Γενικά Επιλογη lovebird ή budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχω μπει σε σελιδες με ατομα που ασχολουνται με την εκτροφη κλπ αλλα οπου στελνω μου λενε οτι εχουν αλλα δεν ειναι ημερα ή αν εχουν ειναι εκτος Αττικης...
Αλλα και αυτοι ειναι λιγοι...
 
Στο facebook δηλαδή ε; Γιατί κι εγώ εκεί θα σου έλεγα να βάλεις κάποια αγγελία ζήτησης αλλά να επιλέξεις πολύ-πολύ σχολαστικά και με ανοιχτή συζήτηση όχι μηνύματα γιατί κρύβουν παγίδες.
 
Απλα το θεμα μου ειναι επειδη εχω μιλησει με εναν πολυ καλο εκτροφεα lovebird νιωθω ασχημα να βαλω αγγελια για μπαντζι..
Τι παγιδες κρυβουν;
 
Αυτός δεν ασχολείται με budgies ή κάποιος φίλος του;
Παγίδες ατελείωτες. Όταν τυχαία πετάξουν μερικοί καμιά κουβέντα, βλέπεις πόσο άσχετοι είναι. Όχι όλοι όμως, μην παρεξηγηθούμε.
Γιατί όμως αφού βρήκες καλόν εκτροφέα δεν παίρνεις lovebird;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μαλλον λοβακι θα παρω απλα νομιζω θα μου ταιριαζε λιγο περισσοτερο το μπαντζι τωρα γιατι εχει πιο γλυκο χαρακτηρα...
Τα λοβ με ολα αυτα που μου εχουν πει με εχουν τρομοκρατησει.. Διαβαζα και ενα αλλο θεμα εδω που ειχε παρει καποιος ενα λοβ και το ειχε ταισει μαλιστα ο ιδιος με κρεμα και μετα τον δαγκωνε.. Καλα οχι τρελα πραγματα αλλα λεει οτι επειδη ηθελε να του δωσει σημασια τον δαγκωνε στο λαιμο και στα χερια :/
Δεν θα με πειραζε αν ημουνα μονη μου αλλα δεν θελω να καθεται το μωρο και να του κανει κανα ατακ...
Βεβαια δεν πιστευω αλλα με ολα αυτα τα πηρα απο φοβο, ενω στην αρχη ηθελα μονο λοβ και τιποτα αλλο 😛
 
Κοίτα, καλύτερα πριν αποφασίσεις ποιο πουλάκι θα πάρεις, κν γίνεται να πας μια δυο επισκέψεις στο εκτροφείο, θα καταλάβεις κάπως την συμπεριφορά του πουλιού.
Μην κάνεις το λάθος στην αρχή να πέσεις με τα μούτρα στο πουλί και στην συνέχεια να του δώσεις τον χρόνο που μπορείς γενικά να του αφιερώνεις. Αυτός ο τελικός χρόνος, θα είναι και ο αρχικός.
Επίσης, όχι πολλά-πολλά το παιδί στην ηλικία που είναι, με το πουλί. Επικίνδυνο δεν είναι αλλά εγώ πιο επίφοβο βρίσκω να στο κουτσουλίσει παρά να στο τσιμπήσει. Ακόμα το μικρό, μπορεί κάλλιστα να βουτήξει το πουλί και να το πετάξει κάτω να δει αν κάνει θόρυβο :)
Εσύ θα το διαχειρίζεσαι και θα παίζετε, σε μια απόσταση ασφάλειας.
 
Κοίτα, καλύτερα πριν αποφασίσεις ποιο πουλάκι θα πάρεις, κν γίνεται να πας μια δυο επισκέψεις στο εκτροφείο, θα καταλάβεις κάπως την συμπεριφορά του πουλιού.
Μην κάνεις το λάθος στην αρχή να πέσεις με τα μούτρα στο πουλί και στην συνέχεια να του δώσεις τον χρόνο που μπορείς γενικά να του αφιερώνεις. Αυτός ο τελικός χρόνος, θα είναι και ο αρχικός.
Επίσης, όχι πολλά-πολλά το παιδί στην ηλικία που είναι, με το πουλί. Επικίνδυνο δεν είναι αλλά εγώ πιο επίφοβο βρίσκω να στο κουτσουλίσει παρά να στο τσιμπήσει. Ακόμα το μικρό, μπορεί κάλλιστα να βουτήξει το πουλί και να το πετάξει κάτω να δει αν κάνει θόρυβο :)
Εσύ θα το διαχειρίζεσαι και θα παίζετε, σε μια απόσταση ασφάλειας.

