό με τον συριγμό και το χτύπημα του ποδιού. Τα πουλιά με έντονο ταμπεραμέντο θα δαγκώσουν αν αγνοήσεις την προειδοποίησή τους. Σε ένα γκρουπ για κοκατού στο ΦΒ μου είπε κάποιος που έχει 6 κοκατού (μολουκαν και ομπρελες) εδώ και 35 χρόνια (όταν ακόμη υπήρχαν μόνο άγρια πιασμένα και δεν υπήρχε εκτροφή) ότι το χτύπημα του ποδιού ως σημάδι εκφοβισμού το έχει παρατηρήσει μόνο στα άγρια πιασμένα δικά του κι όχι σε αυτά που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία. Είχα γράψει σε εκείνη τη δημοσίευση ότι το δικό μου το κάνει και μου υποστήριξε ότι πιστεύει ακράδαντα πως η Winter είναι τέτοιας προέλευσης. Τα υπόλοιπα μέλη που έγραψαν στη δημοσίευση έλεγαν ότι δεν το έχουν δει ποτέ και δυστυχώς τότε ακόμη δεν είχα τραβήξει αυτό το βίντεο.
Πολύ ενδιαφέρουσες και πρωτάκουστες για εμένα γνώσεις και πληροφορίες! Σε ευχαριστούμε θερμά Ανέστη που μας τις κατέθεσες!
 
. Σε ένα γκρουπ για κοκατού στο ΦΒ μου είπε κάποιος που έχει 6 κοκατού (μολουκαν και ομπρελες) εδώ και 35 χρόνια (όταν ακόμη υπήρχαν μόνο άγρια πιασμένα και δεν υπήρχε εκτροφή) ότι το χτύπημα του ποδιού ως σημάδι εκφοβισμού το έχει παρατηρήσει μόνο στα άγρια πιασμένα δικά του κι όχι σε αυτά που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία. Είχα γράψει σε εκείνη τη δημοσίευση ότι το δικό μου το κάνει και μου υποστήριξε ότι πιστεύει ακράδαντα πως η Winter είναι τέτοιας προέλευσης. Τα υπόλοιπα μέλη που έγραψαν στη δημοσίευση έλεγαν ότι δεν το έχουν δει ποτέ και δυστυχώς τότε ακόμη δεν είχα τραβήξει αυτό το βίντεο.
Ούτε στον Κόκι (επί 28 χρόνια) είχα παρατηρήσει αυτή την συμπεριφορά. Βέβαια, ήταν εκτροφής διότι φορούσε δαχτυλίδι (παρότι πρέπει να γεννήθηκε πριν 45+χρόνια, στην Αυστραλία)
 
Back
Top