Γενικά Επιλογη lovebird ή budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραία, τώρα ψάξε και για ένα καλό κτηνιατρικό κέντρο κοντά σου. Αν επιτρέπεται εντός Αττικής είσαι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ναι εντος Αττικης μενω.
Ηδη διαβασα την λιστα με τους πτηνιατρους και ειδα εναν σχετικα κοντα μου :)
 
Περιττο να σας πω οτι βρηκα και ενα εκτροφειο με παροτλετ...
Κι εγώ έχω να σου συστήσω τον δικό μου εκτροφέα αν σ΄ενδιαφέρουν τα πάροτλετ... Και άλλα παιδιά εδώ στο φόρουμ γνωρίζουν άλλους εκτροφείς, αποφάσισε εσύ με την ησυχία σου, ρώτα ότι θέλεις και "βλέπεις"
 
Πφ... Μέσα σε δύο μέρες που έχασα κοίτα πόσες απαντήσεις διαβαζω:D
Εμένα οι γνώσεις μου είναι στα Ringneck, cockatiel (είχα παλιότερα) στα Caique και τελευταία στα parrotlet. Δεν ξέρω αλλά είμαι ή μόνη που πιστευω πως ολοι οι παπαγάλοι και μιλάω για παπαγαλους μεγαλωμενους με κρέμα κάποια στιγμή θα δαγκώσουν; Έχω τον Πρίμο 5 χρόνια, φυσικά και δεν τσιμπαει χωρίς λόγο αλλα θα τσαντιστει εάν θέλει να κανει μπάνιο και εγώ δεν τον αφησω. Ή θα με πιάσει από το λαιμό να με τσιμπησει ελαφριά να μου δείξει πως κακώς έφυγα από το νεροχύτη. Ή θα με τσιμπησει εάν πάω να τον πάρω να τον βάλω στο κλουβί κ εκείνος δε θέλει. Δε μιλάω σε σημείο να τρέχω σε γιατρό αλλά σίγουρα "την ακούς".
Ή Mistique από την άλλη έχει και εκείνη τις ώρες της. Θα τσιμπησει εάν πας να τη βγαλεις και δε θέλει να βγει εκείνη την ώρα.
Πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα μπατζακι. Ακόμα και ζευγάρι να του πάρεις κάποια στιγμή δε θα αγριεψει. Είχα κάποτε μια φορά κι έναν καιρό στο γυμνάσιο ένα ζευγάρι, αγρια, κι όμως τα εβγαζα έξω και ήταν αγιοπουλα! Και από γέννες...χαριζα αβερτα μωρά!
 
Η αληθεια ειναι πως κι εγω μετα απο πολυ ερευνα εκει κατεληξα -οτι ολοι οι παπαγαλοι, ακομα και τα μπαντζι, καποια στιγμη μπορει να τσιμπησουν. Γιατι ετσι 😛-
Εχω βρει κλουβι, εχω βρει παρκο, ξυλινη πατιθρα και υφασματινη που την ρυθμιζεις, ενα παιχνιδι, τροφη και τωρα απλα μου μενει να αποφασισω.
Ισως παρω μπαντζι τελικα, περιμενω να μου στειλει φωτο ο εκτροφεας να διαλεξω αν ειναι... :D

Απλα σκεφτομαι μηπβς το μπαντζι ειναι πολυ..."παιδικο" παπαγαλακι.
χαχα το ξερω οτι σκεφτομαι βλακειες αλλα μονο παιδακια βλεπω με μπαντζι.. Και δεν ειναι οτι δεν εχω καθολου εμπειρια στους παπαγαλους, ειχα και 2 κοκατιλ και indian ringneck ... Μηπως λοιπον ενα λοβακι ειναι μια πολυ καλη επιλογη για εμενα και τσαμπα "φοβαμαι" για τις τσιμπιες που εχω ακουσει;
 
