Ασθένειες Κοκκίδια στο πάροτλετ μου τον Τζιμάκο

Το ξέρω Ζαχαρια ότι είναι υπερβολή αλλά προτιμώ να είμαι υπερβολική στο θέμα υγείας του γιατί αν είναι κάτι θέλω να το προλαβω 😊
Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Χαλάλι τους όλα.
[automerge]1561973743[/automerge]
Γοητευτικός άντρακλας εν ώρα μάσας.
 
Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Χαλάλι τους όλα.
[automerge]1561973743[/automerge]

Γοητευτικός άντρακλας εν ώρα μάσας.
Ευχαριστούμε πολύ πολύ για τα ομαρφα λόγια σας κ Διονύση 🙂
[automerge]1561983924[/automerge]
Ήθελα να ενημερώσω ότι το θέμα ξεκαθάρισε.
[automerge]1561984800[/automerge]
Ενημέρωσα το κέντρο το οποίο μου εξήγησε ακριβώς τον τρόπο λειτουργίας του και με ανακουφεσε η πράξη αυτή... Τους είπα την αλήθεια ως έπραξα. Δεν υπήρξε κανένα θέμα από μεριά τους μαζί μου παιδιά.. Σας είπα είναι καταπληκτικό άνθρωποι και το τονίζω κ το πιστεύω... Ίσα ίσα μου είπανε ότι δείχνω την αγάπη που έχω στον Τζιμακο ❤️️️️️μου, μου είπαν ότι και στην προηγούμενη εξέταση φάνηκαν τα τριχομοναδες αλλά όχι σε ανησυχητικό επίπεδο όπως στο πρώτο δείγμα φάνηκαν πιο πολύ τα κοκκιδια ΧΩΡΊΣ ΌΜΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΆΚΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΑΠΌ ΚΆΤΙ ΆΡΡΩΣΤΟ. ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ θα τις κάνουμε προληπτικά ώστε να προλάβουμε την αύξηση.. Όλα τα πουλια μπορεί να τα αντιμετωπίσουν αυτά τα προβλήματα με το παραμικρό ακόμα κ από το στρες η από ζέστη μπορεί να τα παρουσιάσουν... Χωρίς να είναι σε σημείο αρρώστιας να το πω εγώ... Όλα θα γίνουν προληπτικά κ γι αυτό η δόσεις θα είναι πολύ μικρές κ όχι σαν να υπάρχει πρόβλημα καθαρά για θέμα πρόληψης... Δεν πιστεύω ότι όλα αυτά μου τα είπαν για να καλύψουν ένα λάθος γιατί όπως έχω ξανά αναφέρει φαίνονται άνθρωποι που δεν θέλουν να εκμεταλλλευθουν πχ οικονομικά. Οπότε συνεχίζω ότι μου είπαν δεν έχω κάποιον λόγο να στείλω αλλού εξετάσεις τους εμπιστεύομαι εφόσον μου εξήγησαν πως λειτουργούν και ήταν απόλυτα κατανοητό από εμένα. Και επίσης θέλω να πω ότι καλό είναι να ρωτάμε σε ότι μας φαίνεται περίεργο όπως έπρεπε να είχα κάνει από την αρχή κ αν μου εξηγούσαν θα ήταν όλα καλά και εγώ δεν θα είχα αγχωθεί τόσο, ούτε θα έφτανα στο σημείο να πω ψέματα γιατί πραγματικά δεν είμαι τέτοιος ανθρώπος να κρύβομαι πίσω από ένα ψέμα γι αυτό τους είπα όλη την αλήθεια και είμαι και εγώ καλά και το πουλάκι μου κι εκείνοι... Τους συνιστώ λοιπόν ανεπιφύλακτα στον οποιονδήποτε... Αυτή είναι δική μου προσωπική άποψη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όλα καλά λοιπόν...
Θα κάνεις και τις 2 θεραπείες;
Ναι, αμέ θα ξεκινήσω με τα κοκκιδια και θα ξαναμιλήσουμε να μου πουν και την άλλη..
 
Αύριο ξεκινάμε την πρώτη θεραπεία για κοκκιδια, αφού τους έδινα προβιοτικα οπως με συμβούλεψε η @eva vrs και την ευχαριστώ 💕.. Ενημέρωσα το κέντρο ότι έδινα προβιοτικα και μου σύστησαν να συνεχίσω μέχρι και σήμερα να δίνω και από αύριο θεραπεία και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ. Μίλησα με το κτηνιατρικο της κ. Γκρευ κα μου είπαν ότι δεν μπορώ να στείλω δείγματα επειδή πρέπει να δούνε πρώτα το πουλάκι =επίσκεψη, επίσης ούτε να στείλω κάποια δείγματα λόγω απόστασης Αγρίνιο _Αθήνα και ζέστης... Θα ξεκινήσω ούτως ή άλλως θεραπεία αφού με ενημέρωσαν για τους λόγους που ήδη ανέφερα... Αλλά απλά μια άλλη γνώμη χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι... Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω έχει στείλει κάποιος δείγμα κουτσουλιές χωρίς να έχει πάει επίσκεψη στην συγκεκριμένη κτηνίατρο;
[automerge]1562104652[/automerge]
Συγνώμη αν σας κουράζω με τις τόσες ερωτήσεις μου αλλά είναι θέμα υγείας και με ενδιαφέρει και θα με ενδιέφερε να μάθω κάποια πράγματα
 
