Ασθένειες Γνωρίζετε εργαστήρια που κάνουν τεστ για ψιττάκωση

padelisnanos

PB Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα σε όλους. Γενικά όσοι με έχουν βοηθήσει με τις απαντήσεις τους σε κάθε ερώτημα μου θα με ξέρουν. Έχω καναρινακια! Ωστόσο επειδή σκέφτομαι καιρό να πάρω ένα κοκατιλ για παρέα είμαι αρκετά επιφυλακτικός και έχω σχεδόν διαβάσει ότι πληροφορία υπάρχει εδώ μέσα αναφορικά με τις ασθένειες και ειδικά με εκείνες που μεταφέρονται στον άνθρωπο. Σημερα το απόγευμα λοιπόν από την λίστα με τους πτηνιατρους εδώ μεσα, κάλεσα έναν κύριο (κος Ακρίβος αν δεν κάνω λάθος) στο περιστέρι για να μάθω τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν σε έναν παπαγάλο κοκατιλ για να είμαι σίγουρος ότι το πουλάκι είναι υγιή. Εκείνος πολύ ευγενικός με ενημέρωσε για την ψιττακωση και μου είπε πως γίνετε με ένα πουπουλο από το πτηνό και κατόπιν το στέλνουν στο εξωτερικό σε εργαστήριο αλλά πρότεινε ταυτόχρονα να βρω εγώ στο εξωτερικό ένα εργαστήριο και να το στείλω γτ έτσι θα μου πάει τα μισά λεφτά από ότι να το κάνω στο ιατρείο του και να πρέπει εκείνος να το στείλει (μου μίλησε σχεδόν για μισό κόστος αν το στείλω εγώ εξωτερικο). Η ερώτηση είναι η εξής γνωρίζετε τέτοια εργαστήρια;

Υ. Γ. Ο άνθρωπος μου είπε να κάνω την έρευνα μου και αν δεν βρω να τον καλέσω να με βοηθήσει ή παραπέμψει αν κατάλαβα καλά. Οπότε είπα να ξεκινήσω από εδώ!
 
Για να κάνεις την εξέταση θα πρέπει να έχεις ήδη αγοράσει το πουλί για να το πας στον γιατρό κι άρα θα έχεις ήδη έρθει σε επαφή μαζί του οπότε αν ήταν να κολλήσεις κάτι θα το έχεις κολλήσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάσαι μόνο για το κοκατίλ κι όχι για τα άλλα πουλιά που έχεις; Δεν προσβάλει μόνο τους παπαγάλους επειδή έχει το όνομα τους αλλά τα περισσότερα ήδη πουλιών που έχουμε σε κλουβιά...

Αν διαλέξεις ένα υγιές πουλί απο καλό εκτροφέα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να κάνεις την εξέταση θα πρέπει να έχεις ήδη αγοράσει το πουλί για να το πας στον γιατρό κι άρα θα έχεις ήδη έρθει σε επαφή μαζί του οπότε αν ήταν να κολλήσεις κάτι θα το έχεις κολλήσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάσαι μόνο για το κοκατίλ κι όχι για τα άλλα πουλιά που έχεις; Δεν προσβάλει μόνο τους παπαγάλους επειδή έχει το όνομα τους αλλά τα περισσότερα ήδη πουλιών που έχουμε σε κλουβιά...

Αν διαλέξεις ένα υγιές πουλί απο καλό εκτροφέα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.


Αλίμονο εννοείται και το έχω υπόψιν απλά ένας λόγος παραπάνω που δεν ανέφερα είναι η γυναίκα έγκυος και απλά ενημερώνομαι ψάχνομαι... έχεις δίκιο και για τα αλλά πουλιά απλά η πληροφορίες τονίζουν τους παπαγάλους αναφορικά με ψιττακωση και θέλω να γνωρίζω. Επίσης τα καναρια είναι στο μπαλκόνι ενώ ο παπαγάλος θα μένει σπίτι μέσα..
 
Συγγνώμη για το off topic , αλλά επειδή μας ανέφερες ότι η γυναίκα σου είναι έγκυος.
Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη περίοδος να προσθέσετε ένα μέλος το οποίο δεν θα είναι και τόσο ήσυχο.
Αν φωνάζει το πρωί /απόγευμα και κοιμάται το μωρό;

ps: Με το καλό να σας έρθει το μωράκι :)
 
Έχω υποβάλλει σε εξέταση για ψιττάκωση καναρίνι που έχω αγοράσει απο pet shop. Η διαδικασία έγινε εξ ολοκλήρου απο πτηνίατρο με κόστος περίπου 50 ευρώ. Το δείγμα εστάλη στην Ολλανδία απο όπου ηρθε και η απάντηση(αρνητική ευτυχώς!)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@ilie mp Ευχαριστούμε πολυ! Δεν νομιζω να αντιμετοπισω θεμα γτ τα δωματια ειναι ''μακρια'' απο το μερος που σκοπευω να το βαλω.

@Stfns μπορεις να μου πεις πληροφοριες σχετικα με τον γιατρο;
 
Είναι η κα Δουκάκη Χριστίνα. Κλείνεις ραντεβού στο κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά με το οποίο συνεργάζεται η γιατρός. Αν θέλεις σου δίνω κ απευθείας τηλέφωνο της γιατρού.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είναι η κα Δουκάκη Χριστίνα. Κλείνεις ραντεβού στο κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά με το οποίο συνεργάζεται η γιατρός. Αν θέλεις σου δίνω κ απευθείας τηλέφωνο της γιατρού.
Α τελεια ειναι η ιδια που μου προτεινε απο εχθες ο Ζαχαριας αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι και στη λιστα με τους πτηνιατρους.
 
Back
Top