Μπα εγώ δεν τα βλέπω "παιδικά" τα budgies. Οι επιθυμίες μας συνήθως καθορίζονται από την "σπανιότητα" προσώπων, ειδών και αντικειμένων (καστανές-ξανθές πχ). Από αυτή την άποψη τα budgies έχουν "κυκλοφορήσει" πολύ στην Ελλάδα. Ρίξε λευκή κουρτίνα στις παρελθούσες αντιλήψεις και δες χρωματολόγιο παραδεισένιο. Σκέψου ότι κάνουν κόλπα που λίγοι ακόμα και μεσαίοι παπαγάλοι μπορούν, ότι μαθαίνουν και κάποιες λέξεις και θα καταλάβεις ότι παρασυρόμαστε από την εξοικείωση.
Τώρα για τις τσιμπιές.
Γίνεται να έχεις γάτα και να μην φας έστω και αδέσποτη γρατζουνιά; Δεν φοβάσαι όμως, γιατί γνωρίζοντας την ψυχολογία της γάτας, ξέρεις το επίπεδο της βλάβης. Στους παπαγάλους είμαστε ακόμα μακριά από την ψυχολογία τους και έχουμε την εντύπωση της επίθεσης, κάτι που δεν ισχύει. Είναι η ενστικτώδης χρήση του εργαλείου του που είναι το ράμφος του και ποτέ δεν θα το στρέψει εις βάρος σου με μανία. Ίσως λίγο ωχ :)
Το μωρό είναι το θέμα.
Ωστόσο budgie και δη αρσενικό δεν πιστεύω με τίποτα πως θα τσιμπάει.
 
Εγώ σαν Ιωάννα δε θα έπαιρνα lovebird. Δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα μου αλλά το πιο σημαντικό είναι πως δεν αντέχω τη φωνή τους. Από την άλλη και το μπατζι έχει αρκετή φωνή.
Δύσκολη επιλογή...😵
 
Μπα εγώ δεν τα βλέπω "παιδικά" τα budgies. Οι επιθυμίες μας συνήθως καθορίζονται από την "σπανιότητα" προσώπων, ειδών και αντικειμένων (καστανές-ξανθές πχ). Από αυτή την άποψη τα budgies έχουν "κυκλοφορήσει" πολύ στην Ελλάδα. Ρίξε λευκή κουρτίνα στις παρελθούσες αντιλήψεις και δες χρωματολόγιο παραδεισένιο. Σκέψου ότι κάνουν κόλπα που λίγοι ακόμα και μεσαίοι παπαγάλοι μπορούν, ότι μαθαίνουν και κάποιες λέξεις και θα καταλάβεις ότι παρασυρόμαστε από την εξοικείωση.
Τώρα για τις τσιμπιές.
Γίνεται να έχεις γάτα και να μην φας έστω και αδέσποτη γρατζουνιά; Δεν φοβάσαι όμως, γιατί γνωρίζοντας την ψυχολογία της γάτας, ξέρεις το επίπεδο της βλάβης. Στους παπαγάλους είμαστε ακόμα μακριά από την ψυχολογία τους και έχουμε την εντύπωση της επίθεσης, κάτι που δεν ισχύει. Είναι η ενστικτώδης χρήση του εργαλείου του που είναι το ράμφος του και ποτέ δεν θα το στρέψει εις βάρος σου με μανία. Ίσως λίγο ωχ :)
Το μωρό είναι το θέμα.
Ωστόσο budgie και δη αρσενικό δεν πιστεύω με τίποτα πως θα τσιμπάει.