Βάσω, όταν έστειλες τις κουτσουλιές έκανες κάποια διαδικασία; δηλ έβαλες στο πακέτο πχ κάποια παγοκύστη; κάτι που θα διατηρούσε κάπως πιο δροσερή θερμοκρασία;

Μίλησα με το κτηνιατρικο της κ. Γκρευ κα μου είπαν ότι δεν μπορώ να στείλω δείγματα επειδή πρέπει να δούνε πρώτα το πουλάκι =επίσκεψη, επίσης ούτε να στείλω κάποια δείγματα λόγω απόστασης Αγρίνιο _Αθήνα και ζέστης...
Αγρίνιο-Κομοτινή
Απόσταση : 643.40km Εκτιμώμενος χρόνος : 7ω:01λ
Αγρίνιο-Αθήνα
276.02km Εκτιμώμενος χρόνος : 3ω:19λ
Εντυπωσιάστηκα με τη διαφορά απόστασης, μετά την απάντηση της Πατρίτσια (ή της γραμματέως, αν δεν μίλησες απευθείας στην ίδια).
Υπάρχει δηλ η περίπτωση ν΄αλλοιώνεται το αποτέλεσμα; (πχ να πολλαπλασιάζονται τα ευρήματα; )
 
Απόσταση : 643.40km Εκτιμώμενος χρόνος : 7ω:01λ
Μα δεν θα πάρει ο κούριερ την κουτσουλιά από το σπίτι της Βάσως και θα την πάει κατευθείαν στο εργαστήριο. Στην καλύτερη περίπτωση το δέμα θα φτάσει στον προορισμό του μετά από 30-40 ώρες σε θερμοκρασίες 40 βαθμών.

Εν πάση περιπτώσει, έχω την εντύπωση ότι η κυρία Γκρέι δεν δέχεται δείγματα για εξέταση αν δεν εξετάσει η ίδια το πουλί πρώτα. Κατά την άποψή μου, αυτό είναι και το σωστό. Ίσως να μην έγινε απόλυτα σαφές σε αυτό το μήνυμα μου, αλλά θεωρώ παράλογο να δίδεται θεραπεία με βάση την εξέταση κουτσουλιάς μόνο, χωρίς να έχει προηγηθεί η κλινική εξέταση του πουλιού για να εκτιμηθεί ή γενική του κατάσταση και τυχόν άλλες παράμετροι που πρέπει να συνεκτιμηθούν προκειμένου να αποφασιστεί ΑΝ χρειάζεται και ποια πρέπει να είναι η θεραπεία για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πουλί.
 
Ακριβώς Σταύρο, (ο εκτιμώμενος χρόνος είναι σχετικός) και το να δοθεί θεραπεία εκ του μακρόθεν παράλογο... Το θέμα όμως είναι τι μπορεί να γίνει σε ανάλογες καταστάσεις🙄 Όποιος μένει πχ Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχει δυνατότητα για διάγνωση στο άρρωστο ή όχι πουλάκι... Οι υπόλοιποι, τι κάνουν; (ρητορικό το ερώτημα)
... Μεγάλο άγχος έχω όταν λείπουμε εκτός Αθηνών με τα πουλιά
 
Βάσω, όταν έστειλες τις κουτσουλιές έκανες κάποια διαδικασία; δηλ έβαλες στο πακέτο πχ κάποια παγοκύστη; κάτι που θα διατηρούσε κάπως πιο δροσερή θερμοκρασία;


Αγρίνιο-Κομοτινή
Απόσταση : 643.40km Εκτιμώμενος χρόνος : 7ω:01λ
Αγρίνιο-Αθήνα
276.02km Εκτιμώμενος χρόνος : 3ω:19λ
Εντυπωσιάστηκα με τη διαφορά απόστασης, μετά την απάντηση της Πατρίτσια (ή της γραμματέως, αν δεν μίλησες απευθείας στην ίδια).
Υπάρχει δηλ η περίπτωση ν΄αλλοιώνεται το αποτέλεσμα; (πχ να πολλαπλασιάζονται τα ευρήματα; )
Την ίδια απορία είχα κι εγώ γι αυτό και είχα ρωτήσει πόσες ώρες μπορούν να διατηρηθούν 🤨
Παρόλα αυτά φαντάζομαι ότι αν υπήρχε πιθανότητα αλλοίωσης ο γιατρός θα το ανέφερε στη Βάσω και θα της έλεγε να μην στείλει δείγμα 🤔
Δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται 😐
 
Παρόλα αυτά φαντάζομαι ότι αν υπήρχε *πιθανότητα αλλοίωσης ο γιατρός θα το ανέφερε στη Βάσω και θα της έλεγε να μην στείλει δείγμα 🤔
Δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά **ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται 😐
*Η απάντηση της γιατρού Γκρέυ, αποδεικνύει ότι θα υπάρχουν αλλοιώσεις. Γι΄άλλους δεν μπορώ να έχω άποψη.
** Αυτό Ζωή, ξαναπές το!
 
