Γενικά Αυτή είναι η Winter

Η διαφορά του πουλιού όταν ήρθε στα χέρια σου Ανέστη με το τώρα είναι απίστευτη...
Μπορώ να πω πως μεταμορφώθηκε σε πριγκίπισσα στα χέρια σου.
Πάνω απ' όλα όμως πιστεύω πως η "ψυχική" ηρεμία και ισορροπία που απέκτησε κοντά σας βοήθησε απίστευτα.. κι αυτή στα videos που μας ανεβάσεις είναι ολοφάνερη...
Κι όλα αυτά μπορώ να τα δω ακόμη κι εγώ... άσχετος με τέτοια πουλιά...
Μπράβο σας παιδιά!
 
Χθες αποφάσισε να κατέβει απο το κλουβί και να παίξει λίγο με τις κούκλες και τα ρούχα τους που η κόρη μου είχε αφήσει απλωμένα στο πάτωμα.
View media item 22038
Μόλις πήγα κοντά για να δω μήπως δαγκώνει καμιά κούκλα κι έχουμε μετά τίποτα "δράματα" πέταξε και πήγε να περιεργαστεί το κουκλόσπιτο.
View media item 22039
Το απόγευμα μετά τη βόλτα στην παιδική χαρά την πήραμε μαζί μας μέχρι το παπαγαλομάγαζο (όπως το λέω) για να αγοράσουμε τα αγαπημένα της nutri-berries. Ήταν άψογη και πολύ ήρεμη, η κοπέλα που δούλευε εκεί τη χάιδεψε αρκετά και πιάσαμε την κουβέντα για το απο που προήλθε μιας κι όλοι εδώ ξέρουν την ιστορία με το καταφύγιο στο νησί που έκλεισε.
View media item 22040
 
Κούκλα είναι Ανέστη. Δεν σου κρύβω πως όνειρο μου κάποια στιγμή είναι να αποκτήσω έναν τέτοιο παπαγάλο. Κάποια στιγμή όμως.

Σου το εύχομαι μιας κι είναι ολοφάνερη η αγάπη που έχεις για να το υπηρετήσεις. Αν ποτέ ψάχνεις πληροφορίες για τα διάφορα είδη να θυμάσαι ότι τα umbrella είναι στην κορυφή της πυραμίδας για αγκαλιές και χάδια. Γι αυτό και τα λένε velcro birds. Τα διάφορα είδη έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και προσωπικότητες.
 
Σου το εύχομαι μιας κι είναι ολοφάνερη η αγάπη που έχεις για να το υπηρετήσεις. Αν ποτέ ψάχνεις πληροφορίες για τα διάφορα είδη να θυμάσαι ότι τα umbrella είναι στην κορυφή της πυραμίδας για αγκαλιές και χάδια. Γι αυτό και τα λένε velcro birds. Τα διάφορα είδη έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και προσωπικότητες.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά και τις πάντα χρήσιμες πληροφορίες σου Ανέστη, μιας και κατευθείαν μου ελυσες την απορία γιατί έχω δει δι; Φορά είδη αλλα όχι σαν την δική σας μέσω Facebook από διάφορες ομάδες που συμμετέχω
 
Σήμερα η Winter συνάντησε μια παλιά φίλη απο το World Parrot Refuge. Η Κλάρα είναι κατά τύχη γειτόνισσα (μένουμε πολύ κοντά) και η Christine την έφερε σήμερα στο ίδιο πάρκο αφού το είχαμε συνεννοηθεί.

Η Κλάρα αναγνώρισε τη Winter αφού κατά τα λεγόμενα της Christine δεν έδειξε άλλες φορές ενδιαφέρον σε πουλιά που συνάντησε.
View media item 22070
Δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό της
View media item 22068

Η δε Winter πιο μπαμπάκιας δεν γινόταν να είναι, ρεζίλι γίναμε 😛
View media item 22069

Η Κλάρα είναι ένα απίθανο umbrella cockatoo που νοσηλεύτηκε πέρσι για αρκετούς μήνες σε κρίσιμη κατάσταση πριν υιοθετηθεί. Η επιβαρυμένη υγεία της όμως δεν στάθηκε εμπόδιο στην Christine να την αγαπήσει και να την πάρει σπίτι της.
IMG_3268.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ εκδηλωτική :D η Κλάρα!
Πολύ εκδηλωτική και η 😉πιτσιρίκα σου! 😁
Ξανα😛έσωσες... Την Winter!
Τελικά κάνατε μια πανέμορφη βόλτα! 🙂Ποιος την χάρη σας!👍

Winter
 
Back
Top