Αναπαραγωγή Εκτροφή Κότσυφα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariad

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2014
Μηνύματα
26
Τα πουλιά τα έσμιξα μέσα Φεβρουαρίου... Μέσα Απριλίου η θηλυκιά άρχισε να φτιάχνει τη φωλιά της με λάσπη, βρύα και πευκοβελόνες. Στις 22 Απριλίου γέννησε το πρώτο αυγό από το κλαδί και τα επόμενα 4 μέσα στην φωλιά.. Στις 11 Μαΐου εκκολάφτηκε το πρώτο κοτσυφάκι και την επόμενη μέρα το αδερφάκι του. Τα άλλα δυο αυγά ήταν άσπορα.
Σαν προετοιμασία το μόνο που έκανα ήταν να δώσω πολύ, μα πάρα πολύ σκουλήκι. Pinkies βρασμένο και κατεψυγμένο. Τις πρώτες μέρες αφού το ξεπάγωνα, έριχνα κ λίγες σταγόνες πολυβιταμίνη αδιάλυτη. Αυτή ήταν και η μόνη διαφορά από την δεύτερη γέννα (3 νεοσσούς και ένας ψόφιος στο αυγό) όπου δεν έδωσα πολυβιταμίνη με αποτέλεσμα να χάνω κ από έναν νεοσσό κάθε μέρα (4η, 5η και 6η μέρα). Εντύπωση μου έκανε η καθαρή φωλιά, ήταν σαν αχρησιμοποίητη κ το ότι την 10η μέρα κ τα δύο κοτσυφάκια βγήκαν από την φωλιά και ήταν στο πάτωμα της κλούβας (ίσως από πίεση της μητέρας). Τώρα η κοτσυφίνα ετοιμάζεται για την 3η γέννα.
Ξέχασα να αναφέρω ότι τον αρσενικό λίγο πριν την εκκόλαψη των νεοσσών τον απομόνωσα σε κλουβί μέσα στην κλούβα με την κοτσυφίνα (διαστάσεις κλούβας: 240 x 120 x 2m ύψος ).
Πλέον βρισκόμαστε στην 3η γέννα κ σήμερα γέννησε το 3ο αυγό...

rsz_1a1738ea.webp rsz_2103_0479.webp rsz_3103_0490.webp rsz_4103_0493.webp
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Στο παρελθόν είχα βρει και μεγαλώσει μωρό κοτσιφάκι το οποίο απελευθέρωσα.
Η τροφή που του έδινα ήταν αυγό βραστό και όταν έμαθε να τρώει τροφή για εντομοφάγα και λίγους γαιοσκώληκες.
Τους γαιοσκώληκες μπορείς εύκολα να τους καλλιεργήσεις. Είναι πολύ καλή ζωντανή τροφή.
Οι κότσυφες τρώνε τις κουτσουλιές των μικρών τους (μέχρι κάποια ηλικία) και οι φωλιές τους διατηρούνται καθαρές.
 
Πολύ ωραίες εικόνες, να σου ζήσουν!
Μαρία πως σου προέκυψε η ενασχόληση με τα κοτσύφια;
 
Για εμενα ειναι η πρωτη φορα που βλεπω φωλια κοτσυφα οποτε δεν ξερω αν ειναι πολυ ομορφη ή οχι. :D Σιγουρα ομως ειναι μοναδικη εμπειρια αυτη που ζεις με αυτα τα πουλια τα οποια δεν τα συνανταμε και τοσο συχνα. Θα μου αρεσε αν μας εδειχνες τα κλουβια τους και μας ελεγες παραπανω γι'αυτα οπως και να μας τα δειχνεις καθως θα μεγαλωνουν. 😉
 
Για εμενα ειναι η πρωτη φορα που βλεπω φωλια κοτσυφα οποτε δεν ξερω αν ειναι πολυ ομορφη ή οχι. :D Σιγουρα ομως ειναι μοναδικη εμπειρια αυτη που ζεις με αυτα τα πουλια τα οποια δεν τα συνανταμε και τοσο συχνα. Θα μου αρεσε αν μας εδειχνες τα κλουβια τους και μας ελεγες παραπανω γι'αυτα οπως και να μας τα δειχνεις καθως θα μεγαλωνουν. 😉
Όχι τώρα μίλα μου για τους Μακάο... Κακάο.. Νέσκουικ.😛
 
Για εμενα ειναι η πρωτη φορα που βλεπω φωλια κοτσυφα οποτε δεν ξερω αν ειναι πολυ ομορφη ή οχι. :D Σιγουρα ομως ειναι μοναδικη εμπειρια αυτη που ζεις με αυτα τα πουλια τα οποια δεν τα συνανταμε και τοσο συχνα. Θα μου αρεσε αν μας εδειχνες τα κλουβια τους και μας ελεγες παραπανω γι'αυτα οπως και να μας τα δειχνεις καθως θα μεγαλωνουν. 😉

Στην Αθήνα οι κότσυφες απο τα πιο συνηθισμένα πουλιά!
 