Έπρεπε τελικά η δεν έπρεπε να στείλω κουτσουλιές είναι η ερώτηση προς τον εαυτό μου παιδιά 🙄πραγματικά...

Την θεραπεία την ξεκίνησα ήδη μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι. 🙄Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα...

Όχι @Sissy δεν μου είπαν να βάλω πάγο κυψέλη απλά τα έβαλα σε αλουμινοχαρτο και τα έστειλα...
 
Σε οτι αναφορα τα κοκκιδια νομιζω πρεπει να καταληξουμε καπου γιατι σε αλλα θεματα υπαρχουν αποψεις του στυλ οτι μονο η κουτσουλια μπορει να μας δωσει αποτελεσμα και οχι η οπτικη εξεταση και σε αλλα προτεινονται και τα δυο.

Επισης η "συγκριση" αναμεσα σε ενα διαγνωστικο κεντρο και εναν κτηνιατρο-πτηνιατρο δειχνει να ειναι λανθασμενη.

Κανεις απο εμας δεν γνωριζει με ποια μεθοδο και ποιον εξοπλισμο ενα διαγνωστικο κεντρο εξαγει αποτελεσματα απο ενα δειγμα και σε τι κατασταση πρεπει να ειναι αυτο οταν φτανει πια στο εργαστηριο.
Επισης κανεις δεν γνωριζει ποια ειναι τα ορια ενος κτηνιατρου-πτηνιατρου και ποσο "μακρια" μπορει να παει με τον δικο του εξοπλισμο και σε τι κατασταση πρεπει, συμφωνα με τον εξοπλισμο που διαθετει, να ειναι το δειγμα.
 
Έπρεπε τελικά η δεν έπρεπε να στείλω κουτσουλιές είναι η ερώτηση προς τον εαυτό μου παιδιά 🙄πραγματικά...
Επειδή βλέπω ότι σε προβληματίζει και επειδή το θεωρώ φυσιολογικό με βάση την εξέλιξη του θεάματος, η δική μου απάντηση είναι ότι όταν και αν διακρίνεις ότι τα πουλιά σου έχουν μια ασυνήθιστη συμπεριφορά που πιστεύεις ότι μπορεί να οφείλεται σε ασθένεια, να απευθύνεσαι στο γιατρό που θα σου δώσει τις κατευθύνσεις για τη συνέχεια.
 
Επειδή βλέπω ότι σε προβληματίζει και επειδή το θεωρώ φυσιολογικό με βάση την εξέλιξη του θεάματος, η δική μου απάντηση είναι ότι όταν και αν διακρίνεις ότι τα πουλιά σου έχουν μια ασυνήθιστη συμπεριφορά που πιστεύεις ότι μπορεί να οφείλεται σε ασθένεια, να απευθύνεσαι στο γιατρό που θα σου δώσει τις κατευθύνσεις για τη συνέχεια.
Τώρα έπαθα και έμαθα Σταύρο... Να είσαι σίγουρος, αν και εγώ θέλω μετά από ότι έπαθα με το λοβάκι να προλαβαίνω τις ασθένειες Αλλά ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΔΏ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΊΑ δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα 🤔
[automerge]1562252389[/automerge]
Επειδή βλέπω ότι σε προβληματίζει και επειδή το θεωρώ φυσιολογικό με βάση την εξέλιξη του θεάματος, η δική μου απάντηση είναι ότι όταν και αν διακρίνεις ότι τα πουλιά σου έχουν μια ασυνήθιστη συμπεριφορά που πιστεύεις ότι μπορεί να οφείλεται σε ασθένεια, να απευθύνεσαι στο γιατρό που θα σου δώσει τις κατευθύνσεις για τη συνέχεια.
Κι επίσης σε ποιον γιατρό να απευθυνθώ εδώ που βρίσκομαι Σταύρο δεν ξέρω αν συμβεί κάτι έκτακτο... Δεν έχει κανένας γνώσεις...

Αυτό λέω στον @Γιαννης17 να διαβάσει τα μαθήματα του και να γίνει πτηνιατρος στην περιοχή μας αφού του αρέσουν τα πτηνά κι εγώ θα είμαι η πρώτη που θα τον στηρίξω 😉
 
Back
Top