Ασθένειες Κοκκίδια στο πάροτλετ μου τον Τζιμάκο

Καταρχην να πω πως το θεωρω υπερβολη να στελνουμε καθε διμηνο, τριμηνο και να κανουμε εξετασεις οταν εχουμε ενα πουλακι μονο και δεν ερχεται σε επαφη με αλλα για να κολλησει κατι! απο κει κ περα οι τριχωμοναδες υπαρχουν στα πουλια, απλα πιθανον να ειδε αυξημενη αποικια στο δειγμα που εστειλες! Καλο ειναι να τους μιλησεις ομως ειναι η αποψη μου! Επισης οταν εχεις αμφιβολια εξαρχης καλο ειναι να απευθυνθεις αλλου εφοσον δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη καποιος! τις κουτσουλιες τις βλεπουμε κ μεις αλλα κανεις απο δω δεν ειναι γιατρος! Οπτικα μπορει να ειναι οκ αλλα μεχρι εκει μπορουμε να σου πουμε ολοι!
 
Καταρχην να πω πως το θεωρω υπερβολη να στελνουμε καθε διμηνο, τριμηνο και να κανουμε εξετασεις οταν εχουμε ενα πουλακι μονο και δεν ερχεται σε επαφη με αλλα για να κολλησει κατι! απο κει κ περα οι τριχωμοναδες υπαρχουν στα πουλια, απλα πιθανον να ειδε αυξημενη αποικια στο δειγμα που εστειλες! Καλο ειναι να τους μιλησεις ομως ειναι η αποψη μου! Επισης οταν εχεις αμφιβολια εξαρχης καλο ειναι να απευθυνθεις αλλου εφοσον δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη καποιος! τις κουτσουλιες τις βλεπουμε κ μεις αλλα κανεις απο δω δεν ειναι γιατρος! Οπτικα μπορει να ειναι οκ αλλα μεχρι εκει μπορουμε να σου πουμε ολοι!
Το ξέρω Ζαχαρια ότι είναι υπερβολή αλλά προτιμώ να είμαι υπερβολική στο θέμα υγείας του γιατί αν είναι κάτι θέλω να το προλαβω 😊 έστειλα παλι στο ίδιο ούτως ώστε να είμαι σίγουρη για το φάρμακο που πρέπει να πάρει και επίσης δεν είχα άλλη λύση για απαντήσεις άμεσες. Αν έβγαινε το ίδιο αποτέλεσμα όλα καλά θα ξεκινούσα αμέσως την θεραπεία αφού εχω ήδη προμηθευτεί τα φάρμακα... αλλά τώρα τι να κάνω είναι το θέμα... Ότι θα το πω... Θα το πω... Το πώς δεν ξέρω όμως... Αφού είπα παραπάνω ότι είναι από άλλο πουλάκι το δείγμα; 🤔
[automerge]1561890228[/automerge]
Άρα τι σκέφτεσαι να κάνεις Βάσω;
Σκέφτομαι να πάρω τν Γκρευ αύριο τηλ. Για να στείλω δείγματα χωρίς να της αναφέρω κάτι.. Να δω τα αποτελέσματα και αναλόγως να πράξω, Ζωή μου.
 
Συμφωνώ σε όλα όσα είπες παραπάνω και τα τόνισα στην ανάρτηση μου... Προς Θεού άνθρωποι είμαστε... Αλλά εγώ τι να τους πω δεν ξέρω. Αφού είπα για άλλο παπαγάλο; ίσως έπρεπε εξ αρχής να τους πω την αλήθεια αλλά και πάλι πως θα το έκανα αυτό θεωρώντας τους ως αν αξιόπιστους; Είναι δύσκολο για μένα γιατί είναι κι πολύ καλοί άνθρωποι...