Αχ ποσο δικιο εχεις! Απλα επειδη παντου λενε οτι ειναι πανευκολα κλπ στο μυαλο μου τα εχω σαν καναρινια 😀.
Βρβαια οσες φορες εχω δει βιντεο με αυτα εχω ενθουσιαστει, οποτε βλακειες σκεφτομαι.
Ευχαριστω για την απαντηση σου ηταν πολυ καλογραμμενη και σωστη :D

Εγώ σαν Ιωάννα δε θα έπαιρνα lovebird. Δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα μου αλλά το πιο σημαντικό είναι πως δεν αντέχω τη φωνή τους. Από την άλλη και το μπατζι έχει αρκετή φωνή.
Δύσκολη επιλογή...😵

Εμ αυτομπου το βαζεις; Οσο μποι τους λειπει...
Παντως οκ τα μπαντζι δεν εχουν ενοχλητικες φωνες, λοβακι δεν ειχα για να ξερω.
Χτες σκεφτομουνα εντονα και για παροτλετ μπλε αλλα μιλησαμε μια κοπελα που εχει και λοβακια και παροτλετ και μου ειπε να μην το σκεφτομαι γιατι ειναι πολυυυ νευρικα...
Βλεπω ομως και τον Καρλος της Sissy και ειναι τοσο καλουλης..
 
Από την άλλη και το μπατζι έχει αρκετή φωνή.
Όταν είναι δύο, αναπτύσσουν πολλές φορές έναν υστερικό τρόπο επικοινωνίας που μοιάζει με ένα συνεχές "ξσσξσσξσσ" και είναι λίγο εκνευριστικό, κυρίως γιατί τραβάει σε μάκρος σαν "ξεκατίνιασμα" :)
Ένα μόνο του σ' εμένα δεν έχει τύχει ποτέ.
 
😀 έχεις δίκιο. Επειδή κι εμείς πάντα δύο είχαμε το κάνανε αυτό το ξσξσξσ 😛
Τώρα με πήρε πάλι ο εκτροφεας με τα μπαντζι.
Μου έστειλε φώτο από τα μωράκια ❤️️️️
Περιμένω κι άλλες φωτογραφίες την Πέμπτη που θα φαίνεται ακόμα καλύτερα το χρώμα τους.
Βέβαια το μόνο θέμα είναι ότι δεν θα ξέρω φύλο.
 
Αχ τι καλο που ειναι! Νομιζαα οτι τα καναρινακια ηταν δυσκολο να εξημερωθουν..σε σημειο παπαγαλου εννοω. Εισαι πολυ τυχερος γιατι εχουν απιστευτες φατσουλες.. Και φωνες εννοειται!
Είναι πολύ δύσκολο ναι! Ο συγκεκριμένος μικρός ήταν από νεοσσός ατρόμητος και μου άνοιγε το στοματάκι του να τον ταίσω, οπότε από 15 ημερών και μετά τον ανέλαβα εγώ και έχει γίνει ένα γλυκό πορτοκαλί καναρινάκι που κελαηδάει και τρώει τα ΠΑΝΤΑ! 😛 (τυχερή είμαι βρε... Αλίκη με λένε! 😛 )