Εννοειται οτι θα παω να τα δω απο κοντα να κατσω μαζι τους να δω την συμπεριφορα τους κλπ, μου το προτεινε και ο εκτροφεας αλλωστε.
Επισης εννοειται οτι το παιδι δεν θα πιασει το πουλι γιατι μπορει να το σφιξει και να το τραυματισει και το αντιθετο.
Απλα λεω σε περιπτωση που ασχολουμαι εγω με το πουλι και πεταξει πανω στο μωρο.
Καλα αυτα θα τα δω, ειναι το λιγοτερο.
Απλα αυτο που ειπες με τις κουτσουλιες... Το πουλι οσο ειναι εξω λογικο ειναι οτι θα κουτσουλαει... Εχουν καποιο μικροβιο οι κουτσουλιες που θα ειναι επικυνδινο για το παιδι;
Εννοειται και θα τις καθαριζω με ξυδι ή ντετολ απλα ρωταω γιατι σε περιπτωση που κοτσουλισει καπου και δεν το δω τι γινεται; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εννοειται και θα τις καθαριζω με ξυδι ή ντετολ απλα ρωταω γιατι σε περιπτωση που κοτσουλισει καπου και δεν το δω τι γινεται; 😛
Πολλά πουλάκια δεν κουτσουλάνε ιδιαίτερα εκτός κλουβιού, ωστόσο δεν μπορεί όλο και θα συμβεί. Καλό είναι να έχεις από την αρχή διαθέσιμο και ένα πάρκο που θα πετάει όταν είναι έξω. Αν υπάρχει, διευκολύνει στο σταμάτημα της πτήσης αλλά και με τα παιχνίδια και τις τροφές που έχεις πάνω, είναι πόλος έλξης. Οπότε θα κουτσουλάει στον πάτο του πάρκου και οι πτήσεις θα είναι κάπως ελεγχόμενες. Τσέκαρε εκ των προτέρων στο δωμάτιο που θα το αφήνεις, καλώδια, φωτιστικά και άλλα επικίνδυνα πράγματα. Αυτό στο έχω δώσει; https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/
Μπορείς πριν πάρεις το πουλάκι να ζητήσεις από τον εκτροφέα να κάνει κάποια εξέταση στις κουτσουλιές. Εφόσον το πουλί είναι υγιές, ε πρόκειται για μια βρωμιά. Χρειάζεται προσοχή.
Αν και να ξέρεις, τα παιδιά που μεγαλώνουν με ζώα εκτός από καλύτερη ψυχολογία, αποκτούν και καλύτερο ανοσοποιητικό.
 
Για τα σκυλια ξερω και δεν ειχα θεμα απο μωρακι απλα με τα πτηνα δεν ξερω... Θα κανει αραγε ο εκτροφεας εξεταση στις κουτσουλιες;
Αν η εξεταση δειξει οκ τοτε σημαινει οτι θα ειναι γενικα οκ ή θα θελει καθε μηνα πτηνιατρο;
Παρκο εννοεις αυτα με τις σκαλιτσες κλπ? Ή κατι πιο μεγαλο;
Εννοειται και θα του παρω κι απο αυτο αν ειναι καλο :D
 
Θα κανει αραγε ο εκτροφεας εξεταση στις κουτσουλιες;
Είναι πανεύκολο.
Αν η εξεταση δειξει οκ τοτε σημαινει οτι θα ειναι γενικα οκ ή θα θελει καθε μηνα πτηνιατρο;
Όχι, μία φορά τον χρόνο είναι αρκετό. Και φυσικά όλες τις προληπτικές κινήσεις που περιέχοντα στο άρθρο που σου έχω δώσει.
Παρκο εννοεις αυτα με τις σκαλιτσες κλπ? Ή κατι πιο μεγαλο;
Εννοειται και θα του παρω κι απο αυτο αν ειναι καλο :D
Ναι αυτό, ιδέες περιλαμβάνονται επίσης στο πεδίο παιχνίδια στο άρθρο που σου έχω δώσει.
 
Ευχαριστω πολυ για το χρονι σου Μαρια :D
Νπορω να δω καπου και τα δικα σου παπαγαλακια;
 
Βρηκα εκτροφεα με budgie :D
Σε 10 μερες θα ειναι ετοιμα τα πουλακια... Βεβαια ακομα παιζει και το ενδεχομενο για λοβακι.
Δεν βιαζομαι, το ψαχνω οσο μπορω :)
Μεχρι τοτε θα σας πριζω 😀!
 
Βρηκα εκτροφεα με budgie :D
Σε 10 μερες θα ειναι ετοιμα τα πουλακια... Βεβαια ακομα παιζει και το ενδεχομενο για λοβακι.
Δεν βιαζομαι, το ψαχνω οσο μπορω :)
Μεχρι τοτε θα σας πριζω 😀!
Με ένα budgie πιστεύω πως θα έχετε περισσότερη ησυχία, χωρίς να θέλω να σ΄επηρεάσω εγώ στη θέση σου αυτό θα επέλεγα... 😀να μας πρήζεις! Ελεύθερα! 😛
 
Τα λοβακια φωναζουν οντως πολυ; Γιατι εχω διαβασει οτι ξυπνανε απο τις 6 το πρωι και φωναζουν 😀!
 
Δεν είχα ποτέ lovebirds αλλά από αυτό που ακούω στα πετ σοπς είναι δυνατές οι φωνούλες τους. Όσο για την ώρα που ξυπνάνε είναι η ίδια με όλους τους παπαγάλους που ζουν σε σπίτι. Τα πουλιά θα πρέπει να τα σκεπάζεις ώστε να κοιμούνται με ησυχία ένα 12ωρο (το απόγευμα όταν σουρουπώνει)
 
Ναι παντα τα σκεπαζαμε τη νυχτα και τα ξεσκεπαζαμε την ημερα -και για την δικη μας ησυχια 😀 -
 
Περιττο να σας πω οτι βρηκα και ενα εκτροφειο με παροτλετ...
Αχ μεχρι να κατασταλαξω θα εχω διαβασει ολο το ιντερνετ 😛
Ευτυχως το μωρο κοιναται κι εχω χρονο και διαβαζω πληροφοριες κλπ!
 
Back
Top