Βασω μου χωρις να θελω να σε στεναχωρησω η κα Χρυσα ειναι μελος του PB ουτως η αλλως ☹
Ισως λαβει γνωση του θεματος σου τις επομενες μερες ειτε και οχι.
Μιση ντροπη δικη σου και μιση δικη τους που λεει και ο λαος μας!

Εγω θα επαιρνα και θα εξηγουσα no matter what, απο κει κει περα εσυ αποφασιζεις :)
 
Το γνωριζα οτιισως είναι μέλος... Δεν ξέρω αν είδε αλλά θα με ανακουφίζε αν είδε και μου απαντούσε έτσι θα είχαν λυθεί όλα για όλους. Εφόσον το δηνοδιοποιησα ακόμα και για εσάς. 👍
 
Το ξέρω Ζαχαρια ότι είναι υπερβολή αλλά προτιμώ να είμαι υπερβολική στο θέμα υγείας του γιατί αν είναι κάτι θέλω να το προλαβω 😊 έστειλα παλι στο ίδιο ούτως ώστε να είμαι σίγουρη για το φάρμακο που πρέπει να πάρει και επίσης δεν είχα άλλη λύση για απαντήσεις άμεσες. Αν έβγαινε το ίδιο αποτέλεσμα όλα καλά θα ξεκινούσα αμέσως την θεραπεία αφού εχω ήδη προμηθευτεί τα φάρμακα... αλλά τώρα τι να κάνω είναι το θέμα... Ότι θα το πω... Θα το πω... Το πώς δεν ξέρω όμως... Αφού είπα παραπάνω ότι είναι από άλλο πουλάκι το δείγμα; 🤔
[automerge]1561890228[/automerge]

Σκέφτομαι να πάρω τν Γκρευ αύριο τηλ. Για να στείλω δείγματα χωρίς να της αναφέρω κάτι.. Να δω τα αποτελέσματα και αναλόγως να πράξω, Ζωή μου.
Καλά θα κάνεις. Με τον εναν ή τον άλλον τρόπο πρέπει να βρεθεί λύση και αν έχει κάτι να ξεκινήσει θεραπεία άμεσα. Αν δεν τα καταφέρεις να στείλεις Αθήνα, συμφωνώ με τον Αντώνη πως πρέπει να τους πεις την αλήθεια γιατί μόνο έτσι θα βγει άκρη.
Επίσης, συμφωνώ απόλυτα και με τον Ζαχαρία. Όταν εμείς από την πλευρά μας κάνουμε ό,τι ειναι απαραίτητο, συσκευασμένη τροφή, καθαριότητα κτλ, και τα πουλιά φαίνονται μια χαρά, δύο φορές τον χρόνο οι επαναληπτικές εξετάσεις είναι μια χαρά. Εγώ παλιά και τώρα οι γονείς μου, κάνουμε κάθε 10 μήνες και τα πουλιά μου είναι 14-15 ετών και είναι υγιέστατα.
 
Ζωή μου δεν ξέρω πραγματικά αν η διατροφή κ το θέμα καθαριότητας θα με καθησυχάζαν. Θεωρώ ότι τα παρεχ ω όλα... Κι όμως... Να τα αποτελέσματα..
Είχα πάει σε ένα μανάβικο και του πήρα αρακά φρέσκο και πήρα πέντε κομμάτια του λέω του μαγαζάτορα μην με παρεξηγήσεις που πήρα μόνο πέντε αλά τα θέλω για τον παπαγάλο μου.. Εκείνος μου απάντησε έχω κι εγώ κικατιλ αλλά δεν τρώει καθόλου λαχανικά
Και τι τρώει τον ρωτάω
Τρώει ότι κι εμείς μου λέει μακαρόνια με κιμά και ότι έχουμε κάθε μέρα...
Δεν πρέπει να τα τρώει αυτά του λέω..
Μου λέει τον έχω δωδεκα χρόνια και πότε δεν μου έπαθε τίποτα.
Και επίσης πόσοι έχουν παρατημένο ένα πουλάκι και ζει πολλά πολλά χρόνια; ίσως είμαι λάθος αλλά το σκέφτομαι πολλές φορές μήπως η πολύ φροντίδα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις; 🤔
 