Εσυ ποτε λες να παρεις το παπαγαλινι σου;
Γενικά ανέκαθεν από μικρό παιδάκι ήθελα να πάρω παπαγάλο αλλά επειδή ακόμα δεν μένω μόνη μου και οι δικοί μου δε θέλουν, αρκούμαι στα 16 (ζωή να έχουν) καναρινάκια μου! Από το καλοκαίρι το ζητάω απ το αγόρι μου για πλάκα! Ξεκίνησα να τον ρωτάω αν θα μου πάρει μακάο 😀 και αραιά και που πετούσα την ιδέα. Και του Αγίου Βαλεντίνου μου είπε πως ήθελε να μου κάνει έκπληξη ένα λοβάκι αλλά τελικά δεν βρήκε από που και επειδή είναι ψιλοάσχετος με τα πουλιά, μου το είπε να το βρούμε μαζί το παπαγαλάκι μας! Θέλουμε και οι δύο ένα παπαγαλάκι, αλλά δουλεύουμε και οι δύο και έχουμε και 2 σκυλάκια και γενικά ο χρόνος είναι περιορισμένος. Το θέμα "Επιλογή παπαγάλου" απ του Αγίου Βαλεντίνου και μετά το ψάχνω πάρα πολύ! Σαν και σένα ένα πράγμα! Και ήμασταν ανάμεσα ή σε κοκατίλ ή σε λοβ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα κοκατίλ είναι σαν σκυλιά, αγαπησιάρικα, δεν δαγκώνουν, δένονται πολύ με το αφεντικό τους και είναι ανθρωποκεντρικά, οπότε έχουν ανάγκη την ανθρώπινη επαφή, ενώ απ την άλλη τα λοβ είναι πιο απρόβλεπτα! Έχουν δυναμική προσωπικότητα και είναι πιο ανεξάρτητα. Δε ξέρεις πως θα σου βγουν! Τα κοκατίλ είναι πιο νωθρά και ήσυχα ενώ τα λοβ είναι υπερκινητικά και αεικίνητα! Το μόνο που με φοβίζει στο λοβ είναι όχι τόσο αν θα δαγκώσει αλλά η φωνή του.. αν και όσους έχω ρωτήσει μου λένε πως αν είναι ένα δεν κάνει ιδιαίτερη φασαρία. Από 2 και πάνω όμως ίσως να έχω θέμα με τους γείτονες! 😛 Έχουμε καταλήξει σε λοβ γιατί είναι πιο ανεξάρτητα και χρειάζονται λιγότερο χρόνο με τους ανθρώπους τους! Επίσης είναι πιο μικρά σε μέγεθος και μας τρελαίνουν οι χρωματισμοί τους! Απλά επειδή δεν μένουμε μαζί και το αγόρι μου τώρα κάνει συνεντεύξεις για δουλειά και δε ξέρουμε πόσες ώρες θα δουλεύει και πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχει κτλ κτλ, είμαστε στο περίμενε! Μάλλον εσύ θα το αποκτήσεις πιο νωρίς απ ότι εμείς! 😛
 
Αλίκη μου εγώ λέω να πάρεις κοκατιλακιιι! Δεν έχουν τόση φωνή που να έχεις θέμα με τους γείτονες.
Οκ αν τα πιάσει φωνάζουν αλλά αν είναι αρσενικό μαθαίνει και κάνει ήχους και είναι τόσο όσο γλυκά.
Ακόμα θυμάμαι τη φατσουλα του Λουί μου όταν έκανε ένα σφύριγμα που του είχα μάθει... Και ήταν και άγριος αυτός.
Ενώ η Νεφέλη που ήταν ημερη φώναζε μόνο όταν ήθελε να την βγάλω από το κλουβι 😛
Ότι παπαγαλο/λάκι παρεις σίγουρα κάποια στιγμή θα φωνάζει.
Εγώ λέω να πάρετε λοβακι.
Όντως φωνάζουν τόσο πολύ;
 
Καλησπέρα και από μένα. Δεν ξέρω αν έχεις καταλήξει τι θα πάρεις τελικά, αλλά αν θέλεις θα σου πω την γνώμη μου για τα Μπάτζι που έχω. Αναφορικά με το δάγκωμα τους μπορώ να σου πω ότι είναι ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΟ! Τις δύο φορές που χρειάστηκε να πιάσω την θηλυκιά και την μια τον αρσενικό, στις αρχές και μιλάω για άγρια και όχι ήμερα, πιο πολύ κατάλαβα οτι με δάγκωναν επειδή το είδα και όχι επειδή το ενοιωσα. Τώρα η θηλυκιά όταν εκνευρίζεται η δεν θέλει, απλά σπρώχνει το δάχτυλο με το πάνω μέρος του ράμφους, ή χτυπάει απαλά με την άκρη του. Όσο για τις φωνές τους, η θηλυκιά είναι σαν να μην υπάρχει στο σπίτι. 2-3 κροάσματα όλη την μέρα, και κανα δυό τραγούδια χαμηλόφωνες στην διάρκεια. Αυτό μόνο. Ο αρσενικός κελαειδάει όλη την ημέρα, άλλοτε πιο δυνατά άλλοτε, εχει και αυτός τα ξεσπάσματα του, αλλά δεν είναι καθόλου ενοχλητικός. Άλλωστε σκέψου ότι η επιστημονική ονομασία των Μπάτζι είναι μελοψιττακους... Δεν ξέρω αν τα παραπάνω αφορούν τα Μπάτζι στην πλειοψηφία τους, πάντως αν θέλεις ένα ήσυχο σχετικά αθόρυβο αλλά όχι τόςο συνεργάςιμο πουλί πάρε θηλυκό Μπάτζι, αν θέλεις ένα πιο μελωδικό και πιο γρήγορα προσαρμόσιμο, πάρε αρσενικό Μπάτζι.
 