Πολλά πουλιά έχουν μπει στις πόλεις γιατί έτσι αποφεύγουν τους θηρευτές τους.. Στην Κόρινθο όλες οι πλατείες έχουν φωλιές από φλώρους κ τελευταία κ καρδερίνες!
 
Υπέροχος ο χώρος! Σαν το φυσικό τους περιβάλλον! Και πραγματικά σε συγχαίρω που κατάφερες να αναπαράξεις ένα είδος πουλιού που δεν το συναντάμε πολύ συχνά σε κλουβί! Μπράβο σου και σου εύχομαι καλή συνέχεια με πολλά κοτσυφάκια!

Off topic: Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι! Όταν απογαλακτιστούν τα μικρά, τι θα τα κάνεις; Θα τα ελευθερώσεις ή θα τα χαρίσεις σε άλλους;
 
Ξέρεις Αμβρόσιε, πόσοι περιμένουν στη σειρά;...+ το ότι πρέπει η Μαρία να κρατήσει πουλιά και ν'αλλάξει αίμα με άλλους εκτροφείς για να συνεχιστεί η προσπάθεια..
 
Το ξέρω κι έχετε ακράδαντα δίκαιο! Κι εγώ ήθελα να το γράψω αυτό, ότι πρέπει να ενισχυθεί η εκτροφή ιθαγενών πουλιών, ώστε να σταματήσει πλέον αυτή η ''παράδοση'' με τις παράνομες παγίδες και εμπόριο άγριων πουλιών. Και χαίρομαι που η Μαρία κάνει μία τέτοια προσπάθεια με ένα είδος σαν κι αυτό!
 
Πολύ ωραίες εικόνες, να σου ζήσουν!
Μαρία πως σου προέκυψε η ενασχόληση με τα κοτσύφια;

Μετά την γνωριμία μου με τον καρβουνιάρη είδα με άλλο μάτι τα εντομοφάγα...
 
Να ξέρεις Μαρία, ότι όταν αποφασίζουμε να επιτύχουμε και να συνεχίσουμε κάτι που μας είναι αρεστό, πάντα θα εμπνευσθούμε από κάτι! Και αυτός ο καρβουνιάρης σε έκανε να ξεκινήσεις ένα υπέροχο ταξίδι!

Πώς πάει η κοτσυφίνα; Έκανε άλλη γέννα; Άμα μπορείς ανέβασε μας φωτογραφίες να δούμε κι εμείς τι γίνεται! Με ενδιαφέρει πολύ αυτό που κάνεις!
 
Πάλι θα θεωρηθώ ανίδεη αλλά τα κοτσύφια είχα την εντύπωση ότι δεν ζούν φυλακισμένα σε κλουβιά! Μάλλον είχα λάθος έντύπωση... Προ διμήνου και ήρθε στην αύλή μου ζευγάρι κοτσυφιών και έκρουζαν συνεχώς.Βρήκα κάτω στον κήπο 4 μικρά κοτσυφάκια τα οποία και έβαλα σε ένα ανοικτό κλουβί για να μπορούν οι γονείς να τα ταί΄ζουν. Μετά απο μιά βδομάδα περίπου βγήκαν και έφυγαν. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα μπορούσα να τα φυλάκιζα.. Τώρα και 2 μέρες ακούω και βλέπω το ζευγαράκι με τροφή στο στόμα τους να γυροφέρνουν τις δράκαινες στο κτήμα και μάλλον έχουν πάλι μικρά.
 
Άλλο τα πουλιά εκτροφής και άλλο τα κλεμμένα. Πρώτον. Κανένα πουλί που έχει μάθει να ζει ελεύθερο δε είναι ευτυχισμένο το αιχμαλωσία.
Δεύτερον τα κοτσυφια δεν σκουζουν...
 
Eπειδή μου'χει τύχει και μένα δύο συνεχόμενες χρονιές... Με κοτσυφάκια που έπεφταν από τη φωλιά (και κατέληξαν στην ΑΝΙΜΑ για φροντίδα, λόγω απουσίας/δουλειάς μου και αδυναμίας να τα φροντίσω ανά 3ωρο), η κοτσυφίνα μόλις με έβλεπε να πλησιάζω η να κρατάω τα μικρά της, έβγαζε μια έντονη επαναλαμβανόμενη και χαρακτηριστική φωνή αγωνίας, θυμού και ενόχλησης.. Αυτό εννοεί η Χριστίνα.
 
Back
Top