Ζωή μου δεν ξέρω πραγματικά αν η διατροφή κ το θέμα καθαριότητας θα με καθησυχάζαν. Θεωρώ ότι τα παρεχ ω όλα... Κι όμως... Να τα αποτελέσματα..
Είχα πάει σε ένα μανάβικο και του πήρα αρακά φρέσκο και πήρα πέντε κομμάτια του λέω του μαγαζάτορα μην με παρεξηγήσεις που πήρα μόνο πέντε αλά τα θέλω για τον παπαγάλο μου.. Εκείνος μου απάντησε έχω κι εγώ κικατιλ αλλά δεν τρώει καθόλου λαχανικά
Και τι τρώει τον ρωτάω
Τρώει ότι κι εμείς μου λέει μακαρόνια με κιμά και ότι έχουμε κάθε μέρα...
Δεν πρέπει να τα τρώει αυτά του λέω..
Μου λέει τον έχω δωδεκα χρόνια και πότε δεν μου έπαθε τίποτα.
Και επίσης πόσοι έχουν παρατημένο ένα πουλάκι και ζει πολλά πολλά χρόνια; ίσως είμαι λάθος αλλά το σκέφτομαι πολλές φορές μήπως η πολύ φροντίδα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις; 🤔
Νομίζω ότι τα παραφουσκωσε ο μανάβης 😂 ίσως να του δίνει φαγητό καμιά φορά, αλλά νομίζω ότι πουλακι που δεν φροντιζεται σωστά δεν ζει 12 χρόνια.

Από την άλλη η υπερβολική αγάπη μας καμιά φορά φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Από την αγωνία μας να τους παρέχουμε τα πάντα κανουμε λάθη. Για παράδειγμα τι θα πάθαινε ο μικρός αν δεν έτρωγε γαϊδουράγκαθο; Τίποτα. Αντιθέτως τρώγοντας χύμα γαϊδουράγκαθο από πετ σοπ ; Τίποτα δεν θα πάθει πάλι, μην αγχωθεις 😁, αλλά σου φέρνω ένα πιασαρικο παράδειγμα μια και σύμφωνα με τον πτηνιατρο μας στη Θεσσαλονίκη ο no 1 τρόπος μεταφοράς κοκκιδιων αλλά και άλλων ασθενειών είναι οι χύμα τροφες. Το ίδιο μπορεί να την πατήσουμε και με ένα παιχνιδάκι που θα ξεχάσουμε να πλύνουμε.
 
Νομίζω ότι τα παραφουσκωσε ο μανάβης 😂 ίσως να του δίνει φαγητό καμιά φορά, αλλά νομίζω ότι πουλακι που δεν φροντιζεται σωστά δεν ζει 12 χρόνια.

Από την άλλη η υπερβολική αγάπη μας καμιά φορά φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Από την αγωνία μας να τους παρέχουμε τα πάντα κανουμε λάθη. Για παράδειγμα τι θα πάθαινε ο μικρός αν δεν έτρωγε γαϊδουράγκαθο; Τίποτα. Αντιθέτως τρώγοντας χύμα γαϊδουράγκαθο από πετ σοπ ; Τίποτα δεν θα πάθει πάλι, μην αγχωθεις 😁, αλλά σου φέρνω ένα πιασαρικο παράδειγμα μια και σύμφωνα με τον πτηνιατρο μας στη Θεσσαλονίκη ο no 1 τρόπος μεταφοράς κοκκιδιων αλλά και άλλων ασθενειών είναι οι χύμα τροφες. Το ίδιο μπορεί να την πατήσουμε και με ένα παιχνιδάκι που θα ξεχάσουμε να πλύνουμε.
👍😅
 
μήπως η πολύ φροντίδα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις;
Η σωστή φροντίδα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Οι υπερβολές, οι υστερίες και το να φτάνουμε στο άλλο άκρο ψάχνοντας λεπτομέρειες του τύπου πόσο τοις εκατό του τάδε θρεπτικού συστατικού έχει η υπουσία μιας ουσίας τροφής και άλλα σχετικά, δεν κάνει καλό. Η φροντίδα γίνεται εμμονή που μας οδηγεί σε λάθος ενέργειες.