Λοβ ή κοκατίλ τελικά λες να πάρω; 😛
😀 ακόμα γελάω!
Κοκατιλ να πάρεις 😛

Να σας ρωτήσω και κάτι.
Μια κοπέλα έχει ένα παροτλετ και ένα λοβακι και τα δίνει και τα 2.
Είναι ημέρα 10 μηνών με δαχτυλίδι αγορασμένα από εκτροφεα.
Λέτε ότι αν έπαιρνα ένα από αυτά να είχε μάθει εκείνη και στην αρχή να ήθελε προσπάθεια η σχέση μας;
Καλά προσπάθεια θέλει ούτως ή άλλως απλά εννοώ ότι αν πάρω ένα από μωρό δεν θα έχει μάθει άλλον.
Μετά τον εκτροφεα θα είχε εμένα.
Ποια η γνώμη σας;

Καλησπέρα και από μένα. Δεν ξέρω αν έχεις καταλήξει τι θα πάρεις τελικά, αλλά αν θέλεις θα σου πω την γνώμη μου για τα Μπάτζι που έχω. Αναφορικά με το δάγκωμα τους μπορώ να σου πω ότι είναι ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΟ! Τις δύο φορές που χρειάστηκε να πιάσω την θηλυκιά και την μια τον αρσενικό, στις αρχές και μιλάω για άγρια και όχι ήμερα, πιο πολύ κατάλαβα οτι με δάγκωναν επειδή το είδα και όχι επειδή το ενοιωσα. Τώρα η θηλυκιά όταν εκνευρίζεται η δεν θέλει, απλά σπρώχνει το δάχτυλο με το πάνω μέρος του ράμφους, ή χτυπάει απαλά με την άκρη του. Όσο για τις φωνές τους, η θηλυκιά είναι σαν να μην υπάρχει στο σπίτι. 2-3 κροάσματα όλη την μέρα, και κανα δυό τραγούδια χαμηλόφωνες στην διάρκεια. Αυτό μόνο. Ο αρσενικός κελαειδάει όλη την ημέρα, άλλοτε πιο δυνατά άλλοτε, εχει και αυτός τα ξεσπάσματα του, αλλά δεν είναι καθόλου ενοχλητικός. Άλλωστε σκέψου ότι η επιστημονική ονομασία των Μπάτζι είναι μελοψιττακους... Δεν ξέρω αν τα παραπάνω αφορούν τα Μπάτζι στην πλειοψηφία τους, πάντως αν θέλεις ένα ήσυχο σχετικά αθόρυβο αλλά όχι τόςο συνεργάςιμο πουλί πάρε θηλυκό Μπάτζι, αν θέλεις ένα πιο μελωδικό και πιο γρήγορα προσαρμόσιμο, πάρε αρσενικό Μπάτζι.

Αν πάρω μπαντζι θα είναι κοντέρ έκπληξη γιατί δεν θα ξέρω φύλο 😀.
Οπότε ότι τύχει.
Πάντως ακόμα δεν έχω καταλήξει, είμαι ανοιχτή σε ιδέες :D
 
Μια κοπέλα έχει ένα παροτλετ και ένα λοβακι και τα δίνει και τα 2.
Είναι ημέρα 10 μηνών με δαχτυλίδι αγορασμένα από εκτροφεα.
Η γνώμη μου είναι να πάρεις το ένα εσύ και το άλλο εγώ! Διάλεξε πρώτη! 😛
 
Back
Top