Αναπαραγωγή Η πρώτη μας αναπαραγωγή

Το αυγό το έβγαλε πάλι στην άκρη να το αφήσω έτσι;
Ακούμπησε το αυγό σε μια λεία επιφάνεια και κούνησέ το.
Αν επανέρχεται συνεχώς στο ίδιο σημείο και γενικά κινείται ασύμμετρα τότε είναι κατεστραμμένο, κάτι που άνετα το θηλυκό μπορεί να "διαβάσει" και να το απομακρύνει.
Αν "συμπεριφέρεται" συμμετρικά και φυσιολογικά καλό είναι να ελέγξεις το βάθος της φωλιάς.
Σε κάποιες περιπτώσεις είναι αρκετά ρηχές και με την παραμικρή κίνηση φεύγει από τη θέση του και κάποιο αυγό.
 
Εγώ θα το έβαζα πίσω, ειδικά τώρα που προφανώς έχει ξεκινήσει η εκκόλαψη. Μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο αυγό κάθε φορά; Τώρα, όμως έχει νυχτώσει, πώς θα τη σηκώσεις για να το βάλεις στη θέση του; Χρειάζεσαι έπειτα λίγο φως για να ξαναμπεί μέσα.
 
Ακούμπησε το αυγό σε μια λεία επιφάνεια και κούνησέ το.
Αν επανέρχεται συνεχώς στο ίδιο σημείο και γενικά κινείται ασύμμετρα τότε είναι κατεστραμμένο, κάτι που άνετα το θηλυκό μπορεί να "διαβάσει" και να το απομακρύνει.
Αν "συμπεριφέρεται" συμμετρικά και φυσιολογικά καλό είναι να ελέγξεις το βάθος της φωλιάς.
Σε κάποιες περιπτώσεις είναι αρκετά ρηχές και με την παραμικρή κίνηση φεύγει από τη θέση του και κάποιο αυγό.
Η φωλια ειναι σχετικα ριχη ναι εχει βαλει πολυ υλικο μεσα τωρα δε ξερω κατα ποσο ειναι δινατο να το φτιαξω αυτο.
Το ελεγξα και συμπεριφερετε φυσιολογικα το κοιαξα και με ενα φακο λεντ και μεσα φαινεται φυσιολογικο δε φαινεται να ειναι κατι παραξενο.

Εγώ θα το έβαζα πίσω, ειδικά τώρα που προφανώς έχει ξεκινήσει η εκκόλαψη. Μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο αυγό κάθε φορά; Τώρα, όμως έχει νυχτώσει, πώς θα τη σηκώσεις για να το βάλεις στη θέση του; Χρειάζεσαι έπειτα λίγο φως για να ξαναμπεί μέσα.
Και εγω αυτο εκανα το επεστρεψα μαζι με τα υπολυπα παλι. Θα το συγουρεψω αυριο αλλα νομιζω ειναι το ιδιο αυτο ειναι λιγο πιο μυτερο απο τα υπολοιπα. Ναι εχω αφησει ενα φωτιστικο για να επιστρεψει τωρα και σε λιγο θα της το κλεισω.
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τη βοηθεια που μου δινετε!
 
Η φωλια ειναι σχετικα ριχη
Αν όντως είναι ρηχή με την πρώτη έξοδο που θα κάνει από τη φωλιά το θηλυκό βγάζεις και τοποθετείς για μερικά δευτερόλεπτα το αυγά σε ασφαλές μέρος και με ένα λεμόνι (αυτά θα τα έχεις έτοιμα από νωρίτερα) πιέζεις δυνατά και στρίβεις ταυτόχρονα ώστε να δημιουργηθεί βαθούλωμα ικανό να μαζεύει τα αυγά...
Αυτό θα είναι φοβερά χρήσιμο κατά τη διάρκεια της επώασης και πολύτιμο όταν με το καλό βγουν τα μικρά...
 
Την 7η μέρα της επώασης κάνε μια ωοσκόπηση να δούμε αυτό το αυγό που συνεχώς το βγάζει εκτός είναι άσπορο; Φταίει άραγε η φωλιά ή το θηλυκό καταλαβαίνει ποιο είναι άσπορο και το "διώχνει";
 
Καλησπερα σημερα εκανα ωοσκοπηση τα τεσσερα απο τα πεντε αυγα ειναι γωνιμα το πρωτο τελικα ειναι αυτο που δεν ειναι γώνιμο ειναι το πρωτο που γεννησε ελπιζω τωρα να πανε ολα καλα και να μεγαλωσουν και τα τεσσερα.
Το αυγο που δεν ειναι γωνιμο το αφαιρω απο τη φωλια η να το αφησω καμια δυο μερες ακομα για σιγουρια;
 
Το αυγο που δεν ειναι γωνιμο το αφαιρω απο τη φωλια η να το αφησω καμια δυο μερες ακομα για σιγουρια;
Άντε με το καλό! Σήμερα είμαστε στην 7η-8η μέρα επώασης από ότι είδα στο θέμα. Κανονικά θα φαινότανε, άστο όμως μια δυο μέρες ακόμα να σιγουρευτείς και μετά το αφαιρείς.
 
Άντε με το καλό! Σήμερα είμαστε στην 7η-8η μέρα επώασης από ότι είδα στο θέμα. Κανονικά θα φαινότανε, άστο όμως μια δυο μέρες ακόμα να σιγουρευτείς και μετά το αφαιρείς.
Σε ευχαριστώ πολυ!
Τα αλλα τεσσερα ηταν ξεκαθαρω πως εχουν πουλακι μεσα ηταν σχεδον ολοκληρα σκουρα ενω το πεμπτο ηταν σαν τις πρωτες μερες.
 
Απο οτι παρατηρησα η θηλυκια βαγινει που και που απο τη φωλια εννο μεχρι τωρα δεν την ειχα δει να βγενει καθολου.
Ειναι φυσιολογικο η να ανησυχισω ;
 
Και εγώ λέω να αφήσεις μέσα το ένα άσπορο και να μην την ενοχλείς και ξέρει τι κάνει η φύση! 😉

Με το καλό!
 
Πόσα αυγά έχει κάνει; Αν με το άσπορο ειναι πάνω απο 5, μην το επιστρέφεις στη φωλιά μέσα, γιατι ειναι πιο δύσκολο το κλωσημα με 6 αυγά, κι ενδέχεται καποια ένσπορα να μην ζεσταίνονται σωστά.
 
Πόσα αυγά έχει κάνει; Αν με το άσπορο ειναι πάνω απο 5, μην το επιστρέφεις στη φωλιά μέσα, γιατι ειναι πιο δύσκολο το κλωσημα με 6 αυγά, κι ενδέχεται καποια ένσπορα να μην ζεσταίνονται σωστά.
Συνολικά είναι πέντε τα αυγά άρα να το αφήσω η να το πάρω;
 
Δεν είμαι σίγουρος. Ας ρωτήσουμε και κάποιον άλλον. Εγώ πάντως αν ήμουν σίγουρος ότι ήταν άσπορο, θα το έβγαζα.
 
Σήμερα που γύρισα από τη δουλεια, πήγα να δω τι κάνουν τα πουλάκια. Μόλις σήκωσα τη Θηλυκιά να δω τα αυγά είδα τρεις μπόμπιρες να ζητάνε φαι. Μενει να βγει άλλος ένας που είναι το πέμπτο αυγό άρα λογικά αύριο θα βγει και αυτός από το αυγό του. Το ασπορο ποτέ να το απομακρύνω από τη φωλια;
 
Back
Top