Αυτό είναι κάτι που τονίζω με κάθε ευκαιρία. Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα τα πουλιά για να απολαμβάνουν ευζωία στο περιβάλλον που ζουν μαζί μας. Χρειάζονται τακτική καθαριότητα, σωστή τροφή που προορίζεται για το είδος τους, μερικές εναλλαγές ως κέρασμα με τρόφιμα που μπορούν να φάνε και στενή παρακολούθηση για να τους παρέχουμε έγκαιρα τη θεραπεία που χρειάζονται εάν τύχει και αρρωστήσουν. Κάπως έτσι έχω τη φροντίδα στο μυαλό μου και νομίζω ότι αυτή η φροντίδα δεν βλάπτει.
 
να στείλω δείγματα χωρίς να της αναφέρω κάτι.. Να δω τα αποτελέσματα και αναλόγως να πράξω

Οταν το κανεις φροντισε να βαλεις πανω απο ενα δειγμα μεσα Βασω!
 
Συμφωνώ σε όλα όσα είπες παραπάνω και τα τόνισα στην ανάρτηση μου... Προς Θεού άνθρωποι είμαστε... Αλλά εγώ τι να τους πω δεν ξέρω. Αφού είπα για άλλο παπαγάλο; ίσως έπρεπε εξ αρχής να τους πω την αλήθεια αλλά και πάλι πως θα το έκανα αυτό θεωρώντας τους ως αν αξιόπιστους; Είναι δύσκολο για μένα γιατί είναι κι πολύ καλοί άνθρωποι...
Το πρώτο που έχεις να κάνεις Βάσω μου είναι να σταματήσεις να έχεις ΕΝΟΧΕΣ!
Έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις όσες εξετάσεις θέλεις, για να επιβεβαιωσεις κάποιο *αποτέλεσμα, αφού έτσι αισθάνεσαι...πληρώνεις για να κάνεις εξετάσεις.
(*ΑΦΟΥ το πουλάκι είναι ευδιάθετο, έχει (σε όψη) καλές κουτσουλιές, τρώει, πίνει, παίζει κτλ)

Αν οι ενοχές σου τώρα, σ΄έκαναν να χρησιμοποιήσεις άλλο όνομα δεν το θεωρώ ''επιλήψιμο''. Γιατί αν το ''πάμε έτσι''...
Τι θα πρέπει να αισθανθούν κι εκείνοι άραγε, όταν υπάρχουν διαφορετικά αποτελέσματα τα οποία απαιτούν διαφορετικές αγωγές;
...Ανθρώπινα είναι τα λάθη και για σένα (που δεν το έκανες για να βλάψεις κάποιον), αλλά και γι΄αυτούς (των οποίων ''ένα'' λάθος θα μπορούσε πχ να κοστίσει τη ζωή ενός πουλιού.. Συμβαίνουν όμως αυτά και με τις εξετάσεις ανθρώπων, είναι να μη ''στο φυλάει'', τι να κάνουμε; )

Γνωρίζοντας τον λόγο (για να μην τους* ''προσβάλεις'' ) συμφώνησα μαζί σου να δώσεις άλλο όνομα...
Αλλά, όχι και μόνο γι *αυτό...
Συμφώνησα γιατί θεώρησα σωστό να βγει μια δεύτερη γνωμάτευση χωρίς να επηρεαστεί κανείς στο κέντρο, γνωρίζοντας πως πρόκειται για επιβεβαίωση.

Φυσικά και θα πρέπει όπως ήδη σου έχω συστήσει να μιλήσεις μαζί τους και να εξηγήσεις το λόγο που σ΄έκανε (οι ενοχές σου δηλ) να δηλώσεις πως πρόκειται γι΄άλλο πουλί.
Θέλοντας και μη θα πρέπει να πάρεις μια απάντηση για ότι συνέβει και όχι μόνο. Και αυτοί θα ''βοηθηθούν'' γνωρίζοντας ολόκληρη την αλήθεια για την διπλή διάγνωση.
Οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις με τους γιατρούς στην Αθήνα, ώστε να γίνουν ξανά εξετάσεις και να καταλήξουμε (όλοι, εσύ-εκείνοι, αλλά και όλοι εμείς που γνωρίζουμε) σε κάποιο αποτέλεσμα... Κυρίως για το καλό του πουλιού.
 
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες Σισσυ μιυ μόνο και μόνο για το καλό του πουλιού γίνονται όλα... Παυω να έχω ενοχές λοιπόν και κοιτάζω να κάνω ότι καλύτερο. Θα γίνουν άμεσα όλα τα παραπάνω που ανέφερες και ανέφερα ΔΕΝ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΆΛΩ ανεβάζοντας το θέμα και σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ αλλά ειδικά @Sissy @eva vrs @ζιζι για όλες τις συμβουλές σας δεν είναι απλό για μένα όπως μπορεί να θεωρηθεί από κάποιον είναι μέλος της οικογένειας μου και πρόσφατα περάσαμε δύσκολα με τον χαμό του Ομορφουλη - lovebird και το γνωρίζεται... Πρέπει να ξεκαθαρίσω αν έχει κάτι ή όχι το πουλάκι 👍❤️️️️
 
Αντώνη, δηλαδή μπορεί να μην φανηκαν τα κοκκιδια επειδή υπήρχαν λίγες κουτσουλιές στο αλουμινόχαρτο;


Μπορει να επεσε σε δειγμα που να μην περιειχε ωοκυστες, συμβαινει αυτο!
 
Βάσω, μια και αναφέρεται αυτή η πληροφορία από τον Γιάννη ianos σε ότι αφορά τα κοκκίδια, είμαι της γνώμης να την λάβεις υπ΄όψιν, δεν θα ''χάσεις κάτι''.

Θα ήθελα να συμπληρωθεί στο πεδίο της διάγνωσης ότι η συλλογή των προς μικροσκοπική εξέταση (ωοκυστών) περιττωμάτων, είναι καλύτερα να γίνεται κατά τις μεσημβρινές ώρες κατά τις οποίες θεωρείται ότι αποβάλλεται μεγαλύτερη ποσότητα "ώριμων" ωοκυστών, συγκριτικά με το πρωί.

Μου το είχε πει πτηνίατρος... Τώρα δεν θυμάμαι στα σίγουρα, αλλά μάλλον η Κα Δουκάκη. Δεν είναι ότι δεν φαίνονται στις κουτσουλιές το πρωί, είναι απλά που το μεσημέρι η συγκέντρωσή τους είναι μεγαλύτερη.
 
Παιδιά καλημερα, ήθελα να σας ενημερώσω ότι το κέντρο έχει ήδη ενημερωθεί για την όλη κατάσταση αναμένω να μιλήσουμε και να ξεκαθαρίσω την κατάσταση. Σας ενημερώνω γιατί δεν θέλω οσοι έχετε στείλει να θεωρείται ότι είναι αναξιόπιστο κέντρο. Να δούμε λοιπόν πως έχει η κατάσταση... Θα σας ενημερώσω για νεότερα...
[automerge]1561961679[/automerge]
Συγνώμη να ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΊΤΕ ΑΝΑΞΙΌΠΙΣΤΟ ήθελα να γράψω
 
Back
Top